Skip to main content

Son güncelleme 2 yıl önce tarafından gerçekleştirildi.

Sosyal medya pazarlaması ve stratejileri nasıl oluşturulur? En etkili yöntemler ve bilinmesi gereken tüm detaylarıyla sosyal medya pazarlamasını anlatıyoruz. Markanızı öne çıkaracak, yeni kitlelere ulaşmanızı sağlayacak ve dönüşümlerinizi artıracak yöntemler için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal pazarlama nedir? Bunu şöyle anlatabiliriz; her gün binlerce kullanıcı sosyal medya platformlarında zaman geçiyor ve ağda kaldığı sürece yüzlerce uyarıcıya maruz kalıyor. Markalar kullanıcıların dikkatini çekmek için birtakım çalışmalar yaparak dönüşümlerini artırmak için sosyal medya platformlarını kullanıyor. Markaların sosyal medya platformlarında yaptığı çalışmalar sosyal pazarlama adıyla anılıyor ve geleneksel pazarlama artık karşımıza sosyal medya pazarlaması olarak çıkıyor. Siz de markanızın daha çok kitleye ulaşmasını ve daha çok ilgi görmesini isterseniz Sosyal Medya Ajansı sayfamızı inceleyebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması

Sosyal Medya Pazarlama Tanımları

Sosyal medya pazarlama yöntemleri, potansiyel müşteri kitlesinin etkileşim ve dönüşüm değerleri üzerine kurulu. Markalar kendi içeriklerini hedef kitlelerine göre planlıyor ve daha çok ilgi görmek için geliştiriyor. Bu çalışmalar içerisinde bazı başlıklar karşımıza çıkıyor; içerik, grafik, kaynak, hashtag, paylaşım, etkileşim ve istatistikler. Sosyal medya ortamlarında pazarlama yetilerinizi geliştirmek isterseniz öncelikle bu tanımları öğrenmelisiniz. Gelin bu tanımların detaylarına ve nasıl geliştirilebileceğine bakalım:

İçerik:

Bir sosyal medya yöneticisinin kendisini en çok geliştirmesi gereken alan içerik pazarlamasıdır. Markanız için yapacağınız paylaşımlar platforma göre farklı değişiklik göstermeli ve her platformun hedef kitlesine uygun içerikler üretilmeli. Instagramda paylaştığınız bir gönderinin yapısı ile LinkedIn’de paylaştığınız gönderinin yapısı aynı olmamalı. Dinamikleri ve hitap şekli farklı mecralarda paylaşımlarınız da değişiklikler gösterebilmeli.

Grafik:

Grafik çalışmaları takipçileriniz için çok önemli. Sosyal medya hesaplarınızda yaratıcı ve benzersiz olmaya dikkat etmelisiniz. Önemli olan ne sunduğunuz değil nasıl sunduğunuzdur. İçeriklerinizi doğru tarzda ve doğru metinlerle sunarsanız mucizenin gerçekleşmesini görebilirsiniz. Tasarım dili sosyal medyada dikkat çekmek, marka algısı yaratmak ve güçlü görünmek için önemli bir aşamadır. Reklam görsellerinizi veya paylaşımlarınızı hazırlarken bu detayı unutmayın. Tasarımlar üzerinde düşünülmesi gereken ve profesyonellik isteyen aşamalardır.

Kaynak:

Hangi kaynaktan yürüyeceğinize karar verirken mutlaka platformların özelliklerini ve paylaşımların şeklini göz önünde bulundurun. Bir örnekle anlatalım, kahve hakkında uzun bir blog yazınız var ve paylaşım yapmak istiyorsunuz. Seçtiğiniz platformlar Instagram ve Twitter diyelim. Blog yazınızı şöyle paylaşabilirsiniz; bir tweet atıp insanlara en sevdiği içeceği soran mini anket paylaşırken “kahve severleri böyle alalım, hiç bilmediğiniz 2 tarif yayımda” Ya da Insragrama atmadan önce “çay mı kahve mi” anketi yaparak ve paylaşıma link vererek paylaşabilirsiniz. Kaynakları ve platformları en doğru ve etkili şekilde kullanmış olacaksınız. İyi bir sosyal medya pazarlaması için önemli olan trafik ve etkileşim yaratmaktır. Eğer blog yazısını sadece link olarak atsaydınız emin olun etkileşime girememiş ve yazınıza dikkat çekememiş olurdunuz. Örnekleri kendi markanıza göre uyarlayıp artırabilirsiniz.

Hashtag:

Kullanıcıların etiketlerle arama yaptıklarını ve gönderilerine etiket eklemeyi çok sevdiğini yapılan araştırmaların sonuçlarında görebiliyoruz. Bu bilgiyi markanızın sosyal medya pazarlaması için etkili bir hamleye dönüştürebilirsiniz. En çok etkileşim alan etiketlere içerik üreterek ya da ürettiğiniz içeriğe bir etiket belirleyerek; insanların dikkatini çekmeyi ve markanız hakkında konuşmalarını sağlayabilirsiniz.

Paylaşımlar:

Sosyal medyada yaptığınız paylaşımlar algoritmaya ve hedef kitlenize uygun olmalı. Belirli bir rutin belirleyip düzenli olarak paylaşım yapın. Bazen insanların ilgilenmediği içerikleriniz olabilir, onları iyi gözlemleyin. En çok sevilen içeriklerinizle hiç reaksiyon almayan içerikleriniz arasında farkları keşfetmeye çalışın. Böylece paylaşımlarınızı geliştirebilir ve değiştirebilirsiniz.

Etkileşim:

Etkileşim, sosyal mecraların en değerli hareketidir. Bütün kullanıcılar ve hatta markalar tüm paylaşımlarında en çok etkileşim değerlerini önemser. Bunu yükseltmek her ne kadar sizin elinizde olsa da bazen algoritmaların da etkilediğini göreceksiniz. Doğru saat ve doğru gönderiyi belirlemek için deneme yanılmalar yapın. Gönderilerinizin etkileşim değerlerini yükseltmek için sponsorlu olarak öne çıkarmayı unutmayın. Yorum, beğeni ve paylaşım almak için öncelikle takipçilerinize sonra da potansiyel hedef kitlenize ulaşmanız lazım. Ancak reklamsız bunun mümkün olmayacağını bilmelisiniz. Unutmayın ücretsiz olarak hizmet veren bu platformlar aslında bir ticarethane ve sizin kredi kartlarınızla yakından ilgileniyorlar 🙂

İstatistikler:

Yakından takip etmeniz gereken ve tabiri caizse hiç gözünüzü ayırmamanız gereken kanal; istatistiklerdir. Paylaşımlarınızın ne kadar etkili olduğunu, ne kadar doğru hamle yaptığınızı ve zayıf olduğunuz alanları görmeniz için bu verileri okumak ve anlamak zorundasınız. Gözlemlemekten vazgeçmeyin, her zaman daha üst verilere ulaşmak için rakip analizleri ve istatistik takibi yapın.

Sosyal Medya Pazarlamaya Genel Bakış

Genel olarak sosyal medya pazarlaması için rekabeti yüksek bir alan diyebiliriz. Çok fazla marka çok fazla strateji üzerinde çalışıyor ve şartlar eşit değil. Markaların rekabet gücünü reklam bütçeleri ve hedef kitleleri belirliyor. Doğru adımlarla düşük bütçeler ile rekabet etmekte mümkün. Ancak bunun için mutlaka profesyonel destek almalı ve bir sosyal medya ajansı ile çalışmalısınız. Etkili içerikler yaratmak, doğru analizler yapmak ve en zoru dönüşüm maliyetlerini azaltmak sadece profesyonellerin üstesinden gelebileceği konulardır. Deneme yanılma yöntemi sosyal medya pazarlamasında size vakit kaybettirebilir. Siz deneyerek bulmaya çalışırken rakipleriniz potansiyel müşterilerinizi kapmış olabilir. Bu zorlu mücadeleyi doğru adımlar atarak başarabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmeniz yeterli.

2020 Sosyal Medya Pazarlama Trendleri

2020 sosyal medya pazarlama trendleri

2020 Sosyal Medya Pazarlama Trendleri

Sosyal medya pazarlaması hakkında konuşurken en çok değişimden bahsediyoruz. Çünkü bu mecralar inanılmaz bir hızla gelişiyor ve değişiyor. Hayatımıza yeni giren bir sosyal medya özelliği bile kısa bir sürede kendini kabul ettirebiliyor. Hem uygulamalar hem de kullanıcıları değişime oldukça açık. Üstelik bu hızlı yenilenme ve büyüme çabası beraberinde bizlere şu alışkanlığı kazandırdı: çabuk sıkılıyoruz. Artık etrafımızdaki her şey tam bir tüketim nesnesine dönüştü. Onlarca video, görsel ve müzik paylaşımlarını hızlıca tüketiyor daha fazlası için defalarca sayfamızı yeniliyoruz. Bu talebe uymak için pazarlama trendleri de sıklıkla değişime uğruyor. 2020 İle hayatımıza yeni giren pazarlama trendlerine bir bakalım;

Video İçerikler Yükselişe Geçti

En belirgin değişimi içerikler yaşıyor. Daha çok video izliyor ve sosyal medya platformlarını yeni video özellikleri yaratmaya itiyoruz. Platformlar video içerikler için yeni özellikler geliştirdikçe videoya olan ilgide artıyor. Daha çok video içerik üretmeye çalışın.

Daha Az Metin Kullanın

Daha az okumamızda video içeriklerin de payı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak şundan eminiz, 2020 trendlerinde uzun yazılar ve metin paylaşımları yok. Gönderilerinize kısa yazılar yazın, net ve açıklayıcı olun. Kimse karmaşık yazıları anlamak için uğraşmak istemiyor artık. Bir neslin sadece yazı içerikleri paylaştığı dönemin sonuna geldik.

Etkileşim Yaratmak Daha Önemli

Takipçilerinize anketler yapın, artık takipçiler etkileşime girebilecekleri paylaşımlara daha çok ilgi gösteriyor. Fikirlerini sorduğunuz gönderiler paylaşın. Yorumlarda tartışmayı ve diğer takipçilerle iletişim kurmayı oldukça seviyorlar. Mesela yeni sezon ürünlerinizde hangi konsepti daha çok beğendiklerini sorarak bir etkileşim trafiği yaratabilirsiniz. Markalar da bu gönderileri oldukça benimsedi çünkü araştırmalar için takipçilerinin fikirleri oldukça önemli.

Mesajlaşma Trendi Geliyor

Pazarlama araştırmaları Messenger ve WhatsApp gibi kanalların daha çok ilgi göreceğini ve hatta önümüzdeki birkaç yıl içerisinde pazarlama dünyasının en değerli kanalı olacağını söylüyor. Bunu iş görüşmelerimizi bile yaptığımız WhatsApp uygulamasını ne kadar çok kullandığımıza bakarak anlayabiliriz. Henüz pazarlama çalışmaları üzerinde ciddi farklar yaratmış olmasa da yakın gelecekte ciddi bir güç kazanacağı belli. Pazarlama stratejlerinize mesajlaşma uygulamalarını da eklesiniz iyi edersiniz, bizden söylemesi 🙂

Sosyal Medya Pazarlamasının Faydaları

Sosyal medya pazarlaması için birçok fayda sayabiliriz. Ancak bizce onu bu kadar önemli yapan en büyük faktör ulaşılabilir olması. Markaların hedef kitlelerinin neredeyse hepsi sosyal medya kullanıyor ve üstelik bu uygulamalar ücretsiz. Bu ulaşılabilirlik mükemmel bir cazibe noktası. Hem markalar hem takipçiler için. Marka bilinirliğini artıran çalışmalar yapmak oldukça kolay. Etkili bir pazarlama yöntemi ile satış artışı yakalayabilirsiniz. Yeni müşterilere ulaşmak, yüksek trafik alan web sitelerine sahip olmak ve daha hızlı iletişim kurmak gibi faydaları var. Geleneksel pazarlama yöntemlerine göre çok daha ekonomik bir yol olmasına rağmen çok daha fazla yeni müşteri yaratmanızı sağlıyor.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Sosyal medya pazarlaması için strateji oluşturmak ilk kuraldır. Doğru hedefler koyup detaylı araştırmalar yapmanız gerekli. Başarıya götüren stratejiler oluşturmak için işe hedef kitle çalışarak başlayın. Unutmayın, sosyal medyada başarılı olmak hedef kitlenizi doğru anlamakla alakalıdır. Markanız için ulaşılabilir hedefler koyun. Eğer hedefiniz olmazsa markanızı büyütemezsiniz. Zamanınızın bir bölümünü rakip analizine ayırın ve düzenli olarak anahtar kelime çalışın. Dijitalde başarılı olmak rakip analizi ve anahtar kelime performansınıza bağlıdır. İçeriklerinizin düzenli ve etkili olmasını sağlayın. Otokontrol mekanizması oluşturun; rakiplerinize göre neyi daha iyi yaptığınız kadar hedeflerinize göre neyi daha iyi yaptığınızda önemli. Kendinizi ve markanızı planlarınız dahilinde kontrol edin. Tüm bunlar başarılı bir strateji oluşturmanız için yeterli.

Sosyal Medya Metrikleri

Sosyal medyada bazı metrikler oldukça önemli. Markanızın pazarlama performansını yükseltecek metrikleri aşağıya sıraladık;

Social Share of Voice – Hubspot

Markanız hakkında konuşulanları mutlaka araştırmalısınız “Social Share of Voice” metriğini kullanın; Hubspot ile bu araştırmayı tamamlayabilirsiniz. Ne konuştuklarını bilirseniz neyi iyileştirmeniz ya da ön plana çıkarmanız gerektiğini de bilirsiniz.

Audience Growth Rate – Hootsuite

Takipçi değerinizi ve değişimlerinizi ölçerek içeriklerinizin etkisini görebilirsiniz. Bu metrik takipçi değişiminizi ve büyümenizi hesaplamaya yardımcı olacak.

Click Trough Rate (CTR) – Hootsuite

Paylaşımlarınızdan tıklama almak oldukça önemli değil mi? Bu metrik ile yaptığınız paylaşımlardan ne kadar tıklama aldığınızı görebilirsiniz. Tıklama alma oranlarını yükseltmek için call to action butonları kullanmayı unutmayın.

Takipçi, marka bahsetmeleri ve tıklama oranları sosyal pazarlamada oldukça önemli metrikler. Ancak ölçümleyebileceğiniz onlarca metrik var. Sosyal medya için kullanabileceğiniz araçların detaylarını ve özelliklerini öğrenmek için “2020 Yılında Kullanmanız Gereken Sosyal Medya Araçları Nelerdir?” Yazımızı mutlaka okuyun.

Sosyal Medyada Pazarlamaya Başlayın

Hemen gerekli analizleri yaparak sosyal medya pazarlamasına başlayın. Markanız için gerekli platformlara karar verin, içerik pazarlaması geliştirin ve nasıl organik büyüyeceğinizi planlayın. Doğru zamanda doğru paylaşımlar yaparak etkileşim verilerinizi yükseltebilir ya da dönüşümlerinizi artırabilirsiniz. Profesyonel destek almak ve markanızı büyütmeye başlamak için Sosyal Medya Ajansı sayfamızdan bizimle iletişime geçin. Hemen markalaşalım!

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content