Skip to main content

Son güncelleme 5 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Dönüşüm huninizin üst kısmını büyütmeye çalışsanız da aldığınız trafiğin kalitesiyle ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Çünkü arama dışında reklam vermek, alıcı niyeti güçlü olan biriyle bağlantı kurmakta zorlanacağınızı gösterir. Bu nedenle Google, satıcıların yeni bir şeyler denemeye açık olduklarında henüz keşif aşamasında olan kullanıcılara erişmesini kolaylaştırmak için tasarlanan Discovery Ads’i yayınlamıştır. Google keşfet reklamları, Google’ın en doğru ve ilgi çekici reklamları en çok isteyenlere sunmak için oluşturduğu yapay zekadan yararlanmanıza olanak tanır. Aslında bu doğrudan kullanıcının arama amacı ile ilgili olan Google uygulamasındaki bir haber akışı olarak karşınıza çıkar. Standart bir ‘Google reklamı’ olmanın yanı sıra artık görsel bir yönü de vardır. Başlık etiketi, meta açıklama ve bilgi yerine, ekranın üst kısmında canlı bir görüntü bulunur. Bunun için ise Google reklam verme seçeneğini kullanmanız gerekir.

Google Keşfet Reklamları Nedir? (Google Discovery Ads)

Google keşfet, Google uygulamasını yüklemiş olan tüm iPhone ve Android kullanıcılarının, seçilen konuları takip ederek veya takibi bırakarak haber beslemelerini kişiselleştirmelerine izin vererek, kullanıcıların bu işlemleri bir adım daha ileri götürmelerine yardımcı olur.

Google keşfet reklamları, Google’ın YouTube uygulaması, Google uygulaması ve Gmail uygulamasındaki yayınlarında görünen, görsel olarak ilgi çekici, kişiselleştirilmiş reklamlardır. Kitlelere yeni ürün ve hizmetleri keşfetmeye hazır oldukları anlarda ulaşmaları amaçlanmıştır. Discovery reklamlar, bir kullanıcının talebi arama yoluyla ifade etmesini beklemez. Bunun yerine talep oluşturan yeni bir reklam deneyimi oluşturur. Bunun için çekici görselleri güçlü hedef kitle hedefleme özellikleriyle birleştirir.

Google keşfet reklam kampanyalarının başlangıçta Google’ın Discover uygulamasında yayınlanması planlanmasa da YouTube ve Gmail’de de yayınlanacak şekilde genişletilmiştir. Bu yüzden Google keşfet reklamları, bu kanallara yayılarak, bir kullanıcının satın alma yolculuğu boyunca potansiyel yeni müşterilere alakalı ve zengin içerik sağlar. Google keşfet reklamları, dönüşümler için optimize edilir ve şu anda kullanılabilen yalnızca iki teklif stratejisine sahiptir. Bunlar, Dönüşümleri Artırma veya Hedef EBM’dir.

Google Keşfet Reklamları ve Görüntülü Reklamlar

Google keşfet reklamları ile Google Görüntülü Reklam arasındaki temel fark, reklamların kime ulaştığı ve nerede gösterildiğidir. Google keşfet reklamların, keşfetmeye ve etkileşime geçmeye hazır kişilere ulaştığı söylenir. Görüntülü reklamlar, e-ticaret işletmelerinin her zaman temel amacı olmayan genel farkındalık için harikadır.

Discovery Ads’i e-Ticaret işletmeleri için ilginç bir reklam biçimi ve kesinlikle test edilmeye değer kılan şey budur. Özellikle daha yeni bir reklam biçimi olduklarından ve belki de Görüntülü Reklam Ağı kadar rekabetçi olmadıklarından, onları daha uyguna da bulabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca amacı daha yüksek olan kişilere ulaşmak, daha kaliteli trafik elde edilmesini sağlamalıdır.

Google Discovery Reklamları Nasıl Çalışır?

Google keşfet reklamları, duyarlı görüntülü reklamlara benzer şekilde çalışır. Çünkü reklam veren olarak Google’a bir dizi resim (şirket logonuz dahil), başlıklar ve açıklama satırları sağlarsınız. Bunlar Google’ın daha sonra en iyi performans gösteren kombinasyonları bulmak için otomatik olarak döndürdüğü bir dizi resimdir. Google keşfet reklamlarından farkı, bu reklam birimlerinin özellikle Google’a ait üç mobil uygulama için tasarlanmış olmaları ve estetik açıdan bunlarla uyumlu olacak şekilde uyarlanmış olmalarıdır. Örneğin; Google’ın daha yüksek kaliteli bir yaşam tarzı standardını ve ürün resimlerini teşvik etmeyi amaçlayan Discovery reklamları için daha katı resim yönergeleri vardır.

Bir reklam birimi oluşturulduktan sonra, onu belirlediğiniz kitlelere hedefleyebilirsiniz. Bu kitleler, ilgi çekici bir hedef veya Google’ın size sağladığı bir pazar içi segment kadar geniş ve basit olabilir. Ayrıca, yeniden pazarlama listesi veya özel amaç kitlesi gibi daha karmaşık veya spesifik olabilirler. Ardından, diğer tüm kampanyalarda yaptığınız gibi (yer, reklam zaman planlaması vb.) diğer ayarlarınızı tamamlar ve kullanmak için otomatik bir teklif verme stratejisi seçersiniz. Google keşfet kampanyaları, hesabınızda gerekli dönüşüm verileri varsa, dönüşüm başına ödeme modelini kullanmanıza olanak tanır. Bu, uzun vadede bu reklamlara aşırı harcama yapmamanızı sağlamanın başka bir yoludur.

Kampanyayı oluşturma

Adlandırarak, hedef yerinizi ve dilinizi seçerek, bütçenizi belirleyerek ve gerekirse bir başlangıç ve bitiş tarihi belirleyerek bir Google Discover Ads kampanyası oluşturmaya ilişkin bilindik adımları izlemelisiniz. Teklif stratejisi açısından, otomatik olarak dönüşümlere ayarlanır. Bu açıdan ‘Dönüşümleri maksimize etme’ seçeneğini kullanabilir veya bir Hedef EBM teklif stratejisi kullanmak anlamına gelen ‘işlem başına maliyet’ hedefini girebilirsiniz.

Hedefleme

E-Ticaret Için Google Keşfet Reklamları RehberiHedefleme, pazardaki, yakın ilgi alanı ve ayrıntılı demografik kitle segmentlerinin yanı sıra yaşam olaylarını içerir. Ayrıca, site ziyaretçilerini yeniden hedefleme gibi işletmenizle nasıl etkileşim kurduklarına göre insanları hedefleyebilir ve özel hedef kitlelerinizi de hedefleme olarak kullanabilirsiniz. Müşteri tabanınız ve sattığınız ürünler için anlamlı bir hedef kitle oluşturup belirtildiği gibi Görüntülü Reklam Ağı ile aynı hedef kitleyi kullanabilirsiniz. Ayrıca, işletmenizle zaten etkileşime girmişlerse veya sizinle alakalı olmayan bir pazar segmentiyse kitleleri hariç tutabilirsiniz.

Reklamlar

Son olarak, aşağıdakileri yüklemeniz gerekir:

  • Yüksek kaliteli görüntüler,
  • Logo,
  • Reklamları oluşturmak için birden çok başlık

Bu, kampanyanızın temelini oluşturacaktır. B nedenle gerçekten önemli bir unsurdur. Google, oluşturulduktan sonra, dönüşümleri artırmak için en iyi performans gösteren Google keşfet reklam öğelerini (resimler ve başlıklar) hedef kitlenize otomatik olarak gösterir. Bu, Google’ın müşteri amacını anlamasıyla elde edilir. Google, bir tüketicinin ziyaret ettiği web sitelerini, indirilen uygulamaları, izledikleri videoları, harita aramalarını ve daha fazlasını dikkate alır.

E-ticaret Markası için Google Discovery Ads Kullanmanın Avantajları

Google keşfet reklamlar herkes için olmasa da kağıt üzerinde birçok marka için avantajlıdır. Görünen o ki; Google, Facebook’a benzer haber akışı tarzı reklamlara güç katmaya çalışmıştır. Ancak Google keşfet reklamları fikrini çok çekici kılan açık bir ayrım noktası vardır. Google Keşfet’i kullanan kişiler yeni fikirler, ürünler ve hizmetler aramak için oradaysa ve bir sosyal yayında gezinen kullanıcıların arkadaşlarından gelen güncellemeleri arama olasılığı daha yüksekse, Keşfet Akışı’ndaki reklamların daha az rahatsız edici olabileceğine dair bir argüman vardır. Potansiyel olarak çok daha yüksek TO ve Dönüşüm Oranları olan Facebook’taki bir reklamdan daha iyidir.

İlgi Çekici Reklam Biçimi

Görünüşe göre Google, görünüşleri ve hissettikleri açısından Facebook ve Google keşfet reklamlarıyla Instagram Reklamlarından ilham almış gibi görünüyor. Bu sayede tek bir reklam öğesi aracılığıyla veya birden fazla reklam öğesi yükleyerek bir ürün veya hizmeti sergileyebilirsiniz. Ayrıca, sürükleyici reklam biçimi, görsel olmanın yanı sıra, reklam verenlere bir hikaye anlatma ve izleyicileriyle daha iyi etkileşim kurma yeteneği verir.

Muazzam Erişim

Google, Discovery reklamlarının YouTube, Gmail promosyonları ve sosyal yayınlar ve Google keşfet aracılığıyla her ay dünya genelinde 2,9 milyar kişiye ulaşma yeteneğine sahip olduğunu belirtmiştir. Bu muazzam bir erişimdir ve Discovery reklamlarını kullanmanın faydalarından biridir. Ayrıca büyük olasılıkla mevcut ve potansiyel müşterileriniz bu erişimin bir parçası olur.

Tamamen Otomatik

Google, teklif stratejilerinden dinamik reklamlara kadar birçok reklam özelliğini yıllardır otomatikleştirmektedir. Hatta anahtar kelime eşleme türleri bile artık her zamankinden daha dinamik. Google keşfet reklamlarında bu her zaman faydalı görülmese de onları bu kadar etkili yapan şey budur. Google keşfet reklamlarının yalnızca sınırlı sayıda uygulamada (YouTube, Gmail ve Google) gösterilir. Ayrıca Google, yapay zeka ve makine öğrenimini kullanarak optimizasyonla ilgilenir. Bu, yönetimi daha az zaman alan ve her yönüyle daha kolay bir kampanya anlamına gelir.

Google Discovery Ads’e Başlamak için Neye İhtiyacınız Var?

Google Discovery Ads'E Başlamak Için Neye İhtiyacınız Var?

Google keşfet kampanyaları, yeni ürün ve hizmetleri keşfetmeye açık olan kişilerle Google’ın özet akışlarında markanızın hikayesini paylaşmanıza olanak tanır. Aşağıdakilerin yanı sıra Google Discovery Ads’a başlamak için bir Google Reklam Yönetimi hizmetine de ihtiyacınız vardır:

  • Geniş erişim: Tek bir kampanya kullanarak YouTube Ana Sayfası ve Sonrakini İzle özet akışları, Keşfet ve Gmail Promosyonları ve Sosyal sekmelerinde 3 milyara kadar müşteriye ulaşabilirsiniz.
  • Zengin ve alakalı reklam öğesi: Markanızı veya ürünlerinizi, Google mülklerinde yerel olarak oluşturulan, görsel olarak ilgi çekici resimlerle sergilerken tüketicilere ilham verebilirsiniz.
  • Doğru hedef kitleyle harekete geçin: Müşterilerinizin ne istediğini tahmin etmek ve sonuç elde etmek için bu inanılmaz erişim ve güçlü yaratıcı tuvali Google’ın niyet anlayışıyla birleştirebilirsiniz.

Başlamadan önce, reklamınızın başlıklar, açıklamalar, resimler ve logolar gibi varlıklarını toplamalısınız Daha iyi performans sağlamak için, minimum metin ve etkili aydınlatma içeren marka ve ilham verici görüntüler gibi en yüksek kaliteli görüntü varlıklarınızı da seçebilirsiniz. Ayrıca, e-posta, video veya sosyal medya gibi diğer platformlardaki en iyi performans gösteren resim varlıklarını ve mevcut kampanyalardan gelen mesajları yeniden amaca uygun olarak kullanabilirsiniz.

Hesapta site geneli etiketlemenin etkinleştirildiğinden emin olmanız da önemlidir. Son olarak, hedef EBM teklifinizin en az 10 katını karşılamak için yeterli bir günlük bütçeniz olduğundan emin olmalısınız.

Google Discovery Reklamlarını Optimize Etmek İçin En İyi Uygulamalar

Kampanyanızı oluştururken, yaptığınız ayar seçimlerine göre bildirimler alabilirsiniz. Bu bildirimler, performansın düşmesine neden olabilecek veya kampanyanızı yayınlamanızı engelleyecek kadar önemli olabilecek sorunlar konusunda sizi uyarabilir. Bu sayede reklamlarınızı daha kolay optimize edebilirsiniz. Buna ek olarak aşağıdaki uygulamaları da uygulayabilirsiniz:

Çeşitlilik

Öncelikle, iyi bir reklam öğesi seçkisi yüklediğinizden ve bunların en yüksek kalitede olduğundan emin olmalısınız. Google yalnızca yüklediklerinizle çalışabilir, bu nedenle, sağladıklarınızın en iyi kalitede olmasını sağlamak başarılı bir kampanya şansını artıracaktır. Ayrıca mümkün olduğunca çok sayıda iyi resim ve başlık seçeneği sağlamak en iyisidir.

Hedefleme

Müşterileriniz hakkında bildiklerinize dayalı olarak kampanyanıza demografik hedefleme uygulayarak hedef kitlenizi daraltabilirsiniz. Ürününüz veya hizmetiniz geniş ve geniş kitlelere hitap ediyor olabilir, ancak yaş, cinsiyet, ebeveynlik durumu ve hane geliri hakkında verileriniz veya müşterilerinizle ilgili içgörünüz varsa bunu kullanabilirsiniz.

Zamanlama

Müşterilerinizin dönüşüm sağlama olasılığının en yüksek olduğu günün saati ve/veya haftanın günü hakkında bilginiz varsa, bunu kampanyanıza uygulayabilirsiniz. Bu, reklamlarınızın yalnızca belirttiğiniz gün ve saatlerde gösterileceği anlamına gelir. Ancak elinizde bu veriler yoksa endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü Google kampanyanızı otomatik olarak optimize edecek ve reklam planlamasını dikkate alacaktır.

Farklı Kitlelerin Testi

Son olarak, birden çok kitleyi test etmeli ve onları kendi kampanyalarına ayırmalısınız. Örneğin, ikisi farklı pazardaki kitle segmentlerini test eden ve üçüncüsü web sitesi ziyaretçilerinden oluşan bir kitleyi hedefleyen Google keşfet reklam kampanyası başlatabilirsiniz. Bu kitleleri kampanyaya göre ayırarak hangisinin en iyi performansı gösterdiğini öğrenebilir ve ayrıca her bir kampanyanın bütçesini de kontrol edebilirsiniz.

Mahmut Orkun Köksalan

2022 yılından bu yana Cremicro'da SEO direktörü olarak çalışmaktadır. Google Ads, Semrush ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content