Skip to main content

Son güncelleme 1 yıl önce Haydar Özkömürcü tarafından gerçekleştirildi.

Meta açıklaması nedir? Meta description nedir? SEO açıklaması nasıl olmalı? Tüm bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız tam size göre bir yazımız var. SEO uyumlu meta açıklamaları yazarak trafiğinizi artırmanız, sıralamanızı yükseltmeye katkı sağlamanız mümkün. SEO Ajansı teknikleri ile hazırlanan rehber yazımızın faydalı olacağını umuyor ve hemen konumuza başlıyoruz.

Meta Description (Açıklaması) Nedir?

Meta description nedir? Sorusuna cevap bularak başlayalım. Meta açıklaması nedir? Sorusunun en kısa ve öz cevabı “web sitenizin sayfası hakkında bilgi aktarımı sağlayan HTML öge” olduğunu söylemek olabilir. HTML yapının içerisinde <head> bölümüne başlık ve meta açıklama etiketi ekleyerek oluşturulur. Yani Meta açıklaması, içeriği tanıtan bir yazının, web sayfasının HTML kodlarına yerleştirilmesidir. Ana metnin kısa paragrafıdır.

Meta Description (Açıklaması) Nedir?

Meta description (açıklaması) nedir?

Başlık Etiketi Nedir?

Başlık etiketleri hangi sayfanın hangi verilere sahip olduğunu bildirmek için arama motorları tarafından kullanılan bir ögedir. Başlık etiketi  web tarayıcınızdaki sekmede dahil olmak üzere web’deki çeşitli yerlerde görünecektir. Aynı zamanda paylaşımların ana başlığı şeklinde de yer alır.

Meta Açıklamasını Nasıl Ekleyebilirsiniz?

Web sitenizin HTML kodları içerisinde <head> etiketinin arasına bir meta açıklaması ekleyebilirsiniz. <head> <meta name=”description” content=”En İyi Dijital Pazarlama Ajansı!”> </ head>örneğinde gördüğünüz gibi bir açıklama düzenlemesi yapılabilir. CMS yapılarda hazırlanmış bir web siteniz varsa meta açıklamanızı “meta açıklama” bölümüne yeni meta açıklama ekleyebilir ve arama motoru sonuç sayfalarında görünümünü önizleme yapabilirsiniz.

Meta Description Neden Önemli?

SEO açıklaması nasıl olmalı konusunda neden önemli olduğunu da vurgulamak gerekiyor. Bir meta açıklama yazdığınız zaman “meta açıklaması nedir ve nasıl yazılır?” Konusu kadar neden önemli olduğu da bilmeniz gereken konulardan biri. Arama motorlarında arama yaparak sitenizi görüntüleyen biri web sitenize tıklayıp tıklamamaya karar verme esnasında meta açıklamalarınızı okuyacak ve ona göre aksiyon alacaktır. Kısaca web sitenizin trafiğini artırmak için insanları tıklamaya ikna etmeniz gerekir. Meta açıklamalar da tam bu aşamada elinizi güçlendiren ve insanları siteye girmesi için ikna etmeye çalışan yardımcı araçlardır.

Meta Açıklaması SEO Açısından Sıralamaya Etki Eder mi?

Meta açıklaması nedir kısmını tamamladığımıza göre “SEO açıklaması nasıl olmalı” tarafında çalışmalarımıza devam edebiliriz. Meta açıklamaları, Google’ın beyanına göre sıralamaya doğrudan etki etmez. Ancak konuyu yalnızca bu kısmı ile ele alırsanız yanılabilirsiniz. Yazmış olduğunuz meta açıklamasının kalitesi, hazırladığınız içeriğin tıklanma oranınızı ciddi oranda etkilemektedir. Tıklama ile sitenize aldığınız trafik ise sıralama için oldukça önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle meta açıklamalarını doğru ve etkili kullanmak oldukça elzem bir konudur.

Seo Uyumlu Meta Açıklaması Nasıl Olmalı?

Seo uyumlu meta açıklaması nasıl olmalı?

SEO Uyumlu Meta Açıklaması Nasıl Olmalı?

SEO açıklaması nasıl olmalı ve nasıl yazılmalı kısmına geldiğimiz zaman önemli birkaç noktayı vurgulamamız gerekiyor. Meta description nedir konusunu anlatırken de değindiğimiz üzere, meta açıklamaları sitenizin tanıtımını yapan önemli araçlardır ve belirli bir sistemle kullanılması önerilmektedir.

Anahtar Kelime: Web sayfanızın en önemli anahtar kelimelerini meta açıklamalarında mutlaka geçirin. Genellikle arama motorları, aranan kelimelerin meta açıklamanızda olduğunu anlayınca kalın harflerle vurgular ve ikna sürecine katkı sağlar.  

Okunabilir Açıklama: SEO açıklaması nasıl olmalı? Konusunun en önemli tarafı bu alan. Meta açıklamanızda tekrara kaçan kelimeler kullanmayın. Tamamen okunabilir olması için bir anahtar kelimeyi bir kez kullanın. Meta açıklamasında sık sık aynı kelimeyi kullanırsanız web siteniz bir spam olarak algılanır ve arama motorlarının sonuçlarında geriler. İşin bu kısmı ziyaretçi kaybı için kritiktir.

Reklam Olarak Düşünün: Sitenizin kısa tanıtımı gibi görmeniz gereken bu alanı tıpkı bir reklam metni yazarmışcasına düşünerek hazırlayın. Unutmayın, aslında yaptığınız şey web sitenizi pazarlamak!

Uzunluk: Meta açıklamasında 135 – 160 karakter bulunmalıdır. Google yeni güncellemelerinde uzun meta açıklamalarına izin veren bir yapı kullandı. Değişen meta açıklama sınırından dolayı hedef anahtar kelimenizi açıklamanızın başlarında kullanmanızı öneririz.

Çoğaltmayın: SEO konularının tamamında özgünlük kriteri vardır ve bu son derecede önemlidir. Meta açıklamalarınızı her sayfaya özel olarak yazın. Eğer her sayfa için aynı metni kopyala yapıştır yaparsanız Google sizi cezalandırabilir.

Meta Description Uzunluğu

SEO açıklaması nasıl olmalı konusunda meta uzunluğuna dikkat etmek önemli. Daha uzun yazmaya fırsat tanıyan Google güncellemelerinden sonra kullanabileceğiniz cümle sayısı artsa dahi anahtar kelime kullanma konusunda tekrara düşmemek için dikkatli olmalısınız. Daha fazla anahtar kelime kullanabilirsiniz ancak uzun olmasını isterken tekrara düşen kopyala yapıştırlardan uzak durmalısınız. Aynı kelimenin tekrar tekrar açıklama metninde yer alması hem okunabilirliği azaltacak hem de yapay bir görünüm alacağı için tıklama trafiğini kötü yönde etkileyecektir. Meta açıklamaların tüm karakter sınırını doldurması gerekmez. Tüm limiti kullanmaya çalışmayın, daha etkili ve öz cümleler, tanımlamalar yaratın. Web sitenize girmeden insanların sayfanız hakkında bilgilenmesini sağlayın. Ne kadar çok hedef odaklı meta açıklaması yazarsanız o kadar çok tıklama potansiyelini yükseltirsiniz. Bu da başarılı bir SEO çalışmasına dönüşür. Meta açıklaması nedir? Sorusunun cevabını öğrenen herkes kendi meta açıklamasını yazabilir. Kolaylıkla sitenizin meta açıklamalarını düzenleyebilirsiniz. Meta açıklamaları yazarken uzunluk, özgünlük, anahtar kelime gibi konuları mutlaka değerlendirin.

Meta Description Örnekleri

Başlık etiketi ve meta açıklamasından oluşan güzel örnekleri aşağıda görebilirsiniz. Kendi meta açıklamanızı oluşturmadan önce rakiplerinizin neler yaptığına, siteleri nasıl tanımladığında odaklanın. Verimli bir meta açıklama yazmak için kendi tıklama alışkanlıklarınızı da değerlendirebilirsiniz. Tıkladığınız sitelerin metalarını dikkatle okuyun. Muhtemelen sizi etkileyen ve ikna eden süreç sizin hedef kitleniz için de geçerli olacaktır. Başarılı örneklerin ortak noktası özgün ve ikna edici olmalarıdır. SEO çalışmalarınızı profesyonel olarak sürdürebilmek için detaycı ve teknik çalışmanız gerekecektir. Tüm bu çalışmaların karşılığı olarak da web sitenize istediğiniz trafiği çekmeyi başaracaksınız.

Meta Description Örnekleri

Meta description örnekleri

Meta Description Örnekleri

Meta description örnekleri

Bu yazımızda meta description nedir, SEO açıklaması nasıl olmalı gibi sorulara cevap verdik. Meta açıklaması nedir sorusunun cevabını artık bildiğinize göre trafiğinizi artırmaya yarayacak SEO dostu açıklama yazıları hazırlayabilirsiniz. Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışarak SEO çalışmalarınızı ayrıca reklamlarla da desteklemeniz gerektiğini ve bir İçerik Ajansı ile çalışarak SEO uyumlu, trafiğinizi yükseltecek profesyonel içeriklere sahip olabileceğinizi  hatırlatıyor ve yazımızı sonlandırıyoruz.

Trafiğiniz bol olsun!

Mahmut Orkun Köksalan

2022 yılından bu yana Cremicro'da SEO direktörü olarak çalışmaktadır. Google Ads, Semrush ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content