Skip to main content

Son güncelleme 1 yıl önce Haydar Özkömürcü tarafından gerçekleştirildi.

Bu yazımızda negatif seo nedir ve türleri nelerdir bundan bahsedeceğiz. Anti SEO çalışmalarının neler olduğunu öğrenerek onlardan korunabilir ve oluşacak tehditlere karşı hazırlıklı olabilirsiniz. Sitenizi tehlikelerden korumak için mutlaka profesyonel bir SEO Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Negatif SEO Nedir?

Negatif SEO, bilinen diğer adıyla Blackhat SEO rakip sitelerin sizin performansınızı düşürmek için hazırladığı tuzaklardır. Doğal bir SEO’nun amacı, sitenizi en üst sıralara yükseltmektir ancak negatif SEO bunun tam tersidir. Sitenizin arama motorundaki sıralamasını ve performansını düşürür, bu da rakip sitelerin işine gelir. Ancak eğer güçlü, ziyaretçisi bol ve büyümüş bir sayfaya sahipseniz bu tuzaklar size pek etki etmez, bu işlem genelde, yeni olan siteler için mümkündür.

Negatif Seo Nedir?

Negatif seo nedir?

Negatif SEO Saldırısı Türleri

Negatif SEO nedir bildiğinize göre, şimdi bunların türlerine geçebiliriz. Kötü yönde etkileyen anti SEO çalışmaları sizin itibarınızı Google’ın gözünde düşürür, böylece sıralamanız ve kaliteniz azalır. Bu tür saldırılar tek bir yerden gelmez, bu saldırıların birçok türü vardır. Dilerseniz saldırı türlerine kısaca göz atalım:

Spam Backlink

Backlink, bir sitenin başka bir siteye kendi sayfasına bağlanması için verdiği linktir. Ancak anti SEO, bunu bir saldırı türü olarak kullanır. Spam backlink olarak adlandırdığımız bu linkler, sitenize negatif sayfalardan bağlantı verir ve sayfanızda çoğalır. Bu tür saldırılar, sayfanızın kalite ortalamasını düşürür. Öte yandan daha önce başka sitelere verdiğiniz backlink, Google tarafından onaylanmayan sitelere aitse spam olarak görülür.

Hacklink

Negatif SEO saldırılarından bir diğeri hacklink’lerdir. Sitenizi hacklink’lerle doldururlar ve ardından Google’a şikayet ederler. Google, olumsuz bir çalışma gördüğü takdirde sitenin sıralamasını düşürür. 

Virüs Yüklemesi

Sitenizi anti SEO saldırılarından korumanız için hiçbir güvenlik açığının bulunmaması gerekir. Bu tarz açıklar sitenize virüs yüklenmesini kolaylaştırır. Google, virüslü siteleri uyarır ve kalite puanınızı düşürür.

DDoS Saldırısı

Sitenize bir anda yüksek oranda sahte erişim sağlar ve sitenin çökmesine sebep olur. Bu saldırıyla siteye erişimi engeller ve açılış hızını azaltır, Google da bu tarz sorunlar yaşayan sitelerin sıralamasını düşürür.

Sahte Yorumlar

Negatif SEO saldırısının en kolay yöntemlerinden biridir. Herhangi bir forum sitesine veya Google haritalar kısmında yazılan asılsız yorumlar ve puanlar, sitenizin itibarını zedeler. Bunun sonucunda tıklanma oranlarınız azalır ve arama sonuçlarında sıralamanız düşer. Bu tarz saldırıların bulunduğu sitelerle iletişime geçerek yapılan yorumları kaldırmalarını talep edebilirsiniz.

Kopya İçerik

Sitenizde bulunan içeriklerin kopyalanıp başka sitelerde kullanılması durumunda Google devreye girer. Bu tarz durumlarda sıralamanız ve kalite puanınız düşer çünkü Google kopyalanmış içeriğe son derece karşıdır.

Sahte Sosyal Medya Hesapları

Sitenizin adına açılmış sahte sosyal medya hesapları, yine itibarınızı düşüren bir anti SEO çalışması olabilir. Hesaplar, Google tarafından uygunsuz olarak görülen içeriklere sahipse ve sitenize bu sosyal medya hesaplarından link veriliyorsa, sıralamanız düşebilir ve itibarınız zedelenebilir.

Telif Hakkı Şikayeti

Sitenizde kullandığınız görsel veya içerik hakkında yapılan telif hakkı şikayeti Google tarafından denetlenir. Bu denetlenme süresince Google, sitenizi askıya alır ve arama sonuçlarından kaldırır.

Hemen Çıkma Oranlarıyla Oynamak

Bu negatif SEO saldırısı genelde düşük kitleye sahip siteler için geçerlidir, daha büyük sitelerde pek etki etmez. Sitenizdeki hızlı çıkma oranını düşürerek kalitenizi azaltabilirler.

Google AdSense Hesabınızı Kapattırma

Sitenizdeki reklamlara sahte tıklamalar yaparak, reklam hesabınızın kapatılmasına sebep olurlar.

Negatif Seo Saldırısı Türleri

Negatif seo saldırısı türleri

Negatif SEO Saldırılarını Tespit Etmek ve Kanıtlamak Neden Zor Olabilir?

Birden fazla negatif SEO saldırısına maruz kalabilirsiniz, bu nedenle hepsini tespit etmek ve kanıtlamak biraz zor olabilir. Google, bu saldırıları tanır ancak bu alanda %100 başarı sağlamaz. Bu durumda site sahibi bir anormallik görürse, bunları manuel olarak keşfetmesi gerekir. Her saldırı türünü göz önünde bulundurarak ilerlemek ve siteyi düzenli olarak optimize etmek faydalı olacaktır.

Negatif SEO’nun Verimliliği Neden Tartışmalı? 

Bir diğer konu, negatif SEO verimliliği. Aslında siteniz için zararlı olan bu durumun ne gibi faydası olabilir diye düşünebilirsiniz, ancak saldırılar bazen istenildiği gibi gitmeyebilir. Sitenize zarar vermek isteyen rakipleriniz, bu saldırılarla sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını düşürdüğü gibi yükseltebilir de. Ayrıca başarısız saldırılar rakiplerinize maddi açıdan zarar verir. Öte yandan bir diğer düşünce, Google’ın bu tarz saldırılara ihtiyacı olduğu yönündedir. Yani Google, bu saldırıları tanıyarak güvenlik çalışmalarında geliştiğini ve gitgide güçlendiğini söyleyebiliriz.

Negatif SEO Saldırısı Nasıl Tespit Edilir ve Bastırılır?

Yukarıda negatif SEO nedir ve saldırıları nasıl olur hakkında yazdıklarımızı göz önünde bulundurarak, bunları nasıl tespit edip bastıracağımıza geçelim. Öncelikle her türlü saldırıyı anında tespit etmek oldukça zordur. Bu nedenle yardımcı olabilecek bazı uygulamalar vardır.

 • Google Alert – Dışarıdan gelen tehditleri size bildirir
 • Google Search Console ve Google Analytics – Sitenize hangi linkler üzerinden girildiğini ve kullanılan anahtar kelimeleri size gösterir.
 • Ahrefs / Moz / Webmeup – Bu programlar sitenizde var olan backlink’lerin analizini yapar.
 • Penguin Tool / The Delegator / Frution – Sitenizin etkilendiği organik aramaları tespit eder.
 • Cognitive Seo / LinkQuaditor – Sitenizde bulunan zararlı backlink’leri temizler.
 • Screaming Frog / Seo Profiler – Seo analizi yapar bu şekilde tehditleri tespit edebilirsiniz.

Sitenizde bulunan anti SEO saldırılarını tespit ettikten sonra, bunların tekrarlanmaması için bazı önlemler alınmalıdır. Çünkü saldırılar devam ettikçe sizin kaliteniz ve sıralamanız düşer. Bu durumu bastırmanız için birçok yol vardır, eğer bunları düzenli olarak uygularsanız tehlikeyi azaltırsınız. 

 • Düzenli olarak backlink ve içerik analizi yapın.
 • Sitenizde bulunan yorum kısımlarını kontrolden geçirerek yayınlayın, virüslere açık kapı bırakmayın.
 • Kopya içerik oluşturmayın.
 • Anahtar kelimelerinizi sitede doldurmayın, orantılı kullanın.
 • Google’ın uygunsuz gördüğü sitelere backlink vermeyin ve onlardan gelen linkleri silin.
 • Google Alert’i kullanın ve oradan gelen uyarıları dikkate alın.

Sahte Backlinklerle Mücadele

Sahte backlinkler anti SEO açısından en bilindik saldırı türüdür. Bu linkler bir anda sayfanıza yüklenir ve anormal oranlarla karşılaşırsınız. Bu tarz anormallikleri Google görür ve sıralamanızı düşürür. Sahte backlinklerle mücadele etmenin en temiz yolu, düzenli olarak bu linkleri tespit etmek ve bulunan backlinkleri manuel olarak tek tek incelemektir. Aynı zamanda, yukarıda da verdiğimiz uygulamalarla backlinkleri tespit edebilir ve kaldırabilirsiniz.

Fake Link Building Nasıl Çalışır?

Sahte linklerle yapılan bir anti SEO saldırısı, sitenize zarar verir. Faydalı bir link building çalışması, sitenizin arama sonuçlarında yükselmesine ve kalite puanı kazanmasını sağlar. Fake link building ise tam tersi, sizi zararlı linklerle doldurur ve Google’daki başarınızı düşürür. Oluşan sahte linkler, hiçbir sayfaya bağlanmayan backlinklerden oluşuyor olabilir bu da sitenin sıralamada gerilemesine sebep olur. Kısaca sahte backlinkler, negatif SEO açısından büyük bir tehdit oluşturur.

Bir Web Sitesini Sahte Geri Bağlantılardan Nasıl Korursunuz?

Öncelikle sitenizi anti SEO çalışmalarına karşı korumalısınız. Sahte bağlantıların nereden ve nasıl geleceğini kestiremeyebilirsiniz ancak düzenli kontrollerle müdahale etme mümkündür. Sitenizdeki backlinkleri kontrol ettiğinizde karşınıza anormal bir tablo çıkarsa, bir anti SEO saldırısı altında olduğunuzu düşünebilirsiniz. Böyle durumlarda hemen backlinkleri temizleyip sitenizin güvenliğini yeniden sağlamalısınız. Ayrıca sahte link kontrolünü düzenli olarak güncellemekte de fayda var.

Web Siteniz Hakkında Sahte Negatif İncelemeleri Bulma ve Bildirme

Sitenizi tehlike altına sokan negatif SEO türleri yüzünden Google’da performansınız azalır. Bu saldırıların en basiti, site hakkında asılsız yorumlar yapılmasıdır. Özellikle forum tarzı sitelerde, hakkınızda yazılan olumsuz yorumlarla itibarınızı zedelemeye çalışırlar. Bu tarz saldırılarla karşılaştığınızda mutlaka sitenin sahibine bildirmelisiniz, kendileri asılsız olan yorumu kaldırarak saldırıyı önleyebilirler.

Sahte Backlink Kaldırma Taleplerini Bildirme

Sahte backlinkler anti SEO açısından sitenize zarar verir. Bu, daima kontrol etmemiz gereken bir tehdittir, aksi takdirde, sitenizin sıralaması arama sonuçlarında düşecektir. Bu tarz bir saldırıyı fark ettiğiniz anda ilgili alanlara bildirmeniz ve gelen backlinkleri temizlemeniz gerekir. Bu alanda Google’ın geliştirdiği Google Disavow’a bildirebilirsiniz.

Artık negatif SEO nedir biliyorsunuz. Böylece geriye bir tek başarılı bir SEO Ajansı ile çalışmak kaldı. Zaman kaybetmeden sitenizi güvenli tutmaya hemen başlayın!

Mahmut Orkun Köksalan

2022 yılından bu yana Cremicro'da SEO direktörü olarak çalışmaktadır. Google Ads, Semrush ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content