Skip to main content

Son güncelleme 5 ay önce Selen Çetin tarafından gerçekleştirildi.

Facebook katalog reklamları hem markaların hem de kullanıcıların yüksek rağbet gösterdiği reklam modellerinin başında geliyor. Mağaza konforunu yaşatan katalog reklamları kolay ve etkili gezinme, ürün odaklı görünümü ve pratikliği ile konforlu bir reklam deneyimi yaşatıyor. Peki Facebook katalog oluşturma konusuna ne kadar hakimsiniz? Bu yazımızda detaylı katalog rehberi oluşturduk. Katalog reklamlarınızı ilerletmek ve kolaylıkla oluşturmak için Sosyal Medya Ajansı ile ortaklaşa çalışmalar yapabilirsiniz.

Facebook Katalog Nedir?

Facebook katalog reklamları web sitenizde bulunan ürünleri ürün adı, fiyat bilgisi, açıklamaları ve görselleriyle birlikte belirli bir formata dönüştüren sistemdir. Bu sistem sayesinde katalog reklamları çıkabilir, Instagram shop kullanabilir ve reklamlarınıza ürün etiketleyebilirsiniz. Katalog oluşturma sayesinde yeni hedef kitlelere daha hızlı ulaşabilir daha iyi dönüşümler alabilirsiniz. Aktif olarak Facebook ve Instagram hesaplarınızda ürün paylaşımı yapıyorsanız mutlaka e-ticaret sitenizi katalog reklamlarıyla desteklemelisiniz. Katalog reklamları kurmak için birden fazla yöntem sunuyor. İçlerinde size en uygun olanı tercih edin ve hemen katalog oluşturmaya başlayın.

Facebook reklamları için katalog reklam modülünü kullanarak hızlı bir alışveriş deneyimi sunabilirsiniz. Daha satış odaklı ve sadece görünüme sahip olan bu reklam serisi fiyat avantajı olan ürünlerde sizi ön plana çıkaracaktır. Web sitenizdeki ürünlerin görsellerinin doğru ve etkili olması, üzerinde çalışılmış ürün açıklamalarına sahip olması bu aşamada önemli. Ürünleri XML yardımı ile Facebook tarafına çekecekseniz son bir kontrolle ürünlerinizin ad ve açıklamalarını gözden geçirin.

Facebook Katalog Oluşturma

Facebook Katalog Oluşturma

Her e-ticaret sitesinin istisnasız yolunun düştüğü reklam modeli olan katalog reklamlarını kullanmaya başlamadan önce Facebook kataloğunuzu oluşturmalısınız. Katalog oluşturmak için ilk olarak Facebook Business Manager panelinize girin ve Varlıklar > Kataloglar sekmelerini açın. Sol üst tarafta bulunan Katalog Yöneticisi sekmesi de ulaşabileceğiniz adımlardan biri. 3. Yöntem olarak İşletme Ayarları > Veri Kaynakları > Kataloglar adımını izleyebilirsiniz. Daha sonra tek yapmanız gereken “Katalog Oluştur” seçeneğine tıklamak. İşletme kategorinizi seçmeniz, genellikle “e-ticaret” seçeceğinden ilerlemeniz yeterlidir. Web sitenizin özelliğine göre gerekli seçimi yaptıktan sıra kataloğunuzu oluşturun.

Facebook Kataloğa Ürün Ekleme Yolları

Oluşan Facebook kataloğuna ürün eklemek için dilerseniz Ürünler > Ürün Ekle adımını takip ederek manuel yükleyebilirsiniz. Ancak bizim önerimiz XML kullanarak yüklemeniz. Son seçenek olarak Facebook pikseli kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu yöntemin diğer yöntemlere göre biraz daha teknik bilgi gerektirdiğini hatırlatmakta fayda vardır. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın veri dosyanızda mutlaka fiyat, ürün adı, açıklama ve görsel bulunması önemlidir. Ayarlarınızı yaparken kullandığınız para birimini doğru girmeyi ve güncelleme sıklığını seçmeyi unutmayın. Web sitenizin özelliklerine göre yükleme yöntemleri belirlemek hatasız çalışmanız için önemlidir. Seçeceğiniz yöntem ne olursa olsun belirli aralıklarla katalog reklamlarını kontrol etmeyi ve güncellenip güncellenmediğini teyit etmeyi de unutmamalısınız.

Facebook Kataloğa Ürün Ekleme Yolları

Ürün Kataloğu ve Facebook Pikseli Birbirine Bağlama

Dinamik reklamlar yaratmak için ürün kataloğu ile Facebook pikselini birbirine bağlamalısınız. Facebook katalog reklam oluşturma için Olay Veri Kaynakları > Takip Özelliğine Bağlan adımlarını izleyip pikselinizi seçmeniz yeterlidir. Facebook Piksel Helper yardımı ile kataloglarınızın çalışıp çalışmadığını kontrol ettikten sonra bağlama işlemini tamamlayabilirsiniz. Eğer kataloglarınızın yanında yeşil bir tik varsa başarılı bir katalog kurulumu yaptığınızı gösterir. Ancak kataloglarınız çalışmıyorsa yeşil onay ikonunu göremezsiniz. Kurulumda bir sorun olduğunu düşünürseniz kataloğu silip adımlara başa alarak tekrar deneyebilirsiniz.

Katalog Reklamları Oluşturma

Katalog oluşturma adımlarını başarıyla tamamladıktan sonra ilk katalog reklamımızı çıkmaya hazırız. Bu aşamada Facebook Business Manager sayfanızdan Reklam Yöneticisi > Oluştur > Katalog Satışları adımlarını takip edin ve kampanyada kullanmak istediğiniz kataloğu seçin. Katalog reklamlarınızda mutlaka bütçe optimizasyonu kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede katalog dönüşümlerini düşük maliyetlerle yönetebilirsiniz. Kampanyada kullanacağınız ürünler belirli bir kategorideyse reklam ayarlarınızda mutlaka ilgili ürünleri seçin. Reklam kampanyanızla bağdaşmayan ürünleri reklam ayarlarınızda katalogdan çıkarın. Katalog reklamlarınıza uygun hedef kitleyi belirledikten sonra reklam stratejinizi oluşturun. Optimizasyon ve Harcama Kontrolleri bölümünde yayın içi optimizasyonu “Dönüşüm Olayları” olarak belirleyip olay türünü “Alışveriş” olarak seçtiğinizden emin olun. Reklam seti kısmına geldiğinizde diğer Facebook reklamlarından farklı bir görünümle karşılaşacaksınız. Bu alanda genellikle dönen format seçmenizi öneriyoruz. Dönen format seçtiğiniz katalog ürünlerini hedef kitleye daha etkili şekilde ulaştıracak ve kaydırmalı reklam deneyimi yaşatacaktır.

Facebook Katalog Reklamları Oluşturma

Ancak tek bir ürün reklamı çıkacaksanız elbette tek görsel seçeneği ile ilerlemelisiniz. Edit Creative seçeneğinden reklam alanlarını düzenleyebilir reklamlarınızın nerelerde yayımlanacağını seçebilirsiniz. Başlık ve açıklamalar katalog reklamlarında otomatik olarak gelecektir. Ekstra ifadelere yer vermek isterseniz hemen aynı ekranda göreceğiniz (+) ibaresine tıklayarak ikinci bir metin ve açıklama ekleyebilirsiniz. Yine aynı açılır menü sayesinde marka, açıklama ve fiyat gibi özelliklerinin de eklemesini yapabilirsiniz. Facebook katalog oluşturma temel seviyede teknik bilgi ve Facebook Business Manager kullanımı gerektirir.

En etkili katalog kurulumları için mutlaka destek almanızı öneririz. Detaylı olarak Facebook katalog oluşturma adımlarını anlattık. Artık kendi kataloğunuzu kurmak için hangi adımları izleyeceğinizi ve hangi sekmelere gitmeniz gerektiğinizi biliyorsunuz. Katalog kurulumu kısmen kolay bir işlem olsa da katalog reklamlarınızı dönüşüme çevirmek için etkili bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmalı ve stratejik reklamlar kurgulamalısınız.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content