Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce Mahmut Orkun Köksalan tarafından gerçekleştirildi.

Markanızın instagram hesabı var ancak etkili bir içerik planı oluşturmayı bilmiyor musunuz? O zaman bu yazımız tam size göre. Sosyal Medya Ajansı taktikleriyle instagram için içerik oluşturma ve instagram içerik fikirleri hazırladık. Detaylara geçelim ve en etkili sosyal medya içerik takvimi nasıl oluşturulur öğrenelim. Ancak başlamadan önce belirtmek gerekir ki; dijital pazarlama ve dijital pazarlama trendleri noktasında geniş bilgi edinecek vakti bulamadıysanız ve işin daha çok yönetim kısmında yer aldıysanız bazı şeyler size karışık gelebilir. Tam da bu aşamada profesyonel bir İçerik Ajansı ile iletişime geçebilir, işi alanının uzmanlarına bırakabilirsiniz.

Instagram Profiliniz İçin Bir İçerik Teması Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle instagram içerik oluşturma temanızı belirlemelisiniz. Her marka kendi hedef kitlesi ve ruhuna göre bir tarz seçmelidir. Renk ve çizim argümanlarının markanıza ve hedef kitlenize uyması için instagram içerik fikirleri konusunda araştırmacı davranmalısınız. Ürün veya hizmetinizi en etkili şekilde gösterecek, paylaşım stillerinize eşlik edecek bütünlük sağlayacak konseptler belirlemelisiniz. Font ve tamamlayıcı ikonlarla şemalar kurgulamalı, renk bütünlükleri ile sadeliği yakalamalısınız. İçerik temanızı seçmeden önce sosyal medya içerik takvimi konularınızı değerlendirmeli sizin için önemli olan kampanya ve kutlama günlerine uyum sağlayacak içerikler kurgulamalısınız.

Instagram Pazarlama İçeriğinizi Nasıl Planlayabilirsiniz?

Pazarlama fikirleri için instagram içerik oluşturma aşamasına geçtiğinizde avantajlı ürünlerinizi ve pazarlama hedeflerinizi göz önünde bulundurarak instagram içerik fikirleri yaratmalısınız. Reklam stratejilerinizi kurgulayacağınız etkili bir takvim, fiyat avantajı sağlayacağınız ürünlere özel tasarım ve hedef kitle fikirlerini de instagram için içerik oluşturma çalışmanıza dahil edin. Size en çok fayda sağlayacak satış stratejilerini önemli günlerle buluşturmayı deneyin. Takviminizi hazırlarken hedef pazarınızın etkin olduğu kampanya günlerini, kutlama zamanlarını ve katılım gösterdikleri mecraları takip edin. Özelleştirilmiş tarihlerle içerik planlaması yapın. Sosyal medya içerik takvimi çalışmanızı destekleyecek reklam modelleri, etkili bütçe yönetimi ve içerik üretimini planlama hedeflerinize dahil edin.

Instagram Yayın Takviminizi Planlayın

Yola çıkmadan önce yolda karşılaşacağınız ve pazarlama faaliyetlerinize katkı sağlayacak günleri belirleyin. Ancak sosyal medya içerik takvimi hazırlarken sadece satış odaklı olursanız hedef kitlenizi çekmeye çalışırken itebilirsiniz. Oluşturduğunuz takvimde mutlaka fayda sağlayan, eğlendiren, bilgi veren ve test-oyun sunan içerikler bulundurun. Tatil günlerini, kampanya günlerini, anma günlerini ve kutlama günlerini belirlediğiniz güçlü bir takvim oluşturun. Bunu yaparken bütünleyici olmaya dikkat edin, instagram için içerik oluşturma farklı hedef kitle türlerini kapsamalı. Tek bir hedef kitleye odaklanarak takvim oluşturmayın. Etkileyici, güçlü ve dikkatle hazırlanmış takvimler yaratın.

Instagram YayıN Takviminizi PlanlayıN

Instagram yayın takviminizi planlayın

Instagram İçeriğini Planlamaya Yardımcı Olacak Araçlar

Güçlü bir mecra kullanımı için instagram için içerik oluşturma fikirlerinizi tarihlerle özelleştirin. Planladığınız instagram için içerik oluşturma takvimine kolaylıkla uyum sağlamak için sosyal mecraların yönetimine katkıda bulunmak için geliştirilmiş araçlardan yararlanın. Sosyal medya araçları sayesinde hem kolaylıkla markanızın bulunduğu alanları yönetebilir, içeriklerinizi tarih ve saat odaklı planlayabilir hem de paylaşımlarınız hakkında tek bir kanaldan rapor alabilirsiniz. Raporların instagram içerik fikirleri hakkında size büyük fayda sağlayacağını da belirtmeliyiz. Hangi içeriğinizin ne kadar etkileşim aldığını ve hedef kitlenize hangi içerikle daha rahat ulaştığınızı bu araçlarla kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Bu sayede sosyal medya içerik takvimi yönetimini en etkili şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

Instagram Pazarlama İçeriğinizi Nasıl Oluşturabilirsiniz?

Pazarlamak istediğiniz ürün veya hizmetin içeriğini oluştururken video, ses ve görsellerden beslenin. Tasarımsal verilerinizin etkin olması yapacağınız instagram için içerik oluşturma çalışmalarınızı desteklerken daha başarılı satışlar yapmanıza da katkı sağlar. İçerik oluşturmak için de araçlardan yararlanabileceğiniz gibi ihtiyacınız olan çalışmaları sağlayacak ekiplerden profesyonel destek alabilirsiniz. Oluşturacağını tüm instagram içerik fikirleri alanında uzman tasarımcılar ve fotoğrafçılar tarafından desteklenmeli. Doğal, özgün ve yaratıcı içeriklerle sosyal medya içerik takvimi çalışmalarınızı besleyin. Sesler ve videolardan oluşan içeriklerin daha dikkat çekici olduğunu unutmayın ve kullanacağınız araçlar veya iş birliği yapacağınız ajanslar tarafından etili bir yönlendirme alın. Sosyal medya içerik oluşturma araçları profesyonel tasarımcılar kadar başarılı olamasa da doğru kullanım ve iyi bir gözlemle markanızı yönetmenizde size katkı sağlayabilir. Eğer instagram içerik oluşturma aşamasında içerik üretiminizi siz yapacaksanız iyi bir rakip analizi ve pazar araştırması yapmayı ihmal etmeyin.

Instagram İçeriği Oluşturmaya Yardımcı Olacak Araçlar

Hem video hem fotoğraf hem de tasarım aşamasında birçok araçtan destek alabilirsiniz. Sosyal medya içerik takvimi oluşturduktan sonra içeriklerinizi üretmek için bazı araçları kullanabilirsiniz. Bunlardan bazıları video alanında sizi desteklerken bazıları da tasarım aşamasında size katkıda bulunacak. Etkili bir içerik üretimi için kullanabileceğiniz araçların başında Canva geliyor. Ayrıca Crello, Pixl, Pablo gibi birçok araçtan da destek alabilirsiniz. Bu aşamada instagram içerik oluşturma çalışmalarınızı güçlendirecek araç önerilerimizi “2020 Yılında Kullanmanız Gereken Sosyal Medya Araçları Nelerdir?” Yazımıza tıklayarak detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Instagram Pazarlama İçeriğinizi Nasıl Planlayabilirsiniz?

Yaptığınız instagram için içerik oluşturma çalışmaları başarılı bir sosyal medya içerik takvimi ile buluşunca sizin bile tahmin edemeyeceğiniz dönüşümler alacaktır. Bunun için tek yapmanız gereken instagram içerik fikirleri ile tasarımları plan doğrultusunda yayımlamak. Eğer instagram içerik oluşturma aşamasını tamamladıysanız etkili bir planlama aracı kullanmayı deneyebilirsiniz. Önceden belirlediğiniz saat ve gün aralığında otomatik olarak yayım yapacak bu araçlar birçok platformu yöneterek size kolaylık sağlayacaktır. Planlamalarınıza tarih ve gün verileri girmeden önce mutlaka raporları inceleyin ve hedef kitlenizin aktif olduğu aralıklarda yayım yapın. Bu kısa sürede daha çok etkileşim almanızı sağlayacak ve satış faaliyetlerinize hız katacaktır.

Instagram Pazarlama İçeriğinizi Optimize Etme

Araçlardan destek alarak yönetim ve üretim yapabilseniz de algoritmaların ve satış kanallarının değerlerine göre optimizasyon yapmayı ihmal etmeyin. Başarılı bir instagram için içerik oluşturma çalışması doğru optimizasyonlarla dönüşümlerinizi artırır. Ancak zayıf bir iletişim dili ve eksik veri ile yola çıkarsanız sosyal medya içerik takvimi çalışmanız hedeflerinize ulaşmanızı sağlamayacak hatta instagram içerik fikirleri ne kadar başarılı olursa olsun reklamlarınız, bütçeleriniz ve reklam metinleriniz etkili şekilde optimize edilmediği için harcamalarınız sizi satış ve pazarlama hedeflerinize ulaştırmaya yetmeyecektir. Hem bütçe hem de görsellerinizi gerekli araştırma, test ve raporlardan ilham alarak optimize edin. Ancak bu şekilde instagram için içerik oluşturma aşamasını başarılı şekilde yürütebilirsiniz. Bunları doğru bir şekilde yapabilmek için de mutlaka bir reklam ajansı ile çalışmaya başlayın.

Instagram Pazarlama İÇEriğInizi Optimize Etme

Instagram pazarlama İçeriğinizi optimize etme

İçeriğiniz İçin Optimum Başlık Uzunluğunu Kullanın

Oluşturacağınız içeriğin sosyal medya içerik takvimi çalışmalarına hizmet edebilmesi için başlık ve metin alanlarının doğru optimize edilmesi, etkili etiketleme ve anahtar kelimelerle güçlendirilmesi gerekir. Yani yapacağınız tüm instagram için içerik oluşturma çalışmalarınızı optimumum açıklama ve başlıklarla desteklemelisiniz. Açıklamaların yeteri kadar okunmadığını düşünseniz bile yeterli bilgi ve iletişimi kurmayı ihmal etmeyin. Bu aşamaya geçtiğinizde en etkili yazı alanınızın içerik başlığınız olduğunu söyleyebiliriz. Yeteri kadar uzun ama güçlü başlıklar en az görsel kadar dikkat çekicidir ve hedef odaklıdır. Kısaca instagram içerik oluşturma faaliyetlerinizde etkili başlıkları mutlaka kullanın.

Toparlayacak olursak, sosyal medya araçlarından destek alarak pazarlama hedeflerinize emin adımlarla yaklaşmanızı sağlayan araçları kullanın. Görsel, metin, reklam alanı ve tasarımlarınızı optimize edin. Doğru hedef kitleye doğru sosyal medya içerik takvimi ile ulaşın. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi hala süreçler karmaşık ve detaylı geliyorsa mutlaka alanında uzman bir Sosyal Medya Ajansı ve/veya İçerik Ajansı ile çalışın. Böylece en güçlü instagram içerik fikirleri ortaya çıkacak ve başarılı bir sosyal medya içerik takvimi oluşacaktır.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply