Skip to main content

Youtube Reklam Modelleri

Youtube reklam verme popülerliği her geçen gün artıyor. Dijital platformlarda “video” denilince akla gelen ilk mecra Youtube oluyor. Rutin olarak kullandığımız sosyal medya platformlarına baktığımız zaman, önemli bir zaman dilimini video içerikler izleyerek geçirdiğimizi görürüz. Video içeriklere olan bu ilgi Youtube mecrasının etkisini büyük ölçüde güçlendirerek vazgeçilmez bir pazarlama alanına dönüştürüyor. Google Ads paneli ile yönetilen Youtube reklamları hedef kitle ve pazarlama stratejisine özel konumlandırılabilecek bazı reklam modellerini de bünyesinde barındırıyor. Youtube’da reklam verme kararı aldıktan sonra bu modelleri tanıyıp en doğru eşleşme ile reklam kurgusu oluşturmak gerekir. Ayrıca Google Ads üzerinden vereceğiniz Youtube reklamlarında başarı elde etmek istiyorsanız mutlaka performans pazarlama ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Youtube’da reklam verenler için 7 farklı model bulunur;

1) Display Ads (Görüntülü Reklamlar)

Display Ads reklamlarını, izlediğiniz videonun hemen sağ üst bölümünde görebilirsiniz. Statik veya dinamik görseller yükleyerek kullanılabilen bu alanı; sadece Youtube’a masaüstü cihazlardan giren kullanıcılar görebilir. Bu alana Youtube video reklam verme için Google Görüntülü Reklam Ağı panelinden Youtube.com’u hedefler. Ayrıca Display reklamlar için YouTube’nin belirlediği bazı kriterlere uyulması gerekir;

 • Piksel: 300×250
 • Uzantı: JPG, JPEG, GIF, PNG, HTML5
 • Dosya Boyutu: 150 KB (Max)
 • Süre: 30 Saniye (Max)

2) Overlay Ads (Yer Paylaşımlı Reklamlar)

İzlediğiniz videonun alt bölümünde ince uzun bir bant olarak çıkan reklam modelidir. Bant reklamlarını sadece statik planlayabilirsiniz. Videonun yaklaşık %20 gibi bir ölçeğini kaplayan bu Youtube video reklam modeli, sadece belirli bir süre ekranda kalır. Yine sadece masaüstü trafiğinde gösterilir ve tıklanabilir özelliktedir. Video üzerine gelip, reklam bandına tıklandığı zaman görsele verilen link çalışır ve kullanıcılar web sitenizi ziyaret eder. Reklamın tıklama performansını artırmak için bazı stratejiler uygulanmalıdır. Böylece potansiyel trafik artarak reklam dönüşümlerine etki eder.

Youtube’nin Overlay Ads için belirlediği kriterler;

 • Piksel: 468×60 veya 728×90
 • Uzantı: JPG, JPEG, GIF, PNG (Statik görsel olmalıdır)
 • Dosya Boyutu: 150 KB (Max)

3) Skippable Video Ads (Atlanabilir Video Reklamlar)

Youtube’da en çok tercih edilen reklam modellerinden biri de Skippable videolardır. Bu reklamlar mobil ve masaüstü cihazlarda gösterildiği gibi televizyon ve oyun cihazlarında da yayımlanır. Reklamınız videonun başında, ortasında ya da sonuna doğru yayıma girecektir. 5 saniye sonra sağ altta çıkan “reklamı atla” butonu ile izleyici reklamı daha uzun izlemeden atlama hakkına sahip olur. Reklam videonuzun daha önce uygun kriterler ile kanalınıza yüklenmiş olması gerekmektedir. İlk 5 saniye boyunca vurucu bir video reklam tasarlamak “reklamı atlama” oranlarını düşüreceği gibi izleme performansını da arttırır. Bu reklam modelinin en güzel tarafı ise, “reklamı atla” butonuna basan izleyiciler için Youtube’nin reklam verenden gösterim ücreti almıyor oluşudur.

Teknik gereksinimleri ise;

 • Piksel: 16:9 (1920×1080)  Tavsiye Edilen
 • Çözünürlük: 720p, 1080p
 • Uzantı: MP4, MPEG4
 • Süre: Minimum 12 saniye, tavsiye edilen 30 veya 60 saniye

4) Non-skippable Video Ads (Atlanamayan Video Reklamlar)

Videoların başı, ortası ya da sonu gibi bölümlerde yayıma giren, izleyicilerin reklamı atlayamadığı reklam modeli. Bu reklamda ziyaretçinin izlediği videoya devam edebilmesi için yayıma giren reklam videosunu sonuna kadar izlemesi gerekiyor. Youtube’de reklam verme için teknik kriterler önemlidir. Atlanamayan reklam yayımlamanız için, videonuzun daha önce doğru ayarlar ile Youtube‘a yüklenmiş olması gerekmektedir.

 • Piksel: 16:9 (1920×1080)  Tavsiye Edilen
 • Çözünürlük: 720p, 1080p
 • Uzantı: MP4, MPEG4
 • Süre: Minimum 15-20 saniye

5) Bumper Ads (Bumper Reklamlar)

Youtube video reklam verme alışkanlıklarında en çok karşılaştığımız modellerden biri Bumper reklamlar. Bu modelde reklam veren tüm mesajını 6 saniye içerisinde vermek zorundadır. Daha uzun ya da kısa videolar bumper ads olarak yayımlanamaz. Yayımlamak istediğiniz video daha önce gerekli kriterleri tamamlayarak kanalınıza yüklenmiş olmalıdır. Hem mobil hem masaüstü kaynaklarda görüntülenebilen Bumper Ads, yayımlanırken sağ alt köşede “video 5(4-3-2-1) saniye sonra devam edecek” uyarısı bulunur. Güçlü ses kurgusu, mesaj odaklı reklam metni ve zihnin algılama prensiplerine göre kurgulanmış Youtube video reklam verme 6 saniye gibi kısa bir sürede amacına ulaşır. Önemli olan belirli bir strateji ile çalışmaları yürütmek. Böylece Youtube reklam verme modelleri arasında markanıza en uygun olanı bulup en etkili şekilde değerlendirebilirsiniz. İşte kriterleri;

 • Piksel: 16:9 (1920×1080)  Tavsiye Edilen
 • Çözünürlük: 720p, 1080p
 • Uzantı: MP4, MPEG4
 • Süre: 6 Saniye

6) Sponsored Card Ads (Sponsorlu Kart Reklamları)

Videonun sağ üst köşesinde bildirim olarak çıkan bu reklam serisi, tıklandığı zaman içeriğini gösterir ve seçenekli reklam deneyimi sunar. Bir e-ticaret/hizmet siteniz varsa Youtube reklam verme aşamasında bu kartları hazırlayabilir ve video içerisinde yayıma alabilirsiniz. Görsellerden oluşan bu liste, izlenilen video içerisindeki ürün/hizmet tanıtımını sağlayacaktır.

 • Piksel: 1:1 / 1080×1080 / 1000×1000
 • Uzantı: JPG, GIF, PNG (Sadece statik)
 • Dosya Boyutu: 5 MB (Max)

7) Trueview Discovery Ads (Trueview Keşfet Reklamları)

Videonuzun Youtube arama sonuçlarında, video izlerken sağda çıkan video sıralamalarında ya da ana sayfada listelenmesini sağlayarak izlenme oranını artırır.

 • Piksel: 16:9 (1920×1080)  Tavsiye Edilen
 • Çözünürlük: 720p veya 1080p
 • Uzantı: MP4, MPEG4

Youtube Reklam Nasıl Verilir?

Google Ads paneli ile yönetilen Youtube reklamları, reklam modeline uygun hazırlanmış videoların kanala yüklenmesiyle Youtube reklam verme aşamasına uygun hale gelir. Reklam verebilmek için bir Google Ads hesabının ve Youtube kanalının olması gerekmektedir.

Adım Adım Video Reklam Kampanyası Oluşturma

Doğru strateji geliştirmek için bazı adımlar çok önemli. Video reklam yayımlamaya karar verdikten sonra mutlaka özel olarak hedef kitle çalışılması gerekir. Başarılı bir YouTube video reklam verme için akıllıca kurgulanmış video tasarımı ilk aşamadır. Daha sonra reklamlarınızın nereye ulaşması istediğinizi belirleyerek ilerleyebilirsiniz. Burada önemli olan trafik çekmek istediğiniz yer web siteniz mi YouTube kanalınız mı bunun kararını doğru vermek.

Hedef kitlenizi kriterlere ayırarak, coğrafi, demografik, yaş, ilgi alanları ve davranışlar gibi bölümlerde incelemeniz ve Youtube video reklam ayarlarınıza bunları girmeniz gerekli. Hedef kitle çalışmalarından sonra artık video modellerinden seçim yapabilirsiniz. Seçtiğiniz modele uygun özenle hazırlanan videoyu reklam panelinden seçebilirsiniz. Tüm bu ayarlardan sonra da maliyet yönetimine geçilebilirsiniz.

Youtube Reklam Verme Maliyeti

Sadece Türkiye’de yaklaşık 35 milyon kullanıcı günde en az bir YouTube video reklam izliyor. Bu rakam nüfusun %40’ına yakın bir kitleyi markanızla iletişime geçirdiği gibi hedef kitlenizi ürün veya hizmetinize yönlendiriyor. Markanızın hacmine ve Youtube video reklam modülüne göre değişen bütçelerle reklam vermek mümkün. Başlangıç reklamlarında orta yüksek bir bütçeyle ‘machine learning’ dediğimiz algoritma öğrenmesini hızlandırabilirsiniz. Bu sayede hızlı, etkili sonuçlar elde edebilir ve ilerleyen kampanyalarda daha düşük bütçeler ile verimli sonuçlar alabilirsiniz. Doğru bir Google AdWords Ajansı ile YouTube reklam verme çalışmalarınızı yürüttüğünüz taktirde bütçenizi en uygun şekilde kullanarak artan bir trafik yakalayabilir, potansiyel müşterilerinize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Youtube Reklamı Vermek İsteyenler için Tavsiyeler

Video tasarım için özel stratejiler izlenmesi gerekir ki izleyiciler “atla” butonuna basmadan reklamda kalabilsin. Bunu sağlamak için hedef kitle ve ürün/hizmete özel çalışılmış profesyonel dış ses kullanımı, çekim teknikleri, etkili içerik ve video özellikleri gibi tasarımsal detaylar çok önemlidir. Duyusal ve işitsel uyaranlara aynı anda maruz kaldığımız video reklamlar, etkili kurgulanırsa sadece görsel olan reklamlara kıyasla çok daha etkili ve akılda kalıcı olur. Google Ads Ajansı tarafından markanız için en doğru reklam stratejisi geliştirilerek satış odaklı bir planlama yapılacaktır.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply