Skip to main content

Son güncelleme 2 yıl önce tarafından gerçekleştirildi.

Bu yazımızda, e-ticaret satış arttırma nasıl gerçekleşir ve incelikleri nelerdir, bunlara değineceğiz. Özellikle e-ticaret alanıyla ilgileniyorsanız aşağıda listelediğimiz konu başlıklarını mutlaka bilmelisiniz. Böylece başarılı bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz. Daha fazlası için bir e-ticaret ajansı ile iletişime geçerek çalışmaya hemen başlamanızı öneririz.

E-Ticaret Satış Arttırma İçin A/B Testi

E-ticarette başarılı olabilmeniz için yapabileceğin birçok detay vardır. Eğer hedefiniz yüksek satışlarsa potansiyel müşterilerinizi doğru anlamalısınız. Bu noktada sitenizde yapacağınız A/B testleri yardımcı olacaktır. Testler ile sitenizde ufak değişiklikler yaparak en çok hangisinin işe yaradığını tespit edersiniz. Diğer bir deyişle ziyaretçilerinizin davranışlarına göre en çok etkileşim çeken ve çekmeyen unsurları sitenizde düzenleyebilirsiniz. Tasarım açısından bazı resimleri veya sitenin temasını değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ancak tek seferde bütün siteyi değiştirmemenizi öneririz. Çünkü bu şekilde hangi işlemin işe yarayıp yaramadığını net olarak anlayamayabilirsiniz. A/B test sonucunda elde edeceğiniz verilerle, e-ticaret satış arttırma alanında bir adım daha ilerlemiş olursunuz.

E-Ticaret Satış Arttırma İçin A/B Testi

E-ticaret satış arttırma i̇çin a/b testi

E-Ticaret Satış Arttırma için Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya, e-ticaret satış arttırma yöntemlerinden biridir. Bu mecralarda aktif olmaya özen gösterin. Müşterilerinizle iletişim halinde olabilir ve hatta onları daha iyi anlayabilirsiniz. Sosyal medyayı, markanız için faydalı olabilecek her açıdan kullanmaya çalışın. Hakkınızda yazılan kötü yorumları dikkate alın ve bazen de onlara samimi cevaplar vermeye çalışın. Ayrıca müşterilerinizle ilgilendiğinizi gösterin ve markanızı olabilecek en iyi ve net şekilde tanıtın.

Isı Haritaları

Isı haritasıyla e-ticarette satış arttırma olasılıklarını yükseltebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin, sitenizde geçirdiği süreyi, tıkladığı alanları ve en sık girdiği sayfaları tespit edebilirsiniz. Bunları size gösteren bazı uygulamalar mevcuttur. Bunlar sayesinde ziyaretçilerinizin sitenizde nelerden hoşlandığını veya hoşlanmadığını kolayca görebilirsiniz. Öte yandan kullanıcıların sitenize nereden geldiğini ve hangi mecradan görüp tıkladığını görebilirsiniz. Bu bilgilerle, odaklanmanız gereken mecrayı bulabilir ve o alana yoğunlaşabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin sitenizde neler yaptığını görmek, e-ticarette satış arttırma konusunda gerekli birçok bilgiyi sunar.

Potansiyel Müşteri Yaratımı için Çıkış Işık Kutusu

Exit lightbox olarak da bilinen ışık kutusu, e-ticaret satış arttırma konusunda atabileceğiniz hamlelerden biridir. Genelde sizi ilk kez tanıyan ziyaretçiler için faydalı olabilecek bir işlemdir. Ancak diğer kullanıcılar için de oldukça yararlıdır. Pop-up şeklinde sitenizde, ziyaretçi ayrılmadan hemen önce görünür. Bu pop-up ile kullanıcıların bilgilerini istersiniz. Alınan bu bilgileri, ilerleyen zamanlarda onlara özel indirimler sunmak için kullanabilirsiniz. Böylece potansiyel müşterilerinizi geri kazanma şansına sahip olursunuz.

Upsell ve Cross-Sell (Çapraz Satış) Ürünleri

En iyi e-ticaret satış arttırma yöntemlerinden biridir. Müşterilerin, aldıkları ürünün daha iyisini almaya karar vermeleri ve ardından sizin onlara aldıkları ürünle alakalı diğer ürünleri göstermenize, çapraz satış denir. Bu yöntemle alakalı diğer ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz. Kısaca örnek vermek gerekirse; bir telefon alırsınız ve bir sene sonra o modelin daha iyisini almaya karar verirsiniz. Ardından sitede karşınıza telefonunuzla alakalı, kılıflar, kulaklıklar, şarj kabloları gibi ek parçalar görürsünüz. Bu durumda satıcı Cross-Sell uygular. Size elinizdekinden daha iyi olan modelleri ve ihtiyacınız olabilecek yan ürünleri tanıtır. Öte yandan bu ek parçalara ekleyeceğiniz indirim tarzı fırsatlarla da satış işlemini hızlandırabilirsiniz.

Alışveriş Sepetlerini Tamamlayın

Bazı kullanıcılar, sepetlerindeki ürünleri satın almadan siteden ayrılır. Bunun birçok sebebi olabilir. Örneğin; aynı ürünü başka bir sitede daha ucuza bulmuş olabilir veya kargo gibi ek ücretleri işlemin sonunda gördüğü için vazgeçmiş olabilir. Bu tarz durumlarda müşterinizi kaybetmemek için onlara sepetteki ürünlerini hatırlatmayı deneyebilirsiniz. Bunun için e-posta gönderebilirsiniz. Ancak yollayacağınız bu e-postalar, müşterilerinizi geri getirebilmesi için dikkat çekici olmalıdır. Onlara ilk etapta sepetlerinde neleri unuttuklarını gönderebilirsiniz. Ayrıca özel indirim kodları göndererek ürünleri satın almaları için teşvik edebilirsiniz. Dikkat çekici tasarımlar ve başlıklar kullanarak ziyaretçinizi geri kazanabilirsiniz.

Alışveriş Sepetlerini Tamamlayın

Alışveriş sepetlerini tamamlayın

Gelir Ortakları Bulun

E-ticaret satış arttırma için kendinize gelir ortakları bulabilirsiniz. Bu ortaklar sayesinde bilinirliğiniz artar. Ortaklarınıza yalnızca her satıştan belirli bir komisyon vererek onları teşvik edebilirsiniz. Öte yandan bu işlem, normal bir reklam maliyetinden daha düşük olacaktır. Gelir ortaklarınız sayesinde satışlarınız daha kolay bir şekilde artabilir. Böylece onlara vereceğiniz komisyon oranı, artan satışlar sayesinde reklam maliyetinden çok daha uyguna çıkar. Onları hem çevrenizden hem de çeşitli ortak sahalardan bulabilirsiniz. Ortaklarınıza ödemeleri düzenli yapmaya özen gösterin. Böylece çalışma verimi artar ve satışlar da aynı oranda büyür.

Yaratıcı Olun

Yaratıcılık e-ticaret satış arttırma için oldukça önemlidir. Ürünlerinizi özenle sunun ve kalıplaşmış açıklamalardan ve başlıklardan uzak durun. Bunun yanı sıra ürün detaylarının SEO uyumlu, günlük konuşma diline uygun ve gerçekçi olmasına özen gösterin. Ayrıca görsellere de aynı derecede özen gösterin. Bu aşamada profesyonel çekimler kullanarak kaliteyi artırabilirsiniz.

Daha Fazla E-posta Abonesi Kazanma

Sanılanın aksine e-postalar hala ilgi toplamaktadır. Bunun sebebi oradan sunduğunuz avantajlar, indirimler ve haberlerden kaynaklanır. Bunları, sosyal medya hesaplarınızdan yapmak sınırlıdır. E-posta gönderilerine, çok daha fazlasını güzel tasarımlarla sığdırabilirsiniz. Ancak bütün bunlardan önce sağlam bir e-posta abonesine sahip olmalısınız. Abone sayılarınız arttıkça potansiyel müşterileriniz de aynı oranda artacaktır.

E-posta Kampanyalarınızı Geliştirin

E-posta kampanyalarınızı geliştirerek e-ticarette satış arttırma konusunda ilerleme kaydedebilirsiniz. Abonelerinize göndereceğiniz e-postalar, dikkat çekici olmalıdır. Kullanıcılarınıza özel olduklarını hissettirin. Onlara samimi bir dille yaklaşmayı deneyebilirsiniz. İlk abone olanlara “Hoş geldiniz” maili gönderebilirsiniz. Öte yandan çeşitli indirim kodları veya avantajları e-posta aracılığıyla iletebilirsiniz. Sepetlerinde unuttukları ürünleri veya benzer ürünleri onlara önerebilirsiniz ve hatta onlara bu ürünler hakkında ilginç bilgiler sunabilirsiniz. Ancak abonelerinize sıkıcı gönderiler göndermemelisiniz. Olabildiğince ilgi çekici ve dikkatli ilerlemeniz önemlidir.

İstek Listesini Hatırlatan E-postalar Gönderin

Yukarıda da belirttiğimiz gibi e-ticarette satış arttırmak için sepette unutulan ürünleri e-posta yoluyla hatırlatabilirsiniz. Ayrıca istek listesine eklenen ürünleri de ziyaretçilerinize tekrar gönderebilirsiniz. Çoğu zaman kullanıcılar, istek listesine ekledikleri ürünleri unutur. Ancak bu durumu fırsata çevirerek ürünleri unutan ziyaretçileri sitenize tekrar çekebilirsiniz. Buna ek olarak yine çeşitli indirimlerle müşterilerinizi daha hızlı bir şekilde sitenize geri yönlendirebilirsiniz.

Müşterilerinizin İstediklerini Almalarını Kolaylaştırın

Sitenizin tasarımı, e-ticarette büyük bir rol oynar. Eğer ziyaretçileriniz sitenizde kayboluyorsa veya tasarımı onu uzaklaştırıyorsa bu durum, satışlara yansır. İlk izlenim çok önemlidir. Bu yüzden kullanıcıya kolay bir sayfa tasarımı sunmalı, ürün açıklamalarını doğru ve gereksiz kelimeler kullanmadan girmeli ve güven uyandıran tasarımlar oluşturmalısınız. Çoğu zaman kötü tasarımlı siteler, ziyaretçinin güvenini kazanamaz. Bu durumda kullanıcı siteden ayrılır ve büyük bir olasılıkla geri dönmez. Bu yüzden ürün kategorilerini doğru bir şekilde ayarlamak ve karmaşık menülerden uzak durmak çok önemlidir. Çünkü kullanıcı dostu bir tasarım, olumlu bir kullanıcı deneyimi sunar.

Müşterilerinizin İstediklerini Almalarını Kolaylaştırın

Müşterilerinizin i̇stediklerini almalarını kolaylaştırın

Kullanıcıları Yorum Yapmaya Yönlendirin

E-ticaret satış arttırma için kullanıcıların yapacağı yorumlar sizi üst sıralara yükseltebilir. Çoğu müşteri, bir ürünü veya hizmeti satın almadan önce hakkındaki yorumları okumak ister. Değerlendirilmemiş ürünler, ilk etapta güven kazanamaz. Bu nedenle sitenizde yorum kısımları oluşturabilirsiniz. Ek olarak bu yorumlar, diğer potansiyel müşterileriniz için birer referans olacaktır. Ayrıca SEO açısından da içeriğinizi dolduran anahtar kelimeleri kazandırmış olur.

Reklam Harcamalarını Artırın

Google ve sosyal medya alanlarında reklam vererek satış arttırma yöntemlerinizi geliştirebilirsiniz. Google Ads üzerinden vereceğiniz reklamlar sizi, potansiyel müşterilerinize ulaştırır. Öte yandan sosyal medya üzerinden vereceğiniz reklamlar da bir o kadar etkili olacaktır. Reklam bütçenizi arttırdıkça alacağınız verim artar. Böylece satışlarınız ve bilinirliğiniz hızla yükselir. Bu alanda özellikle doğru anahtar kelimeleri ve hedef kitleyi seçmeye özen gösterin.

Ziyaretçilerinizle Etkileşime Girin

Ziyaretçilerinizle iletişime geçerek e-ticaret satış arttırma işlemini hızlandırabilirsiniz. Onlarla çeşitli alanlardan iletişime geçebilirsiniz. Sosyal medyayı kullanarak yorumlarına cevaplar verebilirsiniz. Ayrıca anketler oluşturarak görüşlerini veya fikirlerini alabilirsiniz. E-posta yoluyla da siteniz ve ürünleriniz hakkında bilgiler verebilirsiniz ve çeşitli fırsatlar oluşturabilirsiniz. Düzenli ve aktif bir şekilde sosyal medyayı kullanarak potansiyel müşterilerinize daha yakın olabilirsiniz. Sonuç olarak onlarla kuracağınız iletişim sayesinde daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Böylece sitenizi ve ürünlerinizi geliştirebilirsiniz.

Pazar Araştırması Yapın ve Gelecekteki Satışları Öngörün

Son olarak her zaman kendinizi geliştirmeli ve sahip olduklarınızın üstüne eklemeler yapmalısınız. Pazar araştırması yaparak satış hacminizi geliştirecek ürünler bulmaya çalışın. Ayrıca ekleyeceğiniz yeni ürünlerin işe yarayıp yaramayacağını anlamanız için bazı denemeler yapabilirsiniz. Örneğin; bir ürünü sitenize ekleyin ama stokta olmadığını belirtin. Bunun üzerinde eğer ürüne ön sipariş talebi gelirse ürünün uygun olabileceğini görmüş olursunuz. Aksi takdirde ürünü boşuna satın almamış olursunuz.

E-ticaret alanında başarılı olmak oldukça bilgi ve emek gerektirir. Bu alanda mutlaka e-ticaret alanında tecrübeli profesyonel bir e-ticaret ajansı ve/veya dijital pazarlama ajansı ile çalışmanızı ve başarıya hızla ilerlemenizi öneririz.

İlker Aktaş

24 yıllık dijital dünya tecrübesini sizlere aktaran İlker, Cremicro'da Marka Büyütme Uzmanı olarak görev yapıyor.

Close Menu
Skip to content