Skip to main content

Son güncelleme 7 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Instagram hedef kitle oluşturma yöntemlerine değindiğimiz bu yazımızda, bilmeniz gereken bütün taktiklere ulaşacaksınız. Bütün incelikleriyle nasıl doğru bir hedef kitle oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Yapacağınız reklam çalışmalarında daha doğru hedef kitle planlamaları için mutlaka alanında uzman bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmaya başlayın.

Instagram hedef kitle oluşturma

Sayfanızda önceden verdiğiniz reklamlar sayesinde, Instagram hedef kitle belirleme çalışması yapabilirsiniz. Bunun için yapacağınız kitle analizleri çok önemli. Doğru bir çalışma sayesinde, bir sonraki reklam kampanyanızda daha doğru ve nokta atışı hedeflemeler yapabilirsiniz. Ayrıca her kampanyanızda mutlaka oluşturduğunuz bir hedef kitle ile çalışın. Böylece bütçenizi daha alakalı kullanıcılar için harcamış olursunuz. Öte yandan, hedef kitle oluşturmak, Instagram’da yapacağınız her paylaşım için de oldukça önemlidir. Oluşturacağınız içerik için de size yol gösteren bir unsur olacaktır. Kitlenizi ne kadar iyi analiz ederseniz, o kadar başarılı olursunuz.

Reklamlar Için Instagram Hedef Kitle Oluşturma Çeşitleri

Instagram hedef kitle oluşturma işlemi nasıl çalışır?

Facebook size Instagram hedef kitle oluşturma konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Vereceğiniz reklamlarda, aldığınız sonuçları takip ederek işe başlayabilirsiniz. Kimlerin sizinle ilgilendiğini veya reklamınıza tıklayarak size ulaştığını Facebook’un reklam yöneticisinden inceleyebilirsiniz. Buradan birçok detaya ulaşmanız mümkün. Öte yandan, kendiniz de kitlenizi manuel olarak analiz etmeyi deneyebilirsiniz. Sizi takip eden veya sizinle etkileşim içerisinde bulunan hesapları inceleyebilirsiniz. Böylece, kullanıcıların nelerden hoşlandığını veya hangi sayfaları takip ettiğini görebilirsiniz. Bu bilgiler de, hedef kitlenizi tanımanıza yardımcı olacaktır.

Facebook ve Instagram üzerindeki hedef kitle türleri

Yukarıda da belirttiğim gibi, Instagram hedef kitle belirleme yöntemi Facebook sayesinde oldukça kolay. Bu alanda Facebook bize üç farklı hedefleme seçeneği sunar. Bunlar, Özel (Custom Audience), Benzer (Lookalike Audience) ve Kaydedilmiş hedef kitlelerdir. Bu çalışmalar sayesinde, sayfanızla alakalı olabilecek kullanıcıları bulmak mümkün. Doğru planlandığı durumda, daha başarılı reklam ve içerik çalışmaları yapabilirsiniz.

Kaydedilmiş kitleler

Instagram hedef kitle oluşturma sırasında önceden kaydettiğiniz bir hedef kitleniz yoksa sıfırdan yaratabilirsiniz. Facebook bu alanda sizden bazı alanları doldurmanızı ister. Bu bilgiler sayesinde, bir hedef kitle şemasına sahip olursunuz. Böylece bir sonraki reklam çalışmanızda bu kitleyi kullanarak daha hızlı işlemler yapabilirsiniz. Facebook’un istediği bilgiler şunlardır: 

 • Konum: Bu alanda, hedef kitlenizin bulunduğu konumu işaretlemeniz gerekir. Detaylı bir şekilde konumu belirleyin. Bu konumda yaşayanları veya yakın zamanda bulunmuş olanları dahil edebilir veya planın dışında tutabilirsiniz. Karar tamamen size aittir.
 • Demografik Yapı: Burada, hedef kitlenizin dilini, cinsiyetini ve yaşını seçersiniz. Bu bilgilerle daha spesifik bir kitle oluşturmuş olursunuz. Böylece çemberi biraz daha daraltırsınız.
 • İlgi Alanları: Çok daha spesifik bir hedefleme için ilgi alanlarını işaretleyin. Buradan, kullanıcıların alışveriş hareketlerini, hobilerini, mesleklerini, aile yapılarını ve takip ettikleri alanları işaretleyerek hedefleme yapabilirsiniz. Böylece hedef kitlenizi daha belirli alanlara göre seçmiş olursunuz.
 • Davranış Hedeflemesi: Son olarak kullanıcıların davranışlarına göre hedefleme yapabilirsiniz. Kullandıkları cihazı veya alışveriş alışkanlıklarını belirleyebilirsiniz. Ayrıca özel günleri, yıldönümleri gibi detayları da seçebilirsiniz.

Reklamlar Için Instagram Hedef Kitle Oluşturma Çeşitleri

Özel hedef kitle (Custom Audience)

Instagram hedef kitle belirleme işlemini daha fazla geliştirmek isterseniz, özel hedef kitle çalışması yapabilirsiniz. Burada, kendi web site verilerinizi veya uygulama içi aldığınız verileri kullanarak kitle oluşturabilirsiniz. ayrıca Facebook etkileşimlerini de kullanarak çalışmalarınızı genişletebilirsiniz. Bu alanda kullanabileceğiniz birden fazla yöntem var. Bunlarla hedef kitlenizi daha doğru tanıyabilirsiniz.

 • Müşteri Veritabanı: Size bilgilerini bırakan kullanıcıların e-mail adreslerini Facebook’a kaydederek, hedef kitlenizi oluşturabilirsiniz. Böylece doğrudan sizinle etkileşime geçmiş kullanıcıları hedeflemiş olursunuz.
 • Web Site Veritabanı: Bu çalışmayı yapabilmeniz için Facebook Piksel kodunu sitenize yerleştirmeniz gerekir. Bu kod sayesinde sitenize gelen kullanıcıları analiz edebilirsiniz. Ayrıca doğrudan bu bilgileri Facebook’taki hedef kitle çalışmanıza entegre edebilirsiniz. Bu yöntem oldukça verimlidir, çünkü, daha net ve doğru bilgilerle ilerlemenizi sağlar. Ayrıca aldığınız bilgiler ile daha doğru hedeflemeler yapabilirsiniz.
 • Etkileşim Tabanlı Bilgiler: Buradan toplayacağınız bilgiler, Facebook ve Instagram üzerinden elde etmiş olduğunuz etkileşimlere bağlıdır. İçeriklerinize gelen etkileşimleri sistem toplar ve size ortalama bir hedef kitle panosu sunar.
 • Mobil Uygulama Verisi: Web sitenizde olduğu gibi, mobil uygulamanızı da takip edebilirsiniz. Facebook’un sunduğu araçlar sayesinde, uygulamanıza gelen kullanıcıların verisini toplayabilirsiniz. Böylece mobil uygulamanıza gelen kitleyi daha yakından analiz edersiniz.

Benzer hedef kitle (Lookalike Audience)

Bu seçeneği kullanarak, Instagram hedef kitle oluşturma çalışmasını geliştirebilirsiniz. Daha önce topladığınız verileri kullanarak, alakalı kitlelere ulaşabilirsiniz. Yukarıda belirttiğim yöntemleri kullandığınızda karşınıza çıkan kitleyi kaydedersiniz. Ardından benzer hedef kitle seçeneği ile, alakalı olan diğer potansiyel kitleye ulaşmaya başlarsınız. Böylece daha geniş kapsamlı bir çalışma yaparsınız. Bu hedefleme seçeneği, işletmeniz için faydalı olabilecek bir yöntemdir. Sonuç olarak, topladığınız verideki kitlenin dışında kalan, ancak sizinle alakalı olabilecek diğer kullanıcıları da dahil etmiş olursunuz.

Instagram hedef kitle oluşturma ile ilgili merak edilenler

Özellikle sosyal medya pazarlamasının yoğunlaşmasıyla, Instagram hedef kitle belirleme yöntemleri oldukça merak konusu olmaya başladı. İnsanlar, oluşturdukları kampanyanın doğrudan kitlelerine yönlendirmeyi hedefler. Böylece hem bütçeden hem de zamandan tasarruf etmiş olurlar. Doğru bir hedef kitle belirleme çalışması, sağlam araştırmalar gerektirir. Ancak Facebook’un bizim için sağladığı yöntemler bu işi oldukça kolaylaştırıyor. Ancak yine de, bu alanda merak edilen soruları gelin cevaplayalım.

Hedef kitle analizi nasıl yapılır?

Özellikle Instagram hedef kitle oluşturma çalışması sandığınız kadar zor değil. İlk etapta, sahip olduğunuz kitleyi tanımaya çalışın. Onların hareketlerini ve etkileşimde oldukları sayfaları analiz edin. Ardından, sahip olduğunuz kullanıcılardan yola çıkarak alakalı olabilecek farklı kullanıcıları hedefleyin. Ayrıca, sahip olduğunuz kullanıcıları analiz etmekte zorlanırsanız yukarıda bahsettiğim yöntemlerle daha kolay öğrenebilirsiniz. Facebook bu konuda oldukça yardımcıdır. Hem Facebook ve Instagram sayfalarınızda, hem de web sitenizde bulunan kitleleri yardımcı araçlarla kolayca öğrenebilirsiniz. Manuel bir şekilde de kitlenizi tanımanız mümkün. Sizi takip eden veya potansiyel takipçilerinizin sayfalarında gezinerek, nelerden hoşlandıklarını gözlemleyebilirsiniz. Böylece hedef kitlenize dair daha fazla bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Instagram video ve görsel reklam ölçüleri nelerdir?

Instagram hedef kitle belirleme çalışmanız bittikten sonra, sıra reklam oluşturmakta. Bu alanda oluşturmuş olduğunuz hedef kitleyi kullanabilirsiniz. Ancak her şey kitleyi oluşturmakta bitmez. Oluşturacağınız kampanyanın tasarım çalışması da oldukça önemlidir. Kullanıcılara sunacağınız video veya görselin son derece ilgi çekici olması gerekir. Ayrıca kaliteli bir görüntü elde edebilmek için belirlenen ölçülere sadık kalmalısınız. Instagram’da hem görsel hem de video için dört temel boyut kullanılır. Bunlar, 1:1, 16:9, 9:16 ve 4:5 olarak belirlenmiştir. Kısaca görsel ve video boyutları şunlardır:

 • Yatay Görseller: 1080 x 1080 piksel
 • Kare Görseller: minimum 600 x 750 piksel
 • Hikaye Görselleri: 1080 x 1920 piksel
 • Yatay Video Ölçüsü: 600 x 315 piksel
 • Kare Video Ölçüsü: minimum 600 x 600 piksel
 • Dikey Reklam Video Ölçüsü: minimum 600 x 750 piksel

Artık tüm detaylarıyla nasıl hedef kitle oluşturacağınızı biliyorsunuz. Kampanyanız için en doğru hedefleme çalışması için profesyonel bir Sosyal Medya Ajansı veya Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content