Skip to main content

Son güncelleme 7 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Instagram SEO ile sayfanızı organik bir şekilde büyütüp, etkileşim oranlarınızı arttırabilirsiniz. Üstelik hedef kitlenize hiçbir reklam ücreti ödemeden doğal yollarla ulaşabilirsiniz. Tüm bunları başarılı bir şekilde yürütmek için alanında uzman bir SEO ajansı ile çalışmak daima en doğru hamledir. 

Neden Hesabınızı Instagram SEO Uyumlu Optimize Etmelisiniz?

Instagram SEO, yapmanız gereken en gerekli sosyal medya çalışmalarından biridir. Aktif kullanıcı sayısı her gün artmakta. Bu yüzden içeriklerinizi SEO uyumlu yapmalısınız. Aranma hacmini arttıracak ve bilinirliğinizi yükseltecektir. Ayrıca SEO, artık tüm içeriklerinizde bir gereklilik haline gelmiştir. Kısaca toparlamak gerekirse, bu çalışmalar sayesinde gereken başarıyı organik yöntemlerle elde edebileceksiniz.

Instagram SEO’yu Farklı Kılan Nedir?

Instagram Seo: Görünürlüğünüzü Artırmak İçin 7 Tavsiye

Instagram SEO, sayfanızı organik yollarla öne çıkarmanıza yardımcı olan bir çalışmadır. Burada yapacağınız çalışmalar Google SEO’suna göre çok daha farklıdır. Açıklama yazıları, hashtag’ler ve hakkımızda yazıları SEO için en doğru alanlardır. Burada yazacağınız kelimeler ile sayfanızı öne çıkartabilirsiniz. Hesabınızla alakalı ve yüksek aranma hacimli kelimeler sayesinde direkt olarak ücretsiz bir şekilde arama sonuçlarında yer alabilirsiniz. En temel farkı, kullanılan yerlerdir. Çok çeşitli alanlarda yapacağınız SEO çalışmaları, sayfanızı rakiplerinizden bir adım çıkaracaktır. Üstelik hiçbir reklam ücreti ödemeden.

Instagram SEO Optimizasyonu için 7 Öneri

İşte size Instagram SEO için 7 adet optimizasyon önerisi. Bunlar ile sayfanızı organik bir şekilde öne çıkaracaksınız ve rakiplerinizin önüne geçebileceksiniz. Şimdi gelin hepsini tek tek inceleyelim:

Profilinizi Arama İçin Optimize Edin

Profilinizde kullandığınız her bir anahtar kelime, Instagram SEO için birer altın değerindedir. Bu nedenle sayfanızı tam anlamıyla anahtar kelimelerle donattığınızdan emin olun. Özellikle alakalı kelimeler, sizi direkt olarak hedef kitlenizle buluşturacak kilit noktadır. İlk etapta kullanıcı adınıza bakalım. Burada kullanacağınız isim, en temel SEO’dur. En az bir adet anahtar kelime içeren kullanıcı adları her zaman bir adım öndedir. Bu nedenle, sayfanızla alakalı bir kelime ile kullanıcı adınızı zenginleştirin. Ardından bio kısmındaki bilgilerinizi, sayfanızı tanıtacak şekilde doldurun. Kullanıcı adının dışında, bio kısmında yer alan isim kısmına anahtar kelimeler ekleyerek SEO çalışmanızı güçlendirin. Ek olarak, bio tarafında sizi en doğru şekilde ifade eden kelimelerle kendinizi kullanıcılara tanıtın. Burada da kullanacağınız kelimeleri özenle seçmelisiniz. Sayfanızla alakalı ve özellikle rakipleriniz tarafından kullanılan kelimelerle bio’nuzu zenginleştirin. Tüm bu SEO çalışmaları sayesinde sayfanızı organik bir şekilde öne çıkarmış olacaksınız.

Anahtar Kelime İçin Optimize Edilmiş Başlıklar Yazın

İçerik başlıkları, Instagram SEO çalışması sırasında dikkat etmeniz gereken bir faktördür. Burada kullanacağınız kelimeler ile gönderinizi öne çıkarabilirsiniz. Ayrıca, alakalı kelimeler kullanarak etkileşim oranlarını da arttırabilirsiniz. İçeriklerinizde kullandığınız başlık ve açıklamalar sandığınızdan çok daha önemlidir. Özellikle içeriğiniz hakkında merak uyandıran başlıklar kullanarak kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarabilirsiniz. Başlık, ilk izlenim kadar değerlidir. Tek bir atış şansınız var. Onu da başlıklarınızla başaracaksınız. Bu nedenle seçtiğiniz kelimelere dikkat edin. Yeterince ilgi çekici ve alakalı olmalarına dikkat edin. Bu şekilde başlık yazılarınızla da başarılı SEO sonuçları almayı başarmış olacaksınız.

Hashtag’leri Anahtar Kelime Olarak Düşünün

Instagram SEO deyince akıllara ilk gelen şey hashtag’lerdir. Bu çalışma tamamen doğru ve başarılıdır. Tabi eğer başarılı bir şekilde yapılırsa. Hashtag’lerin gönderinizle alakalı olması son derece önemlidir. Öte yandan etkileşim oranlarına da dikkat etmelisiniz. Bir hashtag’i kaç kişinin kullandığı önemli. Kendi sayfanızın kitle oranına göre size en uygun büyüklükte hashtag’i gönderilerinizde kullanın. Ayrıca sürekli aynı hashtag’leri kullanmaktan kaçının. Daima içeriğinizle alakalı olan anahtar kelimeleri kullanın. Son olarak hashtag çalışması yaparken rakiplerinizi de analiz edin. Onların kullandığı anahtar kelimelerden yola çıkabilirsiniz.

Alternatif Metinden En İyi Şekilde Yararlanın

Instagram Seo: Görünürlüğünüzü Artırmak İçin 7 Tavsiye

Alternatif metinler de Instagram SEO çalışmasının bir parçasıdır, üstelik oldukça değerlidir. Alternatif metinler genelde görme engelli kullanıcılar için oluşturulsa da SEO açısından da sayfanızı öne çıkaran bir çalışmadır. Hala birçok kullanıcı bu metinleri kullanmasa da, alternatif metinlere de yazılar ekleyen kullanıcıların çok daha önde olduğunu görebiliriz. Bu nedenle paylaştığınız içeriğin açıklama yazısını aynı zamanda alternatif metinlere de eklediğinizden emin olun. Bu yazıların görünmemesi bir işe yaramadığı anlamına gelmez. Instagram algoritması alternatif yazıları da değerlendirir ve arama sonuçlarında yer verir.

Etiketlemeyi Teşvik Edin

Yüksek etkileşim oranı, Instagram SEO açısından hızlı sonuç veren bir durumdur. Etkileşimler Instagram algoritması tarafından desteklenir. Bu oranlar arttıkça sayfanızın keşfete düşme olasılığı artar. Etkileşimden kastımız, beğeni, yorum, kaydetme ve etiket almak gibi hareketlerdir. Özellikle başkalarının içeriklerinize etiketlenmesini sağlamak SEO açısında oldukça başarılıdır. Bu şekilde hem yorumlarınız artar, hem de yeni kullanıcılarla buluşmuş olursunuz. Peki bu durumu nasıl yapacaksınız? Örneğin bir içeriğinize soru sorarak, takipçilerinizden arkadaşlarını etiketlemeyi isteyebilirsiniz. Genel olarak takipçilerinizi, birilerini etiketlemeye teşvik ederek bunu başarabilirsiniz.

Black Hat SEO’dan Uzak Durun

Instagram SEO çalışması sırasında kesinlikle black hat SEO’dan kaçının. Kara şapka olarak adlandırılan SEO çalışması genelde doğru olmayan, spamlı SEO çalışmalarına denir. Bunlar, kısa sürede fayda verse de ileride sorun olmaya başlayan faktörlerdir. Ayrıca kesinlikle sayfanızı uzun vadede büyütmez. Tam tersi gerilemesine neden olur. Bu tarz olumsuz SEO çalışmaları sayfanızın kalite puanını düşürür ve özellikle etkileşim oranlarında dengesizlikler yaratır. Ek olarak sayfanızın itibarını zedeler. Instagram sayfanızda black hat SEO çalışmasını çeşitli yöntemlerle yapabilirsiniz. Örneğin bot takipçi veya etkileşimlerle. Özellikle beğeni, yorum veya yorum gibi etkileşimleri satın alarak sayfanızda doldurabilirsiniz. Bunun gibi çalışmalar sayfanızda dengesiz hareketlenmeler sağlar. Instagram algoritması bunları ölçer ve dengesizliği keşfeder ve sayfanızı spamlar. Bu da sayfanızın gerilemesine neden olur. Son olarak, satın alınan beğeni ile gerçek takipçi arasında var olan dengesizlik ortaya çıktığında sayfanızın itibarı zedelenir. Bu tür negatif çalışmalara, başarılı SEO’lar ile ihtiyaç duymazsınız. Tek yapmanız gereken sayfanızı güçlendirecek çeşitli taktikler yaratmak, tıpkı burada anlattığım gibi.  

Her Zaman Optimizasyona Devam Edin

Son olarak en temel Instagram SEO kanunu olan, güncel olma konusuna değinelim. Hesabınızı ilk açtığınız günden işleri tamamlayıp geri çekilmeyin. Sürekli olarak değişen anahtar kelime oranlarıyla oynamalısınız. Yazdığınız başlıkları güncelleyerek değişen sisteme ayak uydurun. Ayrıca kendinizi sürekli günce tutarak hedef kitlenizi genişletebilirsiniz. Sosyal medyada her açıdan yeni olmanız gerektiğini unutmayın. İçerikleriniz ve SEO çalışmalarınızla daima kendinizi geliştirin ve sayfanızın büyümesini hızlandırın.

Instagram SEO hakkında bilmeniz gereken tüm ipuçlarına artık hakimsiniz. Geriye bir tek, sayfanızı doğru stratejiler ile geliştirecek bir SEO çalışması için harekete geçmek ya da destek almayı uygun bulursanız da uzman bir ekiple çalışmak kalır.

Mahmut Orkun Köksalan

2022 yılından bu yana Cremicro'da SEO direktörü olarak çalışmaktadır. Google Ads, Semrush ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content