Skip to main content

Son güncelleme 7 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Şirketler ve yeni kurulan şirketler, reklam ve pazarlama faaliyetlerinde dijital ortamda itibar ve markalaşmaya büyük önem vermektedir. Ancak bu çalışmalar çoğu zaman sadece kurumsal alanda kalmaktadır. Dijital itibar, birinin çevrimiçi ortamda davranışlarının ve kendileri ve başkaları hakkında oluşturup yayınladıkları içeriğin temsilidir. Etiketlenmiş fotoğraflar, videolar, blog gönderileri ve sosyal medya etkileşimleri, bir kişinin veya şirketin başkaları tarafından şimdi ve gelecekte çevrimiçi ve çevrimdışı olarak nasıl algılandığını her zaman şekillendirir. Bu aşamada bir PR ajansı ile çalışmak oldukça önemlidir.

Artık birçok kişi çok basit bir Google araması ile sosyal ağlarda profil oluşturabilir ve onların gönderileri insanlara fazlasıyla bilgi sağlar. Kişisel bilgilerinizin yanı sıra sıklıkla paylaştığınız, ilgilendiğiniz veya ilgi duymadığınız konular hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Birçok yönetici, markalarının PR’larından daha öncelikli olduğuna veya kişisel itibarlarının markalarından daha öncelikli olmadığına inandıkları için dijital faaliyetlerde bulunmamayı tercih edebilir. Ayrıca temel tüketici gıdaları üreten şirketlerin CEO’ları tüketicilerin dikkatini çekmemiş ve bu yöneticiler markalarına daha fazla odaklanmıştır. Ancak dijital itibar, adından da anlaşılacağı gibi o kişiye dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Son kullanıcılar bu şirketlerin yöneticilerinden haberdar olmayabilir. Ancak markaların çoğu çevrimiçi ortamda bulunabilir. Bu nedenle marka için çalışan kişiler, online ortamda da arama yapabilmektedir.

Dijital İtibar Nedir?

Dijital itibar, çevrimiçi olarak yayınladığınız ve söylediğiniz her şeyin ve başkalarının sizin hakkınızda söylediklerinin çevrimiçi ayak izidir. Birinin itibarı, çevrimiçi yayınladıkları içerikten veya başkalarının söylediklerinden etkilenebilir. Bir şirket için önemlidir çünkü takipçi getirebilir veya markadan vazgeçmelerini sağlayabilir.

İnsanların sosyal medyadaki görüşleri, halkın bir şirket veya ürün hakkındaki görüşünü ve satışını etkileyebilir. Dijital dünyada insanlar, hizmetlerle ilgili şaşırdıkları veya şok oldukları ürün veya durumla ilgili deneyimlerini paylaşabilmektedir. Ayrıca rakipler bir markanın zayıf noktalarını kendi avantajlarına kullanabilirler. İnsanlardan başka bir şirketin incelemelerine bakmak rakibin yeni stratejiler kullanarak müşterileri çekmesine, kendilerini daha iyi hale getirmesine ve başkalarının hatalarından ders almasına yardımcı olabilir.

Markanızı öne çıkarmak için sosyal ağları kullanabilir, kişisel bilgi ve deneyimlerinizi sektördeki diğer ilgili kişilerle paylaşabilir, kendi ağınızı ve topluluğunuzu oluşturabilirsiniz. Sosyal ağlar, genel inanışın aksine bir ünlü veya şöhret olmaktan ziyade, bir topluluk içinde yer almak veya bir topluluk oluşturmak için iyi bir araçtır.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi basit bir Google araması ile internette bir kişiyle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu nedenle sayfanın başında kişisel web sitenizi, Twitter veya Linkedin profillerinizi vererek sizi arayan kişilerin hakkınızda daha doğru bilgilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Yukarıda bahsedilen kullanımların dışında dijital itibarın insanlar için önemli olduğu başka noktalar da vardır. İşi girişimciler açısından ele alırsak, o kişi veya şirket hakkında bir makale yayınlandığında o kişiye ait bilgilere ulaşılması gerekir ve bu kişi kişisel dijital itibarı umursamıyorsa bu girişimci hakkında çok fazla bilgi yoktur.

Nasıl Korursunuz?

Çevrimiçi itibarınız, kişisel markanızın önemli bir bileşenidir. Çevrimiçi itibarınızı koruduğunuzda markanızı da korursunuz ve başarılı bir kariyer veya iş ancak kaya gibi sağlam bir marka temeli üzerine oturtulabilir. Bu açıdan çevrimiçi itibarınızı izlemek ve korumak için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

 • Göndermeden veya paylaşmadan önce içeriği düşünün.
 • Başkalarına size davranılmasını istediğiniz gibi davranın.
 • Fotoğraflarınıza ve gönderilerinize yalnızca arkadaşlarınızın erişebilmesi için profilinizi özel olarak ayarlayın ve ayarların değişmediğinden emin olmak için arada bir kontrol edin.
 • Arkadaşlarınız tarafından etiketlenmiş fotoğraflarınıza göz atın ve rahatsız edici olanları kaldırın.

Çevrimiçi bilgilerinizin sonsuza kadar orada olabileceğini ve potansiyel işverenler de dahil olmak üzere tanımadığınız kişiler tarafından görülebileceğini unutmamanız önemlidir.

Dijital İtibar Nasıl Temizlenir?

Dijital İtibar Nedir? Nasıl Sağlanır?

Birçok insan hayatını çevrimiçi olarak yaşar. Yıllardır Facebook, Twitter, Instagram, MySpace, Flickr ve diğer çevrimiçi ortamlarda kendilerinden parçalar paylaşır. Ancak bunlardan bazıları dijital itibar için kötü sonuçlara neden olur. Bundan dolayı bunları temizlemek gerekir. Bu temizliği yapmak için ise aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

 • Kendinizi arayın. Bir arama motoruna adınızı yazın ve ne çıkacağını görün. Gizli olduğunu düşündüğünüz şeyler bulursanız gizlilik ayarlarınızı kontrol edin.
 • Başkalarının etiketlendiğiniz fotoğraf veya videolarından rahatsızsanız, kendinizin etiketini kaldırmayı deneyin veya bunların kaldırılmasını isteyin.

İtibarınızı temizlemek zor olabilir ama imkansız değildir. Geçmişi tamamen silemeyebilirsiniz ancak ne söylediğinizin ve ne yaptığınızın daha fazla farkında olarak zamanla çevrimiçi olarak daha iyi bir imaj oluşturabilirsiniz.

Nasıl Geliştirirsiniz?

Markanızı çevrimiçi olarak izlemek, marka imajınızın nasıl göründüğünü öğrenmenizi sağlar. Bu ilk adımdır ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilmiyorsanız herhangi bir şeyi iyileştirmeye çalışmak zor bir iştir. Bir restoran sahibiyseniz inceleme sitelerini takip etmeniz gerekir. Fiziksel bir konumunuz varsa insanların sizinle ilgili bildirdiği görüşlere göz atabilirsiniz. Fiziksel ürünler satıyorsanız Amazon, Trendyol ve diğer çevrimiçi perakendecileri ve bu alanda yer alan potansiyel kullanıcılarınızın neyi sevip neyi sevmediğini de takipte olmanız gerekir. Bu bariz inceleme sitelerini takip etmenin yanı sıra bloglar hakkında da fikir sahibi olmanız gerektiği anlamına gelir. Sonuç olarak itibarı artırmak ve çevrimiçi incelemelerinizi yönetmek için sağlam bir stratejiniz olması için doğru bir bilgisel altyapınız olmalıdır.

Dijital İtibar Planı Nasıl Yapılır?

Dijital İtibar Nedir? Nasıl Sağlanır?

Dijital itibar planı yürütmek, zaman ve özveri gerektirir ancak her şeyden önce profesyonellik önemlidir. Sonuç olarak eğitimli bir ekip, dijital başarının ilk adımıdır. Çünkü bu ekipler itibar yönetiminin tüm aşamalarıyla ilgilenir. Bu açıdan temizleme, izleme, koruma ve iyileştirme sağlanabilir. İyi bir itibar planı aşağıdaki sırayla yapılır:

 • İtibar temizliği: Tüm ağdan karalayıcı içeriğin kaldırılmasıyla başlar;
 • İtibar izleme: Çeşitli yazılımlar aracılığıyla internette sizin veya markanız hakkında söylenenleri kontrol edebilirsiniz;
 • İtibar geliştirme: Amaç; markanıza güç veren ve trafik oluşturmak ve Google’ın en üst sıralarında yer almak için pozitif ve resmi içerik anlamına gelen içeriği oluşturmaktır.

Bir şirket için dijital itibar, ağ kullanıcılarının güvenini oluşturur. Başka bir deyişle; bir şirketin kötü bir itibarı varsa satışlarını kaybetme ve hatta iflas etme riski vardır. Kendinizi gelecekteki bir müşterinin yerine koymanız yeterlidir. Bir şey satın almadan önce yaptığınız ilk şey, insanların ürün veya hizmet hakkında ne düşündüklerini kontrol etmektir.

Markanın Dijital İtibarı Baştan Nasıl Yönetilir?

Kurumsal kimlik, dijital itibar için önemlidir. Markanın itibarını baştan yönetmek için marka imajı üzerinde çalışmak, ağ kullanıcılarının sizi tanıması için ilk adımdır. Misyon, vizyon ve değerler kurumsal itibarın temel felsefesidir. Kimlik bilindikten sonraki adım itibarın yönetimidir. İtibarın üçüncü taraflardan geldiğini yani başkalarının bizim veya markamız hakkında söyledikleri olduğunu biliyoruz. Temel olarak dijital itibar yönetimi, halkın ürününüz veya hizmetinizle nasıl bir ilişki kurduğunu bilmek ve bir strateji oluşturmaktır. İyi bir dijital itibar planının iki önemli adımı vardır:

Dinleme

Dinleme, sektörünüz ve hedef kitleniz hakkında kritik bilgiler sağlayabilir. Sonuç olarak sosyal dinleme yoluyla hedef kitlenize daha kaliteli içerik sunabilecek ve gelecekteki pazarlama kampanyaları için daha iyi kararlar verebilirsiniz. Kitlenizin ilgi alanlarının neler olduğunu ve hangi influencerları takip ettiklerini de anlayabilirsiniz. Sektörünüz, rakiplerinizin ne hakkında konuştuğuna dair daha derin bir anlayış kazanacak ve boşlukları belirlemek de mümkün olacaktır. Bunların yanı sıra günün sonunda hedef kitlenize ulaşmak, onlarla iki yönlü iletişim sağlamak ve sektörünüzde neler olup bittiğini görmek için daha fazla fırsat bulabilirsiniz.

Sosyal dinleme, adınızın hem etiketli hem de etiketsiz olarak belirtilmesi için interneti izleme anlamına gelir. Bu, rakipleriniz hakkında fikir verebilir ve ilgili anahtar kelimeleri ortaya çıkarabilir. Bunlar, işletmeniz için bir destek sağlamak için kullanılabilir. Süreçteki bir sonraki adım, bilinçli kararlar vermek için bu konuşmalardan alınan eyleme dönüştürülebilir verileri almaktır.

İşletmeler, hem kendi markaları hem de rakipleri etrafında yapılan konuşmalardan çok şey öğrenebilir. Sosyal dinleme, anlatınızın kontrolünü elinizde tutmanıza olanak tanır. Bu, rakipleriniz için neyin işe yarayıp yaramadığını görmenizi sağlar. Sonunda ekibinizi başarılı bir geleceğe doğru yönlendirir. Sosyal izleme, çoğu işletme için genellikle ilk adımdır. Yorumlara ayak uydurmak ve sosyal medya varlığınızı sürdürmek için gereklidir. Sosyal dinleme, yalnızca izlemenin bir adım ötesine geçer. Günümüzün her zaman açık dünyasında, sosyal medya, kritik iç görüler elde etmek ve gelir elde etmek için en iyi yerlerden biridir. Müşterinin sesinin etkili olduğu her yerde izleyebildiğinizden ve yanıt verebildiğinizden emin olmanız gerekir.

İzleme

Dinlemeden sonraki adım en karmaşık olanlardan biridir çünkü hedefleri sonuçlarla karşılaştırmak için değerlendirmeli ve izlemelisiniz. Sosyal izleme, marka sözlerini derleme, tanımlama ve bunlara yanıt verme sürecidir. Sosyal medya monitoring, bir kullanıcının sosyal medya üzerinden ilgili içeriği dinleyebildiği, takip edebildiği ve verileri toplayabildiği süreçtir. Bu, şirketlerin ilgili eğilimleri belirlemesine, rakipleri izlemesine ve genel müşteri duyarlılığını belirlemesine olanak tanır. Kullanıcılar, doğrudan bahsetmeler, gönderilerdeki yorumlar, hashtag’ler ve daha fazlası aracılığıyla içeriği izleyebilir. Çoğu zaman sosyal medyada kullanıcılar belirli bir markayı etiketlemeden bahseder. Etiketlenmemiş sözler, sosyal medya profillerinizde bildirimleri tetiklemeyecektir. Sosyal medya takip araçları bunları sizin yerinize takip etme ve toplama özelliğine sahiptir.

İyi Bir Dijital İtibara Nasıl Sahip Olunur?

Dijital itibar yönetimi, sizinle veya işinizle ilgili çevrimiçi ortamda kolayca görülebilen şeyleri kontrol etmekle ilgilidir. Dijital itibar yönetimi teknikleri ise yapılan yorum ve eleştirilerin miktarına ve ne yapmayı amaçladığınıza bağlı olarak değişir. Ancak genel olarak iyi bir itibara sahip olmak istiyorsanız aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

 • Şeffaf olun. Zayıf yönleri göstermek zordur; onları anlamak ve geliştirmek esastır.
 • Sosyal medyada büyümenin ve müşterilere daha yakın olmanın bir yolu özür dilemek, hatalarınızı kabul etmek ve gelişmektir.
 • Olumsuz yorumlar almadan önce profili ayarlayın. Herkesi memnun etmek imkansızdır çünkü insanlar farklı görüşlere sahiptir; kötü yorumların bir işletmeye illa ki zarar vermez ancak yorumların farkında olun ve bunlara uygun şekilde yanıt verin.
 • Her incelemeye yanıt verin. İyi ya da kötü olsalar bile her incelemeye yanıt veren işletmeler, kitlesinin algısında daima iyi bir izlenime sahip olur. Dolayısıyla da yorumlar, zamanla daha iyi olma eğilimindedir.
 • Mümkün olduğu kadar çok inceleme toplayın. Çok sayıda incelemeye sahip olmak, müşterilerden güven kazanmanın ve konuşma oranlarını artırmanın son derece etkili bir yolu olabilir.

Kötü Dijital İtibara Sahip Olmanın Sonuçları

Negatif bir dijital itibarın işletmeniz için birçok olumsuz sonucu vardır. Bazı işletme sahipleri, yalnızca büyük bir skandalın dijital itibarlarını tehlikeye atabileceğine inanmaktadır. Şirketleri herhangi bir epik PR başarısızlığından kaçındığı sürece markaları hakkında herhangi birinin yayınlayabileceği küçük olumsuz yorumları görmezden gelmekte özgür olduklarını varsayar. Ancak hem tüketicilerden hem de çalışanlardan (hem eski hem de mevcut) sürekli olarak zayıf çevrimiçi incelemeler ve sosyal medya yorumları, en olumlu marka imajında ​​bile hareketi yavaş ve istikrarlı bir şekilde tersine çevirmeye başlayabilir. İtibar yönetilmezse mutsuz personelden ve müşterilerden gelen olumsuz mesajlar, nihai sonuçta kâr hanenizi etkileyebilir.

Kötü İtibarla Baş Etme İpuçları

Kötü bir itibar ile baş etmek için aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz:

Hızlı Yanıt Verin

Sosyal medya kanallarınızdaki yorumları veya mesajları müşteri sorguları olarak değerlendirin. Yorumlara yanıt vermenin çok uzun sürmesi kötü bir izlenim bırakır ve takipçilerinizi ve destekçilerinizi kaybetme riskiniz olabilir. Dolayısıyla sosyal medyanızdaki yorumları (hem olumlu hem de olumsuz) ele almanın en iyi yolu, her türlü geri bildirime mümkün olan en kısa sürede yanıt vermektir.

Agresif Olmaktan Kaçının

Herkesin sosyal medya kanallarınıza yaptığı yorumlar olumlu olmayacak olsa da sakin kalmak ve profesyonelce yanıt vermek her zaman önemlidir. Takipçilerinize daha az agresif bir şekilde yanıt vermek, üzgün bir takipçinizi sakinleştirebilir ve markanızın umursadığını göstermeye yardımcı olabilir. Ayrıca yorum yapan kişinin hissedebileceği herhangi bir kötü duygu için özür dilediğinizden ve bu sorunları çözmelerine yardımcı olmak için atabilecekleri (ve şirketinizin tamamlayabileceği) adımları açıkladığınızdan emin olmalısınız.

Sosyal İzleme (Social Monitoring)

Sosyal medya hesaplarınızı izlemek, sosyal medya profillerinizde herhangi bir aktivite olduğunda anında haberdar olmanızı sağlayabilir. Örneğin; olumsuz yorumlar alırsanız hemen uyarılırsınız ve ekibiniz bunları gidermek için harekete geçebilir.

İtibarınızı Yönetmenin Faydaları

Dijital itibarınızı yönetmenin sadece takipçi sayınızı artırmaktan daha fazla faydası vardır. Bu faydalar şu şekildedir;

Hikayenizi Siz Yazarsınız

Sosyal medya, hikayenin kendi tarafını anlatmanı sağlar. Gönderileri, marka hikayenizi oluşturmak, markanızın neyi temsil ettiğini göstermek ve markanızın inandığı nedenleri vurgulamak için kullanabilirsiniz. Sosyal medya size dünyaya onların görmesini istediğiniz şeyi göstermeniz için bir platform sağlar ve bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Bu sayede marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

Güven İnşa Edersiniz

Google sıralaması ve incelemeler, itibarınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Potansiyel müşteriler, güvenebilecekleri bir şirketi takip etmek isterler. Web sayfanız üst sıralarda yer aldığında ve işletmeniz çok sayıda olumlu yorum aldığında insanlara markanızın saygın ve güvenmeye değer olduğunu göstermiş olursunuz.

Markanızı Güçlendirirsiniz

İyi bir dijital itibar, marka erişiminizi de artırabilir. Müşteriler, satın alacakları ve birlikte çalışacakları işletmeleri aramak için giderek daha fazla çevrimiçi aramalara yöneldikçe markanızın arama sonuçlarında görünmesi zorunludur. İçerik pazarlamanızı güncel tutmak, arama motoru anahtar kelimelerinizi güncel tutmak ve itibarınızı artırmak, sonuçta web sitenizin daha iyi sıralanmasına ve bu değerli arama sonuçlarında daha fazla görünmesine yardımcı olabilir.

Yüksek Gelir Elde Edersiniz

Google arama sonuçlarında daha yüksek yerleşim ve çok sayıda iyi inceleme de daha yüksek gelir elde etmenize yardımcı olabilir. Dijital itibar yönetim stratejisi oluşturmak, satışları artırmaya yardımcı olan daha iyi derecelendirmeler, daha fazla sosyal popülerlik ve takipçiler kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya ve İçeriklerin Önemi

Markanızı oluşturmak zaman ve kaynak gerektirir ve günümüzün bağlantılı dünyasında oluşturmak için çok çalıştığınız itibar, sadece birkaç tuşa basılarak zedelenebilir. Neyse ki, sosyal medyayı ve içeriği kullanmak itibarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal Medya Uzmanı Olun

Sosyal medya uzmanı olmak için önce sosyal medya platformlarını ve endüstri araçlarını ve teknolojisini kullanma konusunda usta olmalısınız. Muhtemelen resmi bir eğitime veya bir tür eğitime ihtiyacınız olacak olsa da kişisel markanızı takip ederek ve büyüterek sosyal medyanızı oluşturarak bu kariyer yoluna başlayabilirsiniz. Bununla birlikte kendi tutku projelerinizi, girişimcilik çabalarınızı deneyerek veya sosyal medya hesaplarıyla küçük işletmelere yardımcı olarak da başlangıç yapabilirsiniz. Bu, ileride temettü ödeyebilecek bağlantılar kurarken özgeçmişinizi oluşturmanın harika bir yoludur.

Kontrolü Alın

Markanızın sosyal medya profillerini yakından takip etmek itibar için önemlidir. Birinin markanızı bir sosyal medya platformu aracılığıyla ele geçirmesi, çevrimiçi itibarınıza ciddi zarar verebilir. Marka kimliğinizi kimsenin çalmadığından emin olmak için büyük sosyal medya sitelerinin her birinde şirket adınızı arayabilir ve kontrolü ele alabilirsiniz.

Sosyal Platformlarınızı Seçin

Sosyal medya profilleriniz üzerinde kontrol sahibi olduğunuzda en çok zaman ayırmanız gereken platformları seçebilirsiniz Sektörünüze ve hedef kitlenize bağlı olarak bazı siteler sizin için diğerlerinden daha faydalı olacaktır. Facebook ne kadar popüler olsa da görünür olmanız gereken tek platform değildir. İtibarınızı kontrol altında tutmak için şirketinizin Twitter, LinkedIn, Pinterest, Instagram ve YouTube’da var olduğundan emin olmalısınız.

Aktif Olun

İyi bir itibar için sık sık paylaşımda bulunmalı, uygun olduğunda yorum yapmalı ve başkalarının yorumlarına yanıt vermelisiniz. Sosyal medya sitelerinde görünen yorum ve taleplere hızlı ve profesyonel bir şekilde yanıt vererek, tüketicilerin görüşlerine olan ilginizi göstermiş olursunuz. Ayrıca bir yorumun olumsuz olması, silinmesi gerektiği anlamına gelmez. Eleştiriye iyi yanıt vermek, dikkatli bir şekilde yapılırsa itibarınızı artırmanıza bile yardımcı olabilir. Talihsiz bir şey olduğunda teşekkür etmek ve içten bir özür dilemek, dijital dünyada hassas bir öneme sahiptir.

Kaliteli ve Güçlü İçerikler Oluşturun

İtibarı artırmanın bir başka yolu da kaliteli ve güçlü içerikler oluşturmaktır. Sürekli olarak düşünceli, profesyonel ve en önemlisi ilgili bilgileri yayınladığınızda kendinizi sektörünüzde bir düşünce lideri olarak kurma fırsatına sahip olursunuz. Temel olarak; doğru içeriği oradan alarak bir tüketicinin bir sorusu olduğunda başvuracağı kuruluş haline gelirken olumlu bir dijital itibarı korursunuz. Çok yönlü bir dijital içerik stratejisi, düzenli olarak blog gönderileri, basın bültenleri, videolar ve infografikler yayınlamak için mekanizmalar içerecektir.

Düzenli Olarak Blog Yazın

İçerik pazarlamanın altın kuralına uyduğunuz sürece blogunuz dikkat çekecektir. Blog, şirketinizin düşünce ve değerlerini yansıttığı ve dünyaya neler sunduğunuzu bildirdiği için büyük bir itibar oluşturucudur. Ayrıca markanızın potansiyel tüketicilerini çekebilecek anahtar kelimeleri kullanarak SEO uyumlu blog içerikleri de yazmak oldukça efektif olacaktır. Böylece dijital itibar geliştirmenin yanı sıra arama motoru sıralamanızı da iyileştirmek için de adım atmış olursunuz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content