Skip to main content

Son güncelleme 6 ay önce Selen Çetin tarafından gerçekleştirildi.

Her markanın mutlaka yollarının kesiştiği bir çalışma: Instagram markalı içerik. Peki en etkili şekilde nasıl Instagram markalı içerik yapılır? Bir sosyal medya ajansı ve/veya reklam ajansı ile birlikte de aktif olarak yürütebileceğiniz bu sürece dair önemli ipuçlarını bu içeriğimizde sizlerle paylaşacağız.

Instagram markalı içerik ya da influencer marketing ads kampanyalarınız için influencerlarla işbirliği yapmanın birçok yolu vardır. Her işletme, kendi Instagram marketing ads kampanyasına özgü bir strateji belirleyerek bu stratejiye uygun bir işbirliği yolunu tercih eder. Eğer siz de işletmenizin Instagram marketing ads kampanyası için en uygun influencer işbirliği metotları konusunda kararsızsanız bu yazımız karar vermenize yardımcı olabilecek her türlü bilgiyi size sağlayacaktır. Öyleyse haydi şimdi influencer marketing ads konusuyla ilgili bu detaylı bilgileri sağlayacak yazımıza başlayalım.

Instagram Markalı İçerik Nedir?

Instagram markalı içerikler, influencerlarla profesyonel ilişkinizi güçlendirmenin en iyi yollarından birisidir. Bu içerikler, markanızı öne çıkarma amacıyla oluşturulur. Genellikle influencerlar bu içerikleri oluşturmaktadırlar. Platform üzerinde daha önceden rast gelmiş olabileceğiniz bu tür içeriklere instagram influencer ads adı verilmektedir. Influencerlar ve sponsorlu içerik oluşturucular tarafından oluşturulan bu gönderilerin ücretleri ise markalar tarafından ödenmektedir.

Instagram Markalı İçerik Reklamlarını Influencerlarla Kullanmanın Yolları

Bir instagram influencer ads kampanyası başlatabilmeniz için gerekli tüm bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

Marka Bilinirliği

Bu tür reklamlar, herhangi bir Instagram kullanıcısının akışında normal gönderilerin arasında gösterilir. Bu yolla da kullanıcı deneyimine organik olarak uyum sağlarlar. Markalar, Instagram’da markalı içerik reklamlarını kullanarak içeriklerinin erişimini takipçi sayılarının ötesine taşıyabilirler. Aynı zamanda influencerlar tarafından yapılan bu gönderileri kendi profil sayfalarında da paylaşabilirler. Peki instagram influencer ads neden bu kadar önemlidir? Çünkü insanlar, markalara ait içeriklerin takip etmiş oldukları influencerlar tarafından paylaşılmasına değer verir. Instagram markalı içerik reklamları, yalnızca daha geniş bir kitleye ulaşmakla kalmazlar. Aynı zamanda daha iyi dönüşümler için belirli potansiyel müşterileri de hedefleyebilirler. Bu sebeple diğer reklam türlerine kıyasla çok daha etkilidirler.

Ürün Lansmanları

Neredeyse her marka, yeni ürünlerini piyasaya sürmek ve tanıtmak için ünlülerle birlikte çalışır. Ancak bu gelenek günümüzde biraz daha farklılaşmış durumda. Artık ürün lansmanlarınız için influencerlar ile işbirliği yapmak çok daha verimli bir yöntem. Çünkü ünlüler, birbirinden farklı ilgi alanlarına sahip çok sayıda takipçiye hitap etmektedirler. Diğer bir deyişle tanıtımları çok daha geniş erişime sahip olabilir. Ancak kitleyi dönüştürme olasılıkları ise duruma ters bir şekilde daha düşüktür. Çünkü bu geniş kitleler arasında hedef kitlenizin bulunma olasılığı bir influencera kıyasla çok daha azdır. Ayrıca insanlar, ünlülerin, bir ürünün reklamını yalnızca para karşılığında yaptıklarının da farkındadır. Bu durum marka ile tüketiciler arasındaki güven seviyesinin düşük seviyelerde seyretmesine sebep olur. Günümüz tüketicileri ise reklamlar konusunda daha bilinçlidir. Bu nedenle pazarlamacıların neredeyse yarısı promosyonlar için ünlü olmayan influencerları tercih eder. Influencerlar takipçileriyle bir çeşit güvene dayalı bağa sahipler. Bu sebeple takipçileri onları kendi özel alanlarında güvenilir uzmanlar olarak görmektedir. Diğer bir deyişle bu influencerlar büyük ölçüde belirli hedef kitlelere hitap etmektedir.

Sürtünmesiz Alışveriş

Sosyal medyanın e-ticaret üzerindeki etkisi, işletmeler için göz ardı edilemeyecek boyutlardadır. İnsanlar alışveriş yapma şekillerini her geçen gün değiştirir. Bu sebeple fiziki alışverişin sağlamış olduğu güven duygusunu çevrimiçi platformlarda da deneyimlemek isterler. Bu bağlamda markalı içerik reklamları, markaların potansiyel müşterileri kolayca ödeme yapan müşterilere dönüştürebilmeleri adına önemli etkiler yaratabilmektedir. Ancak müşteriler, bir Instagram reklamı aracılığıyla gördükleri bir ürüne göz atmak için uygulamalar arasında geçiş yapmak zorunda kalıyorlarsa bu reklamlar beklediğiniz dönüşüm etkisini yaratmaktan da uzak kalacaktır. Neyse ki Instagram platformunda bunun için de bir çözümü vardır. Bir hikaye veya gönderi aracılığıyla ürünlerinizi tanıtmak ve potansiyel müşterilerinizi uygulamanın tarayıcısı aracılığıyla doğrudan web sitenize yönlendirmek için Instagram Alışveriş özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerikten Yararlanın

Yeterince büyük ve sadık takipçi sayısı bulunan bir marka mısınız? O halde kullanıcı tarafından oluşturulan içerik kampanyalarından büyük ölçüde yararlanabilirsiniz. Markanıza ait hashtagleri kullanarak bir Instagram hashtag yarışması başlatın. İşbirliği yapmış olduğunuz influencerlardan da takipçilerini, markanız hakkında içerikler paylaşmaya teşvik etmelerini talep edin. Tüketicilerin, ürünlerinizi kullanırken gerçek deneyimlerini paylaşması ilginç ve yaratıcı etkiler yaratabilir. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler, markaların, müşteri deneyimlerini fark ettiklerini ve onlara değer verdiklerini de gösterir. Bu sebeple de müşterilerinizle bağlantı kurmanın ve güveni artırmanın çok etkili bir yoludur. Müşterilerinizin gönderileri Instagram hesabınızın tasarımına tam olarak uymayabilir. Bu durumda markanıza ait hashtagleri kullanarak müşterilerin içeriklerini hikayelerinizde öne çıkarmayı tercih edebilirsiniz. Bu kampanyalarda influencerlarla olan ilişkinizden en iyi şekilde yararlanmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Kampanyaları Yeniden Hedefleme

Potansiyel müşterilere ulaşmak ve onların, dönüşüm oranlarınıza katkıda bulunmalarını sağlamak için Instagram markalı içerik kampanyalarınızı yeniden hedefleyebilirsiniz. Ücretli influencerlarınız tarafından oluşturulan içerikleri kullanarak sitenizde bir satın alma işlemi gerçekleştirmemiş olan Instagram kitlelerine kolayca erişebilirsiniz. Bunun için CTA bağlantısını tıklamış ancak dönüşüm gerçekleştirmemiş potansiyel müşterileri hedeflemek adına etkileyiciler tarafından yapılan en yüksek performanslı içeriklerden faydalanın. Bu şekilde işbirliği yapmış olduğunuz influencerların gönderileriyle etkileşime giren potansiyel müşterilere ürünlerinizi veya hizmetlerinizi hatırlatabilirsiniz. Bazı potansiyel müşteriler, diğerlerinden daha fazla teşvike ihtiyaç duyarlar.

Neden Instagram Markalı İçerik Reklamları Kullanmalısınız?

Bildiğiniz üzere sosyal mecralarda tanınmış kişi olarak adlandırılan ve influencer dediğimiz kişilerin markalar ile iş birlikteliği oluyor. Tanıtım ve satış odaklı olan bu birliktelikler karşılıklı çıkar ilişkisi üzerine kuruludur. Tanınmış kişi, marka ile yaptığı anlaşma doğrultusunda takipçilerine markanın ürünlerini markadan gelen briefing doğrultusunda tanıtır. İşte bu tanıtıma Instagram ev sahipliği yaptığı ve resmi olarak iş birlikteliği duyurduğu için Instagram markalı içerik reklamları adı verilir. Peki neden bu reklam türünü kullanmalısınız? Çünkü insanlar takip ettiği ünlü ve tanınmış kişilerin düşüncelerine ve tavsiyelerine büyük önem verir. Ciddi bir kullanıcı deneyimi içeren bu tanıtımlar hem ürünlerinizin en etkili şekilde reklamının yapılmasını sağlar hem de arada tanınmış bir kişi olduğu için önerileri satışa ikna konusunda çok işinize yarar.

Tabii ki bu önerilerin amacına ulaşması için reklam sürecini doğru yönetmeli ve gerekli pazarlama hamleleri ile teknik aşamayı birleştirmelisiniz. Reklam çalışmalarının tamamında karşınızda algoritmaların olduğunu ve bu sistemlerin stratejik olarak yönetilmesi gerektiğini unutmamak da gerekir. Daha önce bir markalı içerik reklam çalışmanız olmadı ise mutlaka profesyonel olarak destek almayı ihmal etmemelisiniz. Profesyonel sosyal medya ajansları hem doğru influencer seçiminde hem de influencer reklamların etkili olması için kurgu geliştirmede sizi oldukça güçlendirecektir. Şimdi dikkat etmeniz ve uygulamanız gereken 4 maddelik influencer yönetimine geçelim;

Neden Instagram Influencer Ads Kullanmalısınız?

Neden instagram influencer ads kullanmalısınız?

Instagram Influencer Marketing Ads Ortaklık Taleplerini Onaylayın ve Yönetin

Instagram destekli bir influencer marketing reklam çalışması yapıyorsanız mutlaka ortaklık taleplerini onaylayın. Ayarlar > İşletme > Markalı İçerik > Onay Gereksin adımlarını takip ederek size gelecek markalı içerikleri teklif olarak alabilir ve aynı panel üzerinden gelen teklifleri onaylayabilirsiniz. Bu talepleri onaylamanız ve yönetmeniz reklam verebilmeniz için önemlidir. İş birliğini kabul ettiğiniz influencerın paylaşımları üzerinden reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Markalı içerik reklamları sayesinde etkileşim, dönüşüm ve hedefleme ölçümleri yapabilirsiniz. Bu da Instagram markalı içerik reklamlarının önemli bir avantajıdır. Eğer ortaklık taleplerini kabul etmezseniz bu avantajları elde edemezsiniz.

Tanıtmak için Instagram Markalı İçerik Gönderisi Seçin

Ortaklık talebini kabul ettiğiniz zaman anlaştığınız influencerın gönderisini Business panelinizde görebilirsiniz. Artık bu gönderi için reklam çalışması yapabilir, bütçe kullanabilir ve hedef kitlelere duyurma aşamasına geçebilirsiniz. Bu adımdan sonra normal bir kampanya oluşturur gibi gönderiyi sponsorlamanız mümkün olacaktır. Mevcut gönderiyi kullan seçeceğini kullanarak daha önce panelinize giren paylaşımı marka bilinirliği, video görüntüleme, trafik ve etkileşim ayarları ile yayımlayabilirsiniz. Bu sayede reklam çalışmanızı başarılı bir şekilde başlatmış olursunuz.

Influencer'Inızın Gönderisini Tanıtmak İçin Instagram Markalı İçerik Reklamı Oluşturun

Influencer’ınızın gönderisini tanıtmak i̇çin instagram markalı i̇çerik reklamı oluşturun

Gönderiyi Tanıtmak için Instagram Markalı İçerik Reklamı Oluşturun

Seçtiğiniz gönderileri influencer marketing reklam kampanyasına çevirmek için doğru stratejisi belirlediğinizden emin olun. Yaptığınız paylaşımı marka bilinirliği olarak mı yayımlayacaksınız yoksa etkileşim için mi reklam çıkacaksınız bu aşamada buna karar verebilirsiniz. Markalı içerik reklamları için kullanabileceğiniz reklam alanlarını değerlendirin. Bunlar Instagram hikaye akışları, Instagram keşfet ve Facebook reklam şeklinde karşınıza çıkar. Burada önemli olan yapmış olduğunuz reklam çalışması ile başlattığınız reklam yayımlarının birbiri ile uyumlu olmasıdır. Pazarlama hedeflerinize uygun bir metot belirlemeyi ve işbirliğinizi en etkili şekilde kullanmayı sağlamanız için hangi sürelerde hangi alanlarda yayımlanacağını belirlemelisiniz. Hedef kitlenizin analizlerini değerlendirmek ve reklam ayarlarına bu değerli işlemek için Instagram markalı içerik yönetimini kullanmanız yeterlidir.

Instagram Markalı İçerik Gönderisinden Etiketinizi Kaldırın

Instagram markalı i̇çerik gönderisinden etiketinizi kaldırın

Instagram Markalı İçerik Gönderisinden Etiketinizi Kaldırın

İş birlikteliğinizi markalı içerik olarak yapmanızı istedik çünkü bu birliktelik sayesinde performans ölçümü ve sponsorlu reklam mümkün oldu. Ancak şimdi de birlikteliğinizi gösterene ‘Instagram markalı içerik’ etiketini kaldırmanızı istiyoruz. Bu sayede reklam çalışması olduğunu hedef kitlenizin radarına sokmadan reklamınızı yapabilirsiniz. Bu düşündüğünüzde size biraz tuhaf gelebilir. Önce bir iş birliği yapıyor sonra bunun gizlenmesini istiyoruz değil mi? Ancak işlemin tam olarak böyle yapılması gerekiyor. Reklam birliktelikleri influencer için de markanız içinde oldukça yapay duruyor ve satın alma kararlarını olumsuz yönde etkiliyor. Bunun için reklam yapmadan önce mutlaka çalışacağınız influencer ile anlaşmayı ihmal etmeyin. Bu konuda Instagram da bizim gibi düşünmüş olmalı ki etiketi kaldırmanın bir yolunu bizlere sunmuş 🙂 İşte influencer marketing ads yaparken “markalı içerik” etiketini kaldırmanın yolu:

İlk adım olarak; markanızla etiketlenmiş bu gönderi bulmalısınız. Gönderiyi bulmadan etiketlerin kaldırılması çok zor olduğu için bu yazıyı bulmanız, silme işlemini kısa sürede tamamlamanızı kolaylaştıracaktır. Bulduktan sonra ayarlar menüsüne gidip, “Beni Posttan Çıkar” sekmesine tıklayın ve son olarak “Sil” düğmesi ile etiketi kaldırın. Böylece başarılı bir reklam çalışmasını tamamlamış olacaksınız.

Instagram Reklamlarında Influencerlar İşe Yarar Mı?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Instagram marketing ads kampanyalarınızın başarıya ulaşabilmesi adına, reklamlarınızın hedef kitlenizle etkileşimlerini sağlayabilmek son derece önemlidir. İşte bu noktada da Instagram influencer ads devreye girer. Influencerlar, her şeyden önce genel olarak spesifik alanlara yönelik paylaşımlar yapmaktadır. Diğer bir deyişle hitap etmiş oldukları kullanıcılar, ünlü kişilere göre çok daha niş bir kitleden oluşmaktadır. Bu sebeple eğer reklam çalışmalarınız için doğru bir influencer ile anlaşabilirseniz reklamlarınızın tam olarak hedeflemiş olduğunuz kullanıcı kitlesine erişebileceğinden emin olabilirsiniz. Bu da otomatik olarak çok daha yüksek dönüşüm oranları anlamına gelecektir. Ancak bu aşamada en verimli ivmeyi kazanabilmek için alanında uzman bir reklam ajansı ile iletişime geçmeyi de düşünebilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content