Skip to main content

Son güncelleme 7 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Her gün binlerce hatta milyonlarca kişinin sosyal medyada vakit geçirdiğini düşündüğümüzde Facebook ve Instagram’ında işletmeler için önemli bir pazarlama kanalı haline geldiğini söylemek mümkündür. Çünkü diğer sosyal medya mecralarında olduğu gibi Facebook’ta da ziyaretçiler ilgilendikleri markaları takip etmekte, onlarla ilgili paylaşım yapmakta ve etkileşime girmektedirler. Dolayısıyla hedef kitlenize diğer pazarlama kanallarına göre daha az maliyet ile ulaşmanın iyi bir alanı olduğunu anlıyoruz.

Facebook birçok işletme-marka tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Dijital pazarlama dünyasına ilişkin bunun birçok sebebi elbette var. Ancak Facebook’un en fazla tercih edilme sebebi; reklam biçimleri ve sağladığı etkili dönüşümlerdir. Web sitenizin e-ticaret sitesi ya da içerik odaklı bir site olması fark etmeksizin Facebook reklam biçimleri size de hitap edecektir. İşte bu reklam biçimlerinden önemli bir tanesi de carousel (dönen) reklam biçimidir. Daha önce duymuş ancak yeterli bilgiyi edinememiş olabilirsiniz. Yeterli bilgiye sahip ancak gerekli hamleyi nasıl yapacağınızı bilemiyor olabilirsiniz. Bütün bunlara istinaden detaylı olarak Facebook dönen reklam nedir? Carousel reklam modeli nedir? Instagram carousel reklam olarak da duyacağınız Facebook carousel ile aynıdır. Peki en doğru strateji ile nasıl uygulama yaparsınız? gibi sorularınızı cevaplayacağız.

Tüm bu sorularınıza bu içeriğimizde yanıt aldıktan sonra daha fazlasına ihtiyaç duyarsanız ve en etkili pazarlama stratejisi ile birlikte bu reklam modelini uygulama planı yapıyorsanız bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışabilirsiniz.

Facebook Carousel Reklam Nedir?

Facebook carousel (dönen) reklam, en fazla 10 görsel içeren çok resimli reklamlardır. En sık kullanılan reklam biçimi olan tek görsel reklamlarla karşılaştırıldığında carousel yani dönen reklamlar tek görselli bir reklam içerisinde daha fazla ürün görseli gösterebilmek demektir. O halde Facebook dönen reklam modeli için elinizdeki küçük alana fazla içerik aktarmanın dolayısıyla da maksimum şekilde fayda almanın en yaratıcı yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Facebook’un bu reklam formatı söyleyecek çok şeyi olanlar için az reklam alanı sorununa bir çözüm niteliğindedir. Facebook ya da Instagram carousel reklam da görüntüleyicisi açısından değerlendirdiğimizde de carousel reklam modelinde ilk dönen reklam görselini ilgi çekici bulurlarsa söz konusu ürün/hizmet hakkında daha fazla bilgi alabilecekleri bir alan söz konusudur. Bu da daha yüksek etkileşim alanı ve nihai hedefimizde olan daha düşük tıklama başı maliyet anlamına gelmektedir.

Dijital pazarlama yolculuğunuzda daha carousel (dönen) reklam modelinden faydalanmadıysanız bunu yapmak için birçok geçerli sebebiniz olduğunu söyleyebiliriz. Carousel reklam modeli, dönüşümler, farklı hedeflere (ürün satışı, web sitesi trafiği, blog etkileşimi vb.) uyum sağlama gibi hassas konularda reklam verenlerin etkili sonuçlar elde etmesini sağlar.

Facebook Carousel Reklamlarının Verimliliği ve Maliyeti

Carousel reklam modeli markanız açısından nasıl bir fayda sağlar? Normal reklamlara göre daha iyi sonuçlar mı getirir? Carousel (dönen) reklamı Facebook reklam kampanyanıza dahil etmek için zaman ve emek harcamalı mısınız? Belki de en çok merak ettiğiniz bu soruların yanıtlarıyla birlikte kendinize yeni bir yol haritası çıkarabilir ya da mevcut yol haritanızı yeniden şekillendirebilirsiniz.

Var olan tüm hususların yanı sıra Facebook reklam maliyetiniz, reklam kreatifine ve yerleşimlerine bağlıdır. Carousel reklam modeli kullanarak normal reklam öğelerinizin karışımına yeni bir reklam türü eklemiş olacaksınız. Bu sayede de tek resimli bir reklama yanıt vermeyen ancak çok resimli bir reklam modelinde gezinmekten keyif alan kişilerin dikkatini çekecek ve daha geniş bir kitleye hitap eder hale gelebileceksiniz. Carousel (dönen) reklamlar, yalnızca kullanıcıları reklamınızı tıklamaya ve reklamınız ile etkileşime geçmeye teşvik etmez. Ayrıca ürünlerinizi detaylı olarak gösterebilmeniz ve markanızın hikayesini anlatabilmeniz açısından da daha fazla alan sağlayarak verimli olurlar. Kinetic Social verilerine göre Facebook ve Instagram carousel reklam modeli, tek görselli sponsorlu gönderilere göre web sitenize 10 kata kadar daha fazla trafik çekmektedir. Carousel (dönen) reklam; e-ticaret siteleri, blog siteleri ve B2B hizmetlerine kadar normal statik görsel ve video içeren reklam modellerine son derece verimli bir katkı olarak değerlendirilmektedir.

Carousel Reklamlar Ne Zaman Kullanılır?

Facebook &Amp; Instagram Carousel Reklamları 2024

Facebook’un carousel (dönen) reklam modelinde 4 temel kullanım şekli mevcuttur.

Birden Fazla Ürün Sergilemek İstiyorsanız

Bu seçenek, tek bir reklam ile birden fazla ürün sergileme isteği ve ihtiyacı olan çevrimiçi mağaza sahipleri arasında oldukça popüler ve etkilidir. Her biri yeni bir öğe sergileyen bu reklam görsellerine bağlantı ekleyebilir ve web sitenizdeki açılış sayfasına yönlendirme yapabilirsiniz. 10 farklı görsele de bağlantı ekleyebilir, maksimum faydayı elde etmeyi hedefleyebilirsiniz.

Bir Ürünün Özelliklerini Öne Çıkarmak İstiyorsanız

Sattığınız ürün ya da hizmetlerin her biri için birden fazla görsele ya da açıklamaya ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Sektörel farklılıklar ya da hizmet anlayışınıza göre bu ihtiyacınız ortaya çıkabilir. Tam da bu noktada bu reklam modeli, yararlanabileceğiniz en iyi model olacaktır. 10 adet reklam kartı ekleyebildiğiniz dönen reklamlar tek bir ürününüzü ayrıntılı olarak tanıtmak ve kullanıcılarınızın karşısına çıktığınız an açıklayıcı bir reklamla var olmanız faydalı olacaktır.

İnsanların Aktif Olarak Katılımını İstiyorsanız

Dönen reklamların en faydalarından biri de insanları kendileri ile etkileşime girmesi konusunda harekete geçirmeleridir. Bir kullanıcı birbiri ardına sıralanmış reklam görsellerinizi görmek için her ileri okuna tıkladığında Facebook algoritması bunu bir etkileşim olarak kaydeder. Böylece marka otoriteniz ve kaliteniz de artmış olur.

Bir Süreci Açıklamak İstiyorsanız

İnsanların kullanımını karmaşık olarak algılayabileceği ve bu sebeple kaçınma ihtimalleri olan bir ürün ve/veya hizmet satıyorsanız. Kullanım açıklamasını detaylı olarak verebilmeniz ve insanları karmaşadan kurtarıp dönüşüm oranına sokabileceğiniz en iyi reklam modeli carousel olabilir. Bu sayede insanların karşısına çıktığınız reklamınız ile çekici olmanın yanı sıra soru işaretlerini de giderici şekilde hedefleme yapmış olursunuz.

Carousel Reklamlar Nasıl Ayarlanır?

Carousel reklam modeli neredeyse tüm Facebook reklam kampanyaları için kullanılabilir. Ancak bu bu formatı destekleyen kampanya türlerinin bir listesini yapmak faydalı olacaktır. Carousel (dönen) reklamı destekleyen Facebook reklam kampanyası hedefleri;

 • Erişim
 • Marka bilinirliği
 • Uygulama yüklemeleri
 • Müşteri adayı oluşturma
 • Dönüşüm
 • Katalog satışları
 • Gelen trafiği kaydetme

Carousel (dönen) reklam modeli için bir Facebook kampanyası oluşturmak için Facebook Reklam Yöneticisi’nden yukarıda yer alan hedeflerden birini seçerek başlangıç yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra mevcut reklam kampanyanıza da bir reklam seti seçtikten sonra carousel ekleyebilirsiniz. Reklam kampanyanızı ve setinizi oluşturduktan sonra dönen reklam setinizi oluşturmak için;

 • Reklamınıza isim verin.
 • Facebook ve Instagram sayfalarını seçin.
 • Bir carousel formatı seçin.
 • Carousel reklam görsellerinizi ekleyin.
 • Reklam metninizi ekleyin.
 • Reklam URL’nizi ekleyin.
 • Harekete geçirici mesajınızı seçin.
 • Görüntü döndürmeyi seçin ya da seçimi kaldırın.

Bu aşamaları uyguladığınız zaman reklamınız hazır hale gelecektir. Ancak bu aşamalar için sizlere bazı ipuçları vermek isteriz.

Reklamınıza İsim Vermek

Oldukça kolay bir aşamadır. Dilediğiniz şekilde reklamınızı isimlendirebilirsiniz. Ancak reklam adınız carousel kelimesini içerirse daha sonra raporlama kontrolünü daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.

Facebook ve Instagram Sayfalarını Seçme

Reklamınızın üzerinde gösterecek olduğunuz Facebook ve Instagram sayfalarını seçmeyi es geçmemelisiniz.

Carousel Formatı Seçme

Bu aşamada elbette kullanmak isteyeceğiniz formatı seçmelisiniz. Hedeflerinize en uygun ve sizin için süreci en iyi hale getirecek olan formatı seçmelisiniz.

Reklam Görsellerini Ekleme

Reklam öğelerinizi bu aşamada yükleyebilirsiniz. Tüm reklam kartlarınıza tek tek gidebilir ve “resim seç”e tıklayarak kullanmak istediğiniz görselleri ekleyebilirsiniz. Eğer görseliniz 1:1 kare formatta değilse “resmi kırp” seçeneğine tıklayarak görselin hangi bölümünün gösterileceğini ayarlayabilirsiniz. Metin kurulumuna geçmeden önce tüm görsellerinizi birlikte yüklemeniz önerilir. Farklı yaklaşımlar daha önce test edilmiş olup en verimli yöntemin bu olduğu kanısına varılmıştır. Dolayısıyla sizin için de en faydalısı bu şekilde olacaktır.

Reklam Metnini Ekleme

Reklamınızdaki her bir kartın kendine özgü bir açıklaması olması faydalıdır. Başlıklar da kısa ve akılda kalıcı olmalıdır. Reklam kartlarınızın üzerinde görünecek olan asıl metin birincil metindir ve bu kısım gizlidir. Dolayısıyla başlangıçta bunu atlamanız olasıdır. Bu kısmı bulup doğru şekilde doldurduğunuzdan emin olmalısınız.

Reklama URL Ekleme

Tıpkı başlıklar gibi her bir görselin benzersiz bir URL’si olabilir. Bu da en fazla 10 farklı açılış sayfasına bağlantı verebileceğiniz anlamına gelir. Ancak sadece bir açılış sayfanız varsa tüm kartlarınız için aynı URL’yi de kullanabilirsiniz.

Harekete Geçirici Mesaj Ekleme

Statik görsel reklamlar gibi dönen reklamlar da harekete geçirici mesaj ekleme bölümüne sahiptir. Bunu kurmayı kesinlikle unutmamalısınız. En popüler harekete geçirici mesajlar (CTA – call-to-action); “şimdi alışveriş yap”, “daha fazla bilgi edinin” şeklinde olanlardır.

Görüntü Döndürmeyi Seçme ya da Seçimi Kaldırma

Reklamınızı kurarken son aşamada en iyi performans gösteren kartlarınızı ilk önce göstermenizi sağlayacak onay kutuları ile karşılaşacaksınız. Dönen reklamlarınızın kartlarının sırası önemli değilse bu iyi bir seçenektir. Carousel (dönen) reklamınızda bir hikaye anlatmayı hedefliyor ve belirli bir kartın her zaman en üstte olmasını hedefliyorsanız onay kutusunun seçimini kaldırmalısınız. En iyi performans gösteren kartlarınızı öncelikli olarak göstermenizin avantajı; Facebook algoritmaları insanların en çok neye tıkladığını öğrenir ve sonuçta daha düşük tıklama başına maliyet ve satın alma başına maliyet elde etme şansı yakalamanızdır.

Bir reklam ajansı ile çalışarak elbette bu ve bunun gibi birçok teknik aşamayı profesyonel bir ekiple doğru şekilde bilgilenerek sürdürebilirsiniz.

Facebook Carousel Reklam Özellikleri

Gördüğünüz gibi Facebook ve Instagram carousel reklam oluşturmak başta sanıldığı kadar karmaşık değil ve son derece fayda getiren bir yöntemdir. Tek ihtiyacınız olan anlatacak sağlam bir hikaye, gösterilecek kaliteli ürünler ve daha fazla reklam oluşturmak için gereken zamanı ayırmaktır. Tamamen sorunsuz bir kurulum süreci için Facebook tarafından gerekli görülen reklam özelliklerine uyumlu bir reklam çalışması yapmalısınız. Bu özellikler;

 • Kart Sayısı: Minimum 2 ve maksimum 10 adet reklam kartınız olmalıdır.
 • Görüntü Özellikleri: Görselleriniz JPG ya da PNG formatında olmalıdır. Maksimum dosya boyutu 30MB ve %20’den az metin içermelidir. Resim boyutu en az 1080×1080 piksel olmalı ve oranı 1:1 olmalıdır.
 • Video Özellikleri: Yalnızca bağlantı formatı desteklenmektedir. Maksimum dosya boyutu 4GB ve maksimum video uzunluğu 240 dakika olabilir.
 • Reklam Metni: Birincil metin uzunluğu maksimum 125 karakter, maksimum başlık uzunluğu 25 karakter ve maksimum bağlantı açıklama uzunluğu 20  karakter olmalıdır.

Facebook ve Instagram Carousel Reklam Örnekleri

Facebook ve Instagram carousel reklam modeline dair gerekli bilgiyi edindikten sonra elbette ki ilham alacağınız ve markanız için fikir olabilecek bazı reklam örneklerine ihtiyaç duyacağınız aşikardır. Sizin için bazı güzel reklam örneklerine yer vermek istedik.

Finnish Design Shop Carousel Reklamı

Finnish tasarım mağazası Instagram carousel reklam modelini bir ürünü mevcut farklı renk ve şekillerinde göstermek için kullanır. Hem görsel hem de stratejik açıdan son derece başarılı bir örnek olarak nitelendirebileceğimiz bu reklam sizlere de ilham olabilir.

Enlight Quickshop Carousel Reklamı

Enlight Quickshop uygulamasının Facebook ve Instagram carousel reklamında statik resimler yerine videolar kullanılmaktadır. Dönen reklam kartlarının her biri uygulamanın akıllı telefonlarımızda çekilen fotoğrafları iyileştirmeye nasıl yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu reklam örneğinde faydalı fikirler; ürün faydasını listeleme dışında görsel olarak gösterme, statik görüntüler yerine etkileşim oranına fayda sağlayacak video kullanımı, tüm videolarda var olan uyumun marka bilinci ve kimliği açısından bütünlük sağlayıcı olması.

Daha öncede belirttiğimiz gibi sizlerde reklamınızda görsel ya da video kullanabilirsiniz. Hatta ikisinin kombinasyonunu da yapabilirsiniz.

Mailchimp Facebook Carousel Reklamı

E-posta gönderme yoluyla yapılan bu carousel reklam modelinde ürün özelliklerini ve faydalarını eğlenceli ve renkli bir tasarım ile gösteren video içerikler vardır. Mailchimp’te her bir görselin neyle ilgili olduğunu açıklamak için kartlarda başlık kullanımınıza özen göstermeniz faydalı olacaktır. Yoğun bir satış odaklı olmayan ve sayfaya gitme konusunda endişe yaratmayacak bir harekete geçirici mesaj eklenmesine de dikkat edilmelidir.

Facebook ve Instagram carousel reklam modeli ile ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgiyi edindiğiniz bu aşamada dijital pazarlama stratejinize güçlü bir oyuncu olarak ekleyebilir, maksimum faydayı almak için çalışabilirsiniz. Ancak ihtiyacınız olan bütüncül bir profesyonellikle dijital pazarlama stratejinize dahil etmekse ve buna ayıracak yeterli zamanınız yoksa işi alanının uzmanlarına bırakabilir, bir Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışabilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content