Skip to main content

Son güncelleme 4 ay önce Selen Çetin tarafından gerçekleştirildi.

Bu yazımızda instagram sponsorlu reklam verme ücretleri hakkında bütün bilgileri derledik. Reklam verirken dikkat etmeniz gereken unsurları inceleyerek ve verdiğimiz tüyoları uygulayarak Instagram’da daha uyguna reklam verebilirsiniz. Ayrıca hazırladığınız reklamlardan yüksek dönüşüm elde edebilmek ve reklamlarınızın kalite puanlarını artırabilmek için mutlaka bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmaya başlamanızı öneririz.

Makale İçeriği

Instagram Reklam Fiyatları Ne Kadar?

Öncelikle şunu söylemeliyiz instagram reklam verme ücretleri sabit bir yapıya sahip değildir. Bugün neredeyse herkesin kullandığı instagram’da, farklı tür ve bütçelerde reklam verebiliriz. Bu reklamlar, ürün veya hizmetleriniz için son derece faydalıdır. Instagram reklam ücretleri vereceğiniz reklama göre değişkenlik gösterir. Diğer sosyal medya mecralarına göre instagram sponsorlu reklam verme ücretleri bir tık daha yüksek olabilir fakat bu platformdan diğer platformlara nazaran daha yüksek verimler elde edebilirsiniz. Instagram reklam fiyatları bazı değişenlerden ötürü sabit bir fiyat listesine sahip değildir. Bu değişenler ise kalite puanı, tahmini etkileşim, reklam türü gibi şeklindedir. Öte yandan, diğer reklam verenlerle yaşayacağınız rekabet de fiyatı etkileyen bir unsur olacaktır.

Instagram Reklamlarında Açık Artırma Modeli

Instagram reklam ücretleri açık arttırma sistemiyle çalışır. Ancak açık arttırma yalnızca bütçeyi kapsayan bir durum değildir. Reklamınızın sahip olduğu yüksek veya düşük kalite puanı, açık artırmadaki maliyetinizi etkileyecektir. Açık artırmayla oluşan instagram reklam verme fiyatları, reklamın konumunu da belirleyecektir. Örneğin, aynı sektörden iki markanın reklam verdiğini varsayalım. X markası Y markasından daha yüksek kalite puanına ve alakalı bir hedef kitlesine sahip, bu durumda X markası açık arttırmada kazançlı çıkar ve ön sıralara yükselir. Kısaca, instagram reklam verme ücretleri açık artırma sayesinde iki alanda tartılır, bütçe ve kalite. Bu iki faktörü birleştiren sisteme “toplam değer” denir. Instagram reklam ücretleri çalışmasında bu değerin yüksek olmasında fayda var. Instagram sponsorlu reklam verme ücretleri bu toplam değer etrafında döner.

&Quot;≪Yoastmark

Teklif ve Bütçe

Instagram reklam ücretleri konusunda teklif ve bütçe konusu ön plandadır. Kısaca teklif, var olan rekabette diğer reklam verenlerle yarışmanızı sağlar. Teklif sistemi, kendi içinde farklı seçeneklere ayrılır, TBM ve BGBM ise bunların arasında en sık kullanılanlardır. TBM, tıklama başı maliyettir, yalnızca reklam tıklama aldığında ödeme yapılır. Bu reklamların maliyeti kalite puanına göre değişkenlik gösterir. Tıklama başına ortalama maliyet 0.20 kuruş ile 1 tl arasıdır. BGBM ise, bin gösterim başına maliyettir. Burada reklam bin kişiye gösterildiğinde ödeme yapılır, bu da ortalama 5-6 tl arasındadır. Bir diğer faktör bütçedir. Instagram sponsorlu reklam verme ücretleri için belirlenen süre boyunca kullanılan maksimum tutardır. Instagram reklam verme ücretleri için günlük veya total bir maliyet belirleyebilirsiniz. Ayrıca Instagram, reklam süresince bu bütçenin üstüne çıkmaz.

Reklam Kalitesi

Instagram sponsorlu reklam verme alanında en önemli konulardan biri reklam kalitesidir. Sahip olduğunuz yüksek kalite puanları, instagram reklam fiyatları açısından olumlu yönde etkileyecektir. Kampanyanızdan alacağınız olumlu veya olumsuz dönüşümler de kaliteyi etkiler. Eğer reklamlarınız olumlu dönüşümler alırsa yani beğeni, yorum ve takip gibi alanlarda başarılı olursa instagram, reklam maliyetinizi düşürerek sizi ödüllendirir. Öte yandan eğer kullanıcılar reklamınızı kapatır veya engellerse kalite puanınız azalır. Instagram sponsorlu reklam verme ücretleri konusunda maksimum verim almak istiyorsanız bu detaylara dikkat etmelisiniz.

Tahmini Eylem Oranları

Instagram reklam verme ücretleri aldığı dönüşümlerden etkilenir. Tahmini eylem oranlarıyla yaratacağınız reklamın potansiyelini hesaplayabilirsiniz. Yapmış olduğunuz hedeflemenin alakalı olup olmadığını görebilir ve olası dönüşüm alma oranlarınızı önceden analiz edebilirsiniz. Instagram reklam fiyatları konusunda yüksek dönüşüm oranı, başarılı bir kalite puanı ve düşük maliyet olumlu olasılıklar arasındadır. Ancak alaka düzeyiniz düşükse reklamınız daha az kullanıcıya ulaşır. Bu durumda reklamınızın rekabet alanında yükselebilmesi için, toplam değer alanında başarılı olması gerekir.

Tahmini Eylem Oranları

Tahmini eylem oranları

Instagram Reklam Fiyatlarını Etkileyen Diğer Faktörler

Instagram reklam fiyatları çeşitli sebeplerden ötürü değişir. Çok fazla trafik çeken alanlarda reklam vermek maliyeti yükseltir. Özel günler, yaş grupları, reklam alanları, gün ve saatler gibi konular instagram reklam verme ücretleri açısından önemli unsurlardır. Örneğin anneler gününde verilen reklamların rekabeti yüksek olduğundan maliyeti de yüksektir. Öte yandan en çok etkileşim sağlayan saatler ve günlerde vereceğiniz reklamlar yine rekabet sebebiyle yüksek maliyetli olabilir.  Kısaca sosyal medyada en aktif olan kitle en maliyetli olan kitledir.

Instagram Reklam Ücretleri Hakkında Tüyolar

Instagram sponsorlu reklam verme ücretleri hakkında daha birçok detay bulunmaktadır. Hazırladığınız reklam planı yüksek kalite ve olumlu dönüşümler sergilemeli ve belirlediğiniz bütçeyi en verimli şekilde kullanmalıdır. Bunun için “detaylı hedefleme genişletme” ile daha geniş bir kitleye düşük maliyetle ulaşabilirsiniz. Bir diğer önemli opsiyon, A/B testi yapmaktır. Birden fazla reklam kampanyası yaratıp ve hangisinin olumlu sonuç vereceğini analiz edebilirsiniz. Böylece, bir sonraki reklamınızda daha nokta atışı hedefler ve bütçeler girebilirsiniz. Kampanyanızdan yüksek dönüşümler elde etmek için, reklam şeklini ve tasarımını iyi ayarlamanız gerekir. Elde edeceğiniz dönüşümler ise instagram reklam fiyatları açısından faydalı olacaktır ve maliyeti düşürecektir. Ancak önem verilmemiş tasarımlar ve yazılar reklamınızın kalitesini düşürür ve böylece maliyetiniz artmış olur. Kısacası instagram reklam verme ücretleri, birbirine bağlı olan faktörlerin işleyişiyle oluşur.

Artık instagram reklam verme ücretleri hakkında gereken bilgilere ulaştınız. Instagram reklamlarından başarı elde edip satışlarınızı artırmak ya da hizmetlerinizin satışını yükseltmek için profesyonel bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmaya başlayabilir ve yüksek kalite puanlı reklamlara sahip olabilirsiniz.

Instagram Sponsorlu Reklamlar Buna Değer Mi?

Instagram sponsorlu reklam verme ücretleri son zamanlarda pazarlama dünyasında en fazla konuşulan konulardan birisi. Peki instagram sponsorlu reklam verme ücretleri gerçekten de beklediğiniz karşılığı sağlayabiliyor mu? Instagram, sadece bir sosyal medya platformu değil, aynı zamanda reklam vermek için muhteşem bir pazarlama dünyası da sunmaktadır. Araştırmalara göre yakında aktif kullanıcı sayısı bir milyarı aşacak bu devasa sosyal medya platformundan neden bir “dünya” olarak bahsettiğimi eminim anlamışsınızdır. Haydi şimdi instagram sponsorlu reklam verme ücretlerinin beklediğiniz karşılığı nasıl verebileceğini daha net bir şekilde açıklayalım.

Her geçen gün daha da hızlı büyüyen Instagram platformunda 200 milyondan fazla işletme hesabı var. Bu sayının, azalmak yerine, gittikçe artacağından da emin olabilirsiniz. Peki, sizce bunun nedeni nedir? İşletmeler, neden bu platforma bu kadar ilgi gösteriyor dersiniz? Tabi ki de pazarlamacılar bu platforma emek vermeye değeceğini oldukça iyi biliyorlar. Bunu nereden mi biliyoruz? Çünkü Instagram’ın reklam gelirleri 2021 yılının sonunda 18 milyar doları aşmış olacak. Şimdi instagram reklam verme konusunu daha detaylı bir şekilde inceleyerek daha fazla bilgi sahibi olabiliriz.

Instagram Reklamları Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Instagram reklam verme ücretleri kimi zaman belirlemiş olduğunuz reklam bütçenizi aşabiliyor. Tabi ki, bu durumda, instagram reklam fiyatlarını daha makul seviyelere çekebilecek araştırmalar yürütebilirsiniz. Fakat, kimi zaman karşınıza çıkan bu abartılı instagram reklam ücretlerinin gerçekten işe yarayıp yaramadığı sorusu her zaman kafanızı kurcalamaya devam edecek. O halde, sosyal medya kampanyalarınızı yürütürken karşılaşmış olabileceğiniz bu abartılı instagram reklam verme ücretlerinin, buna gerçekten değip değmeyeceğini öğrenmek istiyorsanız sadece okumaya devam edin.

Kafanıza takılan bu sorunun cevabı oldukça basittir. Evet, karşınıza çıkan ve abartılı olduğunu düşündüğünüz bu instagram reklam verme ücretleri kesinlikle buna değer. Bu yüzden bu soruyla daha fazla ilgilenmek yerine neden buna değeceğini maddeler halinde açıklamak çok daha uygun olacaktır. Bu sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Instagram reklamları gelişmiş hedefleme seçenekleri sunar.

Reklamlarınızdan daha yüksek getiri elde etmeyi hedefliyorsanız, Instagram platformunda, konumdan ilgi alanlarına kadar birçok hedefleme seçeneğini etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin, voleybol ile ilgilenen bir hedef kitleniz varsa, reklam gönderilerinizde sporla ilgilenen herkesi hedeflemek yerine, daha spesifik olarak voleybolla ilgilenen kişileri hedefleyebilirsiniz.

 • Instagram reklamları daha yüksek tıklama oranları sağlar.

Reklam bütçenizi sosyal ağlar arasında bölüştürebilme yoluna gidebilirsiniz. Fakat, şunu iyi bilmelisiniz ki, tıklanma oranları söz konusu olduğunda Instagram neredeyse rakipsizdir. Araştırmalara göre Instagram reklamları rakibi olan platformlardan neredeyse 2,5 kat daha fazla tıklanma oranına sahip. Bu noktada, reklamlarınızın tıklanma oranlarının aynı zamanda hedef kitlenize de bağlı olacağını unutmamak gerekir.

 • Instagram reklamları, daha yüksek sipariş değerleriyle satış sağlamanıza yardımcı olur. (instagram reklam verme ücretlerinin buna gerçekten değeceğini ispatlayan en iyi sebep)

Yakın tarihli bir çalışmada Shopify, Instagram kullanıcıları için ortalama sipariş değerinin 65 dolar olduğunu açıkladı. Facebook önemli miktarda sosyal medya satışı gerçekleştirse de ortalama sipariş değeri 10 dolar ile 55 dolar arasında değişmektedir. Bunun yanı sıra Facebook reklamlarının Instagram reklamlarından daha pahalıya mal olma eğiliminde olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

 • Instagram reklamları daha yüksek dönüşüm oranları sağlar.

Instagram reklamları, daha yüksek sipariş değerleri oluşturuyor, Bununla birlikte, rakip sosyal medya platformlarından daha yüksek dönüşüm oranları sağlama konusunda oldukça öne çıkmaktadır. Instagram reklamları için ortalama dönüşüm oranı %1 seviyelerinden biraz daha fazladır. Diğer sosyal medya platformları ile karşılaştırmak gerekirse bu dönüşüm oranları Pinterest reklamları için ortalama %0,5 ve Twitter reklamları için ise %0,75 seviyelerindedir.

 • Instagram reklamları en yüksek etkileşimi sağlıyor.

Birçok otorite tarafından yapılan araştırmalara göre Instagram, diğer sosyal ağlara kıyasla oldukça yüksek seviyelerde etkileşim oranları da sağlamakta. Instagram, Facebook platformunun sağlamış olduğu etkileşim oranlarının tam on katını sunarak bu konuda lider sosyal medya platformu konumundadır. Yani, doğru kullanıcıları hedefleyen reklamlar oluşturabilirseniz, reklamınızı tıklamalarını, sayfanızı beğenmelerini veya ürününüzü satın almalarını sağlayabilirsiniz. Verimli bir bütçe yönetimi ile Instagram reklamlarınızın pazarlama hedeflerinize ulaşmak ve maksimum etkileşimi yakalamak için bir reklam ajansı ile çalışmak son derece etkili olacaktır.

Uygun Maliyetli Instagram Reklamları Nasıl Başlatılır?

Daha uygun instagram reklam fiyatları ile bütçenizi sarsmayacak Instagram reklam kampanyaları mı oluşturmak istiyorsunuz? O halde kısıtlı bütçelere hitap edebilecek daha uygun instagram reklam fiyatlarını keşfetmek için okumaya devam edin. Daha makul instagram reklam verme fiyatlarıyla bir reklam kampanyası oluşturmanın başlıca 3 yolu vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Instagram Uygulaması İçinden Bir Reklam Kampanyası Oluşturma

Instagram uygulamasında reklamlara eriştiğinizde, daha önceden oluşturmuş olduğunuz gönderileri de Instagram üzerinden paylaşabilirsiniz. Bunun için uygulamaya girin. Daha sonra da tanıtmak istediğiniz gönderiyi belirleyin. Gönderiyi seçtikten sonra, onu bir reklam olarak başlatabilirsiniz. Tanıtılan gönderinizi başlattıktan sonra, gönderinizi kaç kişinin gördüğünü ve onunla etkileşime girdiğini uygulama üzerinden takip edebilirsiniz.

Reklam Yöneticisini Kullanabilirsiniz

Instagram reklamları, Facebook ile aynı Ad Manager aracını kullanır. Bu program üzerinden reklam yayınlamak istiyorsanız, bu son derece kolay ve verimlidir. Reklam Yöneticisini kullandığınızda kampanyanızı oluşturabilir, kampanyanızda değişiklikler yapabilir ve kampanyanızın sonuçlarını izleyebilirsiniz. Reklam Yöneticisi, Instagram platformu üzerinde reklam kampanyanızı yürütmenin harika bir yoludur.

Instagram İş Ortaklarından Faydalanın

Zamanınız kısıtlıysa veya kampanyanızla ilgili ek yardıma ihtiyacınız varsa, Instagram iş ortaklarını kullanma seçeneğinizi değerlendirmelisiniz. Instagram iş ortakları, zamanınız yoksa veya nasıl kampanya yürüteceğinizi bilmiyorsanız kampanyanızı yürütmenize yardımcı olabilecek etkili bir yoldur. Instagram iş ortaklarıyla, Instagram tarafından onaylanan, başarısı kanıtlanmış uzmanlarla çalışma imkanına da kavuşursunuz. Bu uzmanlar kampanyanız için reklam satın almanıza ve değerli reklam öğeleri sunmanıza yardımcı olurlar. Bu yöntem, Instagram reklamları konusunda tecrübesi olmayan işletmeler için harika bir alternatif.

Instagram Reklam Maliyetleri Nasıl Düşürülür?

Otomatik Teklif Verme Özelliğinden Yararlanın

Instagram reklam ücretlerini daha makul seviyelere çekebilmenin ilk yolu otomatik teklif verme özelliğini kullanmaktır. Instagram reklamcılığında yeniyseniz, kampanyanız için otomatik teklif vermeyi kullanmak faydalıdır. Bunu, kampanyanız için en iyi teklifi almanın kolay bir yolu olarak düşünebilirsiniz. Otomatik teklif verme işletmeniz için faydalıdır. Kampanyanız için doğru olan teklif tutarını belirlemenize yardımcı olur.

Reklam Kampanyalarınızı Oluştururken Hassas Hedeflemeyi Kullanın

Instagram reklamları oluşturmanın temel amacı ürün veya hizmetlerinizle ilgilenecek kişilere ulaşmaktır. Kampanyanız için en iyi sonuçları elde etmek istiyorsanız, ideal hedef kitlenize ulaşmak için kesin hedeflemeyi kullanmalısınız. Instagram’ın sunmuş olduğu birçok hedefleme olanağı bulunmaktadır. Bu hedefleme olanaklarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Lokasyon
 • Demografi
 • İlgi alanları
 • Davranışlar
 • Hedef kitle
 • Özelleştirilmiş hedef kitle

Reklam Verme Hedeflerinizi Belirleyin

Instagram reklam ücretlerini, bütçenizi sarsmayacak daha makul seviyelere çekebilecek bir diğer önemli etken de reklam kampanyanızın hedeflerini önceden belirlemektir. Bir pazarlama kampanyası yürüttüğünüzde, kampanyanız için hedefler belirlemeniz çok önemlidir. Hedef belirlemek, reklamınızla elde etmek istediğiniz şeye odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Bir sosyal medya reklam kampanyası için belirleyebileceğiniz başlıca hedefleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Marka farkındalığını artırma
 • Bilgi verme
 • Dönüşüm sağlama

Daha Alakalı Açılış Sayfaları Oluşturun

Daha alakalı açılış sayfaları oluşturmak, Instagram reklam fiyatlarını azaltmanın bir başka harika yoludur. Birçok şirket, sıklıkla, Instagram reklamlarına tıkladıktan sonra potansiyel müşterileri ana sayfalarına yönlendirme hatasına düşer. Bu durum da potansiyel müşterilerinizi reklamla alakalı bir açılış sayfasına yönlendirmediğinden etkileşimi teşvik etmez. Bir Instagram reklamı oluşturduğunuzda, reklam öğesi ve reklam bağlantısı uyumlu olmalıdır.

Instagram Reklam Verme Kılavuzu

Şimdi sıra geldi instagram reklam verme ve Business Manager detaylarına. Hadi başlayalım bakalım.

Instagram Reklam Verme Hedefleri

Instagram reklam verme işlemini eğer bütün incelikleriyle yerine getirirseniz, yüksek dönüşümler elde edebilirsiniz. Hedeflemeyi ilk seferde doğru tutturmak zor olabilir bu nedenle testler yaparak ve deneyerek ilerlemenizi öneririz. Her şeyden önce bir hedef belirlemeniz gerekir. Bu hedef sayesinde istediğiniz alana yönelik reklamlar verebilirsiniz. Instagram reklamcılığı aslında Facebook Business Manager üzerinden çalışır, bu panel sizin nokta atışı hedefleme yapmanıza yardımcı olur. Panele girdiğinizde reklamın amacını oluşturabilecek bazı seçenekler karşımıza çıkar, bunlar ise en genel manada şu şekildedir; marka bilinirliği, değerlendirme ve dönüşüm.

Instagram Reklam Verme Hedefleri

Marka Bilinirliği

Instagram reklam verme işlemi, markanızı henüz tanımamış veya tanımak üzere olan kullanıcılar hedefler. Bu reklam hedefi, size ilgi duyabilecek kişileri belirler ve potansiyel ziyaretçilerin karşısına reklamınızı, birden fazla kez çıkarır. Böylece markanızda daha hızlı bilinirlik elde etmeye başlar. Bu noktada satış yapmak gibi eylemler esas amaç değildir. Gelen ziyaretçiler arttıkça reklamınızın başarısını ölçebilirsiniz.

Erişim

Marka bilinirliğine benzer olarak, instagram reklam alma özelliğiyle, sizi potansiyel kullanıcıların karşısına çıkarır. Yeni potansiyel kullanıcıların sizi bulmasını ve verdiğiniz bağlantıya ulaşmasını sağlar. Erişim hedeflemesi, kampanyanızı en üst sıralara çıkartabilir ve hatta reklamı gören kişilerin sayısını arttırabilir. Ancak “marka bilinirliği” hedefi aksine, erişim reklamları her kullanıcıya bir kere gösterilir.

Trafik

Bu hedefte, instagram sponsorlu reklam verme içerisinde ekleyeceğiniz bağlantıya gelen ziyaretçi sayısı esas alınır. Kaç kişinin reklamınızdan etkilenip linke tıkladığı bu noktada önemlidir. Vereceğiniz reklam sizi, hem yeni, hem de var olan kullanıcılara yönlendirecek ve sayfanıza trafik çekecektir. Sonuçları Facebook Ads Manager üzerinden takip edebilirsiniz.

Uygulama Yüklemeleri

Uygulamalarınızı, instagram sponsorlu reklam verme aracıyla tanıtabilirsiniz. Uygulama içeriğinden bahsedip onu Instagram reklamlarıyla potansiyel kullanıcılara tanıtabilirsiniz. Kampanyanıza ekleyeceğiniz uygulamanın indirme bağlantısıyla etkileşim elde edip hedefinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Etkileşim

Instagram reklam verme ile yalnızca trafik değil etkileşim de elde edebilirsiniz. Facebook’un sunduğu bir diğer hedefleme türü olan “etkileşim” sayesinde kullanıcıları bazı hareketlere yönlendirebilirsiniz. Bunlar gelen ziyaretçileri yönlendiren aşamalardır, örneğin, sayfanızı beğenmeye davet edebilirsiniz veya bir etkinliğiniz için katılımcı toplayabilirsiniz. Kampanyanın sonunda kaç kişi, istediğiniz etkileşimi size sunduğunu analiz edebilirsiniz.

Video Görüntüleme

Özellikle instagram sponsorlu reklam verme alanında, en sık karşılaştığımız şey video olur. Hepimizin bildiği üzere videolar, görsellerden daha fazla etkileşim sağlar. Bu nedenle kampanyanızı videolu içeriklerle zenginleştirebilirsiniz. Instagram reklam alma alanındaki videonuz dikkat çekici olmayı başarırsa, görüntülenme oranlarınız artar.

Potansiyel Müşteri Yaratma

Potansiyel müşteri yaratma hedefiyle başlattığınız instagram reklam verme çalışmanız, sizi yeni kullanıcılara ulaştırır. Sayfanıza ilgi duyabilecek olan kişileri bulabilmek için belirli formlar oluşturup onlar hakkında daha detaylı bilgiler elde edebilirsiniz. Topladığınız bilgiler sayesinde instagram sponsorlu reklam verme projelerinizde, daha nokta atışı kitle hedeflemeleri yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz formları, Facebook sayfanızda bulunan “Yayınlanma Araçları” kısmından indirebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Facebook, formlarınızı direkt olarak CRM’inize aktarır.

Dönüşümler

Dönüşüm, instagram reklam alma hedeflemesinden biridir. Bu hedeflemeyle sayfanıza hareketlilik çekebilirsiniz. Abone olmak, ürünü sepete eklemek ve iletişime geçmek gibi dönüşümler elde edersiniz. Özellikle kullanacağınız CTA butonları bu noktada çok faydalı olacaktır. Dönüşüm hedeflerini instagram sponsorlu reklam verme alanında çalıştırabilmek için Facebook Pixel’lere ihtiyacınız olacaktır. Bu Pixel kodları, dönüşüm etkinlikleri oluşturur. Dilediğiniz alanda dönüşüm etkinliği oluşturabilir veya var olanları tercih edebilirsiniz.

Instagram Reklam Formatları

Instagram reklam verme aşamalarından biri formatlardır. Oluşturacağınız reklamın hedef kitlesi kadar görüntüsü de önemlidir. Bu formatlar sayesinde kampanyanızın nasıl görüneceğini seçersiniz. Instagram reklam verme formatları, dört ana kategoriye ayrılır, bunlar, görsel, video, hikaye ve birden fazla resim içeren döngüler halinde olanlardır.

Instagram Reklam Formatları

Görsel Reklamlar

Instagram reklam verme formatlarında, görsellerin tasarımı ve kalitesi son derece önemlidir. Bu formatta yalnızca bir adet görsel paylaşabilirsiniz ve önerilen boyutu 1080×1080 olmalıdır. Tasarımı çarpıcı, ancak karmaşık ve yazılarla dolu olmamalıdır. Özellikle CTA butonlarını kullanmaktan kaçınmayın. Görsele eklenecek olan bağlantı üzerinden kullanıcı, sayfaya yönlendirilecektir.

Video Reklamlar

Daha önceden de belirttiğimiz üzere instagram sponsorlu reklam verme alanında videolar görsellere göre daha başarılı sonuçlar elde ediyor. Bu formatta önerilen uzunluk 15 saniye kadar olmalıdır, en boy oranı ise 4:5 olarak belirlenmiştir. Videoların da görüntü kalitesi yüksek olmalı bu nedenle minimum 600 piksel ve maksimum 4 gb olmalıdır. Video formatında tanıtmak istediğiniz ürün veya hizmeti, kısa sürede basitçe anlatmaya çalışın.

Hikaye Reklamlar

“Story” olarak bildiğimiz hikaye formatlarında görsel kullanabiliriz. Instagram reklam alma alanında hikaye formatı için sahip olduğunuz süre 60 saniyedir. Görsellerin en boy oranları 9:16 yani 1080×1920 piksel olmalıdır. Sahip olduğunuz süreyi en verimli şekilde kullanmaya ve kullanıcının dikkatini CTA butonlarıyla çekmeye çalışın.

Döngü Reklamlar

Döngü formatı, instagram reklam alma alanında birden fazla kaydırılabilir görsel veya video kullanmanıza olanak sağlar. Bu formatta aynı zamanda birden fazla ürünün veya hizmetin reklamını yapılabilir ve her biri için ayrı bağlantılar ve açıklamalar girilebilirsiniz. Diğer formatlara göre “döngü”, çok daha avantajlı bir reklam formatı olarak Facebook tarafından bizlere sunulmuştur.

En İyi Instagram Reklam Türü Nasıl Seçilir?

Instagram reklam verme yolculuğunuzu başındaysanız akış, hikaye reklamlarından yararlanarak ve/veya statik görselleri zenginleştirerek yaratıcı hale getirme gibi çalışmalar yaparak daha basit yöntemlerle başlayabilirsiniz. Ancak bir e-ticaret markası için reklam yapıyorsanız koleksiyon ve alışveriş reklamlarını da mutlaka denemelisiniz. Başlangıçta edindiğiniz deneyimler sonrasında Instagram reklam verme konusunda tatmin edici derecede bilgi sahibi olduğunuz zaman daha yaratıcı çalışmalara geçmeniz faydalı olacaktır. Başlangıçta denemelerinizden fayda görüyor olsanız bile güncelliğinizi kaybetmemek adına daima test süreçleriniz olmalıdır. Ayrıca zaman içerisinde en doğru optimizasyonu yapmanız için farklı reklam türlerini denemeli, risk almaktan kaçınmamalısınız.

Instagram Reklam Verme İşlemi

Instagram reklam verme alanından oluşturacağınız kampanyalarla ürün veya hizmetinizi daha geniş kitlelere tanıtabilir ve yüksek dönüşümler elde edebilirsiniz. Instagram reklamları mobil cihazlardan da verilebilir ancak Facebook Ad Manager üzerinden yapılan reklam çalışmaları daha detaylı hedeflemeler sunar, bu nedenle nasıl yapıldığını bu yoldan anlatacağım.

 1. İlk etapta bir Business Manager hesabı oluşturun, önceden oluşturulmuş bir hesap varsa giriş yapın.
 2. Sahip olduğunuz Instagram hesabınızı, Facebook sayfanıza bağlayın ve Business Manager’a entegre edin.
 3. Ardından bir reklam hesabı oluşturun, eğer önceden açılmış bir hesap varsa, bu hesabı Business Manager’a bağlayın.
 4. Reklam hesabınıza bağlanın ve reklamınız için ayarlamaları yapmaya başlayın. Kampanyanızın hedefini, bütçesini ve reklam süresini ayarlayın.
 5. Ardından hedef kitlenizi oluşturun. Burada, detaylı bir şekilde kitlenizin yaş grubu, cinsiyeti, mesleği ve ilgi alanları gibi seçenekleri işaretleyebilirsiniz.
 6. Son olarak reklam kampanyanızın türünü seçin. Reklamınıza alakalı görselleri veya videoları, ayrıca yönlendirmesini istediğiniz sayfanın linkini de ekleyin. Bütün işlemler tamamlanınca onaylayıp reklamınızı yayınlayın.

Facebook Business Manager Nedir?

En çok sorulan sorulardan birisi de Facebook Business Manager nedir? sorusudur. Business Manager, instagram reklam verme konusunda size yol gösteren ve kampanyalarınızı yöneten, Facebook’a ait ücretsiz bir uygulamadır. Facebook ve Instagram reklamlarının mutfağı sayılır, burada kampanyalarınızı oluşturur ve yönetirsiniz. Birden fazla hesabı tek bir panelden yönetme şansını verir, bu açıdan da gayet kullanıcı dostudur. Instagram sponsorlu reklam verme işlemlerini, ürün kataloglarını, Pixel kodlarını ve ödemeleri buradan düzenleyebilirsiniz.

Facebook Business Manager Nedir?

Facebook Business Manager Hesabına Facebook Sayfası Ekleme

Instagram reklam alma işlemine başlamadan önce, bir Facebook sayfasına ihtiyacınız var. Facebook ve Instagram sayfalarının bağlanmasıyla reklam oluşturabilirsiniz. Ancak Business Manager’a Facebook sayfası eklemeden önce bilmeniz gereken bazı detaylar vardır. Öncelikle ekleyeceğiniz Business Manager’da yönetici olmalısınız, değilseniz de yöneticilik talep edin. Aynı şekilde eklenen sayfanın da yöneticisi siz olmalısınız ve her sayfa yalnızca bir Business Manager hesabına bağlı olabilir. Şimdi dilerseniz nasıl sayfa ekleyeceğinize bakalım.

 1. Önce işletme ayarlarına gitmelisiniz. Bunun için ekranın sol alt köşesindeki çarka tıklayın 
 2. İşletme ayarlarına geldiğinizde “hesaplar” kısmından “sayfalara” tıklayın.
 3. Karşınıza çıkan yukarıdaki menüden “ekle” butonuna tıklayın ve bir sayfa ekle’yi seçin.

Facebook Business Manager Hesabına Facebook Sayfası Ekleme

Facebook Sayfası ve Instagram Entegrasyonu

Yukarıda da belirttiğimiz gibi instagram reklam alma işlemini gerçekleştirmek için instagram sayfanızı, Facebook sayfanızla bağlayıp Business Manager’a entegre etmeniz gerekir. Bunu yapmanın iki yolu vardır. İlki instagram uygulamasının ayarlar kısmından Facebook’a bağlanmak veya bir diğer seçenek olan Facebook sayfasının ayarlarından instagram hesabına bağlanmak. Her ikisi de aynı işlemi gerçekleştirir ve böylece Business Manager’dan instagram reklam verme işlemini kolaylıkla halledebilirsiniz.

Facebook Business Manager’da Reklam Hesabı Oluşturma

Burada oluşturacağınız reklam hesabıyla, instagram sponsorlu reklam verme fırsatına sahip olursunuz. Facebook ve Instagram reklamlarının kalbi olan Business Manager, reklam hesaplarıyla çalışır. Bu hesapları açmak çok basit. Önce işletme ayarlarından, reklam hesaplarına tıklayın, ardından “ekle” butonuna tıklayarak reklam hesabı oluşturun. Burada karşınıza üç seçenek çıkar, “var olan reklam hesabını ekle”, “reklam hesabına erişim iste” ve “yeni reklam hesabı ekle”. Eğer yeni bir hesap oluşturacaksanız son seçeneğe tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Son aşamada, hesap bilgilerinizi eksiksizce girin ve işlemi tamamlayın.

Facebook Pixel Entegrasyonu

Facebook Pixel instagram reklam verme alanında işinize yarayan bir kod parçacığıdır. Kısaca, sayfanıza gelen ziyaretçilerin davranışlarını kaydeden bir JavaScript kodudur. Bu kod sayesinde ziyaretçilerin dönüşümlerini analiz eder ve reklam performansınızı ölçersiniz. Facebook Analytics üzerinden kontrol ettiğiniz Pixel’leri, sitenizin her sayfasına eklemenizde fayda vardır. Bu sayede daha geniş çaplı sonuçlar elde edersiniz. Pixel, etiketlerle çalışır bunlardan bazıları; “PageView” sayfanızın görüntülenmesini sağlar, “ViewContent” ürün görüntülenmesini sağlar ve “Purchase” yapılan siparişleri görüntüler. Bu kodları sitenize kolayca ekleyebilir ve yönetebilirsiniz. Business Manager’ın işletme ayarlarına girin, sol tarafta bulunan “veri kaynakları” kısmından pikselleri seçin, oradaki ekle butonuna tıklayın ve kodu sitenize yerleştirin. Bütün bu işlemler bittikten sonra Facebook Pixel’i reklam hesabınıza entegre edin.

Facebook Pixel Helper

Pixel helper, instagram sponsorlu reklam verme çalışmalarınızda işinize yarayacak olan Pixel’ler için oluşturulmuş bir yönetme ve doğrulama aracıdır. Google Chrome üzerinden indirilen Pixel helper eklentisi sayesinde diğer sitelerde pixel kodu olup olmadığını kontrol edebiliyoruz. Öte yandan bu eklentiyle, yine başka sitelerin hangi alanlarda pixel kodu uyguladığını tespit edebiliyoruz.

Instagram Reklamlarınızın Performansını Nasıl Artırabilirsiniz?

Instagram reklam alma işlemi, sayfanızı bir nebze tabii ki yükseltecektir fakat en yüksek noktaya çıkabilmek sizin elinizde olacaktır. Reklam çalışmalarınızda elde edeceğiniz performans, sizi yükselten ve diğer reklamların arasından sıyıran bir ayrıcalık olacaktır. Doğru bir hedef kitle, başarılı görsel / video ve dikkat çekici CTA butonlarıyla kaliteli reklamlar yaratabilirsiniz. Bu taktiklerin dışında daha birçok faktörle, Instagram sponsorlu reklam verme çalışmalarıyla yüksek performanslar sağlayarak markanızı büyütebilirsiniz.

Video Reklamları Test Edin

Videolar, görsellere göre Instagram reklam verme alanında daha başarılıdır. Bu nedenle yayınlayacağınız videoları dikkatlice tasarlayın ve farklı varyasyonlarıyla test edin. Böylece hangisinin daha fazla dönüşüm çektiğini ve reklamın neyin reklamınızın performansını arttırdığını görmüş olursunuz.

Lookalike Kitlelerden Faydalanın

Instagram reklam alma işleminden faydalanırken  lookalike kitlelerle daha geniş ve benzer kitlelere “lookalike” ile ulaşabilirsiniz. Bu seçenek, sahip olduğunuz kitleyle potansiyel kullanıcıyı birleştirir ve çemberi genişletir, ancak unutmayın ki çember genişledikçe benzerlik oranı azalır. Bu uygulamayı instagram reklam alma için aktifleştirmek isterseniz, reklam hesabınızdan “hedef kitleler” seçeneğine tıklayın, ardından “hedef kitle oluştur” kısmından “benzer hedef kitle” alanına tıklayın ve kitlenizin konumuyla büyüklüğünü işaretleyin.

Look A Like Kitlelerden Faydalanın

Look a like kitlelerden faydalanın

Look A Like Kitlelerden Faydalanın

Look a like kitlelerden faydalanın

Reklam Alaka Düzeyi Puanınızı İyileştirin

Yüksek bir alaka düzeyi puanı, sizi Instagram reklam verme alanında başarıya ulaştıracak bir başka özelliktir. 1-10 arasında verilen puanları yükseltebilecek bazı faktörler vardır, bunlar, orantılı hedef kitleler, yüksek dönüşümler, kaliteli görsel ve videolar, reklam metni ve CTA butonları olabilir. Bütün bu kriterler başarılı bir şekilde tasarlanırsa, alaka düzeyi puanınız da artar. Üstelik, yüksek puan alan sayfaları Facebook, reklam bütçesini azaltarak ödüllendirir. Ancak kullanıcılar reklamınızı engeller ve kapatırsa puanınız azalır. 

Instagram Reklam Fiyatları

Instagram sponsorlu reklam verme sabit bir fiyat aralığına sahip değildir, yani reklamlar hakkında kesin bir fiyat bilgisi vermek pek mümkün değildir. Reklam fiyatları açık arttırma sistemiyle çalışır. Ayrıca ödeyeceğiniz tutarı kalite puanı ve alaka düzeyi de etkiler. Bütçenizi instagram reklam verme işleminde verimli kullanmak isterseniz, reklamlarınızı optimize edebilirsiniz. Öte yandan ideal kitleye ulaşabilmek için “hassas hedefleme” seçeneğini kullanabilirsiniz. Hangi reklam biçiminin bütçeyi verimli bir şekilde kullandığını anlayabilmek için testler yapabilirsiniz, yani  deneme yapmaktan korkmayın.

Ayrıca ek olarak şunu belirtelim ödeme kısmında Facebook, eğer vergi numaranız yoksa reklam bütçesinden %18 KDV alır, ancak vergi numaranız varsa hiçbir kesinti yapmaz.

Instagram Reklam İpuçları ve En İyi Uygulamalar

Artık Instagram reklamcılığının temellerini öğrendiğinize göre, rekabeti yenmenize yardımcı olacak bazı püf noktaların sizlere oluşturacağınız yol haritasında maksimum verimi sağlamasını hedefliyoruz.

Basit Görsel Formatlı Reklamlarla Başlayın

Resim reklamların oluşturulması hızlı ve kolay bir yöntemdir. Dolayısıyla bu format, Instagram reklam verenlerinin tercih ettiği reklam türlerinden biri haline gelmiştir.

Basit Görselli Reklam Uygulaması Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler;

 1. Görsele mutlaka logonuzu ekleyin.
 2. Ürününüzü ya da ilgili bir öğeyi sergileyin.
 3. Sunduğunuz değere, görselinizin başlığında yer verin.

Ürün ve/veya Hizmetlerinizi Dönen (Carousel) Reklamda Sunun

Dönen reklam formatında 10 adete kadar görsel ile ürün ve/veya hizmet sergileyebildiğiniz için harika bir hikaye anlatma fırsatı elde etmiş olursunuz.

NOT: Dönen reklam kartlarınızın sırasını Facebook’un seçmesine izin verebilir (en iyi performans gösteren resmi, dönen reklamınızın ilk kartı olarak yerleştirir) veya belirli bir hikaye anlatmayı hedefliyorsanız kartlarınızın sırasını düzeltebilirsiniz.

İyi Bir Kapak Resmi ile Koleksiyon Reklamlarından Faydalanın

Instagram’da yer alan koleksiyon reklamlarınızda kapak resmi, insanların ilgisini çekecek ilk unsurdur. Kaliteli bir kapak resmi seçimi, insanların ürünlerinizi merak etmesini ve keşfetmesini sağlayacaktır.

NOT: Koleksiyon reklamınızda yer alan ürünleri kapak resmi ile eşleşmeleri için renkli bir arka planda sergileyebilirsiniz.

Video Reklam Sahnelerini Karıştırın ve Eşleştirin

Mevcut bir reklam filminizi çeşitli illüstrasyonlarla birleştirebilir, farklı sahne birleştirmeleri yapabilir ve ortaya dikkat çekici, özgün bir içerik çıkarabilirsiniz. Özellikle özel günlerde (yılbaşı, bayram vb.) bu yöntemden yararlanmak markanızı daha hatırlanır ve söz edilir hale getirir. Böyle özgün içerikler, insanların ilgisini çekmekle kalmaz etkileşim oranınızı da bir hayli yükseltir.

Instagram Hesabınızı Takip Etmeleri İçin İnsanları Davet Edin

Instagram’da reklam vermenizin temel amacı takipçi sayınızı artırmaksa yaratıcı ve ilgi uyandıran bir içerikle onları davet etmelisiniz. Burada en önemli olan unsur; yaratıcı stratejinizi ilgi çekici ve maksimum oranda merak uyandırıcı şekilde oluşturmanızdır.

NOT: İnsanların Instagram hesabınızı takip etmesini istiyor ve buna yönelik çalışmalar yapmayı hedefliyorsanız onlar bir teklifiniz, sunduğunuz bir değer olsun. Örneğin; yeni takipçilerinizin arasından rastgele seçeceğiniz birine verilecek bir hediyeden söz ederek onları hesabınıza çekebilirsiniz.

Video İçeriklerinizi Gösterişli ve Hızlı Hale Getirin

Yaratıcı ve kaliteli videolarınızın belli bir düzende paylaşılıyor olması, ilgi çekiciliğinizi daima dinamik tutacaktır. Bu noktada en önemlisi de Instagram hikayelerinde gezinirken, insanların hızlı tempolu videolar görmeye veya görsel içeriği hızlıca kaydırmaya alışkın olmasıdır. Reklamınız çok yavaşsa, insanların ilgisini taze tutup sonuna kadar izletebilmeniz mümkün değildir.

Statik Reklamlarınızın Tasarım Öğelerini Canlandırın

Profesyonel bir video içerik oluşturmaya bütçeniz yoksa ya da bulunduğunuz aşamada o henüz bütçe ayırmak istemiyorsanız statik reklamlarınızı canlı bir hale getirmek harika bir fikir olabilir. Renkli bir arka plan, kesilmiş bir ürün görseli ya da illüstrasyonu vb. öğelerden oluşan görselleriniz var ise bunları hareketlendirmek ve daha ilgi çekici hale getirmek için çalışabilirsiniz. Ayrıca ayıracağınız ufak bir bütçe ile bir video tasarımcısı ile de çalışabilirsiniz.

Müşteri Referanslarınızı Reklamlara Dahil Edin

Ürününüzün faydalarını anlatmak için reklamlarınızda müşteri referanslarını kullanmak yıllardır kullanılan ve hala son derece faydalı bir yöntemdir. Referansı basit bir metin olarak gösterebilir veya referansı veren kişiyi kaydedebilirsiniz. Bunu hedef kitlenize en iyi şekilde güven atfederek yapmanız faydalı sonuçlar doğuracaktır.

NOT: Yılda bir veya iki kez tüm etkin müşterilerinize giden otomatik bir e-posta ayarlayabilirsiniz. Böylece biriktirdiğiniz geri bildirimler içerisinde olumlu olanlar, reklamlarınızda referans kullanımınız için son derece besleyici olacaktır.

Kalın ve İlgi Çekici Fontlar Kullanarak Reklam Görselinizi Görünür Hale Getirin

Henüz Instagram video reklamları oluşturmak için gereken donanıma veya bütçeye sahip değilseniz, statik formatla oynayabilirsiniz.

Örneğin; Spotify ve Nars gibi markalar yüksek kontrastlı renkleri, illüstrasyonları ve ürün fotoğraflarını birleştirerek güzel Instagram Story reklamları oluşturdu. Bu sayede statik bir görselden maksimum verimi ve geri dönüşü almış oldular. Dolayısıyla yaratıcılık ve ilgi uyandırmak yalnızca video içeriklerle olmamaktadır. Elinizde var olandan da maksimum verimi göstereceğiniz doğru bir çaba ile alabilirsiniz.

Video Reklamlarınız ile Bir Hikaye Anlatın

Instagram’da video reklam içerikleri 6-60 saniye arasında sürebilmektedir. Sizin alabileceğiniz en faydalı dönüşün hangi reklam uzunluğu ile olduğunu test edebilirsiniz. Örneğin; spesifik bir ürün tanıtımı ya da satış artırma çabası içerisindeyseniz daha kısa süreli video reklamlar makul olacaktır. Ancak amacınız, marka bilinirliği ise markanızın hikayesini anlatan, hedef kitleye kendinizi en doğru şekilde ifade edebildiğiniz daha uzun video içerikler kullanmak en doğrusudur.

Bu kılavuz sayesinde Instagram reklam verme işlemi nedir ne nasıl yapılır gibi soruları ortadan kaldırdık. Şimdi geriye profesyonel bir Sosyal Medya Pazarlama ve/veya Reklam Ajansı ile çalışarak başarılı Instagram reklamları oluşturmak kaldı.

Bol şanslar!

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.