Skip to main content

Artık daha çok izliyor ve video reklamlara daha çok tıklıyoruz. Bu veri YouTube reklam verme konusunu daha çok talep görür hale getirdi. Youtube da reklam verme fikriniz varsa öncesinde mutlaka bu yazıyı okumalı ve YouTube reklam dönüşümü hakkında bilgileri almalısınız. Gerekli ayarları yaptığınızda YouTube video reklam verme beklediğinizden daha başarılı olacaktır. Sosyal Medya Ajansı ile yapacağınız çalışmalarda profesyonel YouTube reklamları planlayabilirsiniz.

1: YouTube Kanalınızı Google Ads’e Bağlayın

Bir reklam planlaması yapmadan önce ilk olarak teknik gereklilikleri yerine getirmelisiniz. Bu da Google Ads hesabınız ile YouTube kanalınızı birbirine bağlamak kadar basittir. Youtube video reklam verme için Google Ads kontrol panelinizden sağ üst köşedeki açılır pencereye gelin. Araçlar ve Ayarlar > Bağlı Hesaplar sekmesine tıklayın. Açılan sayfada Youtube seçtikten sonra (+) ikonuna basın ve işlemleri tamamlayın.

Google Ads'de Yeni bir Video Reklam Kampanyası Oluşturun

Google Ads’de Yeni bir Video Reklam Kampanyası Oluşturun

2: Google Ads’de Yeni bir Video Reklam Kampanyası Oluşturun

Youtube kanalınız ile Google Ads hesabınızı bağladığınıza göre artık reklam vermeye hazırsınız. Google Ads ekranında “Kampanyalar” sekmesine gelin ve “Yeni Kampanya” sekmesine tıklayın. İlk kez bir YouTube kampanyası yürütüyorsanız, “Hedef Kılavuzu Olmadan Bir Kampanya Oluşturun” şıkkını seçmenizi tavsiye ederiz. Böylece manuel bir görüntüleme başına maliyet (GBM) belirlemeye başlayabilirsiniz. Yeterli veriye ve dönüşüme sahip olduğunuzda, diğer hedeflere bakabilirsiniz. Ardından youtube reklam verme kampanya türünüzü ve videonuzu seçerek devam edin.

İşte reklam verebileceğiniz birkaç format:

*Atlanabilir video reklamlar, ana videonun öncesinde, sırasında veya sonrasında gösterilir. Kullanıcılar bu reklamları 5 saniye sonra atlayabilir.

*Atlanamayan video reklamlar, kullanıcının izlediği videonun öncesinde, sonrasında veya sırasında görünen reklamlardır. Ayrıca atlanamayan video reklamlar, bölgesel ayarlara bağlı şekilde 15 veya 20 saniye uzunluğunda olabilir.

* Bumper reklamlar atlanamaz. Ana videoda oynarlar ve 6 saniyeye kadar uzunlukta olabilirler.

Bir Teklif Verme Stratejisi ve Bütçe Seçin

Youtube video reklam verme çalışmanızın etkili olması ve reklamlarınızın verimli görüntülenmesi ve tıklanması için doğru teklif stratejisi oluşturmaya özen gösterin. Yeteri kadar bütçe ayırmazsanız reklamlarınız etkili olmayacaktır. Unutmayın Youtube reklamları diğer sosyal medya reklamlarına göre biraz daha agresif bütçeler sever ve daha maliyetlidir. Tekliflerinize başlangıç ve bitiş tarihi verebilirsiniz. Toplam bütçe kullanmak çoğu zaman günlük bütçe kullanmaktan iyidir. Google günlük bütçeleri çok hızlı harcayan bir yapıya sahip.

Ağları Seçin

Seçim alanlarınıza geldiğiniz zaman mutlaka YouTube videolarını seçin ve Görüntülü Reklam Ağı’nda YouTube Arama Sonuçları ve Video İş Ortakları’nın işaretini kaldırın. Reklamlarınızı bu yerleşimlerde yayımlamak istiyorsanız, youtube reklam verme verilerinizin daha ayrıntılı olması için farklı bir kampanya oluşturun. Coğrafi bilgileri seçtikten sonra youtube video reklam verme ağlar adımını da tamamlamış olacaksınız.

İçerik Hariç Tutmalarını Ayarlama

Youtube video reklam verme içerik hariç tutma önemli bir işleve sahip. Bu özellik sayesinde markanızın görüntülenmesini istemediğiniz konuları ve reklam alanlarını seçebilirsiniz. Hariç tutulan içerik seçenekleri, işletmenizle ilgili olmayan hassas kategorileri ve kategorileri devre dışı bırakmanıza olanak tanır. Youtube da reklam verme için aynı zamanda belirli platformları ve saatleri de hariç tutarak stratejik bir filtreleme yaratabilirsiniz.

İlgili Rehber: En Detaylı Facebook Reklam Verme Kılavuzu

3: Reklam Gruplarını ve Kitle Hedeflemeyi Ayarlayın

Youtube video reklam verme çalışmamızda reklam gruplarına geldik. Her zaman belirttiğimiz gibi reklam gruplarına doğru isimler vermeye özen gösterin. Bu isimler youtube reklam verme kampanyalarınızı inceleme ve datalarını çekme aşamasında çok işinize yarayacaktır. Anahtar kelimelere odaklanarak bir youtube da reklam verme grubu oluşturduysanız “Anahtar Kelime Reklamı x Kampanya” diye adlandırabilirsiniz.

Hedef Kitlelerinizi ve Demografik Bilgilerinizi Tanımlayın

Youtube da reklam verme çalışmanıza hedef kitlelerle güç katmalısınız. Hedef kitlenizin cinsiyetini, yaşını, ebeveynlik durumunu ve gelir seviyesini seçerek başlayın. Hedef kitle çalışmalarınızı YouTube reklam verme alanında kullanmadan önce mutlaka markanızın ve web sitenizin Google Analytics verilerini gözlemleyin. Youtube video reklam verme çalışması yaparken üzerinde çalışılmış stratejik hedef kitleler kullanın. Kitleler sekmesinden aşağıdaki noktalara dikkat ederek hedef kitle belirleyebilirsiniz.

*Yakın İlgi Alanı: Yakın ilgi, hedef kitlenizin konu veya kategori hakkında sahip olduğu uzun vadeli bir ilgi alanıdır. İlgi alanları, URL’ler ve yerleri kullanarak markanızla ilgili kitleyi oluşturabilirsiniz.

*Pazar: Belirli bir ürün veya hizmet için pazardaki kişilerdir. Son 14 gün içinde bir anahtar kelimeye ilgi duymuş veya anahtar kelime aramış kişiler bu kategoriye örnek olarak verilebilir.

*Yaşamsal Olaylar: Bunlar yakın zamanda taşınan, bir ev satın alan, emekli olan, evlenen vb. Hedef kitlelerdir.

*Özel Amaç Kitlesi: Özel bir amaç kitlesi oluşturmak için birbirine benzer en az 50 anahtar kelime ekleyin. Google daha sonra reklamlarınızı bu anahtar kelimeleri arayan kişilere göstermeye başlayacaktır.

* Yeniden Pazarlama: Sahip olacağınız en güçlü kitle! Web sitenizi veya açılış sayfanızı ziyaret etmiş veya YouTube videolarınızdan herhangi birini izlemiş kişilerin oluşturduğu hedef kitle tam olarak burada kullanılıyor.

Anahtar Kelimeler, Konular ve Yerleşimlerle Erişiminizi Daraltın

YouTube, reklamlarınızı hedef kitlenizin ilgi gösterdiği anahtar kelimelere göre yayımlar. Anahtar Kelimelerinizin hedef odaklı olması YouTube reklam verme çalışmanızı güçlü kılmak için önemlidir. Youtube video reklam verme ayarlarında anahtar kelime bölümüne yeni ve benzer anahtar kelimeler yazın. Hedefleyebileceğiniz potansiyel anahtar kelimelerin bir listesini size gösterecek ve geliştirecektir. Kitlelerinizden her birini kendi reklam gruplarında test etmelisiniz, böylece hangilerinin en iyi sonucu verdiğini görebilirsiniz. Her kampanyanın farklı olduğunu unutmayın.

4: Bir Teklif Tutarı Belirleyin

Google ve Youtube sosyal medya reklamlarına oranla biraz daha güçlü bütçeleri talep eder. Youtube video reklam verme çalışması için teklif tutarlarınızı biraz daha agresif tutmayı deneyebilirsiniz. Video reklamınızı yüksek trafikli videolarda (en çok görüntülenen içerik) göstermek istiyorsanız, cesur bütçelerle teklifinizi planlamalısınız.

Youtube Reklamı İçin Bir Teklif Tutarı Belirleyin

Youtube Reklamı İçin Bir Teklif Tutarı Belirleyin

5: YouTube Video Reklamınızı Oluşturun

Youtube reklam verme çalışmalarında belirleyici bir diğer unsur ise formatlardır. Yatay videoların (16: 9) yanı sıra kare (1: 1) ve dikey (9:16) videoları YouTube’a yükleyebilirsiniz. Kare ve dikey videolar markanıza çeşitlilik katar ve kullanıcının akıllı telefonunu tutarken videoyu dikey modda izlemesini sağlar. Youtube video reklam verme için kampanyalarınızı çeşitli farklı videolarla hazırlamak, reklam öğeleri oluşturmak, izleyicilerle daha iyi etkileşim kurmanıza yardımcı olur. Önemli bir diğer ayrıntı ise reklamınız için bir video kullanmak istiyorsanız, önce onu YouTube’a yüklemeniz gerekir. Ardından video URL’sini kopyalayın ve reklam kurulumunuzdaki Video Reklamınızı Oluşturun bölümüne yapıştırın. Daha önce yayımlanmamış bir videonun reklamını planlamak mümkün değildir. YouTube reklam çalışmalarınızı bu doğrultuda ayarladıktan sonra geriye sadece dönüşümleri izlemek kalıyor.

İlgili Rehber: Instagram Reklam Verme Kılavuzu

Youtube Reklam Modelleri

Youtube reklam verme popülerliği her geçen gün artıyor. Dijital platformlarda “video” denilince akla gelen ilk mecra Youtube oluyor. Rutin olarak kullandığımız sosyal medya platformlarına baktığımız zaman, önemli bir zaman dilimini video içerikler izleyerek geçirdiğimizi görürüz. Video içeriklere olan bu ilgi Youtube mecrasının etkisini büyük ölçüde güçlendirerek vazgeçilmez bir pazarlama alanına dönüştürüyor. Google Ads paneli ile yönetilen Youtube reklamları hedef kitle ve pazarlama stratejisine özel konumlandırılabilecek bazı reklam modellerini de bünyesinde barındırıyor. Bu modeller ise şu şekilde;

1) Display Ads (Görüntülü Reklamlar)

Display Ads reklamlarını, izlediğiniz videonun hemen sağ üst bölümünde görebilirsiniz. Statik veya dinamik görseller yükleyerek kullanılabilen bu alanı; sadece Youtube’a masaüstü cihazlardan giren kullanıcılar görebilir. Bu alana Youtube video reklam verme için Google Görüntülü Reklam Ağı panelinden Youtube.com’u hedefler. Ayrıca Display reklamlar için YouTube’nin belirlediği bazı kriterlere uyulması gerekir;

 • Piksel: 300×250
 • Uzantı: JPG, JPEG, GIF, PNG, HTML5
 • Dosya Boyutu: 150 KB (Max)
 • Süre: 30 Saniye (Max)

2) Overlay Ads (Yer Paylaşımlı Reklamlar)

İzlediğiniz videonun alt bölümünde ince uzun bir bant olarak çıkan reklam modelidir. Bant reklamlarını sadece statik planlayabilirsiniz. Videonun yaklaşık %20 gibi bir ölçeğini kaplayan bu Youtube video reklam modeli, sadece belirli bir süre ekranda kalır. Yine sadece masaüstü trafiğinde gösterilir ve tıklanabilir özelliktedir. Video üzerine gelip, reklam bandına tıklandığı zaman görsele verilen link çalışır ve kullanıcılar web sitenizi ziyaret eder. Reklamın tıklama performansını artırmak için bazı stratejiler uygulanmalıdır. Böylece potansiyel trafik artarak reklam dönüşümlerine etki eder.

Youtube’nin Overlay Ads için belirlediği kriterler;

 • Piksel: 468×60 veya 728×90
 • Uzantı: JPG, JPEG, GIF, PNG (Statik görsel olmalıdır)
 • Dosya Boyutu: 150 KB (Max)

3) Skippable Video Ads (Atlanabilir Video Reklamlar)

Youtube’da en çok tercih edilen reklam modellerinden biri de Skippable videolardır. Bu reklamlar mobil ve masaüstü cihazlarda gösterildiği gibi televizyon ve oyun cihazlarında da yayımlanır. Reklamınız videonun başında, ortasında ya da sonuna doğru yayıma girecektir. 5 saniye sonra sağ altta çıkan “reklamı atla” butonu ile izleyici reklamı daha uzun izlemeden atlama hakkına sahip olur. Reklam videonuzun daha önce uygun kriterler ile kanalınıza yüklenmiş olması gerekmektedir. İlk 5 saniye boyunca vurucu bir video reklam tasarlamak “reklamı atlama” oranlarını düşüreceği gibi izleme performansını da arttırır. Bu reklam modelinin en güzel tarafı ise, “reklamı atla” butonuna basan izleyiciler için Youtube’nin reklam verenden gösterim ücreti almıyor oluşudur.

Teknik gereksinimleri ise;

 • Piksel: 16:9 (1920×1080)  Tavsiye Edilen
 • Çözünürlük: 720p, 1080p
 • Uzantı: MP4, MPEG4
 • Süre: Minimum 12 saniye, tavsiye edilen 30 veya 60 saniye

4) Non-skippable Video Ads (Atlanamayan Video Reklamlar)

Videoların başı, ortası ya da sonu gibi bölümlerde yayıma giren, izleyicilerin reklamı atlayamadığı reklam modeli. Bu reklamda ziyaretçinin izlediği videoya devam edebilmesi için yayıma giren reklam videosunu sonuna kadar izlemesi gerekiyor. Youtube’de reklam verme için teknik kriterler önemlidir. Atlanamayan reklam yayımlamanız için, videonuzun daha önce doğru ayarlar ile Youtube‘a yüklenmiş olması gerekmektedir.

 • Piksel: 16:9 (1920×1080)  Tavsiye Edilen
 • Çözünürlük: 720p, 1080p
 • Uzantı: MP4, MPEG4
 • Süre: Minimum 15-20 saniye

5) Bumper Ads (Bumper Reklamlar)

Youtube video reklam verme alışkanlıklarında en çok karşılaştığımız modellerden biri Bumper reklamlar. Bu modelde reklam veren tüm mesajını 6 saniye içerisinde vermek zorundadır. Daha uzun ya da kısa videolar bumper ads olarak yayımlanamaz. Yayımlamak istediğiniz video daha önce gerekli kriterleri tamamlayarak kanalınıza yüklenmiş olmalıdır. Hem mobil hem masaüstü kaynaklarda görüntülenebilen Bumper Ads, yayımlanırken sağ alt köşede “video 5(4-3-2-1) saniye sonra devam edecek” uyarısı bulunur. Güçlü ses kurgusu, mesaj odaklı reklam metni ve zihnin algılama prensiplerine göre kurgulanmış Youtube video reklam verme 6 saniye gibi kısa bir sürede amacına ulaşır. Önemli olan belirli bir strateji ile çalışmaları yürütmek. Böylece Youtube reklam verme modelleri arasında markanıza en uygun olanı bulup en etkili şekilde değerlendirebilirsiniz. İşte kriterleri;

 • Piksel: 16:9 (1920×1080)  Tavsiye Edilen
 • Çözünürlük: 720p, 1080p
 • Uzantı: MP4, MPEG4
 • Süre: 6 Saniye

6) Sponsored Card Ads (Sponsorlu Kart Reklamları)

Videonun sağ üst köşesinde bildirim olarak çıkan bu reklam serisi, tıklandığı zaman içeriğini gösterir ve seçenekli reklam deneyimi sunar. Bir e-ticaret/hizmet siteniz varsa Youtube reklam verme aşamasında bu kartları hazırlayabilir ve video içerisinde yayıma alabilirsiniz. Görsellerden oluşan bu liste, izlenilen video içerisindeki ürün/hizmet tanıtımını sağlayacaktır.

 • Piksel: 1:1 / 1080×1080 / 1000×1000
 • Uzantı: JPG, GIF, PNG (Sadece statik)
 • Dosya Boyutu: 5 MB (Max)

7) Trueview Discovery Ads (Trueview Keşfet Reklamları)

Videonuzun Youtube arama sonuçlarında, video izlerken sağda çıkan video sıralamalarında ya da ana sayfada listelenmesini sağlayarak izlenme oranını artırır.

 • Piksel: 16:9 (1920×1080)  Tavsiye Edilen
 • Çözünürlük: 720p veya 1080p
 • Uzantı: MP4, MPEG4

Youtube Reklam Nasıl Verilir?

Google Ads paneli ile yönetilen Youtube reklamları, reklam modeline uygun hazırlanmış videoların kanala yüklenmesiyle Youtube reklam verme aşamasına uygun hale gelir. Reklam verebilmek için bir Google Ads hesabının ve Youtube kanalının olması gerekmektedir.

Adım Adım Video Reklam Kampanyası Oluşturma

Doğru strateji geliştirmek için bazı adımlar çok önemli. Video reklam yayımlamaya karar verdikten sonra mutlaka özel olarak hedef kitle çalışılması gerekir. Başarılı bir YouTube video reklam verme için akıllıca kurgulanmış video tasarımı ilk aşamadır. Daha sonra reklamlarınızın nereye ulaşması istediğinizi belirleyerek ilerleyebilirsiniz. Burada önemli olan trafik çekmek istediğiniz yer web siteniz mi YouTube kanalınız mı bunun kararını doğru vermek.

Hedef kitlenizi kriterlere ayırarak, coğrafi, demografik, yaş, ilgi alanları ve davranışlar gibi bölümlerde incelemeniz ve Youtube video reklam ayarlarınıza bunları girmeniz gerekli. Hedef kitle çalışmalarından sonra artık video modellerinden seçim yapabilirsiniz. Seçtiğiniz modele uygun özenle hazırlanan videoyu reklam panelinden seçebilirsiniz. Tüm bu ayarlardan sonra da maliyet yönetimine geçilebilirsiniz.

Youtube Reklam Verme Maliyeti

Sadece Türkiye’de yaklaşık 35 milyon kullanıcı günde en az bir YouTube video reklam izliyor. Bu rakam nüfusun %40’ına yakın bir kitleyi markanızla iletişime geçirdiği gibi hedef kitlenizi ürün veya hizmetinize yönlendiriyor. Markanızın hacmine ve Youtube video reklam modülüne göre değişen bütçelerle reklam vermek mümkün. Başlangıç reklamlarında orta yüksek bir bütçeyle ‘machine learning’ dediğimiz algoritma öğrenmesini hızlandırabilirsiniz. Bu sayede hızlı, etkili sonuçlar elde edebilir ve ilerleyen kampanyalarda daha düşük bütçeler ile verimli sonuçlar alabilirsiniz. Doğru bir Google AdWords Ajansı ile YouTube reklam verme çalışmalarınızı yürüttüğünüz taktirde bütçenizi en uygun şekilde kullanarak artan bir trafik yakalayabilir, potansiyel müşterilerinize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Youtube Reklamı Vermek İsteyenler için Tavsiyeler

Video tasarım için özel stratejiler izlenmesi gerekir ki izleyiciler “atla” butonuna basmadan reklamda kalabilsin. Bunu sağlamak için hedef kitle ve ürün/hizmete özel çalışılmış profesyonel dış ses kullanımı, çekim teknikleri, etkili içerik ve video özellikleri gibi tasarımsal detaylar çok önemlidir. Duyusal ve işitsel uyaranlara aynı anda maruz kaldığımız video reklamlar, etkili kurgulanırsa sadece görsel olan reklamlara kıyasla çok daha etkili ve akılda kalıcı olur. Google Ads Ajansı tarafından markanız için en doğru reklam stratejisi geliştirilerek satış odaklı bir planlama yapılacaktır.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply