Skip to main content

Son güncelleme 6 ay önce Selen Çetin tarafından gerçekleştirildi.

Google reklamları markaların ve dijital pazarlama ajanslarının vazgeçilmezi değil mi? Arama motorlarının en yaygını olan ve milyonlarca kullanıcının her saniye arama yaptığı bu platform hem son tüketiciye ulaşmak için hem de markaları keşfetmek için en sık kullandığımız alan olmayı başardı. Reklam ajansı stratejilerine baktığımız zaman bazı reklam modellerinin keşfedildiğini ve dönüşüm artırmak için farklı kullanımların uygulandığını görüyoruz. Bu yazımızda duyarlı arama ağı reklamı hakkında detaylı bilgi vererek başarılı kampanya yönetmenize yardımcı olmak istiyoruz. Bu reklamlar hakkında merak ettiğiniz her konuyu aşağıda bulabilirsiniz.

Duyarlı Arama Ağı Reklamı Nedir?

Duyarlı arama ağı reklam bazı sınırlamalar ile hazırlanan metin reklamlarının en iyi performansı göstermesi için kombinasyon şeklinde algoritmanın belirlediği sıralama ile yayımlanmasıdır. Sıradan metin reklamlarından farkı da tam olarak bu aşamada karşımıza çıkıyor. Bu reklamlar, 15 başlık ve 4 açıklama alanından oluşan, en iyi performansları veren etkili bir model.

Duyarlı Arama Ağı Reklamı Nedir

Duyarlı Arama Ağı Reklamlarının Farkı

Google reklamları genellikle karşımıza genişletilmiş metinlerin çıktığı ve 2 tane 30 karakterli başlıktan oluşan, 80 karakterli açıklamaları bulunan modellerdi. Ancak yeni gelişen algoritmalarla birlikte duyarlı reklam ağı reklam dünyasına girdi ve karakter sayıları değişti. Duyarlı arama ağı reklamı düzenlerken 3 adet 30 karakterden oluşan başlık alanımız oldu. Üstelik 2 adet 90 karakterli açıklama alanı da görünümünü güçlendiriyor. Nihai URL yapısı ve yol özelliği genişletilmiş reklamlarla benzerlik taşımaya devam ediyor ancak açıklama ve başlıkların avantajı daha etkili reklamların oluşmanı sağlıyor.

Faydaları

Duyarlı arama ağı reklamı ile reklamlarınızın alanları genişliyor böylece hem tıklama oranlarını artırabiliyor hem de ikna sürecinizi hızlandırıyorsunuz. En büyük farklarından biri de mobil görünümlerde rakip reklamlarını alt kısımlara ittiriyor olması. Eğer ilk sayfada reklamlarınız gösterilirse rakiplerinizin reklamı daha aşağıya konumlanacaktır. Ayrıca birden farklı açıklama ve başlıklardan oluşması sayesinde farklı görünümler yaratıyor. Aynı reklamı tekrar tekrar döndürmek yerine opsiyonlu yayımlayarak kullanıcılara değişimi gösteriyor. Bu da sadece bir kez reklam metni yazmanızı ve sonrasında onlarca çeşit reklama sahip olmanızı sağlıyor. Duyarlı reklam ağı metodunda kombinasyonlu görünüm olduğu için reklam çeşidiniz artmış oluyor. Farklı reklam başlıkları ile reklam yayımlamak gösterim paylarınızı büyütecek bu da daha fazla oturum ve dönüşüm getirecektir.

Duyarlı Arama Ağı Reklamlarının Faydaları

Reklamlar İçin Öneriler

Google önerileri ile hem kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmayı sağlıyor hem de web sitelerine etkili optimizasyonlar yaptırıyor. Duyarlı reklam ağı reklamı hazırlarken de bazı önerilere hem algoritma hem de reklam gücü için dikkat etmenizi öneririz. Temel bazı önerilerimiz:

 • En az 3 başlık ile reklamlarınızı hazırlayın. Başlıklarınızın etkisini ölçmek için Google testlerine izin verin.
 • Başlıklarınızda mutlaka anahtar kelimenizin geçtiğinden emin olun.
 • Başlıklarınızı sektörünüze özel “fırsat, kampanya, son gün” gibi tetikleyici ifadelerle güçlendirin.
 • Başlıklarınızı yazarken mutlaka art arda okunduğunda anlam bozulması olmayacak şekilde hazırlayın.
 • Açıklama metinlerini en az 2 olacak şekilde tamamlamaya dikkat edin.
 • Açıklamalarınızın bir bölümünü fayda ve avantaj tanıtımına ayırın.
 • Teslimat bilgilerinizi ve diğer önemli avantajlarınızı açıklamalarınızda kullanın.
 • Sık metin değiştirip reklam performanslarınızı düşürmeyin. Her revize yeniden öğrenme getireceği ve onay sürecine gireceği için performansınızı kötü yönde etkiler.
 • Uzun sürecek bir kampanyanız varsa başlıklarınızı sabitleyerek kullanın.

