Skip to main content

Son güncelleme 4 ay önce Selen Çetin tarafından gerçekleştirildi.

Facebook reklam maliyeti düşürme artık reklam çalışması yapan her markanın birincil konusu haline geldi. Daha etkili reklamlar yaratmak ve reklamları daha düşük bütçelerle yönetmek için hazırladığımız 12 maliyet düşürme tekniğinin tüm detaylarını aşağıda bulabilirsiniz. Üstelik bu teknikler instagram reklam maliyeti düşürme konusunda da geçerli. Tüm bunlara zahmetsizce sahip olmak isterseniz alanında uzman bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışabilirsiniz. Haydi şimdi bu 12 maddeyi detaylı şekilde inceleyelim;

Öncelikle, Facebook Kampanyalarınızın Doğru İzlendiğinden Emin Olun

Facebook reklam maliyeti düşürme üzerine çalışmaya karar verdiyseniz öncelikle doğru veriyi doğru şekilde izlediğinizden emin olun. Bunu test etmek ve instagram reklam maliyeti düşürme çalışmaları yapmak için piksellerinizin, kampanya URL kodlarınızın doğru izlenip izlenmediğini kontrol edin. Kampanya tasarımlarınızı sadece Facebook pikseli ile değil UTM link yöntemi ile de izlemeyi ihmal etmeyin.

Facebook Reklam Maliyeti Düşürme

Facebook reklam maliyeti düşürme

Facebook Reklam Hedefinin Hedefinizle Uyumlu Olduğunu Onaylayın

Reklam çalışmaları yaparken hedef kitlenizin yaptığınız çalışmaların büyük bir kısmını oluşturduğunu unutmayın. Görselleriniz ve bütçeniz çok iyi olsa dahi etkili bir hedef kitle yönetimi gerçekleştirmediğiniz sürece hem satışlarınız düşük olacak hem de yüksek bütçeler kullanmış olacaksınız. İyi bir pazar araştırması, etkili pazarlama stratejileri ve e-ticaret verileri ile en doğru hedef kitleyi bulduğunuzdan emin olun. Doğru hedef kitle instagram reklam maliyeti düşürme çalışması için en etkili yöntemdir. Facebook reklam maliyeti düşürmek için de hedef kitlelerinizin güçlü olduğundan emin olmalısınız. Eğer yeteri kadar başarılı bir hedef kitle çalışmanız olmadığını düşünüyorsanız mutlaka ilk önce bu alanı revize etmeli ve geliştirmelisiniz.

Facebook Reklam Dönüşümlerinden Gelen Potansiyel Müşterileri Segmente Ayırın

Reklamlarınızdan gelen dataları doğru işlemek, reklam yönetimi yaparken reklam setleri oluşturmak da reklam maliyetinizi önemli ölçüde düşürecektir. Bunun sebebi hedef kitlenizi daha iyi yorumlamanız ve daha objektif şekilde sonuçları işleyebilecek olmanız. Potansiyel müşterilerinizi segmentlere ayırarak özel pazarlama fikirleri geliştirin. Her hedef kitleye her ürünü satmaya çalışmak gereksiz maliyet yaratacaktır.

Temel Teklifinizin Değerini Doğrulayın

Reklam çalışmalarınızı yöneteceğiniz bütçe optimizasyonlarınızın teklif değerlerini doğrulayın. Bunun için yapabileceğiniz en etkili yöntem önceki reklam performanslarınızı inceleyerek yeni teklif hamleleri hazırlamak ve maliyetlerinizi hangi düzenlemeler ile düşürdüğünüzü belirlemek için bütçe testi uygulamak. Facebook reklam maliyeti düşürme için bütçelerinizi optimize edin ve AB testine sokun. Bu sayede teklifleriniz instagram reklam maliyeti düşürme için en uygun forma ulaşacaktır.

Düşük Performans Gösteren Facebook Hedef Kitlelerini Kaldırın

Eğer daha önce planladığınız reklamlarda dönüşümü düşük ama maliyeti yüksek olan hedef kitleler varsa bu hedef kitleleri panelinizden temizleyin. Facebook reklam maliyeti düşürme için gerekli olan ayarlardan biri düşük performans gösteren hedef kitleleri optimize etmek ya da tamamen silmektir.

Facebook Remarketingi Kullanın

Facebook remarketingi kullanın

Stratejik Facebook Reklamlarınıza Remarketing (Yeniden Hedefleme) Kurun

Yeniden hedefleme size dönüşüm artırmak için vereceğimiz en önemli tüyolardan biri. Yeniden hedefleme ile öğrenilmiş algoritma bilgisini kullanabilir daha düşük bütçeler ile dönüşüm elde edebilirsiniz. Facebook reklam maliyeti düşürme için mutlaka yeniden hedefleme kullanmanızı tavsiye ederiz.

Doğru Facebook Reklam Biçimini Seçin

Facebook reklamlarınızı en etkili şekilde kullanabilmeniz için farklı reklam modüllerine sahiptir. Pazarlama stratejinize göre doğru reklam modülünü seçmeniz çok önemli. Trafik reklamlarına dönüşüm elde edecek gibi bütçe kullanırsanız instagram reklam maliyeti düşürme çalışmalarınız sonuç vermez. Buna ek olarak görsellerin tıklama oranının daha yüksek olduğunu ancak dönüşüm oranlarının daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Videolarda ise durum farklı. Video reklamlar genellikle daha düşük tıklama alır ancak daha yüksek dönüşüm elde eder. Elbette bu video tasarımı ile doğrudan ilgili ancak açılış sayfalarınızın dönüşümünü artırmak için bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Reklamlarınıza görseller ile başlayıp en etkili bütçe ve hedef kitleyi belirledikten sonra video veya diğer formatları deneyebilirsiniz. Format deneme ve en verimliyi seçme konusunda nasıl bir strateji geliştireceğiniz konusunda soru işaretleriniz olabilir. Tam da bu noktada profesyonel bir destek olarak alanında uzman bir Reklam Ajansı ile çalışmayı değerlendirebilirsiniz.

Hedefli Facebook Reklam Kopyası Oluşturun

Etkili bir Facebook reklam maliyeti düşürme için hedef kurduğunuz reklamların kopyasını oluşturun ve değişimleri kopyalar üzerinde yaparak test edin. Bir reklam modelini sabitlemek onun üzerinde düzenlemeler yapmak size her zaman doğru bilgiyi vermez. Bunun yerine yeteri kadar kopya ile çalışmak ve değişimi görmek daha etkili sonuçlar doğurur.

Uygunluğu Sağlamak İçin Açılış Sayfanızı Ayarlayın

Reklamda sunduğunuz hizmet veya kampanyayı açılış sayfanıza taşımak instagram reklam maliyeti düşürme için önemli bir diğer adım. Kullanıcıların dönüşümünü ayırmak bütçenizi değerli kullanmanızı sağlayacaktır. Eğer açılış sayfanız reklamınıza yeteri kadar benzemiyorsa dönüşümler gerçekleşmeyecektir. Beklentileri karşılamak için mutlaka açılış sayfanızı optimize edin. Tasarım, metin ve fiyat olarak kampanyanıza uyum sağladığınızdan emin olun.

Landing Page’de Birincil CTA Ayarlayın

Açılış sayfalarınızı optimize ederken reklam çalışmanızla uyumlu call to action ifadelerinden yararlanmak önemlidir. Daha önce reklamınızı gören bir kullanıcıya yeteri kadar satış teşviki sunmak için açılış sayfalarınızda dikkat dağıtacak içerikleri temizlemelisiniz. Hedef kitleniz reklamınızdan web sayfanıza geldiği zaman mutlaka en basit şekilde geliş amacı ile karşılaşmalıdır. Bu sayede netliği artıracak ve hedefe doğru başarılı bir şekilde yönlendireceksiniz.

Site Hızınızı Ölçün

Reklamlarınız ne kadar etkili olursa olsun site açılış hızınız yeteri kadar iyi değilse kullanıcılarınız sitenin açılmasını beklemeyecek ve boş yere tıklama maliyeti ödemiş olacaksınız. Hızlı açılan ve sonuç odaklı tasarlanan web sayfaları dönüşümleri artırmak için oldukça önemlidir. Facebook reklam maliyeti düşürme için sitenizin hızlı açıldığından mutlaka emin olun. Bunun için açılış sayfalarınızın linklerini “Pagespeed” araçlarından ölçmeniz yeterli. Eğer yavaş açılan bir siteye sahipseniz mutlaka teknik destek alarak sorunları ortadan kaldırmalısınız.

Facebook Reklam Maliyeti Düşürme De Site Hızının Önemi

Facebook reklam maliyeti düşürme de site hızının önemi

Kullanıcı Deneyimini Optimize Edin

E-ticaret dünyasının üzerinde çalıştığı ve dönüşümleri doğrudan etkileyen bir faktör: Kullanıcı Deneyimi! Bu konu hakkında olabildiğince çok çalışmanız gerektiğini belirtelim. Web siteniz kullanıcı deneyimi konusunda başarılı olmak zorunda. Ürün hakkında bilgi almak, ürünü konforlu şekilde gözlemlemek, kolay sipariş vermek ve çok daha fazlası… Kullanıcı deneyimi için detaylı bir çalışma sağlayın. Google Analytics verilerinize bakarak kullanıcı deneyimi hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Bu teknik konunun Facebook reklam maliyeti düşürme konusundaki payını asla göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz.

Çıkış Hedefi Fırsatlarını Belirleyin

Hedef kitleniz reklamlarınızı görüp, web sitenize geldi, açılış sayfanızda ürün veya hizmetinizi inceledi. Peki ya sonra? Onlar web sitenizi terk etmeden bir hamle yapmanız gerek. Basit bir pop up kurulumu ile çıkış yapmadan dönüşüme çağıracak bir teklif sunmalısınız. Eğlenceli ve yaratıcı bir tasarım, etkili bir teklif sitenizden çıkmak üzere olan kullanıcıyı satışa geri döndürmeyi başarır. Sonuç olarak Facebook reklam maliyeti düşürme ve instagram reklam maliyeti düşürme çalışmalarınız web siteniz, hedef kitleniz ve reklam ayarlarınızla bir bütündür. Tek bir kanala yoğunlaşmak, sadece çok iyi teklif stratejileri ayarlamak veya etkili hedef kitleler bulmak yeterli olmayacaktır. Tüm bu gereksinimler için reklam ajansı ile çalışmanızı ve temel seviyede SEO desteği almanızı öneriyoruz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content