Skip to main content

Son güncelleme 7 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Bugünkü makalemizde Youtube video açıklamaları nasıl yazılmalı, yazarken nelere dikkat edilmeli ve algoritması hakkında konuşacağız. Hadi o zaman anlatmaya başlayalım. Ayrıca burada anlatılanlar eğer sizin için yeterli gelmemişse alanında uzman profesyonel bir sosyal medya ajansı ile iletişime geçmenizi öneririz.

YouTube Video Açıklaması Nedir?

Youtube video açıklaması, YouTube’un hazırladığınız video içeriği daha rahat bir şekilde algılayabilmesine yardımcı olan bir meta verisidir. Doğru bir şekilde optimize edilmiş YouTube açıklamaları YouTube aramalarında daha üst yerlerde yer alırlar.

Youtube Video Açıklamanız Neden Önemli?

YouTube, videonuza koyduğunuz başlığı, Youtube açıklamanızı ve etiketlerinizi video içeriğinizin içeriği hakkında daha çok bilgi sahibi olmak için kullanır. Daha net ifadeyle iyi bir optimizasyon yapılmış bir YouTube açıklaması YouTube aramasındaki sıralamasını daha tepe noktalara çıkarabilir. Bakıldığında Youtube hazırladığınız açıklama metninizi SEO’ya uygun optimize etmenizi önerir.

Youtube'Da Video Açıklamaları Nasıl Yazılmalı?

Peki bu en doğru Youtube açıklama metinlerini nasıl yazabilirsiniz? Artık size onu göstermenin zamanı geldi. Hadi başlayalım.

150+ Kelime Sayısını Hedefleyerek Yazın

Birçok Youtube kanalı açıklama metnine önem vermiyor ve o alanı boş bırakıyor. Youtube videonuz hakkında bir şey anlamıyorsa arama sonuçlarında o videodan çok bir şey beklememelisiniz. Hazırladığınız videolardan beklediğiniz dönüşleri almak istiyorsanız oyunu kuralına göre oynamanız gerekiyor. İşte bu yüzden 150+ üzeri kelime sayısının yer aldığı açıklama metinleri hazırlamanız sizin için önemli.

Youtube'Da Video Açıklamaları Nasıl Yazılmalı?

Üst kısımda yer alan görseldeki gibi boş bırakılan YouTube açıklama metinlerinden mutlaka ama mutlaka kaçınmalısınız.

İlk 2-3 Cümleye Önem Verin

Youtube’un algoritması açıklama metninizin ilk 2-3 cümlesinde yer alan anahtar kelimelere daha fazla önem verir.

Youtube'Da Video Açıklamaları Nasıl Yazılmalı?

Youtube aslında tam olarak şunu öneriyor: “En önemli anahtar kelimelerinizi açıklama metninizin başlangıcına koymalısınız.”

Bu yüzden ana anahtar kelimeniz muhakkak açıklama alanınızın başında yer almalı.

Örneklemek gerekirse “Cold Brew Coffee” kelimesi için bir arama yapalım.

Youtube'Da Video Açıklamaları Nasıl Yazılmalı?

Gördüğünüz gibi arama sonucunda en üst sırada yer alan tüm videolar, açıklama metinlerinin ilk cümlesinde o anahtar kelimeye yer vermişler.

İlgili Blog: YouTube’da İzlenme Nasıl Arttırılır?

Tıklama Oranı (CTR) İçin Açıklama Metninizi Optimize Edin

Açıklama metninizin ilk birkaç satırı tıklama oranınız için de önemlidir. Neden diye sorabilirsiniz? Çünkü açıklama metninizin ilk 2-3 cümlesi arama sonuçlarında yer alır.

Youtube'Da Video Açıklamaları Nasıl Yazılmalı?

Bu yüzden metninizi SEO dostu ve tıklamaya yönlendiren şekilde yapmak önemlidir. Aksi durumda kullanıcılar videolarınızı göremeyebilir. Sizin yaptığınız video da bu durumda boşa gidebilir.

Hedef Anahtar Kelimeyi 2-3 Kez Tekrarlamalısınız

Artık anahtar kelimenizi videonuzun başına eklediğinize göre, şimdi bir de o anahtar kelimenizi 2-3 kez daha tekrarlamanız gerekiyor. Açıklama metninize anahtar kelime doldurmaktan bahsetmiyorum, sakın yanlış anlamayın. Sadece hazırladığınız video içeriğin bu konu ile ilgili olduğunu YouTube’a anlatmaya çalışıyoruz. Bütün derdimiz bu.

İlgili Anahtar Kelimeleri Metninize Ekleyin

İlgili anahtar kelimelerinizi Youtube açıklama metninize ekleyin. İlgili anahtar kelimeleri eklemek Youtube’a hazırladığınız video içerik hakkında ek bilgi verir. Buna ek olarak açıklamanıza ilgili anahtar kelimeleri dahil etmek, YouTube ve Google arama sonuçlarında bu eklediğiniz terimler için sıralama almanıza yardımcı olur.

Konuyu örneklemek gerekirse hedef anahtar kelimenizin “Photoshop nasıl kullanılır” olduğunu düşünelim.

İlgili anahtar kelimeleriniz şöyle olmalı:

Photoshop kullanma

Photoshop’a başlamak

Bu kelimeleri açıklama metninize serpiştirmeniz gerekiyor.

YouTube Açıklama Metni Orijinal Olmalı

Youtube yüklediğiniz her video için ayrı bir açıklama metni hazırlamanız gerekiyor. Hazırladığınız açıklama metinlerinin %100 orijinal olduğundan emin olmalısınız.

YouTube göre açıklama metninin orijinal olmasının katkısı şudur:

Youtube'Da Video Açıklamaları Nasıl Yazılmalı?

Bu yüzden kanalınızda aynı açıklama metnine sahip başka videolarınız varsa hemen geriye dönün ve o videolara yukarıda anlattığımız kurallara özgü, orijinal metinler hazırlayın. Bu yaptığınız çalışma eski videonuzu yeniden diriltebilir.

Bu Şablonu Adım Adım Uygulayın

Eğer ki açıklama metnini yazarken zorlanıyorsanız, kafanız karışıyorsa şu şablonu adım adım izleyin.

Youtube'Da Video Açıklamaları Nasıl Yazılmalı?

Tabii ki nasıl yazmanız gerektiği konusunda özgürsünüz. Ancak çok basit bir şekilde ne yapmanız gerektiğini anlatan bu şablon YouTube’a yeni bir video yüklediğiniz yapmanız neler yapmanız gerektiğini çok net bir şekilde anlatıyor. Takılırsanız destek alabilirsiniz.

Önerilen Video İçin Optimize Edin

“Önerilen Video” izlediğiniz videonun sağ tarafında yer alan videoların sütununu kast eder. Aramanın yanında önerilen videoda videonuzun görüntülenmesini sağlayabilir. Peki önerilen videoyu nasıl optimize edebilirsiniz? Öncelikle şunu belirtelim YouTube videonuzun meta verilerinin önerilen video algoritmasında önemli bir yer aldığını söylüyor. Konuyu şöyle anlatalım, açıklama metninizde yer alan anahtar kelimeler başka bir videonuzun açıklama metnindeki anahtar kelimelerle eşleştiği zaman YouTube’un videonuzu önerilen video olarak tanıtma ihtimali artıyor.

Youtube'Da Video Açıklamaları Nasıl Yazılmalı?

Bu yüzden açıklamanızda son düzenlemelerinizi yaparken konunuzla ilgili popüler bir video bulun. Sonrasında aynı anahtar kelimelerin bazılarını açıklama metninize yerleştirin.

Artık açıklama metni yazarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, YouTube’un açıklama metninde önemsediği şeyleri ve nasıl yazmanız gerektiğini biliyorsunuz. Hiç vakit kaybetmeyin eğer açıklama metniniz yoksa yanlışsa da düzeltmeye hemen başlayın! İşin içinden çıkamadığınız noktada bir içerik ajansı desteği de alabileceğinizi unutmayın.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content