Reklamlarda Sabitleme Özelliğini Kullanmak

Duyarlı arama ağı reklamı için püf noktalarından biri de “sabitleme özelliği” kullanmak. Dijital ve dinamik bir alanda bir içeriği sabitleme fikri kucağa hoş gelmeyebilir. Google dinamikliği ve güncelliği seven bir yapay zekaya sahip olsa da bazen sabit olması gereken metinleriniz olabilir. Devam eden bir indirim kampanyanız varsa bunu sabitleyerek ilk başta çıkmasını sağlamanız gerekir. Duyarlı reklam ağı modelinde varyasyonlu gösterim olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla kampanya metninizin 2. Başlığa kayma ihtimalini elemeniz gerekiyor. Eğer kampanya metniniz tek başlığa sığmıyorsa 2. Başlığı da sabitleyerek kullanabilirsiniz.

Duyarlı Arama Ağı Reklamlarında Sabitleme Özelliğini Kullanmak

Reklamlarda Araya Anahtar Kelime Ekleme Özelliğini Kullanma

Duyarlı arama ağı reklamı, diğer reklam modellerine göre daha çok trafik alsa da “araya anahtar kelime ekleme” özelliği ile tetiklenen aramalarda gösterim alabilirsiniz. Farklı aramalarda tetikleyici sayesinde görünmek reklamınızın tıklama oranını ve performansını artıracağı gibi zengin bir reklam deneyimi de sunacaktır. Kullanıcıların markanıza ve reklamlarınıza ulaşması için bu konuya dikkat etmenizi öneriyoruz. İlk harfleri büyük yazmanız reklamın güvenilirliğini ve okunurluğunu sağlayacaktır ancak süslü parantez ile açtığınız yönergeleri doğru izlemeniz gerekiyor. Süslü paranteze bastığınız zaman açılan yönergeler izleyin ve araya eklenecek, tetikleyici olarak çalışacak kelimeleri belirleyin. {KeyWord:Seo Uzmanı} şeklinde anahtar kelime yazarsanız baş harfler büyük komutu girmiş olursunuz. İşte hepsi bu kadar!

Kampanyalar Hakkında Kesinlikle Bilinmesi Gerekenler

Duyarlı reklam ağı, keyifli ve avantajlı bir model olsa da bazı belli başlı noktalara azami dikkat etmeniz gerekecek. Şimdi hem özelliklerin üstünden geçip hem de dikkat edilecek noktaları belirleyelim. Özetle;

 • Beta sürüm olarak yayımlanmakta ve tek reklam olarak kullanılamamaktadır
 • 3 başlık ve 2 metin açıklama alanından oluşur.
 • 15 başlık ve 4 açıklamadan daha fazla veri giremezsiniz.
 • Araya anahtar kelime ekleme özelliği kullanarak zengin bir reklam yayımı hazırlayabilirsiniz.

Duyarlı arama ağı reklamı için Google Destek’in hazırladığı harika yazılardan yardım alabilirsiniz. Hesabınızda aktif olarak kullandığınız duyarlı arama ağı çalışmaları varsa optimize etmenizi eğer daha önce hiç bu reklam türünü kullanmadıysanız hemen bir reklam hazırlamanızı tavsiye ederiz. Google kampanya için yayımladığı reklamları sıklıkla değiştirmeyi tercih ediyor ve tıpkı web sitelerinden güncellik beklediği gibi kendini de sıklıkla yeniliyor. Tüm bunlar bizi duyarlı arama ağı reklamı ile tanıştırarak kampanyalara yeni bir soluk kazandırdı. Duyarlı reklam ağı ile etkili kampanyalar yapabilir dilerseniz alanında uzman bir Reklam Ajansı ile çalışabilirsiniz.

İlker Aktaş

24 yıllık dijital dünya tecrübesini sizlere aktaran İlker, Cremicro'da Marka Büyütme Uzmanı olarak görev yapıyor.

Close Menu
Skip to content