Skip to main content

Bu yazımızda, markanız için başarılı sosyal medya stratejisi nasıl olmalı, onu inceleyeceğiz. Sayfanızı büyütecek ve daha verimli bir hale getirecek detaylar sırasıyla aşağıda bulunuyor. Hesabınızı hızla başarıya götürmek için mutlaka alanında uzman bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmaya hemen başlayın.

1- Hedefinizi belirleyin

Başarılı bir sosyal medya stratejisi için mutlaka bir hedef belirlemeniz gerekir. Bu hedef doğrultusunda daha doğru içerik planlamaları yapabilirsiniz. Eğer bir hedefiniz yoksa, sayfanızın büyümesi zorlaşır. Etkileşim oranlarınız, oluşturacağınız içeriklerin yapısına bağlıdır. Hedefi belli olan bir sayfa, yavaşta olsa sonuçta hedefine ulaşabilir. Ancak hedefiniz yoksa işler daha ağır ilerler. Belirleyeceğiniz hedef, tamamen size bağlıdır. Bu, iletmek istediğiniz mesaj veya tanıtacağınız ürüne göre şekillenebilir. 

Hedefinizi belirleyin

Hedefinizi belirleyin

2- Hedef kitlenizi belirleyin

Sosyal medya pazarlama stratejileri içerisinde en önemli faktörlerden biri, hedef kitlenizdir. Sesleneceğiniz kitleyi doğru seçmeniz gerekir. Bu kitle, sizi, başarıya götürecek temel unsurdur. Bu nedenle, hedef kitlenizi iyi anlamanız gerekir. Ayrıca onların dilinden konuşmayı öğrenmelisiniz. Eğer hedef kitlenizi doğru analiz ederseniz, paylaşacağınız içeriklerinizdeki etkileşim oranlarını arttırırsınız. Ayrıca ilerleyen dönemlerde vereceğiniz reklamlarda da daha doğru hedeflemeler yapabileceksiniz. Sayfanızın içeriğini oluştururken mutlaka hedef kitlenizi göz önünde bulundurmalısınız.

3- Rakiplerinizi araştırın

Markaların sosyal medya stratejileri üzerinde yoğunlaşarak, rakiplerinizin nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz. Böylece, hemen hemen aynı başarıyı elde edebilirsiniz. Rakipleriniz, sizinle aynı hedef kitleye sesleniyor. Bu yüzden, onların stratejileri sizin için de birer aracıdır. Onların kitlelere sesleniş biçimlerini, paylaştıkları içeriklerini ve oluşturdukları kampanyalarını analiz edin. Topladığınız verilerle, sayfanızı daha profesyonel ve güçlü bir hale getirebilirsiniz.

4- Tone of voice stratejisi yaratın

Markanızın, kullanıcılara karşı olan sesleniş biçimi de birer sosyal medya stratejisi olarak görülür. Sosyal medya platformlarında sürekli ciddi olmanıza gerek yok. İnsanlar bu mecralarda samimiyet arar. Bu nedenle, markanızla kullanıcılar arasında samimi bir köprü kurmaya çalışın. Bunun için de sesleniş biçiminizden faydalanın. İçeriklerinizde konuştuğunuz dili, kullanıcıları rahat hissettirecek tonda tutun. Böylece insanlar sizinle samimi bir bağ kurmuş olacak. Bu da sayfanızın gelişimi için oldukça faydalıdır.

Tone of voice stratejisi yaratın

Tone of voice stratejisi yaratın

5- İçerik takvimi oluşturun

Doğru sosyal medya pazarlama stratejileri için mutlaka planlı çalışmayı öğrenin. Düzenli içerik paylaşımı sizi başarıya götürecek faktörlerden biridir. Bu nedenle, içeriklerinizi önceden planlayın. Hangi günlerde neler paylaşacağınızı düzenleyerek daha aktif bir kullanıcı olmayı başarırsınız. Ayrıca, hergün içerik paylaştığınızdan emin olun. Düzensiz paylaşımlar, takipçilerinizi uzaklaştırabilir. Özellikle özel günlere önem verin. Bu günlere özel içerikler paylaşmayı deneyebilirsiniz.

6- Video içerikler hazırlayın

Videolu içerikler, markaların sosyal medya stratejileri içerisinde en güçlülerden biridir. Bildiğiniz üzere görseller her zaman yeterli olmuyor. Videolar artık görsellerden daha çok etkileşim topluyor. Bu nedenle sayfanıza videolar eklemeyi deneyin. Paylaşacağınız bu videoların, ilgi çekici ve alakalı içeriklerden oluşmasına özen gösterin. Zamanla göreceksiniz ki videolar sayfanıza, görsellere göre daha çok etkileşim sağlayacaktır.

7- İletişim kurmanın yanında aynı zamanda etkileşim yaratın

Başarılı bir sosyal medya stratejisi birden çok faktörün bir araya gelmesiyle oluşur. Bunun için sadece kullanıcılarla iletişim kurmak yeterli olmaz. İletişimin yanında etkileşimi de yaratmalısınız. Beğeni, yorum veya paylaşım sayfanızı güçlendirecektir. Bu etkileşim oranlarını yüksek tutarsanız, sayfanız daha kolay bir şekilde gelişecektir.

8- Sosyal olarak da sorumlu olmayı unutmayın

Sosyal medya pazarlama stratejileri, aynı zamanda hassasiyet de gerektirir. Özellikle toplumsal konulara karşı ne kadar duyarlı olduğunuzu belirtmeniz gerekebilir. Bu platformlar üzerinden, desteğinizi verebilirsiniz. Böylece gerçek anlamda ne kadar duyarlı ve hassas olduğunuzu takipçilerinizle paylaşmış olursunuz.

9- Influencer işbirlikleri gerçekleştirin

Markaların sosyal medya stratejileri bakımından en güçlüsü influencer pazarlamadır. Onlarla yapacağınız işbirlikleri, sayfanızın itibarını hızlıca yükseltebilir. Ayrıca, size birçok takipçi de kazandırabilir. Her açıdan birçok avantajı olan influencer pazarlama için belirli bir çalışma yöntemi var. Öncelikle, sektörünüzle alakalı olan influencer ile iletişime geçerseniz. Ardından belirli bir ücret karşılığında sayfanızı tanıtmasını istersiniz. Ayrıca, varsa bir ürünüz, bunu ona ileterek canlı olarak tanıtmasını da sağlayabilirsiniz.

Influencer işbirlikleri gerçekleştirin

Influencer işbirlikleri gerçekleştirin

İlgili Makale: Sosyal Medya Kampanya Planlama Rehberi

10- Direkt satış yapın

Sayfanızdan direkt satış yapmak, başarılı bir sosyal medya stratejisi olacaktır. Facebook ve Instagram üzerinden sanal dükkanlar açarak satış yapmayı deneyebilirsiniz. Buradaki mantık, diğer online pazar yerleriyle hemen hemen aynıdır. Ayrıca artık birçok insan buradaki dükkanlardan alışveriş yapmayı benimsemiş durumda. Bu nedenle siz de markanızın ürünlerini satmak için dükkan açabilirsiniz. Ayrıca bu dükkanlar sayesinde, sayfanızın görüntülenme olasılığı da artar. 

Direkt satış yapın

Direkt satış yapın

11- Yarışmalar ve etkinlikler düzenleyin

Sosyal medya pazarlama stratejileri olarak bilinen bir başka yöntem, etkinliklerdir. Özellikle hikayeler üzerinden paylaşacağınız etkinlikler sayesinde sayfanızın paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. İçeriklerinizde insanlara sorular yönelterek bazı yarışmalar da düzenleyebilirsiniz. Bu da sayfanızın etkileşim kazanmasına yardımcı olur. Eğlenceli yarışmalar düzenleyerek, takipçilerinizle interaktif bir alan oluşturabilirsiniz.

12- Sponsorlu reklam yapın

Reklam kampanyaları, markaların sosyal medya stratejileri için birebirdir. Bu kampanyalar sayesinde belirlediğiniz hedef kitlelere ulaşabilirsiniz. Tabi bu noktada doğru bir hedefleme yapmanız gerekir. Tam olarak reklam hedefinizi belirledikten sonra, sayfanızı tanıtmaya başlayabilirsiniz. Bu reklamlar sayesinde sayfanız, Instagram’ın çeşitli yerlerinde kullanıcıların karşısına çıkacaktır. Doğru bir reklam planlaması yaparsanız, sayfanız daha hızlı yükselecektir. Ayrıca, takipçileriniz arasına hedef kitlenize uygun kullanıcılar dahil olacaktır. Sonuç olarak sponsorlu içerikler, sayfanızın gelişimi için oldukça verimli bir adım olacaktır.

13- Takım tutmayın, politikadan uzak durun

Doğru bir sosyal medya stratejisi için, asla taraf tutmayın. Daima tarafsız kalın ve politikaya dahil olmayın. Bunu kendi kişisel hesabınızdan yapabilirsiniz, ancak markanızın sayfasından bu tarz konulara dahil olmamanız gerekir. Bu durum, potansiyel kullanıcıları kaçırmanıza neden olabilir. Olaylar karşısında tarafsız kalarak, takipçileriniz karşısında daha sakin ve uyumlu görünürsünüz.

14- Raporları takip edin

Sosyal medya pazarlama stratejileri doğru bir analizle takip edilmelidir. Yaptığınız çalışmaların sonuçların analiz ederek bir sonraki çalışmalarınız için kullanabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız metriklerin işleyip işlemediğini de bu yolla öğrenebilirsiniz. Mutlaka her içeriğinizin raporlarını analiz edin. Doğru gitmeyen bir şeyler vara bu durumu bir sonraki güne taşımayın. Raporlar, sizi büyütecek ipuçlarını sağlayacaktır. Ayrıca analizleri düzenli olarak kontrol edin. Böylece hata payını azaltmış olursunuz.

15- Profesyonel bir ajans ile partnerlik yapın

Markaların sosyal medya stratejileri saymakla bitmez. Ancak en önemlisi bu taktikleri doğru bir şekilde işlemektir. Eğer düzenli bir çalışma ve doğru bir planlama yapmazsanız sayfanız gelişemez. Bu konuda mutlaka profesyonel bir ajans ile işbirliği yapmanız gerekir. Bir ajans ile çalışmanın birçok avantajı var. İçeriklerinizi düzenli ve planlı bir şekilde paylaşabilir. Ayrıca doğru analizlerle sayfanızın eksik yönlerini geliştirebilir. Sonuç olarak başarıya daha hızlı ulaşmak isterseniz mutlaka alanında tecrübeli bir ajans ile çalışmalısınız.

Artık profesyonel sosyal medya pazarlama stratejileri nelerden oluşur biliyorsunuz. Tüm incelikleriyle bu ipuçlarını sayfanızda uygulamaya hemen başlayın. Özellikle bu alanda size yardımcı olacak ve sayfanızı bir üst seviyeye çıkaracak bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply