Skip to main content

Son güncelleme 6 ay önce Selen Çetin tarafından gerçekleştirildi.

Bir web sitesi için profesyonel bir SEO çalışması, en iyi ve en tutarlı trafiği sağlayabilir. Ancak gönderilerinizi sürekli olarak optimize etme süreci, bazen içeriği gerçekten yazmaktan daha fazla zaman alabilir. Her zaman web siteniz için SEO cephesinde daha fazlasını yapabileceğinizi düşünüyorsanız ancak zamanınız yoksa o zaman Rank Math SEO ayarları ile bunu mümkün kılabilirsiniz.

Bir dizi akıllı özelliği, daha önce erişilemeyen en iyi SEO yeteneklerini elinize getirir. Akıllı otomasyon özellikleri, yalnızca birkaç tıklamayla size tüm SEO ekibinin gücünü verir. MyThemeShop ekibi tarafından iyi düşünülmüş bir tasarım, güçlü özellikler ve yıllarca süren geliştirme, Rank Math SEO’yu trafiği artırmaya yardımcı olmak için SEO oyun alanını lehinize düzleştirecek, ezber bozan bir SEO eklentisi haline getirir.

Lansmanından bu yana Rank Math’ın popülaritesi hızla artmış ve şimdi en popüler ikinci WordPress SEO eklentisi haline gelmiştir. İki yıldan kısa bir sürede neredeyse sıfırdan 500.000’den fazla sitenin aktif yükleme sayısına ulaşmış bu eklenti, bir WordPress eklentisi için oldukça etkileyicidir.

Rank Math SEO Nedir?

Rank Math Seo Nedir?

Rank math seo nedir?

Rank Math, nasıl kullanacağınızı çabucak anlayabileceğiniz temiz ve anlaşılır bir kullanıcı ara yüzüne sahiptir. Doğru zamanda doğru bir performans sergilemek ve sitenizin Google’da iyi performans göstermesini sağlamak için tasarlar. Sitenizin Google’da nasıl görüneceğini görselleştirmeniz için önizleme verme özelliğine sahiptir. Rank Math Seo ayarları her zaman performansın zirvesindedir ve performansından ve kullanılabilirliğinden hiçbir şekilde ödün vermez. İşlevsellik ve performans, Rank Math’ın en önemli önceliklerinden biri olmuştur.

SEO’ya dayalı endüstri lideri eklentilerden biridir. Rank Math Seo ayarları, yardıma ihtiyacınız olduğunda size her zaman yardımcı olur. Rank Math’ın tüm SEO ihtiyaçları için tek bir çözümü vardır. Sitenizin yapılandırılmasını sağlamak için 30 faydalı SEO testi çalıştıran özelliklere sahiptir. Örneğin, SEO Analyzer, Google Arama Konsolu, Anahtar Kelime Sıralaması, Şema İşaretleme, Güvenli kod ve 7/24 müşteri desteği ile Gizlilik özellikleri vardır. Bu size tüm web sitenizin sayfa SEO’su üzerinde tam kontrol sağlar. Ayrıca Rank Math SEO ayarları ücretsiz olarak aşağıdaki özellikleri sunar:

 • SEO başlıklarını/meta açıklamalarını ayarlama: İçeriğe otomatik olarak uygulanan şablonlar oluşturabilir ve SEO başlıklarını/açıklamalarını tek tek içerik parçaları için manuel olarak ayarlayabilirsiniz
 • Sosyal medya açıklamalarını ayarlama: Facebook ve Twitter için metin ve görüntüleri kontrol edebilirsiniz.
 • Odak anahtar kelime analizi: Bir veya daha fazla odak anahtar kelime girebilir ve içeriğinizin bu anahtar kelimeler için ne kadar optimize edildiğini görebilirsiniz.
 • XML Site Haritası: Varsayılan WordPress site haritası özelliğinin izin verdiğinden daha özelleştirilebilir bir XML site haritası oluşturabilirsiniz.
 • Yapılandırılmış veri/şema: Site çapında şema işaretlemesini ayarlayın ve ayrıca bireysel içerik parçaları için şema işaretlemesini kontrol edebilirsiniz.
 • Arama Konsolu: Site haritalarını otomatik olarak göndermek ve WordPress kontrol panelinizde Arama Konsolu analizlerini görüntülemek için sitenizi Google Arama Konsoluna bağlayabilirsiniz.
 • Yerel SEO ve Bilgi Grafiği: Sitenizi yerel SEO için optimize edebilirsiniz.
 • Görsel SEO: Görsel SEO’yu iyileştirebilir ve alt ve başlık etiketlerini otomatik olarak ayarlayabilirsiniz.
 • Dahili Bağlantı Önerileri: Rank Math, siz editörde çalışırken sitenizde bağlantı kurabileceğiniz başka içerikler önerir.
 • Breadcrumbs: Kullanıcılar ve arama motoru algoritması için web sitesindeki mevcut hiyerarşiyi anlaşılır kılan ve bu yapı içerisinde eylemlerine devam etmesini sağlayan breadcrumbs’ı da rank math yapısı içerisinde aktifleştirebilirsiniz.
 • Bağlantı Sayacı: İçeriğinizdeki dahili ve harici bağlantıların sayısını sayabilirsiniz.
 • Yönlendirmeler: 301 ve 302 yönlendirmeleri oluşturup yönetebilirsiniz.
 • 404 Monitor: Sitenizi 404 hataları için izleyebilirsiniz ve 404 hatalarını sitenizdeki diğer sayfalara yönlendirebilirsiniz.
 • Google Analytics: İzleme kodunu ekleyebilir ve bilgileri görüntüleyebilirsiniz.
 • Temel WooCommerce SEO: Ürün/mağaza başlıklarını/açıklamalarını ayarlayabilirsiniz.

Rank Math SEO Kurulumu

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

Rank Math ücretsiz bir eklentidir ve kurulumu için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir. Ancak kurulum konusunda daha başarılı bir sonuç elde etmek için ise bir SEO Firması ile iletişime geçebilirsiniz.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Adım 1: WordPress blogunuzda oturum açın.
 • Adım 2: Eklentiler> Yeni bölüme gidin. Ardından eklenti arama kutusuna ‘Rank Math’ yazın.
 • Adım 3: Eklentiyi kurun ve etkinleştirin.

Yükleyip etkinleştirdikten sonra, bir sonraki ekranda gösterildiği gibi resmi Rank Math Sunucusu ile kimlik doğrulamanız istenecektir. Bu, düzenli güncellemeler ve destek sağlayacaktır.

Rank Math Eklentisini İndirme ve Yükleme

Rank Math SEO eklentisini iki şekilde indirebilirsiniz. Bu açıdan eklentileri arayarak WordPress panosundan indirebilir veya Rankmath web sitesinden indirebilirsiniz. Bu aşamadan sonra Rank Math Seo ayarları ayarlanmalıdır.

Rank Math Genel Ayarlar

Rank Math Genel Ayarlar

Rank math genel ayarlar

Rank Math SEO ayarları genel ayarlar şeklinde karşınıza çıkar. Bunlar, web sitenizin genel SEO çalışmalarını ve bağlantılarınızı, görsellerinizi ve diğer birçok şeyi etkileyen ayarları içerir. Bu nedenle Genel Ayarların ne olduğunu, ne yaptıklarını ve en iyi sonuçlar için nasıl yapılandırılacağını anlamak önemlidir.

Linkler (Bağlantılar)

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?Bağlantılar bölümü, web sitenizdeki bağlantıların davranışını değiştiren tüm ayarlara sahiptir. Bağlantılar bölümünde bulacağınız tüm ayarlar burada bulunur.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Şerit Kategori Tabanı: Varsayılan olarak, kategori arşivleriniz URL’ye dayalı olarak kategoriyi içerecektir.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Yönlendirme Ekleri: Bu ayarın etkinleştirilmesi, ek sayfalarınızın URL’lerini kullanılan gönderiye yönlendirir.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Orphan Ekleri Yönlendirme: Web sitenizdeki herhangi bir gönderiyle ilişkili olmayan resimler ve ekler, orphan medya olarak adlandırılır. Bu ayarın ortaya çıktığı yer burasıdır.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • NoFollow Harici Bağlantılar: Bu seçenek, web sitenizin SEO’sunu koruyarak tüm gönderilerinizdeki harici URL’leri otomatik olarak takip etmez. Bu ayarı yalnızca web sitenizdeki tüm harici bağlantılar bağlı kuruluş bağlantıları veya sponsorlu bağlantılar ise etkinleştirmeniz önerilir. Ayrıca, belirli alan adları için nofollow veya takip etmeyi seçmek için hariç tutma ve dahil etme listelerinden de yararlanabilirsiniz.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • NoFollow Görsel Dosyası Linkleri: Bu seçenek, yukarıdaki NoFollow Harici Bağlantılar seçeneğine benzer şekilde çalışır. Ancak resimlere giden harici bağlantıları izlemez.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Takip Edilmeyen Domain: Bu ayar, yukarıda listelenen NoFollow Harici Bağlantılar seçeneğiyle birlikte çalışır ve alanlar için bir kara liste görevi görür. Basitçe söylemek gerekirse, web sitenizden bu bölüme girdiğiniz herhangi bir alana verilen bağlantılar her zaman takip edilmeyecektir.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • NoFollow Domain Hariç Tutma: Bu seçenek ayrıca NoFollow Dış Bağlantılar seçeneğiyle birlikte çalışır ancak bunun yerine beyaz liste görevi görür. Bu, web sitenizden bu bölüme girdiğiniz alan adlarından herhangi birine verilen bağlantıların izleneceği anlamına gelir.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Dış Bağlantıları Yeni Sekmede Açma: Bu seçenek, hedef = “_blank” niteliğini, onları yeni sekmelerde veya pencerelerde açacak olan dış bağlantılara uygular. Bu ayarı etkinleştirmenizi önerilir. Ayarı etkinleştirdikten sonra, hedef öznitelik, gerçek içerikte herhangi bir değişiklik yapmadan ön uca dinamik olarak eklenir. Dolayısıyla, bu ayarı bağlantı kontrolleri seçeneğiyle bireysel bağlantılara yapılandırmamış olsanız bile, harici bağlantılar artık yeni bir sekmede açılacaktır.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Affiliate Linkler: Bazen, bağlı kuruluşların gizlenmiş bağlantıları normal dahili bağlantılardan ayırması gerekir. Geleneksel olarak, ön ek olarak alan adınıza sahip tüm bağlantılar dahili bağlantılar olarak sayılır. Ve çoğu otomasyon aracı, gizli bağlantıları, dahili bağlantılar olduklarını düşünerek atlar. Bu bağlantı öneki seçeneğiyle, gizlenmiş bağlantılarınız için URL tabanını seçebilirsiniz, böylece Rank Math bunları içerik analizinde otomatik olarak giden bağlantılar olarak sayabilir.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

Rank Math SEO ayarları arasında bulunan Breadcrumbs, kullanıcıların belirli bir web sitesinde nerede olduklarını anlamalarını sağlayan ve aynı zamanda web sitesinde kolay anlaşılır bir şekilde gezinmelerine yardımcı olan gezinme öğeleridir. Basit bir ifadeyle; her ikisi de benzer şeyleri başardığı için büyük parklardaki ‘Buradasın’ işaretleriyle karşılaştırılabilir.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Breadcrumbs İşlevini Etkinleştir: Bu ayar, web sitenizde kırıntıları etkinleştirir. Breadcrumbs, kullanıcıların web sitenizde gezinmesine yardımcı olur ve ayrıca arama motorlarının içeriğinizi verimli bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olur. Bu ayarı etkinleştirmeniz önerilir.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Ayırıcı Karakter: Bu seçenek, kırıntılarınız için bir Ayırıcı Karakter belirlemenize yardımcı olur. Mevcut birçok seçenek var, bu yüzden tercih ettiğinizi seçin. Son alana yazarak da özel bir ayırıcı karakter belirleyebilirsiniz.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Ana Sayfa Bağlantısını Göster: Ana sayfanızın içerik haritalarına dahil edilmesini istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirebilirsiniz.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Ana Sayfa Etiketi: Burada, web sitenizin ana sayfasına hangi etiketi vereceğinizi yapılandırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ana sayfanıza atamak istediğiniz etiketi yazmaktır.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Ana Sayfa Linki: Bu seçenek, ana sayfa bağlantısının ziyaretçiyi nereye götüreceğini yapılandırmanıza olanak tanır. Bu, özellikle web sitenizde bir blog, mağaza veya diğerleri gibi birçok bölüme sahip olduğunuzda kullanışlıdır. Bu seçeneği kullanarak, ziyaretçinizi tercih ettiğiniz herhangi bir yere götürmek için içerik haritasını yapılandırabilirsiniz.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Prefix Breadcrumb: İçerik haritalarınızdan önce bir önek eklemek isterseniz, bunu yapmak için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Arşiv Formatı: Bu seçenek, arşiv sayfaları için bir içerik haritası formatı belirlemenizi sağlar. Tamamen özelleştirebilirsiniz ancak taksonomiyi temsil ettiği için “%s” yi çıkarmamanız önerilir.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Arama Sonuçları Formatı: Bu seçenek, arama sonucu sayfaları için bir içerik haritası formatı belirlemenizi sağlar.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • 404 Etiketi: Bu seçenek, 404 sayfanız için bir breadcrumbs biçimi ayarlamanıza olanak tanır.
 • Gönderi Başlığını Gizle: Bu seçeneği etkinleştirmek, gönderinin başlığını içerik haritasından gizlemenizi sağlar.
 • Kategorileri Göster: Bu seçenek, içerik haritalarında üst kategorileri etkinleştirir. Yaptığı şey, mevcut gönderiniz bir alt kategorinin parçasıysa, içerik haritası üst kategorileri de içerecektir.
 • Kategori Adını Gizle: Kategoriler dışında başka bir sınıflandırma kullanıyorsanız, sınıflandırmanın içerik haritasına dahil edilmesini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bu seçeneği kullanabilirsiniz.
 • Blog Sayfasını Göster: Blog sayfanızı Breadcrumb’da görüntülemek istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirebilirsiniz. Bu daha çok kişisel tercihinizdir.

Görseller

Görseller için Rank Math SEO ayarları 15 farklı şekilde karşınıza çıkar. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Eksik Alt Nitelikleri Ekle: Alt nitelikler, resim mevcut olmadığında veya bir ziyaretçi metin alternatifini istediğinde bir web sitesinde görüntülenen resimlerin alternatif metin versiyonları olarak kabul edilen HTML nitelikleridir. Bu özellikler, resimleri tarayıcılarında görüntüleyemediğinde çok yardımcı olabilir.
 • Alt Nitelik Biçimi: Alt Nitelik Biçimi, resimler için alternatif metin oluşturmak için kullanılacak önceden tanımlanmış bir biçim oluşturmanıza yardımcı olur. Rank Math, genel adlara güvenmek yerine, yararlı bir biçim oluşturmak için desteklenen değişkenleri kullanmanıza olanak tanır.
 • Eksik Başlık Özelliklerini Ekle: Bu seçenek, başlık olmadan görüntülere Başlık niteliklerini otomatik olarak ekler. Başlık ayrıca arama motorlarının resimlerinizi daha iyi anlamasına yardımcı olur ve bu ayarı etkinleştirmeniz önerilir.
 • Başlık Özellik Biçimi: Başlık Nitelik Biçimi seçeneği, Alt Nitelik biçimine benzer şekilde çalışır, tek fark, görüntünün başlığını oluşturmak için bir biçim tanımlamaya yardımcı olmasıdır. Bir format oluşturmak için değişkenleri ve canlı önizlemeyi kullanın.
 • Eksik Resim Yazısı Ekle: Bu, tüm resimler için otomatik olarak bir resim yazısı ekler. Resimlere altyazı eklemek için bu seçeneği etkinleştirin.
 • Altyazı Formatı: Bu seçenek, yalnızca önceki seçenek olan Eksik Resim Yazısı Ekle seçeneğini etkinleştirdiyseniz görünür olacaktır.
 • Eksik Resim Açıklaması Ekle: Bu seçenek, herhangi bir açıklama seti olmayan resimlere bir açıklama eklemenize izin verir. Görsel açıklaması, arama motorlarının görseli daha iyi anlamasına yardımcı olur.
 • Açıklama Biçimi: Açıklama formatı, Altyazı formatına benzer şekilde çalışır ve tek fark, yeni açıklamalar için bir format tanımlamaya yardımcı olmasıdır. Biçimi oluşturmak için değişkenleri kullanın. Yine, bu seçenek yalnızca önceki Eksik resim açıklamasını ekle seçeneğini etkinleştirmiş olsaydınız görünür olurdu.
 • Başlık Muhafazasını Değiştir: Bu seçenek, başlık durumunu değiştirmenizi sağlar. Mevcut seçeneklerden birini seçebilirsiniz ve tüm başlık özellikleri buna göre değiştirilecektir.
 • Alt Nitelik Muhafazasını Değiştir: Bu seçenek, Alt Nitelik kasasını değiştirir. Ayar, tüm Alt nitelikler için uygulanacaktır.
 • Açıklama Muhafazayı Değiştir: Bu seçenek, resim açıklamaları için büyük harf ayarlarının değiştirilmesine yardımcı olur. Bu, tüm resim açıklamalarına uygulanacaktır.
 • Altyazı Muhafazasını Değiştir: Bu seçenek, resim altyazıları için büyük harf ayarlarının değiştirilmesine yardımcı olur. Bu, tüm resim altyazılarına uygulanacaktır.
 • Avatarlar için Alt Nitelikler Ekle: Bu seçenek, yorum yapan profil resimlerinde kullanılan avatarlar için Alt niteliklerinin eklenmesine yardımcı olur.
 • Değiştirmeler: Bu seçenek, alt etiketlerdeki, başlık etiketlerindeki veya başlıklardaki karakterleri veya sözcükleri değiştirmenize olanak tanır.
 1. Webmaster Araçları

Webmaster Araçları, web sitenizi çeşitli web yöneticisi araçlarıyla doğrulamak için gerekli adımları atabileceğiniz bölümdür. Desteklenen birçok araç vardır ve burada desteklenen tüm web yöneticisi araçlarını gösteren bir resim bulunmaktadır. Hemen hemen tüm web yöneticisi araçlarının benzer doğrulama süreçleri vardır.

 • Bir arama motoruna (veya başka bir hizmete) bir ‘mülk’ hakkında bilgi verir ve ona sahip olduğunuzu iddia edersiniz.
 • Web yöneticisi araçları, web sitenize yerleştirmeniz gereken bir kod parçası oluşturur.
 • Kodu web sitenize yerleştirirsiniz, siteye erişiminiz olduğunu ve sahibi olduğunuzu kanıtlarsınız.
 • Mülkünüz doğrulanır ve kod mevcut olana kadar doğrulanmış olarak kalır.

Şu anda desteklenen tüm Webmaster Araçları aşağıdaki gibidir:

 • Google Arama Konsolu
 • Bing Web Yöneticisi Araçları
 • Baidu Web Yöneticisi Araçları
 • Yandex Doğrulama Kimliği
 • Pinterest Doğrulama Kimliği
 • Norton Safe Web Doğrulama Kimliği
 1. Robots.txt Ayarları

Metin alanında sanal robots.txt dosyanızı yapılandırabilirsiniz. Robots.txt, web sitenizin kökünde bulunan ve arama motorlarının web sitenizin hangi bölümlerini taramasını ve dizine eklemesini istediğinizi anlamasına yardımcı olan bir metin dosyasıdır.

Rank Math Seo ayarları, varsayılan ayar olarak zaten yapılandırılmış olarak karşınıza çıkar. Ancak, gerçek robots.txt dosyası zaten mevcutsa, burada yaptığınız herhangi bir değişiklik web sitenizi etkilemeyecektir. Varsa, FTP veya başka bir yöntem kullanarak dosyayı düzenlemeniz, dosyayı tamamen silmeniz ve tüm değişiklikleri Rank Math Seo ayarları aracılığıyla yapmanız gerekir.

 1. Woocommerce Ayarları

Bu bölüm, WooCommerce ile ilgili tüm seçeneklerle ilgilidir. Söylemeye gerek yok, bu bölüm yalnızca gerçekten WooCommerce kullanıyorsanız ve ürünleri çevrimiçi satıyorsanız sizinle alakalı olacaktır. Aslında, WooCommerce kurulu değilse, bu bölüm ayarlarda size görünmez.

 • Tabanı Kaldır: WordPress URL’lerinde, WooCommerce etkinleştirildiğinde kendilerine eklenen bir mağaza tabanı bulunur. Bu nedenle, her ürün URL’si bu biçimi takip eder.
 • Kategori Tabanını Kaldır: Geniş bir ürün tabanınız varsa ve bunları yönetmek için birden fazla kategori kullanıyorsanız, WooCommerce URL’leriniz ürün kategorisini de içerecektir.
 • Ana Slugları Kaldır: WordPress’teki kategoriler hiyerarşiktir, yani bir kategorinin bir üst kategorisi olabilir. Bir üst kategoriye sahip ürünleriniz varsa, WooCommerce’in varsayılan davranışı, ürünü URL’de üst kategori ile listelemektir. Bu seçeneği kullanarak, URL’den üst kategori bilgisini kaldırabilir ve daha temiz ve daha kısa bir URL elde edebilirsiniz.
 • Generator Etiketini Kaldır: WooCommerce kullanırken, kaynak kodunda bol miktarda meta bilgi içerir. Teşhis amacıyla yararlı olabilse de,bir güvenlik riski de sunar. Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde, Rank Math, web sitenizin kaynağındaki bu meta bilgilerin çıktısını devre dışı bırakır. Bu aslında bir güvenlik özelliği olduğundan, bu seçeneği etkinleştirmeniz önerilir.
 • Mağaza Arşivlerindeki Şema İşaretlemesini Kaldırın: Bu seçenek, Şema verilerini WooCommerce mağaza arşiv sayfalarından kaldırır. Bu seçeneği etkinleştirmek/devre dışı bırakmak, WooCommerce mağazanızı nasıl yapılandırdığınıza bağlıdır ve tamamen sizin tercihinizdir.
 • Marka Seç: Rank Math, web sitenize ve ürün sayfalarınıza çok sayıda zengin snippet verisi ekler. Bu zengin snippet verilerinin temel bileşenlerinden biri, sattığınız ürünlerin Markasıdır. Bu ayarda, Rank Math’ın buna göre ayarlayabilmesi için web sitenizdeki marka listelerini yapılandırmak için kullandığınız sınıflandırmayı seçebilirsiniz. Açılır menüyü kullanın ve mevcut seçeneklerden uygun sınıflandırmayı seçin.
 • Marka: Yukarıdaki seçenekte Özel’i seçtiyseniz, aşağıda özel bir marka adı ekleyebileceğiniz yeni bir alan görünecektir. Bu marka adı, WooCommerce ürünlerinizin Şema İşaretlemesinde ve OpenGraph İşaretlemesinde kullanılacaktır.
 • Küresel Tanımlayıcı: Global Tanımlayıcı açılır listesinde, açılır listeden Benzersiz Ürün Tanımlayıcılarınızı seçebilirsiniz.
 • Küresel Tanımlayıcıyı Göster: Bu seçenek, ürün sayfasında genel tanımlayıcıyı görüntüler. Global Tanımlayıcıyı Göster’i etkinleştirirseniz, ürün sayfasında Global Tanımlayıcıyı görüntüler.
 • Küresel Tanımlayıcı Etiketi: Global Identifier’ı Göster seçeneğini etkinleştirdiğinizde, Global Identifier etiketini ayarlayabileceğiniz Global Identifier Label ayarı aşağıda görünecektir.
 • NoIndex Gizli Ürünler: Bu seçenek, WooCommerce Kataloğu gizli olarak ayarlanmışsa, ürün sayfalarının indekssiz olarak ayarlanmasına yardımcı olur.
 1. .htaccess Ayarları

.htaccess dosyası, kullanıcıların ve arama motorlarının web sitenizde gezinmesine yardımcı olan bir yapılandırma dosyasıdır. Genellikle, bu bölümü kullanabileceğiniz .htaccess dosyasında değişiklik veya güncelleme yapılması gerekir. Bölümün içinde, .htaccess dosyasını düzenlemek için kullanılabilecek tek bir metin alanı olduğunu göreceksiniz. Dikkat edilmesi gereken önemli nokta, metin alanının üstündeki uyarıdır.

Bildirim, .htaccess dosyasını değiştirmenin web sitenizi bozabileceği konusunda sizi uyarır. Teknik olarak yetenekli olsanız bile, hatalar olabilir. Sorunları önlemek için Rank Math, siz değiştirmeden önce .htaccess dosyanızı otomatik olarak yedekler. Bu nedenle, yanlışlıkla sitenizi karıştıran herhangi bir değişiklik yaparsanız, yedeği kullanarak değişiklikleri geri alabilirsiniz. Riskleri anlıyorsanız ve .htaccess dosyasını düzenlemek istiyorsanız, metnin altındaki onay kutusunu tıklayın. Aşağıdaki metin alanı aktif hale gelecek ve ardından .htaccess dosyanızı değiştirebilirsiniz.

 1. 404 Monitor

Bir ziyaretçi var olmayan bir URL’ye erişmeye çalıştığında 404 hatası oluşur. Web sitesi aktif olarak çalışırken, içeriği güncellemek ve kaldırmak normaldir ve sonuç olarak her web sitesinde birkaç 404 hatası olacaktır. 404 hataya sahip olmak mutlaka kötü değildir, ancak önemli olan onları bulmak ve aktif olarak çözmektir. Rank Math’ın 404 monitörü tam olarak bu konuda yardımcı olur. 404 Monitörde bulunan tüm Rank Math SEO ayarları aşağıdaki gibidir:

 • Mod: 404 Monitörün 2 modu vardır. Basit ve Gelişmiş. Basit izleyici, yalnızca hatanın oluştuğu URL’yi ve hatanın zamanını kaydeder. Gelişmiş monitör, 404 hata URL’sinin yönlendiren URL’si gibi birçok ek bilgiyi yakalar. Gelişmiş Mod oldukça güçlüdür, ancak bir bedeli vardır. Ayrıntılı günlükleri yakalamak ve depolamak için ek kaynaklar gerektirir.
 • Günlük Sınırı: Bu ayar, monitörün oluşturacağı maksimum satır sayısını kontrol eder. 100 varsayılan ayarı çoğu site için yeterince iyidir ve web sitenize bağlı olarak sayıyı artırabilir veya azaltabilirsiniz.
 • Pathleri Hariç Tut: Web sitenizde bazı değişiklikler yapıyorsanız, gerçek hatalar gizlenirken 404 monitörleri günlüğü önemsiz URL’lerle doldurabilir. Bunun olmasını önlemek için 404 monitörlerinin hataları kontrol etmeyeceği istisnalar ayarlayabilirsiniz.
 • Sorgu Parametrelerini Yoksay: Bu seçenek, 404 monitörünün 404 hatalarını günlüğe kaydederken sorgu parametrelerini görmezden gelip gelmediğini kontrol eder. Bu ayarı etkinleştirmeniz veya devre dışı bırakmanız, web sitenize bağlı olacaktır. İlk önce bunu devre dışı bırakmanızı, ardından günlük dosyasında aynı URL’ye ancak farklı sorgu parametrelerine sahip çok sayıda hata görürseniz etkinleştirmeniz önerilir.
 1. Yönlendirmeler

Rank Math, 404 ve diğer hatalardan kurtulmanıza yardımcı olan yerleşik bir yeniden yönlendirme yöneticisine sahiptir. Yönlendirme bölümünde yeniden yönlendirmelerin nasıl gerçekleştirileceğini kontrol eden Rank Math SEO ayarları bulunur.

 • Hata Ayıklama Yönlendirmeleri: Yönlendirmeler, özellikle yönlendirmeler oluşturmak için Regex ve diğer karmaşık teknikleri kullandığınızda zor bir iş olabilir. Yöntem ne kadar karmaşıksa, bir şeylerin yanlış gitme olasılığı o kadar artar. Web sitenizde gerçekleşemeyen yönlendirmeler görürseniz, Hata Ayıklama Yönlendirmeleri size yardımcı olmak için buradadır.
 • Fallback Behavior: Fallback Behavior ayarıyla, onu tam istediğiniz gibi tanımlayabilirsiniz. Bunu bir 404’e ayarlayabilir, ana sayfaya yönlendirebilir veya özel bir URL’ye yönlendirebilirsiniz.
 • Özel URL: Bu alan yalnızca Özel URL seçeneği belirlendiğinde görünür. Gerçek yönlendirme URL’si bulunamazsa, ziyaretçilerinizin yönlendirileceği özel yedek URL’yi buraya girersiniz.
 • Yönlendirme Türü: Yönlendirmeler birçok türde olabilir ve her tür belirli bir amaca hizmet eder. Yeniden Yönlendirme Türü ayarı, Rank Math’ın yeni bir yeniden yönlendirme oluştururken kullanacağı varsayılan yeniden yönlendirme türünü yapılandırmaya yardımcı olur. Ayrıca, gerçekten bir yönlendirme oluştururken yeniden yönlendirme türünü geçersiz kılabilirsiniz.
 • Otomatik Gönderi Yönlendirmesi: Otomatik Gönderi Yeniden Yönlendirme seçeneği, yalnızca varsayılan özellik herhangi bir nedenle çalışmıyorsa gereklidir. Her slug değişikliği için yeni bir yönlendirme oluşturacaktır. Bu özelliği etkinleştirmeniz önerilir.
 1. Analytics Ayarları

Analytics bölümü, hesabınızı Google Analytics, AdSense ve Google Search Console ile bağlamayı içerir. Bu ayarı görüntülemek için Rank Math > Dashboard > Modules bölümünden Analytics modülünü etkinleştirmeniz gerekir.

 1. İçerik Yapay Zekası (Content AI)

İçerik Yapay Zekası bölümü, içeriğinizi odak anahtar kelimesi etrafında optimize etmenize yardımcı olacak yapay zeka tabanlı bir yazma yardımcısı olan Rank Math’ın İçerik Yapay Zekası için site genelinde yapılandırmaları yapılandırmanıza olanak tanır. Bu seçenek yalnızca, Rank Math > Dashboard > Modules’den Content AI modülünü etkinleştirirseniz kullanılabilir.

Rank Math Başlıklar ve Meta Etiketler

Rank Math Seo ayarları içerisinde bulunan başlıklar ve meta etiketler, global meta ayarları, sosyal medya ayrıntıları, ana sayfa ayrıntıları, yazar ayrıntıları, çeşitli sayfalar, Google yönergelerine göre medya ayarları, kategoriler, etiket ayrıntıları ve daha fazlasının yapılandırmasını yönetir. Bu sayfa dikkatli bir şekilde yapılandırılmalıdır. Blog türünüze ve nişinize göre alakalı anahtar kelimeler kullanarak dikkatlice başlıklar ve meta açıklamalar eklemeniz önerilir.

Global Meta Ayarları

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

Global Meta ayarları, web sitenizdeki tüm sayfalar için varsayılan Başlık ve Meta ayarlarını belirlemenize yardımcı olur. Global Meta bölümünde bulunan Rank Math Seo ayarları aşağıdaki gibidir:

 • Robots Meta: Robots Meta etiketleri, indeksleme tercihlerinizi arama motorlarına iletmenize yardımcı olur. Meta etiketler gönderi bazında ayarlanabilse de burada bulunan seçenekler bu etiketler için varsayılan değerler belirlemenize olanak tanır.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Gelişmiş Robots Meta: Adından da anlaşılacağı gibi, Advanced Robots Meta, yapılandırmanız için bazı gelişmiş Robots Meta türlerini içerir. İçeriğinizin arama sonuçlarında snippet olarak nasıl görüneceğini kontrol etmenize yardımcı olurlar. Her sayfa için Advanced Robots Meta’yı yapılandırabilirken, varsayılan değerleri buradan ayarlayabilirsiniz.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Noindex Boş Kategori ve Etiket Arşivleri: WordPress, web sitenizde kullandığınız her kategori, etiket ve diğer sınıflandırmalar için otomatik olarak arşiv sayfaları oluşturur. Bir arşiv sayfası, o kategorideki tüm gönderilerin sayfalar halinde düzenlenmiş bir koleksiyonudur. Bir grup kategori ve etiket oluşturduysanız, ancak bunlarla ilişkili gönderi yoksa, yalnızca boş arşiv sayfaları oluşturulmakla kalmaz, aynı zamanda dizine eklenir. Bu seçeneğin etkinleştirilmesi, bu sorunu ortadan kaldırır, çünkü boş kategorinin tüm arşiv sayfaları ve etiket sayfaları dizine eklenmez. Bu seçeneği etkinleştirmenizi önerilir.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Ayırıcı Karakter: Bu seçenek, yazılarınızın başlığında kullanılacak ayırıcı karaktere karar vermenizi sağlar. Birkaç seçenek mevcuttur ve tercihinize göre herhangi birini seçebilirsiniz.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Başlıkları Büyük Harf Yap: Bu ayarı etkinleştirmek, gönderinizin başlığındaki her kelimenin ilk karakterini büyük yapar.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Başlıkları Yeniden Yaz: Bu seçeneğin WordPress 4.1’den önce başlatılan temalarda görünme olasılığı daha yüksektir.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • OpenGraph Thumbnail: Bu seçenek, varsayılan bir OpenGraph thumbnail ayarlamanıza izin verir. OpenGraph etiketleri, Facebook’ta bir gönderi paylaşıldığında Facebook tarafından kullanılır. Varsayılan bir OpenGraph thumbnail ayarladığınızda, tüm gönderileriniz için bir geri dönüş küçük resmi olarak kabul edilecektir. Bu nedenle, gönderinizin öne çıkan bir görseli / OpenGraph görsel seti yoksa, gönderi Facebook’ta paylaşıldığında bu geri dönüş küçük resmi kullanılacaktır.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Twitter Kart Türü: Bu seçenek, gönderileriniz için varsayılan bir Twitter kartı belirlemenizi sağlar. Bu kart, gönderileriniz Twitter’da paylaşıldığında kullanılacaktır.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Özel Görüntü Filigranları: Özel Görüntü Filigranları seçeneği, varsayılan GIF ve oynat simgesine ek olarak Rank Math’da kendi filigranınızı oluşturmanıza olanak tanır. Filigranınızı eklemek için Resim Ekle düğmesine tıklayın.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Varsayılan Thumbnail Filigranı: Varsayılan Thumbnail Filigranı seçeneği, gönderinizde belirli bir filigran seçilmemişse bir filigranı yedek olarak ayarlamanıza olanak tanır.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır? Yerel SEO

Yerel SEO bölümü, Yerel İşletmeler ile ilgili tüm ayarları içerir. Yerel Ayarlar bölümünü yapılandırdığınızda Rank Math, Google’ın web sitenizi yerel bir işletme web sitesi olarak tanıması için web sitenize gerekli meta verileri ekler ve Google, web sitenizi ilgili işletme sorguları için SERP’lerde göstermeye başlar.

Sosyal Medya Metaları

Sosyal Meta bölümü, sosyal medya için meta verilerle ilgili tüm Rank Math Seo ayarları ile ilgilidir.

 • Facebook Sayfası URL’si: Facebook sayfanızın URL’sini buraya girin. Bu URL, OpenGraph için sayfalarınıza meta veri olarak eklenecektir.
 • Facebook Yazarlığı: Facebook, bir gönderi Facebook’ta paylaşıldığında yazarlara kredi vermek için kullanılan bir Facebook yazarlık etiketini destekler.
 • Facebook Admin: Facebook profiliniz için sayısal kullanıcı kimliğini buraya girin. Bu aracı kullanarak Kullanıcı Kimliğinizi bulabilirsiniz. Birden fazla kimliği virgülle ayırarak da girebilirsiniz.
 • Facebook Uygulaması: Bu alana Facebook Uygulamanızın Uygulama Kimliğini girin. Facebook Uygulama Kimliği, Facebook’un tüm içerik türlerinde kullanılmasını önerdiği temel etiketlerden biridir.
 • Facebook Secret: Bir Facebook uygulaması oluşturduysanız, bu alana uygulamanın gizli anahtarını girin.
 • Twitter Kullanıcı Adı: Bu alana kişisel Twitter kullanıcı adınızı girin. Bu, Twitter tarafından twitter:creator etiketleri için kullanılır.

Anasayfa Ayarları

Ana Sayfa bölümü ana sayfayla ilgili tüm Başlık ve Meta ayarlarını içerir:

 • Ana Sayfa Başlığı: Burada web sitenizin ana sayfasının başlığını belirlersiniz. Muhtemelen anlayabileceğiniz gibi, ana sayfanızın başlığı SEO açısından çok önemlidir ve buna göre ayarlanması gerekir.
 • Ana Sayfa Meta Açıklama: Buraya ana sayfanız için bir meta açıklama girebilirsiniz. Ana Sayfa Başlığına benzer şekilde, statik bir açıklama girebilir veya desteklenen değişkenleri kullanarak dinamik bir açıklama oluşturabilirsiniz.
 • Ana Sayfa Robots Meta: Bu seçenek, ana sayfanız için Robots Meta’yı ayarlamanıza olanak tanır. Global Meta bölümünde belirlediğiniz varsayılan ayarları seçebilir veya ana sayfa için özel ayarları seçebilirsiniz.
 • Ana Sayfa Advanced Robots: Ana Sayfa Advanced Robots, arama sonuçlarında ana sayfanızın snippet’ini kontrol etmenizi sağlar. Advanced Robots Meta’yı ayarlamak için burada bulunan seçenekleri kullanabilirsiniz ve bunlar yalnızca ana sayfanız için geçerlidir.
 • Facebook için Ana Sayfa Başlığı: Ayar adından da anlaşılacağı gibi, Facebook için Ana Sayfa Başlığını belirler. Ancak gerçekte burada belirlediğiniz başlık, web sitenizdeki OpenGraph metasında kullanılacaktır. Bu, OpenGraph protokolünü kullanan herhangi bir sosyal ağ web sitesinin, ana sayfanız orada paylaşıldığında bu başlığı göreceği anlamına gelir.
 • Facebook için Ana Sayfa Açıklaması: Burada sayfanın açıklamasını ayarlayabilirsiniz. Hatırlatmak gerekirse, bu açıklama sadece sayfanız sosyal medyada paylaşılırken kullanılacaktır.
 • Facebook için Ana Sayfa Thumbnail: Burada, ana sayfanız Facebook, Twitter veya diğer sosyal ağlarda paylaşıldığında kullanılacak varsayılan küçük resmi seçebilirsiniz.

Yazarlar

WordPress’in kategori ve tarih arşivleri oluşturması gibi, WordPress de Yazar Arşivleri oluşturur. Yazarlar bölümü, yazar arşivleriyle ilgili tüm Rank Math SEO ayarları ile bağlantılıdır.

Çeşitli Sayfa Başlıkları ve Meta Ayarları

Çeşitli Sayfalar bölümü, arama sayfası, 404 sayfası ve daha fazlası gibi WordPress’teki diğer tüm sayfaların tüm ayarlarını içerir. Bu Rank Math Seo ayarları aşağıdaki gibidir:

 • Tarih Arşivleri: Bu seçenek, Web sitenizden Tarih Arşivlerini tamamen etkinleştirmenizi veya devre dışı bırakmanızı sağlar. Tarih Arşivleri yalnızca belirli durumlarda yararlıdır ve çoğu web sitesinde devre dışı bırakılmalıdır.
 • Tarih Arşiv Başlığı: Bu seçenek, Tarih Arşivi sayfaları için bir başlık şablonu oluşturmanıza olanak tanır. Statik metin girebilir veya değişkenleri kullanarak dinamik bir şablon oluşturabilirsiniz.
 • Tarih Arşiv Açıklama: Bu seçenek, tarih arşiv sayfalarının açıklaması için bir şablon ayarlamanıza olanak tanır. Statik metin girebilir veya değişkenleri kullanarak dinamik bir şablon oluşturabilirsiniz.
 • Tarih Robots Meta: Bunları kullanmaya karar verseniz bile yinelenen bir içerik sorunuyla karşılaşacaksınız. Bu sorunu önlemek ve tarama bütçenizi verimli tutmak için, tarih arşivlerinizi dizine eklememeniz önerilir.
 • Tarih Advanced Robots: Bu seçenek, veri arşivleriniz için Advanced Robots Meta’yı yapılandırmanıza izin verir. Bu Robotlar Meta, tarih arşivlerinizin snippet’inin arama sonuçlarında nasıl görünmesi gerektiğini kontrol etmenizi sağlar.
 • 404 Başlığı: Bu seçenek, 404 sayfanın başlığı için bir şablon oluşturmanıza olanak sağlar.
 • Arama Sonuçları Başlığı: Bu seçenek, arama sonuçları sayfası için bir başlık şablonu oluşturmanıza olanak tanır. Aynı değişken kümesi sizin için kullanılabilir ve statik veya dinamik bir şablon oluşturabilirsiniz.
 • Noindex Arama Sonuçları: Bu seçenek, arama sonucu sayfalarının indekslenmesini etkinleştirmenizi veya devre dışı bırakmanızı sağlar. Arama sonucu sayfaları genellikle içerik açısından ağır değildir ve yine de dizine eklenmezler.
 • Noindex Sayfalandırılmış Sayfalar: WordPress size büyük gönderileri ve sayfaları birden çok sayfaya bölme yeteneği verir.
 • Noindex Arşiv Alt Sayfaları: Bu seçenek, arşiv alt sayfalarının indekslenmemesini etkinleştirmenizi veya devre dışı bırakmanızı sağlar.
 • Noindex Parola Korumalı Sayfalar: WordPress, çeşitli amaçlar için kullanabileceğiniz parola korumalı sayfaları destekler. Bu seçenek, parola korumalı sayfaların dizine eklenmesini isteyip istemediğinizi kontrol etmenizi sağlar. Bu sayfaları noindex oluşturmak için bu ayarı etkinleştirmeniz önerilir.

Gönderi Türleri Başlıkları ve Meta Ayarları

Başlıklar ve meta, arama motorlarının içeriğinizi nasıl anladığı konusunda önemli bir rol oynar. Bu nedenle, optimize edilmeleri önemlidir. Rank Math’ın Başlık ve Meta özellikleri, web siteniz ne kadar büyük olursa olsun tüm gönderilerinizin başlıklarını optimize etmenize yardımcı olur. Bu ayarların web sitenizi nasıl etkilediğini anlamak önemlidir. Başlıklar ve Meta ayarlarınızı yaptığınızda, gönderiler, sayfalar ve sahip olabileceğiniz diğer gönderi türleri için kullanılacak varsayılan bir ayar kümesi oluşturur. Bu, web sitenizdeki her gönderinin kendileri için bazı optimizasyonlar yapılmasını sağlar. Yeni gönderiler veya sayfalar oluşturduğunuzda, gönderi başına ayarların her birini geçersiz kılabilirsiniz.

Ayarları Sıfırlama

Varsayılan ayarlara geri dönmeniz gereken bir ihtiyaç ortaya çıkarsa, varsayılan ayarları hatırlamanıza gerek yoktur. Bu açıdan Rank Math’ın yerleşik özelliği vardır. Sıfırlamak veya varsayılan ayarlarınıza geri dönmek için, herhangi bir sayfanın altında bulunan ‘Sıfırla’ düğmesini tıklamanız yeterlidir. Bu büyük bir adım olduğundan, Rank Math, ayarınızı sıfırlamadan önce onay isteyecektir. Bu açıdan ekranda beliren onay iletişim kutusunda ‘Tamam’ seçeneğine tıklamanız gerekir. Rank Math SEO ayarları sıfırlandığında bu durum, tüm bölümü etkiler. Bunu bağlam içine koymak için, Genel Ayarlar’da gezinirken ayarlarınızı sıfırlarsanız, tüm genel ayarlarınız sıfırlanır. Yedekleme olmadan, tüm özel ayarlarınız kaybolacaktır.

Rank Math Site Haritası Ayarları

Rank Math Site Haritası Ayarları

Rank math site haritası ayarları

Site haritaları önemli dosyalardır. Web sitenizi güncellediğinizde, bir arama motoruna işaret eder. İçeriği indekslemek için kullanışlıdır. Bu bölümde site haritanıza yazarlar ve içerik türleri ekleyebilirsiniz. Hangisini seçeceğiniz SEO politikanıza bağlıdır. Bilmiyorsanız bu Rank Math SEO ayarları varsayılan olarak ‘Açık’ kalmalı ve herhangi bir değişiklik yapmamalısınız. Bu noktada doğru adımı atabilmek için kararsız kaldığınız noktada bir SEO Firması ile iletişime geçerek uzman desteği alabilir, SEO’ya dair tüm çalışmalarınızı beraberce detaylandırabilirsiniz.

Ayarları İçe/Dışa Aktarma

Önceden kaydedilmiş ayarları içe aktarabilirsiniz. Rank Math SEO ayarları mevcut siteniz dışında bir sitede kullanmak isterseniz o zamanı da dışa aktarabilirsiniz. Bu bölüm, içe aktarma ayarları, dışa aktarma ayarları, içe aktarma ve yedekleme işlemlerini içerir.

Rank Math Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

 • Dışa aktarma ayarları, panelde yapılması gereken ayarları içerir. Genel ayarları, başlıkları, metaları ve site ayarlarını bulabilirsiniz.
 • İçe aktarma ayarları, eklenti ayarları sayfasını masaüstünüzden içe aktarmanıza olanak tanır.
 • İçe aktarıcı eklentisi, yalnızca bir tıklama ile dışa aktarılan SEO ayarlarını içe aktarmanıza olanak tanır.
Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.