Skip to main content

Uluslararası SEO, özellikle uluslararası faaliyetlerde bulunan işletmeler için son derece kritik bir öneme sahiptir. Bu süreç teknik bakımdan normal SEO çalışmalarından farklı değildir. Sadece benzer süreçlerin birden fazla konumlara ve farklı dillere göre gerçekleştirilmesi gereklidir. Bu da normal SEO süreçlerinden daha fazla zaman alan çalışmalar yapılması anlamına gelmektedir. Giderek daha da globalleşen ticaret dünyasında uluslararası SEO da gitgide daha önemli hale geliyor. Eğer siz de web siteniz için kusursuz bir uluslararası SEO optimizasyonu hedefliyorsanız, profesyonel bir İçerik Ajansı ile birlikte çalışmanızı tavsiye ederiz.

Uluslararası SEO Nedir?

Uluslararası arama motoru optimizasyonu (SEO), adından da anlaşılacağı üzere, arama motorlarında hangi ülkeleri hedeflemek istediğinizle ilgilenen SEO çalışmalarıdır. Bu çalışmalar, iş için hangi dilleri kullandığınızın kolayca belirlenebilmesi adına web sitenizi optimize etme süreçlerinin tamamını kapsar. Uluslararası SEO ile web sitenizi şehrinizden veya ülkenizden trafik çekmek için optimize etmek yerine, farklı ülkeler ve diller için optimize edersiniz.

Uluslararası SEO En İyi Uygulamaları

Uluslararası SEO, özellikle, web sitenizi başka ülkelerden ziyaret edenlerin sayısı fazla ise daha da önem kazanır. Çünkü bu kullanıcılar doğal olarak farklı dilleri konuşuyor olacaklardır. Bu durumda, uluslararası SEO ile web sitenizde bazı değişiklikler yaparak herkes için daha iyi bir deneyim yaratabilirsiniz. Tamamen uluslararası hale getirilmiş, yani, özellikle farklı bir ülkeyi ve dili hedefleyen bir site oluşturmak istiyorsanız, bunu gerçekleştirmek için yapmanız gerekenler üç aşamadan oluşmaktadır:

 • İlk olarak ülke hedefleme yapmanız gerekir. Bunun için, uluslararası uyumlu bir URL yapısı ile hedef ülkenizi veya bölgenizi belirtin.
 • İkinci adımda ise dil hedeflemesini gerçekleştirmeniz gerekir. Bunun için dil etiketlerini kullanarak sayfalarınızın hangi dili hedeflediğini belirleyin.
 • Son aşamada ise hedef kullanıcılarınızın dillerinde içerik oluşturmaya devam etmelisiniz.

Bazen yalnızca belirli bir dili veya belirli bir ülkeyi hedeflemek istiyor olabilirsiniz. Bu durumlarda, bu üç hedeften yalnızca biri veya ikisi için çalışmak isteyebilirsiniz. Örneğin, İspanyolca sloganlı tişörtler konusunda uzmanlaşmış bir çevrimiçi giyim şirketiniz olduğunu varsayalım. Bu durumda Meksika da İspanya kadar işletmenizle alakalı bir ülkedir. Bu tarz uluslararası SEO çalışmalarında belirli bir ülkeyi hedeflemek yerine İspanyolca dilini hedeflemek daha akıllıcadır.

Uluslararası Siteler İçin URL Yapıları

Web sitesi sahiplerinin web siteleriyle belirli bir ülkeyi hedeflemek için kullanabileceği birkaç URL yapısı vardır. Bir ülke kodunun içerdiklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • ccTLD: Bu kodlar, bizzat Google tarafından tanımlanmıştır. Bunlar, kullanıcılara ve arama motorlarına bir web sitesinin hangi ülkede, devlette veya bölgede kayıtlı olduğunu belirtmek için iki harfli kodlar kullanmaktadır. Örnek vermek gerekirse Türkiye için “.tr” kodu kullanılır. Google bu kodları genel olarak ele almaktadır. Yani, bunların, başka amaçlar için de yaygın olarak kullanıldığını unutmayın.
 • Subdomain: Uluslararası hale getirilmiş içerikler, kök etki alanından bağlantı hakkını geçen veya alamayan ayrı bir üçüncü düzey etki alanına yerleştirilir.
 • Subdirectory: Uluslararası hale getirilmiş içerikler, bir kök etki alanının belirli bir alt dizinine veya alt klasörüne yerleştirilir.
 • Dil parametreleriyle gTLD: Genel bir üst düzey alan, bir URL parametresi eklenerek belirli bir dili konuşanlar hedeflenir. Bu URL parametreleri başlıca olarak “.com”, “.net” veya “.org” olabilir.
 • Farklı domain: Uluslararası hale getirilmiş içerikler, uluslararası olmayan siteden tamamen farklı bir kök domaine yerleştirilir.

Web Sitenizi (veya web sitesi sayfalarını) Dille Hedefleyin

Hreflang veya dil meta etiketlerini kullanarak hangi dilleri işlemek üzere ayarladığınızı arama motorlarına gösterebilirsiniz. Bunlar, içeriğinizin hangi dillerde mevcut olduğunu belirten kod parçalarıdır. Web sitenizin dilini ayarlarken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Haydi şimdi bu konulardan bahsedelim. Bu hususları şu şekilde sıralayabilmek mümkündür:

 • Her şeyden önce site gezintinizden içeriklerinize ve yardım masanıza kadar her şeyin hedeflediğiniz bölgenin ana dilinde olduğundan emin olmalısınız.
 • Makine çevirileri kullanamamalısınız. Çünkü bu çeviriler yeterince iyi olmamaktadırlar.
 • Bir kullanıcıyı web sitenizde konuma göre otomatik olarak farklı bir dile yönlendirmeyin. Alternatif bir dil sitesi önermeniz sorun olmaz. Fakat, insanların bulundukları konumdan farklı dillerde arama yapmalarının sebebini bilemezsiniz. Örnek olarak bu kişi İspanya’da tatil yapan İngiliz bir turist olabilir. Bu turistin İngilizce olarak yapmış olduğu aramayı konumuna göre otomatik olarak İspanyolca diline yönlendirmemelisiniz.
 • Web sayfalarınızın farklı dillerdeki sürümlerini göstermek için tanımlama bilgileri veya komut dosyaları kullanmaktan kaçının. Arama motorları bu tür dinamik içerikleri tarayamaz. Bunun yanı sıra kullanıcılar da bu tür içerikleri görüntüleyemeyebilir.

İçeriğinizi Hedef Kullanıcının Diline ve Kültürüne Göre Uyarlayın

Hedef kitlenize yönelik uygun bilgiler sağladığınızdan emin olmak önemlidir. Adresler ve telefon numaraları gibi iletişim bilgileriyle birlikte birkaç ekstra özellikten daha faydalanmalısınız. Yerel dili, para birimini ve saat dilimini kullanarak, kullanıcılara ve arama motorlarına doğru yerde olduklarına dair güçlü sinyaller göndermiş olursunuz. Ayrıca tasarımınızı ve içeriğinizi oluştururken kültürel farklılıkları da göz önünde bulundurun. Farklı bölgeler, renk, düzen ve mizah tarzı gibi konularda farklı anlayış ve algılayış biçimlerine sahip olma eğilimindedirler. Kullanıcılara, web sayfalarınızın onlar için tasarlandığını açık bir şekilde belirterek, olumlu bir deneyim yaşama şanslarını artırabilirsiniz. Ayrıca, düzgün bir şekilde uygulandığında, uluslararası arama motoru optimizasyonu (SEO), kullanıcılar için neredeyse fark edilmez olmalıdır. Yani, kullanıcıların, ilgili içerikleri sadece kendi dillerinde ve kendi bölgelerinde almaları yeterlidir. Diğer seçeneklerle onları yormamalısınız. Bu nedenle, doğru sinyallerden faydalanmanız gerekmektedir. Bu sinyaller, arama motorlarının doğru kişilere doğru içeriği göstermesine yardımcı olan önemli etkenlerdir.

İlgili Makale: İçerik Stratejisi ve SEO Stratejisi: Detaylı Rehber

Rakiplerin Analiz Edilmesi

Uluslararası SEO çalışmalarınızda size yardımcı olacak bir diğer konu da rakip web sitelerinin doğru bir şekilde analiz edilmesidir. Rakipleriniz Uluslararası SEO konusunda neler yapmış? Hangi içerikleri hangi dillerde ve konumlarda gösteriyor? Bu araştırmalar kendi web sitenizin uluslararası SEO çalışmalarında yol gösterici önemli veriler sağlayabilir. Aynı zamanda sizi daha fazla çalışma ve araştırma yapmanın yükünden de kurtarabilir.

Doğru Anahtar Kelimelerin Belirlenmesi

Anahtar kelimeler, tüm SEO çalışmalarında olduğu gibi uluslararası SEO çalışmalarında da son derece önemlidir. Fakat, bu çalışmalarda birden fazla dilde doğru anahtar kelimeleri belirlemek gerekir. Bu sebeple, web sitenizin uluslararası SEO optimizasyonunu gerçekleştirirken, yapacağınız anahtar kelime çalışmaları daha fazla vaktinizi alabilir. Bu çalışmalarda size yardımcı olabilecek araçlardan faydalanmanız işinizi son derece kolaylaştırabilir. Hatta, bir SEO Ajansı ile anlaşarak bu süreci neredeyse hiçbir zahmete girmeden de tamamlayabilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.