Skip to main content

Web sitenizi popüler hale getirmek için neler yapıyorsunuz? Web sitesiyle ilgilenen herkes düzenli içerikler, sağlıklı linkler ve trafik artırmak için kampanyalar yaparak temel seviyede SEO çalışmaları sürdürüyor. Peki içeriksel revizeler ve birkaç reklam çalışması sitenizin popülerliğini artırmaya yetiyor mu? Kesinlikle hayır. SEO çalışması nasıl yapılır? Profesyonel SEO için neler yapmalısınız? Bu yazımızda profesyonellerin ileri seviye SEO çalışmaları için neler yaptığını görebilirsiniz. Haydi hemen başlayın! Popüler bir web sitesine sahip olmak için tüm detaylar aşağıda.

Başarılı SEO Analizi

SEO nasıl yapılır sorusuna verilen en doğru cevap; “etkili analizlerle tespitte bulunup hata giderme ve iyileştirme yapmak” olur. Eğer web sitenizde SEO çalışmaları yapmak istiyorsanız, teknik hakimiyetiniz ne olursa olsun ilk önce yapmanız gereken şey analiz etmektir. Bu analizleri profesyonel destek veren Search Console, Ahrefs, SEMrush gibi panellerden yapabilirsiniz. Önemli olan neyi analiz etmeniz gerektiğini biliyor olmanız. Araçlar sadece tercihtir, etkili SEO analizi iste profesyonel SEO için zorunluluk. Analiz etmenizi tavsiye ettiğimiz tüm kriterleri site içi (on page) ve site dışı (off page) madde madde ayırdık. Bu analizlerin sonuçlarına göre sitenizi optimize etmeniz gerek. Ancak aşağıdaki liste gözünüzü korkutmasın. Çok fazla teknik detayla uğraşmak istemezseniz profesyonel seo hizmeti alabilirsiniz. Başarılı bir SEO Ajansı siteniz için gerekli her şeyi yapacaktır.

Site İçi Optimizasyon Nasıl Yapılır?

Site içi SEO çalışması nasıl yapılır? Site içi SEO, yazılımsal ve tasarımsal optimizasyonları kapsar. Site için SEO kriterlerine baktığımız zaman yaklaşık 80 tane maddenin olduğunu söyleyebiliriz. Bir bölümü yazılımsal kriterler bir bölümü tasarımsal kriterlerdir. İçerik revizelerini yazılımsal olarak tanımlayabiliriz. Profesyonel SEO için text bölümleri çok önemli. Öncelikle site içi elementlerinizi optimize etmeniz gerekmektedir;

 • Başlıklar > Sayfa, yazı ve konu başlıkları site içi optimizasyon için analiz edilerek yapılandırılmalısınız. Kısa başlıklar kullanmaya özen göstermelisiniz. Mutlaka alt başlıklar kullanmalısınız. H1, h2, h3 puntoları ile yazı içerisinde hiyerarşi kurmalısınız. Ana başlıklarınız h1 olmalı ve her sayfada mutlaka h1 başlığı bulunmalıdır. Alt açıklamaları h2, h3 kullanarak bölümlemelisiniz.
Site İçi Optimizasyon Nasıl Yapılır

Site İçi Optimizasyon Nasıl Yapılır

 • Metalar > Meta Description, meta tagları, URL yapısı. Meta başlıkları yanlış kullanıldığında spam riskini artırır. Google botları ile bağlantı kurmanızı sağlayan meta açıklamaları doğru etiketler ve başlıklarla düzenlenmeli.
 • Fotoğraflar > Fotoğraf açıklamaları, fotoğrafların sayısı, ölçüsü, büyüklüğü gibi kriterlerinizi denetleyin. Kullanılan fotoğraflar mutlaka sıkıştırılmalı ve ölçülendirilmelidir. Fotoğraf alt etiketlerinde anahtar kelime kullanın. Bunu yaparken dürüst olun fotoğraf ile alakasız etiketler kullanmayın. Fotoğrafların alt etiketleri Google’a fotoğrafta ne olduğunu anlatmak için yazılır. Unutmayın, SEO’da ne kadar doğru bilgi verirseniz Google size bir o kadar cömert davranacaktır. Her fotoğrafa mantıklı isimler verin. Nasılsa isimleri görünmeyecek diye anlamsız fotoğraf isimleri kullanmayın. Fotoğraf isimlerinin de SEO kriterlerinden olduğunu unutmayın.
 • Robot.txt > Bir metin belgesi olan Robot.txt, Google ile sitenizi konuşturduğunuz dosyadır. Bu dosya sabit olarak aynı isimle sitenin ana dizininde yer alır. Metin dosyasının içinde Google botların ziyaret etmesini istemediğimiz sayfa veya klasörler yazılıdır. Sitenizi ziyaret eden botlar ilk önce bu dosyayı okur, bu sayede hangi sayfaları listelenmeyeceğini anlar. Bu noktada “Neden sayfalarımın listelenmemesini isteyeyim ki?” diye sorabilirsiniz. Aslında istersiniz; yapım aşamasında bir siteniz varsa arama motorlarının ziyaretini engellemelisiniz. Bu tadilatı bitmemiş bir mağazanın müşterilerine kapısını açmaya benzer. Herkese açık olmayan özel paylaşım sayfalarınız varsa zaten insanların giremeyeceği bu kapalı sayfaların indexlenmesini istemezsiniz. Yine ilgilenemediğiniz, eksik ya da yanlış bilgi barındıran bir sayfanın, hata sayfalarının, az metin bulunan veya metin bulunmayan boş sayfaların indexlenmesini istemezsiniz. İşte bu gibi durumlarda sayfaları Robot.txt metnine yazarak istenmeyen ziyaretlerin önüne geçebilirsiniz.
 • Javascriptler > Sitenizde çok sevdiğiniz efektlerin ve temaların çalışması için javascript kodlar mevcut. Geniş kütüphanesi sayesinde oldukça fazla tercih ediliyor. Peki doğru kullanılmayan javascript kodlarının siteye çok ciddi bir yük oluşturduğunu biliyor muydunuz? İnternet dünyasında en önemli şey hızdır, artık kimse bir sitenin açılışını 6 saniyeden fazla beklemiyor. Trafik almanın ve potansiyel müşteri yaratmanın zorluğunu düşününce; sitenize tıklayan ziyaretçinin, sayfanız yavaş açıldığı için kaybedilmesi kulağa korkunç geliyor değil mi? Html dosyanızın boyutunu gereksiz yere artıran kod yapıları optimize edilerek küçültülmeli. Eğer java kodlarınızı alt kısımda konumlandırırsanız, önce html kodları okunacağı için sitenizin açılış hızı artacaktır.
 • Site Haritası > Profesyonel SEO için olmazsa olmaz kavramlardan biri site haritasıdır. Eğer site haritanız yoksa, botlar javascript ile çalışan panelleri algılayamayacaktır. Mesela, anasayfanızda “ürünler” isimli açılır menü olduğunu düşünelim. “Ürünler” menünüz java kodlarla çalışıyorsa, menüde yer alan listenizi Google botlar göremez. Çünkü bir site haritası ile “ürünler” menünüzde ne olduğunu ona bildirmediniz. Anadizinde,”sitemap” isimli bir xml dosyası site haritası oluşturmalısınız. Bu Google botların işini kolaylaştıracaktır. Listelenmeniz daha kolay ve hızlı olacaktır.
 • 404 Sayfaları > Sitenizde mutlaka hata sayfaları kullanmalısınız. Kırık linki olan sayfanız paylaşımlar yoluyla tıklama alırsa listelenmeye girer. Google botlar sayfanın olmadığını görünce kalite puanınızı düşürecektir. Bu yüzden olası senaryolar üreterek kırık linke tıklayan ziyaretçiyi sağlıklı çalışan linklere yönlendirmeniz gerek. Kendi oluşturduğunuz hata sayfalarına noindex vererek riskleri de ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Kodlama Dili > Tarayıcılar tarafından kabul görmüş kod dilleri kullanmalısınız. W3c kodlama uygunluk sertifikası bu aşamada işinizi görecektir. Sitenizin, html yapısının hatasız olması ve eki tip kodlama yöntemlerinden arınması gerekiyor.
 • Tema Optimizasyonu> Görsellerinizin içerikleriniz ile aynı doğrultuda kullanılması, site içerisinde mantıklı kurulmuş bir navigasyon yapısının olması, sayfalarınızın hızlı açılması, kullanıcı deneyimi ve etkileşimi gibi başlıklar tema optimizasyonu olarak değerlendirilir. Güncellemelere uyum sağlayan optimizasyonlar yapmalısınız.
Site İçi SEO Optimizasyonu

Site İçi SEO Optimizasyonu

İlgili Makale: E-Ticaret SEO 2021 Kılavuzu [En Kapsamlı]

Site Dışı Optimizasyon Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO çalışması nasıl yapılır? Site dışı optimizasyonlar da site içi optimizasyonlar kadar değerlidir. Sitenizin online sayfalardan aldığı etkiletişim ve trafikleri temsil eder. Tanıtım yazıları, sosyal medya yönlendirmeleri ve anahtar kelime çalışmaları site dışı optimizasyonun önemli başlıklarındandır. Sıklıkla kullanılan ve yüksek etkisi bulunan backlink çalışmaları da site dışı optimizasyon kriterlerine girer.

 • Backlink > Kendi siteniz dışında, online bir kaynaktan yönlendirme almanız backlink anlamına gelir. Çokça kullanılan bir yöntem olmasına rağmen yanlış kullanımları oldukça fazla. Backlinkler için SEO’nun en önemli kavramı diyebiliriz. Bu kadar önemli olan bir stratejiyi doğru uygulayamazsanız ne yazık ki faydasını yeteri kadar göremezsiniz. Doğru uygulanmış backlinkin SEO çalışmalarınıza faydası %70’lere varan oranlardandır. Peki backlink nasıl uygulanmalı? Sıralama oldukça önemli, eğer yeni bir site iseniz önceliğiniz yüksek popüleritisi olan sitelerden tanıtım yazısı almak olmalıdır. Ne kadar çok tanıtım yazınız olursa o kadar iyi elbette. Ama yüksek trafik alan, sektörünüzle bağlantılı ve sürekliği olan backlinkler olması da bir o kadar önemli. Bir örnekle anlatalım, balık ürünleri servis eden restaurantınız varsa su tesisatları satan bir siteden backlink almanız ne kadar etkili olur? Onun yerine sağlıklı beslenme hakkında blog yazan bir siteden ya da şehrin en iyi restaurantlarını listeleyen makaleden backlink almanız daha doğru. Etkili backlink yapmanın en temel yolu budur.
 • Rakiplerinize Göre > Hem site içi hem site dışı optimizasyonlarda mutlaka rakipler mercek altına alınmalı. Site dışında yapacağınız çalışmalar için rakiplerinizin backlinklerini analiz etmeli ve o sitelerden backlink almak için çalışmalısınız. Ya da tam tersi, rakiplerinizin link verdiği sitelere siz de link vermeyi denemelisiniz. Sektörünüzden farklı bir site, kendi yayınları içerisinde sizin sektörünüz ya da ürünlerinizle ilgili kavramlar kullanıyorsa o sayfalara da backlink verebilirsiniz. İçerik benzerliği backlink yapmak isteyenler için kurtarıcı kavramlardan biridir.

Profesyonel SEO çalışmaları için yukarıda okuduğunuz listenin dışında kalan onlarca kriter var. Büyük bölümü teknik çalışmalar, paneller ve analizlerle yapılıyor. Eğer SEO uzmanı değilseniz, sitenizin çalışmalarını mutlaka bir SEO Ajansı ile yürütmelisiniz. Hem zamandan tasarruf etmiş hem de işi profesyoneline bırakarak daha az risk almış olursunuz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply