Skip to main content

Son güncelleme 6 ay önce Mahmut Orkun Köksalan tarafından gerçekleştirildi.

Dijital reklamcılık ve yeniden pazarlama konusu, hem markaların hem de Google Ads Ajansı hizmetleri sunan işletmelerin sıklıkla ilgilendiği konular arasında yer alıyor. Google, ziyaretçi sayılarını ve satışlarını önemli ölçüde artırmayı hedefleyenler için dijital ortamda kolaylıkla reklam kampanyaları oluşturmalarına imkan sağlayan seçenekler sunar.

Google Remarketing bu seçeneklerden biridir. Google yeniden pazarlama hizmetleri, işletmeler için çeşitli avantajlar sağlar. Google Remarketing, web sitenizi ziyaret etseler de ürün ya da hizmetlerinizden satın almadan çıkış yapan kullanıcılara tekrar ulaşmayı hedefleyen bir sistemdir. Ziyaretçilerin neden sitenizden çıkış yaptığına odaklanarak onları satın almaya teşvik eden müşteri pozisyonuna getirmeyi amaçlar.

Google Remarketing Nedir?

Google Remarketing; önceden herhangi bir web sitesini ziyaret etmiş olan kullanıcının; dolaştığı sayfalar ya da baktığı ürünler özelindeki reklamları, çıkış yapsalar dahi internetteki birçok alanda tekrar görmesidir.

Bunu bir örnekle açıklayalım. Bir ayakkabı almayı planladığınızda web sitelerinde ilgili anahtar kelimeleri kullanarak dilediğiniz ürüne ulaşırsınız. Niyetlenseniz de, satın almaktan anlık olarak vazgeçtiğiniz o ayakkabı, farklı sitelerde ya da uygulamalarda gezinirken de size bir şekilde görünmeye devam eder. Belki üç, belki de dördüncü reklamda dayanamayıp linke tıklar ve satın alma işlemini gerçekleştirirsiniz. İşte bu noktada merak edilen temel soru, Google Yeniden Pazarlama Nasıl Çalışır? konusudur. Bu yazıda Ads Yeniden Pazarlama adına aklınızdaki sorulara cevap bulabilecek ve Google Remarketing işleyişini öğreneceksiniz.

Nasıl Çalışır?

Google Remarketing Nasıl Yapılır

Google Remarketing sisteminden yararlanabilmeniz için öncelikli olarak Google Ads hesabı oluşturmalısınız. Google Ads hesabı oluşturduktan sonrası oldukça kolaydır. Google Ads üzerinden oturum açıp kampanyalar bölümüne tıklayarak seçenekler kısmından yeniden pazarlama kampanyasını oluşturmak istediğiniz türü seçebilirsiniz. Burada “Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları” ve “Arama Ağı kampanyaları” olarak iki ayrı yeniden pazarlama reklamı oluşturabilme seçeneğiyle karşılaşacaksınız. Hangisi için reklam kampanyası oluşturmak istiyorsanız onu tercih edebilirsiniz.

Yeniden Pazarlamanın Avantajları

Google Remarketing yani yeniden pazarlamanın amacı, web sitenizin ziyaretçilerine markanızla etkileşime devam etme isteklerini hatırlatarak bir sonraki aşamaya geçmelerine destek olmaktır. Özel kitleleri hedeflemek için tercih edilebilecek güçlü bir sistemdir. Belli bir mesajı iletmede tasarlanmış reklamları ya da metin reklamları görüntülemek adına kullanılabilir. Yeniden pazarlamayı kullanmanın büyük ayrıcalıklarından biri, markanın daha önce gerçekleştirdiği eylemlere bağlı olarak reklam yayınlamasına imkân tanımasıdır. Google Remarketing, sunduğu diğer avantajlarla da markaların dijitaldeki yolculuklarını başarıyla sürdürmelerini sağlar.

 1. Uygun fiyatlıdır

Otomatik teklifleri üzerinden yüksek performans içeren kampanyalar hazırlayabilirsiniz. Gerçek zamanlı teklif verme yöntemi, reklamınızı görüntüleyen kullanıcılar özelinde optimum teklif hesaplar ve reklam açık artırmasını uygun fiyatla kazanmanızı sağlar. Üstelik Google’ın bu açık artırma işleyişini kullanmanın ekstra bir maliyeti bulunmaz.

 1. Spesifik hedeflemeyi sağlar

Markanızla öncesinde etkileşimi bulunan kullanıcılara başka platformlarda arama yaptıklarında ya da satın alma ihtimallerinin yüksek olduğu anlarda reklamlarınızı gösterme fırsatı verir. Bunun dışında Google Arama’da müşterileriniz sizi aratırken onlara reklamlarınızı gösterip sizi daha hızlı bulmalarına yardımcı olmanız kolaydır.

 1. Dönüşümleri artırır

Dönüşümleri artırma stratejisi ile bütçenizi kullanma sürecinde kampanyanızla elde ettiğiniz dönüşüm sayısını maksimum şekilde artırmak için teklifleri otomatik belirler. Üstelik bunu yaparken dönüşüm gerçekleştiren kullanıcıların cihazları, konumları, saat dilimi ve dil gibi pek çok noktayı göz önünde bulundurarak gerçekleştirir.

 1. Google Remarketing vs. Facebook Retargeting

Yaklaşık 3 milyar aktif kullanıcıya sahip olan Facebook’tan yeniden hedefleme yaparak potansiyel müşterilere ulaşmak oldukça kolaydır. Instagram da onun bir parçası olduğu için her iki platformdaki kitleye erişme şansınız yüksektir. Bilindiği gibi insanlar sosyal medya reklamlarıyla daha fazla etkileşim kurma eğilimi gösterirler. Profil sayfalarına yerleştirilmiş bir reklam görürlerse bu, arama verilerini karmaşıklaştırmaz. Reklamlar daha fazla dikkat çeker ve dolayısıyla daha fazla dönüşüm elde eder. Facebook ya da Instagram’daki reklamınız, farklı bir markayla değil; yalnızca kullanıcının akışlarında bulunan içerikle rekabet eder.

Facebook Retargeting, daha önce bir şekilde işletmenizle etkileşimde bulunmuş olan kullanıcıları hedefleyerek onları tekrar kazanmak için akışlarında belirli reklamlar gösterir.  Bu reklamlar, platformda gezinirken işletmenizle ilgili konu ya da içerikleri aradıklarında çıkar. Yeniden hedefleme aşamasında web sitenizin koduna bir piksel yüklemeniz gerekir. Bu sayede markanızla etkileşimde bulunan kullanıcıların belirlenmesi kolaylaşır. Facebook’ta yeniden hedeflemek istediğiniz kişiye göre kampanya kitlenizi aşağıdaki şekillerde özelleştirebilirsiniz;

 • Belirli dönemlerde web sitesi ziyaretçileri (genellikle 30, 60 veya 90 gün)
 • Yeniden bloğunuzu ziyaret edenler
 • Belirli açılış sayfaları ve blog makalelerinin ziyaretçileri
 • Mevcut müşteriler
 • Alışveriş sepetinden ayrılanlar yani satın alma işlemini tamamlamayan çevrimiçi müşteriler
 • Ürünlere göz atan ancak sepetlerine herhangi bir şey eklemeyen çevrimiçi kullanıcılar

Google Remarketing, pek çok yönden Facebook ile benzerlik gösterir. Örneğin Google, markanızla hem web sitenizde hem de Google’da etkileşim kurmuş herkesten özel hedef kitleler oluşturabilir. En büyük farkı; hedeflenen reklamların, milyonlarca web sitesini içeren tüm Google Görüntülü Reklam Ağı platformlarında gösterilmesidir. Dünyada en yaygın kullanılan arama motoru olmasından dolayı bir arama verisi hazinesi erişimine sahiptir. Google trafiğini öncelikle arama, YouTube ve Chrome tarayıcı kullanıcılarından alır. Google Ads, hangi reklamların en fazla görüntülendiği konusunda ilgi düzeyi ve kaliteye öncelik verir. Bu, çoğu zaman düşük bütçeli, yüksek tıklama oranına ve etkili mesaja sahip bir reklamın, başarısız hazırlanmış yüksek bütçeli reklama galip geleceğini gösterir.

Kısacası her ikisinin de kendine özgü avantajları vardır. Kapsamlı bir çevrimiçi pazarlama stratejisi daima her platform için özel bir plan içermelidir. Bu nedenle, yeniden hedef kitlenize ulaşma yolculuğunuzda hem Google’ı hem de Facebook’u kullanarak kanallar arası bir yaklaşım benimsemek en iyisidir. Bu yaklaşım, yeniden pazarlama için yeni olasılıklar açarak size aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda kanal ve yaklaşım sunar.

Google Remarketing Nasıl Yapılır?

Google Remarketing kampanyası oluştururken aşağıdaki adımlardan yararlanabilirsiniz.

 • Siteye Google Ads Kodu Ekleyin: AdSense ana sayfasında yer alan “Sitenizi AdSense’e bağlayın” alanındaki Başla’yı tıklayın. AdSense kodunu kopyaladıktan sonra kodu sayfanızın HTML’sindeki <head> ve </head> etiketlerinin arasına yapıştırın.

Remarketing listesi oluşturma

 • Yeniden Pazarlama Listesi Hazırlayın: Kodu entegre ettikten sonra kampanyanız özelinde pazarlama listesi hazırlayabilirsiniz. Hem web sitenizin hangi sayfasını ziyaret eden kullanıcıların kayıt edilmesini hem de reklamlarınızın sonrasında onlara tekrar gösterilmesini belirlemek için bu kod önemlidir. Örnekle açıklayalım. Bebek kıyafetleri sattığınız bir e-ticaret web siteniz olduğunu varsayalım. Özel şekilde ‘bebek patikleri’ ürün kategorinizi ziyaret eden kullanıcılara dair yeniden pazarlama listesi oluşturma şansınız bulunuyor. Mevcut sayfaya kodunuzu ekleyip, Ads sistemine sayfa ziyaretçilerinizi “bebek patikleri kategori listenize” kaydetmesini isteyebilirsiniz. Kullanıcılar bu sayfaya geldiklerinde, çerez kimlikleri yeniden pazarlama listesine otomatik şekilde eklenmiş olur. Sonrasında da kategoriyle bağlantılı reklamlarınızla farklı yerlerde karşılaşarak sizleri yeniden ziyaret etmelerini sağlamış olursunuz.
 • Kurallar oluşturun: Oluşturmak istediğiniz listeleri, yeniden pazarlama listesi kuralları sayesinde belirlemeniz mümkündür. Yani web siteniz ya da uygulamanızın farklı bölümleri için sisteme listeler tanımlamayabilirsiniz. Bebek ürünleri sattığınız web sayfası için liste tanımlama aşamasında, sistemde: “URL [içerir] bebek patikleri” şeklinde vurgulama yapabilirsiniz. Bu kurallarla web siteniz ya da uygulamanıza fazla sayıda kod entegre etmeden listeler hazırlayabilirsiniz.

Remarketing kampanyası oluşturma

 • Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası – Arama Ağı Reklam Kampanyası Ayar Tercihi: Yeniden pazarlama işleyişinden yararlanma aşamasında desteklenen kampanya türünü seçmek önemlidir. Sistem size, görüntülü reklam ağı kampanyası ve arama ağı reklam kampanyası şeklinde iki ayrı kampanya türü sunar.

Google remarketing hakkında merak ettiğiniz birçok konu için sizlere yardımcı olabiliriz. Herkesin kolaylıkla verebileceği Google Ads reklamlarını profesyonelleştirmek adına ihtiyaç duyacağınız Performans Pazarlama Ajansı ile hizmetlerinizi güçlendirebilir, satışlarınızı artırabilir ve hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

İlker Aktaş

24 yıllık dijital dünya tecrübesini sizlere aktaran İlker, Cremicro'da Marka Büyütme Uzmanı olarak görev yapıyor.

Close Menu
Skip to content