Skip to main content

Son güncelleme 5 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Google reklam verme Google Ads ajansı hizmetlerine ihtiyaç duyan marka, kurum ya da kişilerin sıklıkla merak ettiği konuların başında geliyor. Müşteri potansiyelini her geçen gün büyütmek, marka bilinirliğini artırıp daha çok satış yapmak ve kâr elde etmek işletmelerin temel amaçları arasında yer alıyor. Dijitalin gücünden yararlanmak isteyen herkes hedef kitlelerine ulaşma yolculuğunda internet reklamcılığına başvurmak istiyor.

İnternet reklamcılığı denildiği zaman karşımıza ilk Google reklam verme (Google Ads) platformu çıkıyor. Dünyanın en büyük ve en yaygın kullanılan çevrimiçi reklamcılık ağı Google, benzersiz bir tanıtım platformu olarak milyonlarca kişiye özel çözümler sunuyor. Servisi tercih eden reklamverenler, birden çok ağdaki kullanıcıları hedefleyebildikleri için başarılı geri dönüşler alabiliyor.

Google reklam verme sisteminin sunduğu avantajlara yönelik hazırladığımız bu özel rehberle işletmenizin dijital kimliğini güçlendirebilir, satışlarınızı artırmaya yönelik ipuçlarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Google Ads Nedir?

Google Ads, ücretli bir çevrimiçi reklam platformudur. Google reklam verme platformuyla web sitenizin daha fazla görünür olmasını sağlamanız mümkündür. Hizmetlerinizi, ürünlerinizi ya da tanıtımınızı internet ve mobil uygulama kullanıcılarına Google reklam verme ile kolaylıkla sunabilirsiniz.

Google Ads Nasıl Çalışır?

Yeni Başlayanlar Için Google Reklam Verme Rehberi

Google reklam verme, tıklama başı maliyet sistemiyle çalışır. Google tarafında rakiplerinizle birlikte sizin de yer almanız ve üst sıralarda çıkabilmeniz için belirli yöntemler izlemelisiniz. Dolayısıyla atmanız gereken ilk adım, Google Ads’e sitenizi tanıtmak, kendinizi doğru konumlandırmak ve hizmetiniz özelindeki anahtar kelimelerle kampanya çıkmaktır. Google reklam verme, maliyetlerin yalnızca teklife göre değil hem reklamların kalitesi hem de ilgi düzeyine göre belirlendiği bir açık artırma sistemi üzerinde çalışır. Açık artırma şu şekilde ilerler;

Bir kullanıcı herhangi bir konuda arama yaptığında Google Ads, bu aramayla eşleşen anahtar kelimeli tüm reklamları bulur. Bu reklamlardan uygun olmayanları sistem görmezden gelir. Diğer reklamlardan ise yüksek reklam sıralamasına sahip olanlar gösterilir. Rakibiniz sizden daha yüksek teklifler verse bile alaka düzeyi yüksek anahtar kelimelerle reklamlar oluşturup düşük fiyatla iyi bir konum elde edebilirsiniz. Her açık artırma farklı sonuçlar ve aramalar ortaya koyabilir. Reklamlarınız her zaman aynı bütçeyle aynı konumda olamayabilir.

Google reklam verme sistemi, kullanıcıların arama bölümünde sıklıkla tercih ettiği anahtar kelimeleri dikkate alarak işler. Aratılan anahtar kelimeye yönelik reklamlar, ‘SERP’ adı verilen arama motoru sonuçları sayfasında diğer sonuçlardan önce gösterilir. Eğer aynı anahtar kelime özelinde birden fazla marka reklam verirse o zaman ilgi düzeyi dikkate alınır. Kullanıcıların arama sorgusuyla birebir ilgili olan reklam Google tarafından o an belirlenir ve o reklam üst sırada çıkar.

Kalite puanı, Google reklam verme aşamasında belirleyici bir detaydır. Kalite puanı az olan bir işletmenin tanınma ya da üst sıralara çıkma şansı diğerlerine göre çok düşüktür. İlgili anahtar kelime tercihi, açılış sayfasının işlevselliği ve reklam metinleriyle olan bütünsel uyum kalite puanını etkiler. Google reklamları açılış sayfalarının performansı konusuna da dikkat eder. Potansiyel kullanıcıları gerçek müşteriye dönüşüm sağlama şansı, başarılı açılan bir web sitesiyle sağlanabilir.

Google’da Reklam Vermenin Avantajları

Yeni Başlayanlar Için Google Reklam Verme Rehberi

Günümüzde birçok işletme, müşteri kazanmaktan ziyade sürekliliği olan, sadık müşteri kitlesi oluşturmayı hedefler. Google reklam verme işlemi bunun için kaçırılmayacak bir fırsattır. Google reklamlarının büyük avantajlarından biri, dönüşüm sayısını artırmasıdır. Web sitenize yalnızca bir kez bile reklam aracılığıyla gelen kullanıcının uzun süreli sitenizde kalması, alışveriş yapması ve hizmetlerinizden istifade etmesi sizin elinizdedir. Büyüme sürecinde Google reklamlarının sunduğu ayrıcalıklardan faydalanmanız size büyük getiriler sağlayacaktır.

  • Hedeflemelerle Doğru Kitle Ziyaretleri: Google Ads reklamlarının sıklıkla tercih edilmesinin nedeni rahatlıkla ölçülebilir olmasıdır. Reklam kampanyası adına harcadığınız tutarın geri dönüşünü hızlı şekilde fark etmeniz mümkündür. Hedefleme seçeneklerini uygun yaptığınızda doğru insanları sitenize çekmiş olacağınız için ürün, hizmet veya markanızı çok kişiye ulaştırma ayrıcalığı yaşarsınız.
  • İlk Sıralarda Görünür Olma Ayrıcalığı: Online satışların başarıya ulaşmasının kaynağı aramalar ile ilişkilidir. Kullanıcılar sizlere ulaşma sürecinde ürün ya da hizmetlerinizi aradıkları zaman artık daha fazla görünür olmaya başladığınızı anlayacaksınız.
  • Her Ölçekten Markalara Uygunluk Seçeneği: İster aylık 100 TL bütçe ayırabilecek küçüklükte isterseniz 10000 TL tutarla reklam verebilecek büyüklükte bir işletme olun, başarılı hesap ve kampanya yönetimiyle dilediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.
  • Etkili Dönüşler: Mail trafiği, telefon yoğunluğu ve fazla sayıda web sitesi trafiği sizi şaşırtmamalı. Google Ads reklamları son derece hızlı sonuçlar vererek sizleri mutlu eder. Reklamlarınız yayınlandığı anda etkili dönüşler görmeye başlarsınız.

Google Ads Reklam Türleri

Potansiyel müşterilerinizle bir araya gelme yolculuğunda, hedef kitlenizi özel olarak belirlemenize yardımcı olan Google reklamlarının sektörünüz ya da hizmetinize göre özelleştirebileceğiniz reklam modelleri vardır. Müşterilerinizin internette sizi kolaylıkla bulması için aşağıdaki Google reklam verme modellerini deneyimleyebilirsiniz.

Arama Ağı – Metin Reklamları

Yeni Başlayanlar Için Google Reklam Verme Rehberi

“Metin reklamlar”, Google’da arama yapıldığında üst kısımda “Ücretli Sponsorlu Reklam” kavramıyla birlikte görünür. Web sitenize çekmek istediğiniz kullanıcıları, tercih edeceğiniz başlık ve açıklamalarla etkileyebilirsiniz.

Görüntülü Reklam (Display Reklam)

Yeni Başlayanlar Için Google Reklam Verme Rehberi

Görüntülü reklamlar, kullanıcıları açılış sayfasına yönlendiren CTA mesajını hem reklam metni hem de görsel öğelerle bir araya getiren çevrimiçi reklamlardır. İki milyondan fazla kullanıcıya ulaşan görüntülü reklamlar sayesinde marka bilinirliğiniz artmaya devam eder. Doğru hedeflemeyle doğru yerde ve en uygun uygun zamanda potansiyel müşterilerinizle buluşmuş olursunuz.

Alışveriş Reklamları

Yeni Başlayanlar Için Google Reklam Verme Rehberi

Alışveriş reklamları, satışını yaptığınız ürün veya hizmetlerle ilgili ayrıntılı bilgi sunan reklam türüdür. Özellikle bir e-ticaret markasıysanız hizmet ve ürünlerinizi milyonlarca müşteriye ulaşma aşamasında alışveriş reklamlarından yararlanmanız size büyük katkı sağlayacaktır.

Video Reklamları (TrueView)

Yeni Başlayanlar Için Google Reklam Verme Rehberi

Video reklamları; yayın içi, discovery, yayın dışı ve bumper reklamlar olmak üzere kendi içinde ayrılır. YouTube başta olmak üzere görüntülü reklam ağları ve pek çok sitede videoyla reklam yayınlamak isterseniz kullanabileceğiniz bir reklam çeşididir. Bu reklamlar, videonun ilk başında, ortasında ya da sonunda verilebilir. Verilen reklamlar 15 saniye üstünde ya da hepsi izlendiğinde ücretlendirilmektedir. Ayrıca atlanabilir video reklamlar, atlanamayan video reklamlar, izleme feed’i reklamları ve yer paylaşımlı reklamlar gibi birkaç türde reklamlar da vardır.

Uygulama Reklamları

Daha fazla kullanıcıya erişme sürecinde mobil uygulamalarında yer alan reklam modelleriyle; Google Play, Google Keşfet, YouTube, Display ve diğer mobil uygulamalarda reklamlarınızı gösterme şansına sahip olabilirsiniz.

Yerel Arama Reklamları

Google’daki yerel arama reklamlarıyla işletmenizin bulunduğu konumu göstererek kullanıcıların sizi aramasını ya da ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Kullanıcılar, Google.com veya Google Haritalar üzerinden işletmeleri ararken işletmenizin bulunduğu konumu öne çıkaran yerel arama ağı reklamlarını görebilirler.

Akıllı Kampanyalar

Akıllı kampanyalar, müşteri aramalarının yanı sıra bulunduğunuz konum ziyaretleri, videoyla marka bilinirliğini artırma ve web sitenizdeki işlemlere katkı sağlama gibi kampanya hedefinize özgü sonuçlar sağlar. Gmail, Google Arama, Google Haritalar, YouTube ve Google Arama Ağı iş ortağı web sitelerinde web sitenizin reklamını yayınlarken kullanabilirsiniz. Reklamınızı yazdıktan sonra herhangi bir kullanıcı işletmenizle ilgili belli ifadeleri kullanıp arama yaptığında kampanyanız arama sonuçlarının üstünde ya da altında gösterilebilir.

Google Reklam Verme Maliyeti

Google reklam verme sürecinde reklam maliyetlerinizin kontrolü her zaman sizin elinizdedir. Google Ads ile kampanyalarınız için ortalama günlük bütçe ya da paylaşılan bir bütçe belirlemeniz mümkündür. Tek bir kampanyanız özelinde günlük harcamak istediğiniz tutara karar verip ortalama bir günlük bütçe ayarlayabilirsiniz. Tüm kampanyalarınızın ortalama günlük bütçesini kontrol etmek isterseniz ‘Kampanyalar’ kısmında yer alan ‘Bütçe’ bölümüne bakabilirsiniz. Bütçenizi günlük değil aylık planlayacaksanız ortalama günlük tutarı 30,4 ile çarpıp değerlendirebilirsiniz. Reklamlarınızı sonlandırmak istediğinizde durdurabilirsiniz. Reklam bütçeniz konusunda özgürsünüz. Aylık olarak dilerseniz binlerce TL ödeyebileceğiniz gibi düşük bütçelerle de reklam verebilirsiniz.

Google arama ağında yalnızca reklamlarınıza tıklayan kullanıcılar özelinde gösterim, tıklama ya da dönüşüm başına ücretlendirilirsiniz. Dilediğiniz ücretlendirme tipini seçebilirsiniz. Reklamlarınız her şekilde gösterilir. Kullanıcılar tarafından tıklanmazsa hiçbir şekilde ödeme yapmanıza gerek yoktur.

Google Reklam Verme Adımları

Google reklam verme nasıl oluyor, hangi adımları izlemek gerekiyor? Aşağıdaki yönergeleri izlemek sizler için faydalı olacaktır.

1. Adım: Google Ads Hesabınızı Açın

ads.google.com adresine girdikten sonra mail adresinizle birlikte reklam hesabı oluşturarak ilk adımı atabilirsiniz. Diğer aşamada karşınıza çıkan alanları da doldurduktan sonra reklam hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Bu hesap; faturalandırma, ölçüm ya da toplu işlemler içeren sekmelerin yanı sıra hesabınıza dair diğer tüm bilgilere de erişmenizi sağlayacaktır.

2. Adım: Bütçenizi Belirleyin

Google reklam hesabınıza kredi kartı, nakit banka kartı ile ödeme gerçekleştirmeniz mümkündür. Kredi kartı ya da banka kartıyla ödeme yapmak isterseniz iki ayrı şekilde faturalandırılırsınız. Manuel ödeme, Google reklam hesabına tanımladığınız kartınız üzerinden dilediğiniz aralıklarla belirleyeceğiniz miktarda ödeme yapabilirsiniz. Harcamanız belli sınırlara ulaştığında Google, otomatik şekilde ödemeyi çeker.

3. Adım: Hedef Kitlenizi Seçin

Hitap edeceğiniz kitleyi belirlemeniz önemlidir. Bu hedef kitlenin zevklerine ve yapacakları aramalara göre reklam stratejileri geliştirilecektir. Hedef kitleyi belirleme basamağı, reklamların amacına hizmet etmesi konusunda önemlidir. Hedef kitleyi belirlerken demografik yapı, satın alma kararları, ilgi alanları ve hobiler gibi konulara dikkat ederek oluşturmak kolaylık sağlayacaktır.

4. Adım: Reklam Ağınızı Belirleyin

Reklam ağları sayesinde birden fazla sayıda kullanıcıya erişmeniz mümkündür. Aynı zamanda YouTube ve GMail gibi platformlarla da kullanıcılarla buluşabilirsiniz. Daha fazla alanda gösterilen reklamlar bilinirliğinizi artırmak açısından etkilidir.

5. Adım: Anahtar Kelimelerinizi Seçin

Google’da sıklıkla aratılan kelimeleri anahtar kelime olarak belirlersiniz, reklamların daha çok kişiye gösterilme olasılığı artmış olacaktır.  Fakat reklam maliyetiniz de aynı oranda artacağı için bunun dengesini iyi ayarlamalı kullanıcıların karşısına çıkacağınız keyword’leri doğru seçmelisiniz. Keyword seçimi özellikle Arama Ağı reklamları için önemli. Reklam türüne göre uygulanacak adımların değiştiğini bilmekte fayda var. Anahtar kelimenin aranma hacminden ziyade dönüşüme yönelik olup olmadığı konusuna dikkat edilmesi gerekiyor. Örneğin; ‘Ayakkabı’ kelimesine değil, ‘yürüyüş spor ayakkabısı’ kelimesine reklam vermek daha doğrudur. Rekabetin fazla olduğu kelimelerde bütçeler yükseldiği unutulmamalıdır.

Doğru “Anahtar Kelime Eşleşmesini” Belirleme

Anahtar kelime eşleme türleri, reklamın açık artırma bağlamında değerlendirilebilmesi adına kullanıcının arama sorgusuyla ne denli yakın şekilde eşleşmesi gerektiğini belirler. Eğer reklamınızı kapsamlı kullanıcı aramalarında yayınlayacaksanız geniş eşlemeyi; belirli kullanıcı aramalarına odaklanacaksanız tam eşlemeyi tercih edebilirsiniz.

‘Sosyal medya yönetimi’ anahtar kelimesi üzerinden örnek verelim.

  • Geniş Eşleme (Kapsamlı Eşleşme): Reklamlar, anahtar kelimenizle ilgili aramalarda öne çıkabilir.

İstanbul’daki Sosyal Medya Ajansları

  • Sıralı Eşleme (Orta Düzeyde Eşleşme): Reklamlar, anahtar kelimenizin anlamını içeren aramalarda gösterilir.

Sosyal Medya Yönetimi Yapan Şirketler – Marka Bilinirliğini Artırmak İçin Sosyal Medya Hizmeti

  • Tam Eşleşme (Sıkı Eşleşme): Reklamlar anahtar kelimeyle aynı anlama gelen aramalarda gösterilebilir.

Sosyal Medya Hizmeti

Dijital Reklam Ajansı

Anahtar kelimeleri ekleme konusunda kararsızlık yaşıyorsanız, Google’ın önerilerine göz atabilirsiniz. Ek olarak hedeflediğiniz anahtar kelimeleriniz (keywords’ler) bulunabilir. Google’ın servisi olan Anahtar Kelime Planlayıcı’sı ile sıklıkla aranan kelimeleri reklamınıza eklemeniz mümkündür. Aylık veya haftalık olarak sık aranan kelimeleri ve kaç kere arandığını görebilirsiniz.

6. Adım: Teklifinizi Belirleyin

Google reklam verme sürecinde kampanyanız için ilk önce harcamak istediğiniz tutarı belirleyerek bir bütçe oluşturmanız gerekir. Kampanya süreleri değişebileceğinden dolayı bütçelerinizi kampanya bazlı olarak belirlemeniz sizler için kolaylık sağlayacaktır. ‘Teklif stratejisi’ ya da ‘Günlük bütçe’ seçeneklerinden hangisinin sizin kampanyalarınıza uygun olduğunu belirlemek, tercihinize kalmıştır.

7. Adım: Reklam Metninizi Yazın

Markanızın ya da ürününüzün benzersiz yanlarını vurgulayan, özel teklifler sunduğunuz, harekete geçirici mesaj veren ve anahtar kelimelerinizden birini içeren reklam metni oluşturmalısınız. Reklam metinlerinizdeki tıklanma oranı, Google Ads kampanyalarınızın kalite ve performansı açısından belirleyici bir unsurdur. Reklam metinleri hedef kitlenizin dikkatini çekecek şekilde yazmanız önemlidir.

8. Adım: Reklamınızı Oluşturun

Son aşamada reklamınızı yayınlayabilirsiniz. Artık kullanıcılar sizin markanıza benzer ürün ya da hizmetleri arattığında reklamlarınız onlara gösterilir. İsteğe bağlı şekilde reklamlarınız, Google Arama ve Haritalar’ın yanı sıra iş ortağı sitelerinden oluşan ağlar içerisinde de gösterilir.

Google reklam verme süreçleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve Google Ads’in sunduğu sınırsız avantajlardan yaralanmak için performans pazarlama ajansı hizmetlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. O halde tanışmanın tam vakti!

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content