Skip to main content

Son güncelleme 6 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Instagram, yaptığı güncellemelerle kullanıcı sayısını ve kullanım süresini her geçen gün artırıyor. Milyonlarca kullanıcının bulunduğu platformda öne çıkmak oldukça avantajlı. Instagram hesabı olan herkesin aklında aynı soru var; “instagram’da takipçi nasıl artırılır?” Markanızın takipçilerini organik olarak artırmak için bazı yöntemler uygulamanız gerekiyor. Bu yazımızda etkili bir hesap yönetimi yaparak takipçi sayınızı organik artıracak yöntemleri anlatıyoruz. Organik büyüyen bir Instagram sayfasına sahip olmak için tek yapmanız gereken 12 maddelik yönergeleri izlemek. Profesyonel bir destek isterseniz Sosyal Medya Ajansı sayfamızdan veya Reklam Ajansı sayfamızdan detaylı bilgi alabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Makale İçeriği

Instagram İstatistikleri

Instagramda takipçi nasıl artırılır? Daha çok takipçiye ulaşmak neden önemli? Instagram takipçilerimi nasıl analiz edeceğim gibi sorular oldukça fazla geliyor. Popüler bir mecra olması, hemen hemen her hedef kitleye ait kullanıcı barındırması da bunu sağlayan etkenlerden. Peki sayfanızın istatistiksel değerlerini hiç incelediniz mi? Sayfanıza ilgi gösteren kullanıcıların demografik bilgilerini, gönderi etkileşimlerinizin verilerini ve daha birçok istatistiksel değeri takip etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Eğer bir işletme hesabına sahipseniz profil ekranınızda “istatistikler” butonunu göreceksiniz. İstatistikler sayfasında karşınız çıkacak veriler;

Instagram’da Takipçi Nasıl Artırılır?

Erişilen Hesaplar:

Tahmini olarak eriştiğiniz hesap sayısını bildirir. Kırılımlarla değişimleri gözlemlemenizi sağlar.

Hesabınızın genel erişimini, içeriklerin etkileşimini, toplam takipçi sayısını ve paylaşılan gönderileri gösterir. Hesap hareketlerinizi hızlıca gözden geçirebileceğiniz bölüm. Profilinizi ziyaret eden kullanıcıları, bio kısmına yazdığınız URL’e tıklayanları, varsa yol tarifi, e-mail, arama butonlarına basan kullanıcı sayılarını görebilirsiniz.  Ayrıca “başlıca gönderiler” bölümü içerisinde 3 değişkenle hesabınızın içeriklerini  analiz edebilirsiniz. Başlıca gönderilere tıkladığınızda karşınıza 3 bölüme ayrılmış seçenekler çıkacak; Post Tipi (fotoğraf, video, dönen gönderi, alışveriş gönderileri) Metrik Seçimi (arama düğmesi, yorumlar, e-posta, takipler, yol tarifi, gösterim, profil ziyareti, erişim) Seçilen Zaman Aralığı (Son 7 gün, son 30 gün, son 3 ay, son 6 ay, geçen yıl, son 2 yıl) Öğrenmek istediğiniz etkiletişimleri buradan detaylı olarak analiz edebilirsiniz.

İçerik Etkileşimi:

Post, Story ve IGTV Video içeriklerinizin performansını gösterir. Yorum, beğeni, paylaşım gibi verileri görebilirsiniz. Kaydetmeler ve yanıt sayılarını da görmeniz mümkün.

Toplam Takipçiler:

Hesabınızın toplam takipçi sayısını, takip etmeyi bırakanları, takipçilerinizin hangi ülke ve illerden olduğunu, yaş aralıklarını, cinsiyet dağılımını, en çok aktif oldukları zaman dilimlerini görebilirsiniz. Bu veriler, içerik planlamanız için çok önemli. Hedef kitle ayarlarınızı, paylaşım saatlerinizi ve hatta paylaşım sıklığınızı bile bu verileri gözlemleyerek oluşturmalısınız.

Instagram Hesabınızı Nasıl Kurgulamalısınız?

Sosyal medya Instagram üzerinden, bir marka hesabı yönetiyorsanız en öncelikli olarak “İşletme Profili” modülüne geçmelisiniz. Instagram, kullanıcılar ile marka hesaplarına farkı özellikler tanımlıyor. Eğer bir markaysanız ve işletme profilinde değilseniz öne çıkarma yapamaz, sayfa istatistiklerini detaylı gözlemleyemez ve bio özelliklerini (yol tarifi al, ara, mesaj at, mail vb.) kullanamazsınız. Mutlaka markanızın logosu ile profil fotoğrafı oluşturun. Kullanıcı adınız gereksiz sayı ve işaretler içermesin. Bio kısmına öne çıkan özelliklerinizi çarpıcı şekilde yazın. Adres ve web sitesi bilgilerinizi doğru olarak profil bilgilerinize girin ve mutlaka takipçilerinizle etkileşimde kalın. Takipçi kazanmak için iki farklı yol var;

Instagram Takipçilerini Organik Olarak Büyütmek

Instagram da takipçi nasıl artırılır? Sorusunun bu kadar çok sorulmasının en büyük sebebi organik büyümenin önemidir. Tutarlı bir hesap yönetimi yapmalısınız. Hedef kitlenizin önüne güçlü içeriklerle çıkmalısınız. Organik büyümek için hesabınızın ihtiyacı olan tüm verileri “istatistikler” butonundan görebilirsiniz. Önemli olan bu verileri anlamak, doğru yorumlamak ve etkili kullanmak. Hedef kitlenizi anladığınız zaman organik büyüme yakalamak için neler yapmanız gerektiğini daha rahat bulacaksınız.

Instagram Takipçileri Satın Almak

Takipçilerinizi artırmak için hiçbir şartta takipçi satın almayın. Neden mi? Onlarca web sitesi, takipçi, beğeni hatta bot yorum satıyor. Üstelik fiyatları da oldukça uygun olduğu için tercih edilmeleri kolaylaşıyor. Takipçi sayısının satış ve hizmet verilerinde doğrudan bir etkisi olmasa da; yüksek takipçili hesaplar daha çok itibar gördüğü için, takipçi sayısını herkes önemsiyor. Öncelikle şunu söylemeliyiz; takipçi satın aldığınız anlaşılıyor! O zaman itibar göstergesi olan takipçi sayısı, sayfanızın itibarsızlaşmasına sebep oluyor. Dijital ortamda en önemli davranış biçimi dürüstlük ve samimiyet olduğu için potansiyel kitlenizi sizden uzaklaştırıyor, güven kaybettiriyor ve sahte görünmenize sebep oluyor. Sayfanın reklamsız gönderi etkiletişimi takipçisinin %2 kadarıdır. Eğer 245.000 takipçisi olan ancak gönderileri sadece 45 kullanıcı tarafından beğenilmiş bir hesap görürseniz takipçi satın aldığına emin olabilirsiniz.

Ne yazık ki takipçi satın almanın tek kötü tarafı itibar kaybı değil. Bizim için en büyük dezavantajı yukarıda anlattığımız sayfa istatistiklerini fena şekilde alt üst etmesi. Bot hesapların gönderdiği sahte kullanıcılar dünyanın dört bir tarafından geliyor, takip ve beğeni saatleri otomasyonla alakalı, demografik bilgiler karma, etkiletişim saatleri asılsız. Dolayısıyla Instagram istatistiklerinin size sunduğu veriler anlamını yitiriyor. Sizin hedef kitleniz olmayan bot hesapların saat, ülke ve demografik bilgileri; üzerinde çalışılması mümkün olmayan bir data yaratıyor. Hatırlatmakta fayda var, satın aldığınız takipçiler ciddi bir düşüşle tekrar silinecek. Hem paranız hem de en değerli veri kaynağınızı boşa harcamış olacaksınız. Böyle olmasını istemeyeceğinize eminiz. Kısaca asla takipçi satın almayın!

Instagram’da Takipçi Nasıl Artırılır?

Instagramda takipçi nasıl artırılır?

Instagramda takipçi nasıl artırılır? Gelin detaylarına birlikte bakalım. Hedef kitlenize göre değişen birçok yol bulabilirsiniz. Ancak hızlı bir artış istiyorsanız hızlı bir giriş yapmalısınız. Hedef kitlenizin mutlaka ilgi duyacağı içerikler üretmek, küçük çekilişler düzenlemek, yarışmalar organize etmek ve trafiği yükseltecek eğlenceli paylaşımlar oluşturmak takipçi kazanmak için maksimum hız yaratacaktır. Hashtag dediğimiz etiket çalışmaları yapın, takipçilerinizle ve potansiyel hedef kitlelerinizle etkileşimde kalın. Reklam verme, influencer üzerinden iş birliği yapma gibi birçok yöntem mevcut. Ancak hızlı takipçi artırmak için markanın değerini düşürecek hatalar yapmayın. Bloglarla tavsiye edilen, videolarda “takipçi artırma hilesi” olarak anlatılan, otomatik yorum, beğeni ve mesaj atan kötü uygulamalardan mutlaka uzak durun. Karşılıklı takipleşme de bizim için hata sayılabilecek adımlardan. Bir marka alt markası veya işbirlikçileri dışında hiç kimseyi takip etmemeli.

Bio URL’nin Potansiyelini En Üst Düzeye Çıkarın

Bio bilgilerinizde ana sayfa URL’inizi sürekli sabit tutmak yerine paylaştığınız postlara “Linki Bio’da” göndermesi yaparak, ana sayfaya değil, ilgili ürünün/hizmetin olduğu sayfaya yönlendirme yapın. Eğer bir de UTM kod ile web sayfanıza hangi postan ne kadar trafik gelmiş kontrol ederseniz harika bir süreç yönetmiş olursunuz. UTM oluşturmayı bilmiyor ancak web sitenize giden Instagram trafiklerini takip etmek istiyorsanız hemen “UTM Nasıl Oluşturulur?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir Gönderi Takvimi Oluşturun ve Ona Sadık Kalın

Sosyal Medya Instagram gönderilerinde tutarlı ve sadık olmak çok önemli. Etkileşim ve trafiği güçlü saatlerde haftalık bir düzene göre rutin olarak paylaşım yapın. Eğer sayfa rutinine bağlı kalmaz ve paylaşım aralarını açarsanız hesabınızın performansı düşecektir. En doğru paylaşım programı hazırlamak için hesap analizlerinizi kullanmayı unutmayın.

Video İçerikler Yaratın

“Instagramda takipçi nasıl artırılır?” Kaygısıyla çok fazla içerik üretmek ve yazmak isteyebilirsiniz. Ama kabul edin, okumuyoruz. İnsanlar okumak yerine izlemeyi tercih ediyor. Özellikle sosyal medya gibi çok dinamikli ve hızlı platformlarda neredeyse hiç okumuyoruz. Paylaşımlarınıza çok yazı yazmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Yazarsanız da okunmayacağını bilmelisiniz. Yazmak yerine içerikleri videolaştırmayı deneyin. Basit video uygulamaları ile sayfanız için videolar hazırlayabilirsiniz. Yazarak anlatmak istediklerinizi küçük videolar çekerek anlatabilirsiniz. Paylaşım için 1 dakika, story için 14 saniye süre sınırları var ancak IGTV üzerinden uzun versiyonlar paylaşabilirsiniz. IGTV uzun versiyonları desteklese de çok uzun video atmanızı tavsiye etmeyiz, Instagram dinamikleri uzun videolar için oluşturulmamıştır ve buna göre hareket etmek gerekir.

Instagram’da Takipçi Nasıl Artırılır?

Özgün Olun, Kendi Instagram Tarzınızı Oluşturun

Kullanıcılar artık benzer içerik görmek istemiyor. Her sayfanın birbirine benzemesi artık kimse için kabul edilebilir değil. İçinde eğlenceli paylaşımların olduğu, tasarımsal yönü güçlü, markanızı iyi anlatan ama en önemlisi yenilikçi bir tarz yaratın. Lütfen hiçbir hesabı taklit etmeyin, esinlenin ama taklitten her zaman kaçının.

Influencer Marketing Yapın

Instagramda takipçi nasıl artırılır? Sorusunun en garanti cevabı bu olabilir. Hizmet ve ürün sektörünün en güçlü silahı haline gelen influencer pazarlamadan yararlanabilirsiniz. Doğru influencer seçimleri yapmak için hedef kitlenizi iyi tanımanız gerekiyor. Hedef kitlenizin takip ettiği, ilgi duyduğu ve sevdiği isimlerle çalışmak takipçi sayınızı ciddi oranda artırabilir. En güzel tarafı bu artış genelde dönüşüm oranlarına da yansıyor 🙂

Çapraz Paylaşım Yöntemini Kullanın

İşbirliğiniz olan başka markalarla yapacağınız çapraz paylaşım yöntemi güzel bir tanıtım şekline dönüşebilir. Mesela sponsoru olduğunuz bir etkinliğin gönderisini paylaşabilirsiniz, etkinlik sayfası da sizin gönderinizi paylaşarak sayfanızı etiketleyebilir. Ya da ürünlerini kullandığınız bir marka için “ürünlerimizde X markası kullanılmaktadır.” Gibi bir paylaşım yapabilir, aynı şekilde X markasından “ürünlerimizi A markası tercih ediyor” gibi bir paylaşım isteyebilirsiniz.

Markalarla İş Birliği Yapın

Tıpkı influencer marketing ve çapraz tanıtım yöntemi gibi başka hesaplarla iş birliği yapmak tanıtım sağlar ve takipçi getirir. Markanızla ilgili başka bir hesapta ortak nokta yakalayın ve iş birliği başlatın. Takipçileriniz için başka marka ve mekanlarla anlaşıp, gönderiye “X Takipçilerine X İndirim” yazdırabilir, aynı şekilde “Takipçilerimize Özel X Markasından Özel İndirim” kurguları yapabilirsiniz.

Kitlenizle Etkileşime Geçin

Her zaman takipçilerinizi önemseyin, yorumlarını beğenin ve mutlaka cevap verin. Sempatik davranın, eleştiri gibi cevap vermesi zor konularda bile mutlaka müşteri/takipçi kazanma gayreti ile açıklama yapın gönül alın, ikna etmeye çalışın. Takipçilerinizi önemsediğinizi belli eden paylaşımlar yapın, sorular sormalarına izin verin. Sektörünüzle alakalı başka kişiler veya etkinlikler ile etkileşime geçmek de takipçi kazanmanızı sağlayan yöntemlerindendir.

Yaratıcı Gönderi Açıklamaları Yazın

Gönderilerinizi paylaşırken hedef kitlenizle orantılı şekilde yaratıcı ifadelere yer verin. Açıklamalarınızda bilgi paylaşmaya, eğlenceli emojiler kullanmaya özen gösterin. Ancak bunu yaparken aşırıya kaçmayın. Sıkıcı, tekdüze olmayın. Sosyal medya hesabınızı resmi kurum havasında yönetmeyin, eğlendirmeyi hedefleyin. Gündemden alıntılar, esprili cümleler ve teşvik edici anlatımlar kullanın. Kural çok basit: özendirin ve eğlendirin.

Instagram Hikayelerini Kullanın

Instagram hikayeleri, gönderilerden çok daha hızlı takipçilere ulaşıyor, daha çok seviliyor ve daha çok etkileşim yaratıyor. Sayfanızda mutlaka hikayeleri aktif kullanın. Hikaye paylaşımı sayfanın etkileşimde olduğunu gösteren en önemli yollardandır. Öne çıkanlar bölümü oluşturun, belli kategorilerde hikayelerinizi sabitleyerek tekrar izlenebilir hale getirin. Soru cevaplar, anketler ve yarışmalar düzenleyin. Markanızla ilgili mini araştırmalar yapmak için story soruları ve anketleri eğlenceli bir yöntem. Yeni gönderilerinizi hikaye ile duyurun. “instagramda takipçi nasıl artırılır?” sorusu için sıklıkla verilen cevaplardan biri story etkiletişimidir.

Instagram’da Takipçi Nasıl Artırılır?

Kaliteli Fotoğraflar Kullanın

Instagram, görselliğin en ön planda olduğu platformdur. Artık kullanılan cihazların ekran kalitesinin ne kadar ilerlediğini düşünürsek fotoğraf kalitesinin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Asla pikselleşmiş görseller kullanmayın. Yaratıcı çekimler, etkili ışık ayarları ve doğru kadrajlanmış fotoğraflar kullanın. Stok içerik paylaşacaksanız mutlaka değiştirerek özelleştirin. İlgi çeken görseller oluşturabilmek için sahneler kurun, değişik ışıklar kullanın ve yüksek pikselli kaydedin.

Gönderilerinize Konum Bilgisi Etiketleyin

“Instagramda takipçi nasıl artırılır?” Sorusuna verilebilecek güzel cevaplardan biri; konum bilgisi etiketleyin! Böylece o konumda olan insanların sizi keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Konum aramalarında çıkabilir, konumda bulunan kişilerin akışlarına düşebilir, konumdan trafik alabilirsiniz. İşiniz ve sayfanızla alakalı konumlar kullanabilirsiniz ancak illa doğru konum bildirimi yapmak zorunda değilsiniz. İstanbul’da olsanız bile İzmir konumunu kullanarak konumdan trafik almak için paylaşım yapabilirsiniz.

Bonus:

instagram’da takipçi nasıl artırılır?

Instagram gönderilerinizi çapraz paylaşım özelliği ile Facebook sayfanızda da paylaşabilirsiniz. Bu özelliği kullanmanızı tavsiye ederiz. İki sayfanın farklı kitlesi olduğunu unutmayın ve ikisi içinde aktif olarak hesap yönetimi yapın. Facebook gönderileri genellikle Instagram hesabınıza takipçi olarak katkı sağlıyor. Markanızın bir Instagram hesabının olduğunu ve orada eğlenceli içerikler paylaştığınızı göstermek takipçi kazanmak için güzel yöntemdir. Gönderilerinize bizi “Instagram hesabımızdan takip etmeyi unutmayın” gibi harekete geçirici cümleler yazabilirsiniz.

Instagram’da Takipçi Nasıl Artırılır?

Tüm detayları ve püf noktalarıyla “instagramda takipçi nasıl artırılır?” Sorusuna cevaplar verdik. Sosyal medya Instagram, etkili yönetildiği zaman takipçileriniz organik olarak büyüyecektir. Zor ve kıymetli olan şey; hedef kitlenize en uygun yaratıcı ve yenilikçi gönderileri oluşturabilmektir. Eğer profesyonel bir desteğe ihtiyacınız varsa Sosyal Medya Ajansı sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Neden Instagram Takipçileri Satın Almamalısınız?

Instagram kullanıcılarının ve marka yöneticilerinin en büyük soru işareti genellikle “Takipçi satın almalı mıyım?” Konusunda oluyor. Gözlemlerimize göre instagram bot takipçi zararları hakkında tecrübesi olmayan kullanıcılar hayatları boyunca bu hataya mutlaka bir kez düşüyorlar. Peki neden takipçi satın alınmamalı? Profesyonel sosyal medya yönetimi ile nasıl takipçi artırılır? Takipçi satın alırsam zararları ne olur? Hepsi ve daha fazlasının detayları şu şekilde;

Instagram Takipçileri Satın Alabilir Miyim?

Son yıllarda markalar veya kullanıcılar güvenilirliklerini artırmak ve talep gören sayfa imajı yaratmak için sık sık takipçi satın alıyorlar. Bu hileli davranış aslında imajınıza veya ticaretinize bir katkıda bulunmuyor ancak Instagram takipçilerinin satın alınabilir olması bu yolu tercih etmeyi kolaylaştırıyor. Kısa bir Google aramasından sonra birçok takipçi sitesine denk gelebilirsiniz. Elbette bu sitelerin sebep olduğu instagram bot takipçi zararları hakkında tüm detayları inceleyeceğiz ancak öncesinde bu siteler için birkaç noktaya değinmekte fayda var. Takipçi satın almak instagram sayfanıza zarar verecektir ayrıca bunun yanında kredi kartınıza hatta bilgisayarınıza da büyük zarar verebilir. Instagram’ın, instagram bot takipçi zararları için karşı çıktığı ve mücadele ettiği takipçi satan sitelerin güvenilirliği ciddi derecede düşüktür.

Hesabınıza takipçi satın almak isterken kartınızın bakiyesinden olabilirsiniz. Üstelik reklam sayfalarının virüslerinden bilgisayarınızın etkilenmesi ise an meselesi. Bu sayfalar düşük güvenilirliği olan sayfalardır. Eğer instagram bot takipçi zararları hakkında tüm görüşlere rağmen takipçi satın almak isterseniz bunu mutlaka sanal kart ile güvenlik duvarı açık bir bilgisayardan yapmanızı tavsiye ederiz. Takipçi sınıflarının yerli, yabancı, organik, spot şeklinde ayrıldığını hatta bu sınıflardan beğeni ve yorum bile alabileceğinizi söyleyebiliriz. Üstelik türüne, coğrafyasına ve eyleme göre tuhaf bir bütçelendirmeleri de var.  Ama bot hilelerin yaptığı onlarca kötü işlemden sonra markanızın bir itibari ya da güveni kalır mı işte ondan emin değiliz 🙂

Instagram Takipçileri Satın Almalı Mıyım?

Kesinlikle hayır. Bilmenizi isteriz ki instagram bot takipçi zararları hem hesabınızın güvenilirliğini yıkacak hem de hedef kitlenizi şaşırtarak gelecek reklam çalışmalarınızda sizi büyük ölçüde yanıltacaktır. Bot beğenmelerin ve takiplerin olması bir instagram sayfası için asla tek başına birşey ifade etmez. Bot beğeni ve takipler satışa dönüşmez, dönüşüm oranlarınızı iyileştirmez, reklam maliyetlerinizi düşürmez hatta düşürmediği gibi yanlış hedef kitle analizi yüzünden reklamlarınızı boşa harcamanıza bile sebep olur. Peki instagram bot takipçi zararları nelerdir? Gelin maddeler halinde bu zararlara birlikte değinelim;

Instagram’da Takipçi Nasıl Artırılır?

Yanlış Hedef Kitleye Erişim Sağlarsınız

İlk olarak instagram bot takipçi zararları hedef kitle erişimini nasıl yanıltıyor ona bakalım. Satın alma seçenekleri içerisinde bulunan global takipçi örneğine bir bakalım. Diyelim ki İstanbul sınırlarında bir spor salonunuz var. Instagram’da düzenli olarak içerik üretiyorsunuz. Hindistan’da yaşayan bir kadın neden İstanbul’daki spor salonunuzun içeriklerini görsün ki? Eğer takipçi satın alırsanız tam olarak böyle olacak. Dünyanın bambaşka yerlerinden sizin markanız, ürününüz hatta hedef kitleniz bile olmayan biri sizin içeriklerinizi görecek. Türk takipçi satın alsanız da bu zarar değişmeyecek. İzmir’de yaşayan bir kadın da sizin İstanbul’daki spor salonunuzla asla ilgilenmeyecek ve fark ettiği anda takipten çıkacaktır.

Düşük Reklam Performansına Sahip Olursunuz

Buna ek olarak instagram bot takipçi zararları kategorisinde bir de düşük reklam performansı bulunuyor. Reklam çalışmalarınız hedef kitlelere ulaşmak için planlanıyor. Bir reklamın performans verebilmesi ve bütçesini en etkili şekilde kullanabilmesi için hedef kitle çalışması oldukça önemlidir. Instagram hesabınızın reklamlarını planlamada önce analizlerini yaparak hangi kitleye reklam çıkacağınızı belirlemek isteyeceksiniz. Instagramda sizi kimler takip ediyor? Hangi yaş aralığı sizin instagram takipçi kitleniz? Hangi lokasyonlardan ulaşıyorlar? En çok hangi içeriğinize etkileşim yaratıyorlar? Hangi sürelerde size ulaşıyorlar? Gibi onlarca soruya cevap vermeniz gerek. Bu soruların cevapları ise sadece sayfa analizlerinizde. Hem bu veriler sizi yanıltacak hem de içerikleriniz ulaşması gereken kesime ulaşmayacaktır.

Yanıltıcı İstatistiklere Sahip Olur, Yanlış Analiz Yaparsınız

Instagram sayfanızda içerik üretmek için takipçilerinizin analizlerini sık sık incelemelisiniz. Hangi yaş aralığına ve hangi coğrafyaya hitap ettiğiniz içerik oluşturma aşamasında çok önemli. İçeriklerinizin beğenilmesi, sayfanızın büyümesi ve en önemlisi dönüşüm oranlarınızın artması için hedef kitlelerinizi analiz etmelisiniz. Peki satın alınmış takipçilerin olduğu instagram hesabında sayfayı nasıl analiz edeceksiniz? Hangi veriye güvenebilirsiniz? Cevabını biz verelim; satın alınmış takipçi olan sayfanın istatiksel verilerine asla güvenemezsiniz. Üstelik bu veriler belirli bir dönemden sonra da düzelmeyecek ve takipçiler hesabınızdan silinene kadar verilerinizi yanıltmaya devam edecektir. İşte instagram bot takipçi zararları bu aşamada da karşımıza çıktı ve içeriklerimizin kalitesi etkiledi. Gerçek takipçili hesapların verileri o hesap hakkında ciddi ipuçları verir. Eğer bu verileri doğru okursanız dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.

Instagram’da Takipçi Nasıl Artırılır?

Instagram Takipçileri Satın Almaya Alternatifler

Takipçi satın alma zararları ve bu zararların sonuçları hakkında detaylı bilgi paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Zararlardan bahsetmişken pozitif bir yaklaşımla önerilerde de bulunmak istiyoruz. Eğer takipçilerinizi artırmak, güçlü ve ilgi gören marka olmak, daha çok insanın radarına girmek istiyorsanız size kısaca birkaç öneride bulunacağız. Öncelikle takipçi satın almayın 🙂 İçeriklerinizi tasarlayıp üretmeden önce detaylı hedef kitle çalışması yapın. Doğru zamanda doğru içerikle reklam yayımları yaparak hedef kitlenize en etkili yoldan ulaşın. Düzenli içerik üretin ve rakip analizlerini önemseyin. Organik takipçi artırmanıza en büyük yardım influencer marketing gibi 3. Kişi yönlendirmeleri sayesinde olacaktır. Markalarla, ünlü isimlerle veya projelerle iş birliği yapın. Göreceksiniz çok daha fazla insana en doğru ve etkili biçimde ulaşmış olacaksınız.

Son olarak, sosyal medya yönetimi için instagram bot takipçi zararları hakkında okuduklarınıza inanın ve “takipçisiz hesap mı olur?” Korkusuna kapılarak sahte takipçi satın almayın. Organik takipçi artırmak için bir sosyal medya pazarlamasına gereken önemi mutlaka verin. Markanızı en güçlü ve doğru şekilde büyüteceğine emin olabilirsiniz.

Organik Olarak Instagram’da Takipçi Kazanma Yolları

Hedeflerinize sadık kalın

Instagram’da takipçi kazanma, hızlı ve kolay olan bir işlem değildir. İnsanları doğal yoldan kazanmanın çeşitli yolları var. Bunlardan ilki, onları tanımanız ve sadık kalmanızdır. Oluşturacağınız hesap ile hedefiniz kitlelere görünmek ve etkileşim toplamak olacaktır. Bu nedenle, öncelikle kimin için orada olduğunuzu keşfedin. Ardından, kitlenize sadık kalın ve onların istekleri doğrultusunda hareket edin. Kitlenizi iyi anladıktan sonra, onların beklentilerini karşılamaya çalışın. Böylece, kitlenizle aranızdaki ilişki kuvvetlenir ve sayfanız organik bir şekilde takipçi kazanmaya devam eder. Ayrıca, bu çalışmada aceleci davranmayın. Kullanıcılar size hemen etkileşim vermek zorunda değil. Sabırlı ve sadık olun. Potansiyel takipçilerinize zaman verin. Ve bu süreç boyunca onların çizgisinden gitmeye devam edin. Takipçi kazanmak için birbirinden farklı yollara peş peşe girmeyin. Zamanla insanlar size ulaşacak ve sayfanız büyüyecektir.

Instagram’da Takipçi Nasıl Artırılır?

Kimin için gönderi paylaştığınızı bilin

Instagram takipçi kazanma yolları arasında, hedef kitlenizi tanımak var. Eğer kimin için orada olduğunuzu bilmezseniz, boşa kürek çekmiş olursunuz. Kitlenizi, markanıza uygun olacak şekilde belirlemeniz gerekir. Detaylı bir araştırma yaparak, potansiyel kitlenizin yapısını oluşturun. Yaş, cinsiyet, konum ve ilgi alanları gibi birçok bilgiyi toplayın. Bu bilgiler sayesinde, daha doğru hedeflemeler yapabileceksiniz. Öte yandan, oluşturacağınız içerikler de hedef kitlenize daha uygun bir hal alacak. Hedef kitlenizi tanıyarak, sayfanızın gelişmesini ve organik takipçi kazanma işlemini hızlandırırsınız.

Marka imajınızı oluşturun

Bir marka imajına sahip olmanız, Instagram’da takipçi kazanma işlemini hızlandırabilir. Özellikle profilinizde görünen tasarımlarla, kullanıcılara hitap etmeyi deneyin. Kullandığınız renkler, şekiller ve görseller ile markanızın tarzını yansıtın. Sayfanız bir karmaşadan ibaret olmasın. Gönderileriniz bir düzen içerisinde durmalı. Böylece, kullanıcıların beğenisini kolayca kazanmış olursunuz. Öte yandan, eğer kullanıcılar imajınız beğenirse, başkalarına da paylaşma olasılıkları artar. Böylece, kolay yoldan tanınmış olursunuz. Görsellerin dışında bir de yazdığınız yazılara dikkat etmelisiniz. İçerik yazılarınızda da markanızın imajını yansıtabilirsiniz. Konuşma diliniz ve tavrınızla kullanıcıların ilgisini çekebilirsiniz.

Harika bir profil ve harika bir biyografi oluşturun!

İlk izlenim, Instagram takipçi kazanma yolları arasında yer alır. Bu noktada son derece dikkatli davranmalısınız. Potansiyel kullanıcılar, sayfanıza ilk kez ziyaret ettiğinde karşısına çıkan ilk yazı ve görsellerden sizi analiz eder. Eğer bu noktada onların ilgisini çekemezseniz, kaybetmiş olursunuz. Bu nedenle, profil ve biyografinizi güçlü ve ilgi çekici tutun. İnsanları sizi takip etmeleri için ikna edin. İçeriğiniz hakkında net olun. Marka imajınızı doğru yansıtın ve kullanıcılara karşı ilgili olduğunuzu gösterin. Özellikle biyografi kısmını gereksiz bilgilerle doldurmayın. Kısa ve öz bir şekilde, kullanıcıları kendinize çekin. Varsa web sitenizin linkini veya dükkanınızın konumunu ekleyin. Bunlar, kullanıcıya güven veren faktörlerdir. Bu şekilde ilk izlenimi kolayca kazanmış olursunuz.

İçeriğiniz konusunda yaratıcı olun

İçeriğiniz ile Instagram’da takipçi kazanma işlemini hızlandırırsınız. Markanız için belirlediğiniz konsepti, yaratıcı içerik fikirleriyle kullanıcılara sunun. Bu içeriklerde olabildiğince özgün olmaya çalışın. İnsanlar, basitlikten kaçar. Bu nedenle markanızın farkını içeriklerinizde yansıtın. Yaratıcı görsel veya videolarla profilinizi bir düzen içerisinde geliştirin. Karmaşıklıktan uzak fakat yaratıcı bir profil oluşturun. Eğer görsel açıdan başarılı bir profil yaratırsanız, organik takipçi kazanma açısından işleri hızlandırmış olursunuz.

Instagram hesabınızı tanıtın

Instagram takipçi kazanma yolları açısından en hızlısı tanıtım yapmaktır. Ücretli veya ücretsiz tanıtımlarla sayfanızı her yere yayın. Hedef kitlenize tanıtımlar yaparak ulaşmayı deneyin. Kullanıcılarla iletişim halinde olarak, sayfanız hakkında bilgiler verebilirsiniz. Ayrıca benzer profillere girerek, orada kendinizi tanıtabilirsiniz. Hedef kitlenizle etkileşim halinde olursanız, profiliniz daha hızlı yayılır ve takipçileriniz artar. Beğeni, yorum ve mesaj ile kendinizi insanların arasında gösterebilirsiniz. Bu tarz çalışmalar ile organik yoldan takipçi edinebilirsiniz.

Instagram’da Takipçi Nasıl Artırılır?

Mümkün olan her yerde Instagram profilinize bağlantı verin

Diğer sosyal medya platformlarında da Instagram’da takipçi kazanma için çalışabilirsiniz. Bütün hesaplardan, Instagram hesabınıza bağlantı verebilirsiniz. Böylece insanlar, size yalnızca Instagram üzerinden değil, aynı zamanda diğer mecralardan da erişmiş olacak. Bu durum, sayfanızın büyümesine oldukça katkı sağlayacaktır. Öte yandan, hedef kitleniz de genişlemiş olur. Sonuç olarak, sayfanızın organik büyümesi hızlanır ve daha verimli bir hal alır.

Instagram isim etiketinizi kullanın!

Kendinize Instagram takipçi kazanma yolları ararken, isim etiketini kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde, markanızı her fırsatta göstermiş olursunuz. İsim etiketi ile yapacağınız paylaşımlarda, daha profesyonel bir görüntü elde edersiniz. Ayrıca başkalarının da bu etiketi kullanmasını sağlayarak, sayfanızın daha hızlı büyümesine olanak tanırsınız.

Hashtaglerinizi alakalı tutun

Hashtagler, Instagram’da takipçi kazanma açısından en bilinen yöntemdir. Markanızla ve içeriğinizle alakalı hashtagler ile çalışmayı mutlaka denemelisiniz. Her gönderiniz için bu etiketleri kullanırsanız, içeriğinizin potansiyelini arttırırsınız. Ayrıca, diğer kullanıcılarının da sizi bu etiketler sayesinde bulmasını sağlarsınız. Etiketler, içeriğinizle alakalı olmalı. Aksi takdirde yanlış kişilere ulaşmış olursunuz. Buradaki amacımız, profilinizi doğru hesaplara ulaştırmak. Bu nedenle etiket seçimlerinizi de buna uygun olacak şekilde yapın. Ayrıca kullanacağınız etiketlerin, takipçi sayısı ne çok yüksek olmalı ne de çok düşük. Bu oranlar, sizin görünmenizi etkiler. Bu nedenle doğru hamleler yapmalısınız. Son olarak, bu etiketler yalnızca postlarınızda değil, aynı zamanda hikayelerinizde de etkili olur. Hikaye paylaşımlarınızda da etiket kullanmayı ihmal etmeyin.

Instagram profilinizi öne çıkarın

Öne çıkan profilinizle, Instagram takipçi kazanma yolları artar. Bunu başarmak hiç de zor değil. Öncelikle düzenli gönderiler paylaşmanız gerek. Ayrıca kullanacağınız etiketlerle de keşfete çıkmak için çalışmalısınız. Etkileşim oranlarınız artarsa, öne çıkma olasılığınız da artar. Böylece, daha fazla kullanıcıya ulaşırsınız ve takipçi sayılarınız artar. Profilinizle her gün ilgilenmelisiniz. Düzenli çalışmak bu noktada çok önemli. Ayrıca, diğer hesaplarla da etkileşiminizi sürdürün. Kendi profilinize gelecek etkileşim, sizin başkalarına verdiğiniz etkileşimle eşdeğerdir. 

Keşfet sekmesinde öne çıkın

Instagram takipçi kazanma yolları saymakla bitmez. Şimdi bir de keşfete hangi gönderilerle düşeceğinizi inceleyelim. Profilinizde yalnızca görsel paylaşmanız yetmez. Keşfete çıkmak için Instagram’ın diğer olanaklarında da faydalanmanız gerekir. Örneğin, IGTV veya Reels gibi gönderiler paylaşmayı deneyin. Bunlarla, daha kolay ve hızlı bir şekilde etkileşim kazanırsınız. Ayrıca, keşfete daha kolay çıkarsınız. Öte yandan, bu videolara ekleyeceğiniz etiketlerle de, şansınızı arttırabilirsiniz.

Doğru insanları takip ettiğinizden emin olun

Kitleniz, Instagram’da takipçi kazanma için birer aracıdır. Mutlaka alakalı kullanıcıları takip ettiğinizden emin olun. Sahip olduğunuz kitle, size etkileşim sağlayacak olan kullanıcılardan ibarettir. Bu nedenle, eğer yanlış kullanıcılardan oluşan bir kitleniz varsa, durumu hemen gözden geçirmeniz gerekir. Markanızla alakalı olabilecek kullanıcıları seçin. Böylece, sayfanızı daha kolay büyütürsünüz.

İlgili topluluklarda aktif kalın

Sektörünüzle ilgilenen gruplara dahil olarak, Instagram takipçi kazanma yolları arttırabilirsiniz. Buradan, hedef kitlenize daha rahat ulaşabilirsiniz. Ayrıca, hesaplarınız hakkında paylaşımlar yaparak, ücretsiz tanıtımlar yapabilirsiniz. Öte yandan, kendi sayfanız için fikirler de toplayabilirsiniz. Hedef kitlenizin beklentilerini, bu topluluklarda keşfedebilirsiniz. Böylece, hem sayfanızı tanıtırsınız hem de kendiniz için fikir toplarsınız.

Altyazılarınızda alakalı kullanıcılardan bahsedin

İçeriklerinizde yazacağınız yazılar, Instagram’da takipçi kazanma işlemi için yararlı olacaktır. Özellikle, gönderinizle ilgilenebileceğini düşündüğünüz kullanıcıları etiketleyerek şansınızı arttırabilirsiniz. Kullanıcıların, etiketlendiği görsellerde yerinizi alabilirsiniz. Ayrıca, onların takipçilerine de görünme fırsatını yakalarsınız. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, alakalı kişileri etiketlemenizdir. Aksi takdirde, beklediğiniz etkileşimi kazanamazsınız.

Kullanıcıları arkadaşlarını etiketlemeye teşvik edin

Instagram takipçi kazanma yolları, networkü genişletmenizle kolaylaşır. Sahip olduğunuz kullanıcıları, kendi arkadaşlarını etiketlemeleri için ikna edin. Bunun için, interaktif içerikler paylaşabilirsiniz. Ayrıca, çeşitli kampanya veya çekilişler düzenleyerek, etiketleme işlemi için teşvik edebilirsiniz. Özellikle arkadaşlar arasında oluşabilecek diyalogları, içeriğinile yaratmaya çalışın. Örneğin bir gönderi paylaşın ve altına “Bu özelliklere sahip arkadaşlarınızı etiketleyin” gibi bir cümle yazın. Böylece sahip olduğunuz kullanıcılar, kedi arkadaşlarını etiketlemek isteyecektir.

Gönderilerinizle tutarlı olun

İstikrar, Instagram’da takipçi kazanma için oldukça önemli bir faktördür. Mutlaka düzenli paylaşımlar yapmalısınız. Ayrıca alakalı içerikler oluşturmalısınız. Fakat eğer, düzensiz paylaşımlar yaparsanız takipçilerinizi ufak ufak kaybetmeye başlayabilirsiniz. Bu durumda hem takipçi kaybetmiş olursunuz, hem de gelebilecek yeni potansiyel takipçilerinizin de önünü kesmiş olursunuz. sonuç olarak, sayfanızda mutlaka tutarlı çalışmalar yapın.

Instagram’da Takipçi Nasıl Artırılır?

Stratejik bir zamanda yayınlayın

Sayfanızın en aktif olduğu saati bilmek, Instagram takipçi kazanma yolları arasında size en yardımcı olan faktördür. Her sayfanın belirli bir aktif saat dilimi vardır. Sizin kendi sayfanız için bu saatleri öğrenmeniz, etkileşim oranlarınızı arttırabilir. Bunun için, sayfanızın istatistikler kısmından en sık etkileşim aldığınız saatleri analiz edin. aldığınız sonuçlara uygun bir şekilde bundan sonraki paylaşımlarınızı yapabilirsiniz. Eğer doğru saatlerde paylaşım yaparsanız, alacağınız etkileşim oranı da artar.

İçeriğinizi planlayın

İçeriğinizin nasıl olacağını önceden planlarsanız, Instagram’da takipçi kazanma işlemi daha net bir hale gelebilir. Sayfanızda mutlaka planlı gidin. Önceden ne paylaşacağınızı hazırlayın. Böylece, sayfanızda aksaklıklar veya gecikmeler olmaz. Her içeriği doğru zamanda ve doğru yazılarla paylaşmaya özen gösterin. Ayrıca, içeriğinizin tasarımını da önceden planlamaya özen gösterin. Markanızın imajını yansıtacak doğru tasarımları önceden yaratın. Ve ihtiyacınız olduğu an rahatça paylaşın.

Altyazılarınızla yaratıcı olun

Her gönderinin altına yazdığınız yazılar, Instagram takipçi kazanma yolları için hızlı bir basamak olur. Fakat bu yazılarda yaratıcı olmaya çalışın. Sürekli aynı cümleleri kurmaktan kaçının. Ayrıca içeriğiniz hakkında temiz ve net yazılar yazmaya özen gösteri. Kullanıcılar bu yazıları okurken sıkılmasınlar, onun yerine keyif alarak okusunlar. Bunu hedefleyerek, yaratıcı yazılar yazmaya çalışın.

Hikayelerinizi interaktif hale getirin

Instagram’da takipçi kazanma için birçok farklı yöntem var. Hikayeler de bunlardan biri. Paylaştığınız hikayelerde, takipçilerinizle konuşmaya çalışın. Bunun için soru-cevap veya anket tarzı paylaşımlar deneyebilirsiniz. Hikayelerinizle takipçilerinize sorular sorun. Alacağınız cevaplara da mutlaka dönüş yapın. Böylece, interaktif bir paylaşım yapmış olursunuz. Ayrıca, takipçilerinizle aranızdaki ilişkiyi de daha samimi bir hale sokarsınız. Daha birçok farklı yöntemle takipçilerinizle konuşmayı deneyin. Bu durum, insanların sizi kendi sayfalarında paylaşmasına neden olabilir.

Canlı yayın yapın

Canlı yayınlar sayesinde, Instagram takipçi kazanma yolları genişler. Bu yayınlarınızda birçok şey kazanabilirsiniz. Örneğin, takipçilerinizin güvenini ve samimiyetini. Ayrıca bu yayınlarda, markanız hakkında detaylı bilgiler verebilirsiniz. Takipçilerinizle sohbet etmeye çalışarak onların sizden beklentilerini de analiz edebilirsiniz. Bir canlı yayından, birçok bilgi edinebilirsiniz. Son olarak, canlı yayınlarınıza konuk davet ederek, kitlenizi ikiye katlayabilirsiniz. Bunun sebebi, gelen konuğun kitlesi de sizi izleyecek olmasıdır.

Profilinizde bir çekiliş düzenleyin

Çekilişler, Instagram’da takipçi kazanma için birebirdir. Sayfanızda oluşturacağınız çekilişlerle hem etkileşim hem de organik takipçi kazanabilirsiniz. Ancak bu çekilişleri sürekli yaparsanız, takipçileriniz sizi yalnızca yapacağınız çekilişler için takip etmeye başlar. Bu da, sayfanız için pek yararlı olmaz. Belirli aralıklarla oluşturacağınız çekilişler sayesinde sayfanızı anlık yükselebilir ve kitlenizi genişletebilirsiniz. Ayrıca, çekilişlerinizde mutlaka dürüst olun. Özellikle kazananı açıklarken mutlaka adil davrandığınızı takipçilerinize belirtin. Aksi takdirde takipçi kaybedebilirsiniz.

Instagram’da reklam vermeyi deneyin

Instagram takipçi kazanma yolları arasında en bilineni instagram reklam verme yöntemidir. Sayfanız için oluşturduğunuz reklam kampanyasıyla, takipçi kazanabilirsiniz. Tabi bu noktada hedef kitlenizi doğru tanıdığınızdan emin olmalısınız. Aksi takdirde vereceğiniz reklam alakasızı kullanıcıların önüne çıkabilir. Bu da, sayfanız için pek de istemediğiniz bir durum olabilir. Doğru bir hedef kitle çalışmasıyla, sayfanızı kolayca büyütebilirsiniz. 

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content