Skip to main content

Sosyal medya kampanyalarınızı doğru planlayamamak kampanyanızın mahvolmasına sebep olabilir. Sosyal medya kampanyanızın harika sonuçlar alabilmesi için sosyal medya kampanya çalışmalarınızın eksiksiz ve hedef odaklı olması gerekiyor. Eğer daha önce sosyal medya tanıtım hazırlamadıysanız bu yazımız sizin için etkili bir rehber olacaktır. Sosyal Medya Ajansı ile çalışarak kısa sürede etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Planlama ve optimizasyon taraflarında ciddi avantajlar elde etmenizi sağlayacak stratejik bir ajansla çalışmanızı önererek yazımıza geçiyoruz.

Kampanya Öncesi Planlama

Kampanya Öncesi Planlama

Kampanya Öncesi Planlama

Bir sosyal medya kampanyası yapmaya karar verdiğinizde öncelikle zihinsel planlamaları yapmanız gerekiyor. Bu sosyal medya kampanya için elzem bir çıkış noktası. Hangi soruları ve hangi konuları araştırmanız gerektiğini merak ediyorsanız okumaya devam edin. Kampanya başlangıcında sosyal medya tanıtım için belirlemeniz gereken değişkenleri aşağıda bulabilirsiniz.

Kanal Araştırması

Kanal araştırması reklam kampanyanızın başarısını doğrudan etkiler. Hedef kitleniz kim? Hangi mecralarda, hangi sürelerde bulunuyorlar? Kampanyanızın biçimsel değerleri hangi mecralara göre olmalı? Güçlü olduğunuz mecralar hangisi? Kampanya yapacağınız mecrada markanız güçlü mü? Kanal analizleri ve raporları hangi mecrada avantaj gösteriyor? Gibi detaylı soruları cevaplayarak başlamanızı öneriyoruz. Doğru kanal seçimi dönüşüm ve reklam yatırımı için ilk adımdır.

a) Hedef Kitlenizi Oluşturmak

Markanız için güçlü olduğunuz mecrayı bulduktan sonra hedef kitlenizi de kampanyanıza göre özelleştirmeniz ve optimize etmeniz gerekli. Hedef kitle çalışmalarını kampanya çeşidine, ürün veya hizmete göre değerlendirebilirsiniz. Web sitenize giren kitleyi takip edebilmek için mutlaka piksel kurulumlarınızı tamamlayın.

b) Diğer Kampanyaları Değerlendirmek

Geçmiş dönem kampanyalarınızın takibi sosyal medya kampanya kampanyalarınızın bütçe yönetimi için gerekli bir diğer çalışma. Bütçelerin optimizasyonu, eski reklamların ölçümleri size rehberlik edecektir. Doğru bütçe yönetimi için başarılı reklamların değerlerini ele alabilir, yüksek bütçe kullanan ama dönüşümü az olan reklam ve hedef kitleleri eleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Kampanya Hedeflerinizi Ve Ölçümlerinizi Tanımlayın

Sosyal medya sosyal medya tanıtım kampanyalarınızı ürün ve hizmet bildirimi hakkında kurgulamanız dönüşüm toplamanıza yardımcı olacaktır. Yeni bir markaya sahip olduğunuzda daha fazla insana ulaşmak ve bilgilendirme kapsamında tanıtımlar yapmak marka bilinirliğinize yatırım olacaktır. İçerik oluştururken insanların sizi takip etmesini sağlayacak kaynaklar yaratabilir hatta paylaşmalarını sağlayabilirseniz oldukça başarılı kampanyalar kurgulayabilirsiniz.

Marka Bilinirliği

Sosyal medya tanıtım için marka bilinirliğinizi ölçümleyebileceğiniz bazı odak noktaları var. Sosyal medya kampanya oluşturmadan önce takipçilerinizin büyümesi, etkileşim ve yeni takipçi oranı gibi değerleri tespit ederek marka bilinirliğinizin seviyesini tespit edin. Yine web sitesinde elde ettiğiniz trafikte marka bilinirliğinin önemli ölçütlerinden biri olarak karşımıza çıkmakta. Web site ve sosyal medya etkileşim, trafik değerlerini ölçebilmeniz için bazı araçlardan destek almanız gerekli. Google Analytics web site trafiğinizi ölçebilmeniz için olmazsa olmaz bir araç. Platform analizleri için Facebook Business Suite, Twitter Analytics gibi platform merkezli araçlardan destek alabileceğiniz gibi sadece sosyal medya analiz ve takipleri yapan araçlardan da destek alabilirsiniz.

Dönüşüm huninizi kurun

Dönüşüm huninizi kurun

Satış Üretin

Sosyal medya kampanya etkili yönetebilmek için satış üretimi konusunda aktif çalışmanız gerekiyor. Kitlelerinizi oluşturup onlarla etkileşime geçerek potansiyel satış grafiğinizi yükseltebilirsiniz. Sıcak kitle dediğimiz oluşumun tamamlanması için etkileşimi mutlaka web sitesinde tamamlayacak stratejiler kurgulamanız gerekli. Trafik kaynağı sosyal medya olan ziyaretlerin büyük bölümü sadece ziyaret ile sınırlı kalır. Kullanıcıların bir kısmı sepetten dönse de büyük bölümü sadece ziyaret edip sayfadan ayrılacaktır. Ziyaretlerin satışa dönmesi için sosyal medya tanıtım kampanyanızı web sitenizdeki çalışmalarla desteklemeli ve dönüşüm artırma stratejileri kullanmalısınız. Kampanyalardan haberdar olmaları için üye olmaya yönlendirmek, bülten kaydı oluşturmaya teşvik etmek, üye indirimi tanımlamak veya sepet kampanyaları oluşturmak dönüşümlerin artmasını sağlar.

Programınızı Oluşturun

Sosyal medya tanıtım kampanyalarının belirli bir programa bağlı kalması gerekir. Bu hem tüketiciyi harekete geçirecek etkenler yaratır hem de kampanyanın dinamiğini etkiler. Uzun süren kampanyaların katılım ve dönüşlerinde düşüşler yaşanmasının sebebi kampanya programına sahip olmadan yola çıkmaktır. Kampanyanıza bir başlangıç tarihi ve bitiş tarihi eklemek, bunu tüketicilerinize doğru mesajlarla iletmek dönüşüme önemli avantajlar yaratır. Bir kampanyanın sınırlı sürede olması, yakında bitecek olması gibi değerleri teşvik için kullanabilirsiniz. Bu elde etme isteğini artıracak ve kaçırılmaması gereken bir fırsat olarak görülecektir. Kampanyanın süresiz olması satın alma aksiyonun ertelenmesine sebep verebilir. Bu da dönüşümlerin düşük reklam bütçelerin yüksek olmasına sebep olacaktır.

Hedefleme

Tüm kampanya gruplarında olduğu gibi sosyal medya kampanya çalışmalarında da doğru hedeflemeler oldukça değerli. Ön kampanya planlaması dediğimiz süreçte hedeflerinizi belirlemeli ve bu hedefleri gerçekleştirmek için gerekli teknik kurguları tamamlamanızı öneriyoruz. Elde ettiğiniz verilerin işlenebilir olması için bazı teknik detaylara sahip olmanız ve süreci iyi yönetmeniz gerekli.

A)Facebook Yeniden Hedefleme (Facebook Retargeting)

Kampanyalarınız başlamadan önce mutlaka Facebook pikselinizin web sitenize yerleştiğinden ve çalıştığından mutlaka emin olun. Bu sayede web sitenize gelen tüm trafiği izleyip yorumlayabilirsiniz. Gelen trafiği verimli kullanabilmek için alt küme hedef kitleler oluşturabilir onlara özel kampanya kurguları sağlayabilirsiniz.

İlgili Makale: Facebook Yeniden Hedefleme İpuçları

B) Influencerlar

Sosyal medya tanıtım çalışmalarınızı sektör ve hedef kitlenizle uyumlu bir influencer ile yürütürseniz kampanyanızın etkisi artacaktır. Etkileyici insanlar dediğimiz influencer kitle satış grafikleri konusunda markalara büyük faydalar sağlayabiliyor. Elbette doğru isim ve doğru ürün birleşimi ile bu mümkün olacaktır. Kampanya öncesi markanın bir parçası haline getirmek, reklam kampanyasının etkisini artırır. Dönemsel kullanmak yerine periyodik süreçlerde benzer isim ve kitlelerle çalışmalar yürütebilirsiniz. Doğru influencer ile çalışmak için seçim yapma aşamasında aşağıdaki üç sorunun cevabını öğrenmenizi öneriyoruz:

  • İlgili bir hedef kitlesi var mı?
  • Etkileşimli bir takipçi kitlesi var mı?
  • Kampanyanızı tanıtmada başarılı olabilir mi?
Tüm hunileri kurgulayarak sıkı bir takip gerçekleştirin

Tüm hunileri kurgulayarak sıkı bir takip gerçekleştirin

C) Diğer Herkes!

Sosyal medya tanıtım kampanyanız için başka hangi kitleleri hedef olarak seçebilirsiniz? Bu aşamada size önerimiz gönderilerinizi paylaşan kitleler olacaktır. Onlara özel hedefleme yapabilirsiniz. Sektör ve ürünlerinizle alakalı gruplar harika birer hedef kaynaklarıdır. Bunlara ek olarak e-posta bültenlerinize kampanya ve yeniliklerden haberdar olmak için kaydolan herkesi hedef olarak belirleyebilirsiniz.

Hunilerinizi Oluşturun

Sosyal medya kampanya çalışmalarınızı belirli dönüşüm hunileri ile kullanmak fayda sağlayacak başka bir kampanya yönetim stratejisidir. Örneğin; Web sitenizin açılış sayfasına link verdiğiniz bir gönderi ile paylaşım yaptınız ve takipçilerinizin bir kısmı sitenize geldi. Bu sırada promosyon sunumu gerçekleştirdiniz ve takipçiniz ürünü sepete ekleyip ödeme sayfasına geçti. Bu sizin dönüşüm huniniz olmalıdır. İkinci bir dönüşüm hunisi ise reklamlarınızdan doğrudan sitenize giren kullanıcılar olabilir. Olası tüm hunileri kurgulayarak sıkı bir takip gerçekleştirin. Kampanyanızın gelecekteki başarıları için de önemli bir rehber olacaktır.

İlgili Makale: Satış Hunisi Nedir? Küçük İşletmeler İçin Satış Hunisi Oluşturma

İçeriğinizi Oluşturun

Sosyal medya tanıtım kampanyanız için etkileşimi yüksek sayfalara sahip olmak önemlidir. Bunun için bazı içerik periyotları oluşturmanızı önerebiliriz. Blog gönderileri, konuklar, video ve ses içerikleri, takipçilerinizden gelen içerikler (yorum, geri dönüş vb.), lifestyle fotoğrafların olduğu sosyal medya gönderileri yeni bir içerik oluşumu için fark yaratacak örneklerden bazıları.

Tüm Takip Kodlarınızı Ayarlayın

Kampanyanızın akıbeti ve değerlendirmesi için izleme kodlarını kullanmayı ihmal etmeyin. Trafik kaynaklarını belirlemek, kampanya etkisini ölçmek için basit kodlarla takip sistemi kurabilir ölçümler yapabilirsiniz.

UTM Kodlarını Kullanın

Google Analytics URL oluşturucu ile oluşturabileceğiniz UTM, sosyal medya kampanya çalışmanızı ölçümlemeye yardımcı olacaktır. Çalışma mantığından madde madde bahsedelim;
* Web sitesi bağlantısına girildi,

* Kaynağı Facebook olarak tanımladı,

* Ortamı Durum güncellemesi olarak tanımlandı,
Kampanya Blog tanıtımı olarak tanımladı.
Google Analytics’in kampanya bölümünde, bu belirli kampanya için tüm trafiğin bölündüğünü göreceksiniz. Bu sayede neyin işe yaradığını kolaylıkla tespit edebileceksiniz!

Kampanyayı Başlatın

Tüm ayarları ve detayları paylaştığımıza göre artık kampanya başlatmak için hazırsınız. Sosyal medya yönetim ve ölçümleme araçlarından destek alarak kampanyanızı başlatabilir, sonuçlarını izleyebilirsiniz. İzleme araçları, bildirimler için e-posta araçları, reklam bütçeleri optimizasyonları bu aşamada çalışmanıza dahil olacak.

Optimizasyon

Reklamlarınızı yayımlamanız yapacağınız çalışmaların bittiği anlamına gelmez 🙂 Ne kadar stratejik ve kararlı ilerlerseniz ilerleyin mükemmel kampanya kurgusu yoktur ve düzenli olarak takip gerektirir. Bütçe, metni tasarım, hedef kitle gibi birçok optimizasyon için kampanyanızı izleyin ve etkili olmadığı alanları optimize edin.

A) Landing Page Bölme Testi

Tamamen farklı iki açılış sayfasıyla başlayın ve hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için bölünmüş test yapın.

B) Sosyal Medya Katılımı

Hangi etkinliğin en çok etkileşimi sağladığını izlemeli ve bu etkinlikten daha fazlasını yakalamak için çalışmalısınız.

C) Ücretli Tanıtım

Son olarak, sosyal medya kampanya çalışmanızı ücretli reklamlarla destekleyin. Ücretli tanıtımınızın sonuçlarını analiz edin ve buna göre optimizasyonlar sağlayın. Facebook sponsorlu reklamları kullanıyorsanız, dönüşüm izlemeyi kurduğunuzdan emin olun. Sosyal medya kampanyalarının ne kadar önemli bir planlama ve optimizasyon ağına sahip olduğunu detaylı olarak inceledik. Siz de Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışarak etkili bir plan oluşturup kampanyalarınızda roket etkisi yakalayabilirsiniz. Böylece sosyal medya kampanya ve sosyal medya tanıtım kampanyalarınıza yaptığınız yatırımın değerli bir karşılığını elde etmiş olacaksınız. Harika sonuçlar elde edeceğiniz kampanyalar dileriz 🙂

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply