Skip to main content

Son güncelleme 1 sene önce tarafından gerçekleştirildi.

Sosyal medya reklamları ile ilgilenen herkes başarılı yeniden pazarlama reklamları yayımlamak ister. Facebook remarketing ads ile kampanya performansınızı iyileştirebilirsiniz. Ancak facebook remarketing için bazı belli başlı değerlere dikkat etmeniz gerekiyor. Bu yazımızda facebook remarketing campaign ile ilgili detaylı bir rehber sunuyoruz. Ancak unutmamanız gereken bir nokta var. Ne kadar araştırmacı ve yenilikçi olursanız olun konuyu uzmanlara bırakmanız beklentinizin üzerinde dönüşümler yakalamanızı kolaylaştıracaktır. Tam da bu noktada mutlaka profesyonel bir Reklam Ajansı ile çalışarak güçlü pazarlama hedefleri gerçekleştirebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Hemen yazımıza başlayalım ve en etkili kuralları tek tek inceleyelim.

Facebook Remarketing Neden Değerlidir?

Facebook remarketing reklamlarınızın başarıya ulaşması için tüketici alışkanlıklarını doğru anlamanız gerekiyor. Doğru gözlem ve raporlama ile kısa sürede remarketing facebook ads çalışmalarının ne kadar değerli olduğunu anlayabilirsiniz. Tüketici davranışlarına baktığımız zaman bir web sitesi ziyareti ve ardından satın alma hamleleri görüyoruz. Genellikle reklamdan gelen kullanıcının sitenize ilk gelişinde alışveriş yapması düşük ihtimaldir. Ciddi bir fiyat avantajınız yoksa ve kullanıcı daha önce markanızı deneyimlemediyse satın alma dönüşümlerinin düşük kaldığını göreceksiniz. İşte tam bu noktada facebook remarketing campaign reklamları kurtarıyor! Tüketicilerin izlediği adımları, incelediği ürünleri ve site içerisindeki hamlelerini gözlemliyor, bu datayı aklında tutarak daha sonra aynı kullanıcıya o ürünün reklamlarını gösteriyor. Bu sayede hem sıcak bir kitleye özelleştirilmiş reklam sunuyor hem de zaten sitenize giren insanlara reklam gösterdiğiniz için oldukça etkili dönüşümler alıyorsunuz. Özetlemek gerekirse Facebook yeniden pazarlama reklamları hem sonuç odaklı hem de oldukça akıllı reklam modelleridir. Sonuç olarak yeniden pazarlama reklamlarının e-ticaret dünyası için oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Yaygın Facebook Remarketing Hataları

Elbette bu kadar başarılı bir reklam modelini kullanmak için bazı kuralları göz ardı etmemek gerekir. Bu bölümde facebook remarketing campaign için sıklıkla karşılaştığımız hatalardan bahsedeceğiz. 2 önemli ve yaygın hatayı hemen anlatalım:

Yaygın Remarketing Facebook Ads Hataları

Yaygın remarketing facebook ads hataları

Web Sitenizden Çekilecek Ziyaretçi Datasını Son 30 Güne Ayarlamak

Web sitenizin trafiğini kullanarak remarketing facebook ads çalışmaları yapacaksanız kesinlikle ayarlarınızı varsayılanlar üzerinden ayarlamamalısınız. Genel ayarları 30 gün olarak kurulu olan remarketing Facebook rakamını mutlaka bu değeri özelleştirmelisiniz. Bu aşamada net bir sayıvermek asla doğru olmayacaktır. Eğer popüler kullanımı olan avantajlı fiyata sahip bir ürün satıyorsanız ve sürekli tüketim nesnesi olarak adlandırılabilir bir ürün ise, trafik sürenizi bir haftadan bile düşük yapabilirsiniz. Genellikle sitenize giren kullanıcıların birkaç gün içerisinde bir satın alma yapacağını unutmamalısınız.
Ancak yüksek fiyatlı ve nispeten daha özel bir ürünle reklam çalışması yapacaksanız müşterilerinizin dönüşüm gerçekleştirmesi daha uzun sürecek ve sürecin her adımında değişen düşünceler ve endişeler olacaktır. Web site trafik ölçümlerinizi belirlemeden önce tüketici alışkanlıkları – ürün/fiyat performansı değerlendirmesi yapmanızı öneririz. Bu değerlendirmelere odaklanarak facebook remarketing campaign planlamanız dönüşümlerinizi büyük ölçüde etkileyecektir.

Satın Alma ve Potansiyel Müşteri Edinme Modellerini Dikkate Almama

Sıkça yapılan bir diğer hata ise doğru kitleyi ve modeli dikkate almamak. Bir Facebook yeniden pazarlama stratejisi oluşturmak, kitlenizi daha küçük gruplara ayırmak önemlidir. Böylece tüketicilerinizin bireysel ihtiyaçlarını karşılayan farklı reklamlar sunabilirsiniz. Mesela sitenizi son 3 gün içerisinde ziyaret eden müşterileriniz ile son 30 gün içerisinde ziyaret edenlere kesinle aynı şekilde yaklaşmamalısınız. Satın alma süreçlerinin bu adımında kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını karşılamak için onları daha fazla ikna etmeniz gerekecek. Remarketing facebook ads ile yapacağınız çalışmalar için hedeflediğiniz data oldukça önemli. Her tüketiciye eşit davranırsanız bir süre sonra Facebook reklam alaka puanınızın olumsuz yönde etkilendiğini göreceksiniz.

İzlenecek Başarılı Bir Facebook Yeniden Pazarlama Yöntemi

Facebook remarketing campaign çalışmalarında başarılı olmak için kesinlikle ilk yöntem doğru hedef kitle kümelerini oluşturmaktır. Kitleleri ne kadar ayrıntılı yaparsanız o kadar verim alırsınız. Tabii her birini deneyerek keşfetmeniz gerekecek. Hepsi performans göstermeyecektir. Siz, performans gösteren kitleleri belirleyip doğru yönlendirmelisiniz.

Yeniden Hedeflemenizi Zamanlamak İçin Google Analytics Gecikme Süresi Raporunuzu Değerlendirin

Başarılı bir facebook remarketing kampanyası için mutlaka Google Analytics ile entegreli çalışmalısınız. Google Analytics’ten bir web sitesinin trafiğine dair fikir edinmek reklamlarınıza yol verecek ve eliniz güçlendirecek. Daha sonra doğru teklifi, doğru kitleye, ne zaman sunulacağını belirlemek için yine Google Analytics verilerinden faydalanabilirsiniz.

Mevsimsel İlgi Alanına Göre Zamanı Facebook Remarketing

Mevsimler ve kış ayları e-ticaretin altın zamanları olarak yorumlanıyor. Remarketing facebook ads yapmadan önce sizin için doğru olan süreçleri önceden belirlemeli ve sektörün nabzını hissetmelisiniz. Özellikle kış aylarında peş peşe gelen indirimler insanların alışveriş alışkanlıklarına heyecan kazandırıyor. Size düşense bu heyecana markanızı ortak etmek. Son birkaç aylık sürede web sitenizi ziyaret eden özel bir kitle oluşturarak yeniden pazarlama reklamları yayımlayabilir, böylece akılda kalabilirsiniz.

Satış Hunisindeki Önemli Noktalarda Özelleştirilmiş İçeriğe Sahip Yeniden Hedefleme Potansiyel Müşterileri

Potansiyel müşterilerinizin indirebilecekleri bir teknik incelemeyle sitenize trafik çekebilir ve ardından bir demo sunabilirsiniz. Bir demoya ek olarak ücretsiz bir deneme yayımlayabilirsiniz. Satış hunisini parçalara ayırıp baktığınızda, bu çok adımlı süreç boyunca her bir dönüşüm noktasında kitlelerin neye ihtiyaç duyduklarına dair bir fikir edinirsiniz. Her hedef kitlenin her noktada farklı ihtiyaçları olacaktır ve onlarla farklı şekilde konuşabilmek dönüşümlerinizi doğrudan etkileyecektir. Elbette bu örnekler artırılabilir. Doğru olan yöntemi markanız ve reklam bütçeniz için keşfetmeli facebook remarketing campaign için dönüşümlerinizi artırmaya odaklanmalısınız.

Konulara Göre Yeniden Hedeflemeye Kılavuzluk Etmek İçin Web Sitesi URL’lerini Kullanın

Facebook remarketing için önemli detaylardan biri de konulara bölünmüş yeniden hedefleme çalışması. Yeniden hedefleme reklamlarınızı kullanırken mutlaka kitleye göre özelleştirilmiş bir URL sunmayı ihmal etmeyin. URL’leri adlandırırken tutarlı olmalı ve içerik gruplamasını kolayca ayırt etmek için yönlendirme URL’leri kullanmalısınız. Tüketiciniz hangi sayfaya yönlendirileceğini önceden bilmeli. Daha sonra her grup için Facebook içinde ayrı bir özel kitle oluşturabilir ve geliştirmek için içerik çalışması yapabilirsiniz. Unutmayın, remarketing facebook ads kullanıcıları markanıza daha önce ilgi gösterdikleri için reklamlarınıza daha yatkın olacaklardır.

Remarketing Facebook Ads

Remarketing facebook ads

Google UTM Parametrelerini Kullanma

URL yönlendirmelerinden ve özelleştirilmiş açılış sayfalarından bahsetmişken UTM parametrelerinden bahsetmemek olmaz. Remarketing facebook yaparken mutlaka kullandığınız her link yapısını utm kodlarla desteklemeli ve takiplerini yapmalısınız. UTM’leriniz özel olarak oluşturduğunuz ve bunları doğru bir şekilde kodladığınız sürece potansiyel müşterilerin her gün yaptıklarına özgü son derece özelleştirilmiş reklam kopyaları geliştirmek için kullanabilirsiniz. İşte önemli bir püf noktası :)

Reklam Kümelerini Birleştirerek Yeniden Hedeflemenizi Hassaslaştırın

Facebook remarketing campaign, genellikle çeşitli segmentleri keşfetmenize olanak tanır. Bununla birlikte, daha küçük kitleleri ve daha sonra onları göstermek için en iyi içeriği tanımlamanızı sağlar. Satış hunisindeki konuma dayalı olarak oluşturulan reklam kümelerinden herhangi birini birleştirerek hedef kitlenizi etkilemeniz mümkün.

Facebook Remarketing Campaign Başlatmanın Sonraki Adımları

Yukarıdaki adımları yerine getirerek reklamlarınızı oluşturabilirsiniz. Ancak son bir dikkat noktası var ki reklam performanslarını oldukça etkiliyor. Geliştirilmiş özel kitleler oluşturduktan sonra, yeniden pazarlama kampanyaları oluşturmanın bir sonraki adımı, bir kullanıcının belirli bir süre içinde reklamınızı ortalama kaç kez görmesi gerektiğini belirlemektir. Bütçenizi reklam yayım tarih ve saatleriyle optimize ederek doğru sıklık ayarına ulaşabilir ve en güçlü yeniden pazarlama reklamlarını kurgulayabilirsiniz.

Facebook remarketing doğru ve etkili yapıldığı zaman sizi etkileyecek sonuçları beraberinde getirecektir. “Gelişmiş Facebook Remarketing: Reklamlarınızı Nasıl Yükseltebilirsiniz?” Yazımız, sık yapılan hataları, püf noktalarını ve genel ayarları inceleyebildiğiniz etkili bir rehber oldu. Bundan sonra yapacağınız facebook remarketing campaign çalışmalarınızın farklı sonuçlar elde edeceğine eminiz. Remarketing facebook ads ile yüksek dönüşümler elde etmek istiyorsanız mutlaka alanında uzman bir Reklam Ajansı ile çalışmanızı öneriyoruz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Skip to content