Skip to main content

Son güncelleme 6 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Bu yazımızda dijital pazarlama stratejileri hakkında bilmeniz gereken bütün bilgileri sizin için derledik. Adım adım uygulamanız gereken stratejileri izleyerek, işletmeniz için en doğru çalışmaları yapabilirsiniz. Daha fazlası için ise profesyonel bir Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmaya başlamanızı öneririz.

Dijital pazarlama stratejisi nedir?

Genel olarak dijital pazarlama stratejileri, markanızı online dünyada tanıtmak ve pazarlamak için size yön verir. Birçok alanda kurumsal kimliğinizi ön plana çıkararak, bilinirliğinizi ve kalitenizi arttırır. Bu online pazarlama stratejileri sayesinde ücretli veya ücretsiz bir şekilde, rakip firmaların önüne geçebilirsiniz. Doğru planlanmış bir yöntemle çalışırsanız hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu alanda mutlaka yoğun bir pazar araştırması yapmanız gerekir. Böylece rakiplerinizin önüne geçebilir ve markanızın online dünyadaki yerini almasını sağlayabilirsiniz.

Kampanyanız Için 7 Dijital Pazarlama Stratejisi

Dijital pazarlama stratejilerinin bazı örnekleri nelerdir?

Online pazarlama stratejileri içerisinde birçok seçenek var. Bunlar, gelişen teknoloji ve kullanıcı kitlesi sayesinde gün geçtikçe çeşitlenir ve çoğalır. En iyi örnekler arasında sosyal medya pazarlaması gelir. Bu alanda, popüler olmuş influencer veya farklı sayfalarla işbirliği yaparak markanızın pazarlamasını gerçekleştirebilirsiniz. Öte yandan bu tür çalışmalarla hızlı satışlar ve etkileşimler de elde etmeye başlayabilirsiniz. Bir diğer pazarlama stratejisi, e-mail pazarlama ve bülten oluşturmaktır. Bu alanlarda da potansiyel kullanıcılarınıza düzenli olarak mail göndererek markanızı pazarlayabilirsiniz. Bunlara benzer daha birçok strateji sayesinde markanızı yükseltebilirsiniz.

Neden bir dijital pazarlama stratejiniz olmalı?

Her markanın bir dijital strateji planlamasına ihtiyacı var. Bunun sebebi, markanız için belirlediğiniz yolda, hedeflediğiniz başarılardır. Bu bahsettiğim başarıları elde edebilmek için günümüz koşullarına ayak uydurmanız gerekir. Online dünyada varlığınızı oluşturarak, hedef kitlenize kolayca ulaşabilirsiniz. Markanızın başarısı, yapacağınız pazarlama çalışmalarına bağlı. Özellikle dijital pazarlama çağında yaşadığımızı varsayarsak, mutlaka online bir pazarlama planına sahip olmalısınız. Sosyal medya ve diğer alanlarda başarılar elde ederek markanızı büyütebilir ve hedeflerinize hızlıca ulaşabilirsiniz. Ancak doğru pazarlama planları yaptığınızdan emin olun. Aksi takdirde zaman ve para kaybı yaşayabilirsiniz. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için mutlaka güvendiğiniz bir ajans ile yol arkadaşlığına başlamalısınız.

Dijital pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur?

Yukarıda da bahsettiğim gibi dijital pazarlama stratejileri, markanız için oldukça önemlidir. Özellikle doğru planlanmış bir strateji, markanızı hızla başarıya ulaştırabilir. Şimdi gelin adım adım online pazarlama stratejilerini nasıl oluşturacağınıza bakalım.

  • İlk etapta mutlaka markanızı tanımanız ve tanıtmanız gerekir. Eğer kendi markanızı her şeyiyle ifade edemezseniz, hedef kitlenize de doğru tanıtamazsınız. Bunun için, markanızın hedefini, vizyonunu, artısıyla ve eksisiyle analiz edin ve tanıyın.
  • Bir sonraki adım hedef kitlenizdir. Markanızı kimler için oluşturduğunuzu belirleyin. Sizi isteyebilecek hedef kitleyi analiz edin. Bunun için sektörü araştırın. Rakip markaların sahip olduğu kitleleri analiz edin ve kendinize çekin. Böylece doğrudan sizinle ilgilenebilecek potansiyel kullanıcılara erişmiş olursunuz.
  • Sıra hedef planlamasına geldi. Burada markanız için kısa ve uzun vadeli hedefler oluşturun. Ancak bunlar erişilmesi imkansız veya sizinle alakasız olan hedefler olmasın. Kısa vadeli hedefleriniz, sizi başarıya götüren pratik ve hızlı planlar olmalı. Uzun vadeli olanlar ise zorlayıcı fakat sonunda başarabileceğiniz ve markanız için büyük bir değere sahip olabilecek planlar olabilir.
  • Şimdi belirlediğiniz dijital strateji planını markanıza uygun olacak şekilde işlemeye başlayın. Bu alanda kullanacağınız teknikleri analiz edin. Markanız için en verimli olan adımları belirleyin ve onları takip edin.
  • Bütün bu planlamaların bütçesini oluşturun. Online pazarlama stratejileri sırasında harcayacağınız bütçeyi önceden planlayın ve ortaya bir bütçe çıkarın. Bu bütçenizle bütün reklam çalışmalarını ve diğer harcamaları yöneteceksiniz. Bütçenizin çok yüksek olmasına gerek yok. Ancak yüksek verim elde etmek istiyorsanız standardın biraz üstüne çıkabilirsiniz. 
  • Dijital pazarlamada ilk kampanyalarınızı verdiniz şimdi sıra onları takip etmekte. Doğru çalışıp çalışmadığını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Bütçenizin verimliliğini ölçerek doğru bir dijital pazarlama çalışması sürdürün. Bunun için sosyal medya hesaplarınızı veya sitenizi analiz edebilirsiniz. Örneğin, Google Analytics gibi programlar kullanarak sitenizin verimliliğini ölçebilirsiniz. Böylece trafik kaynaklarınızı ve benzeri diğer bütün verilere ulaşabilirsiniz.
  • Son olarak bütün dijital pazarlama metriklerinizi ölçerek sonuçlarınızı listeleyin. Yapmış olduğunuz çalışmalardan elde ettiğiniz verileri toplayarak, bir sonraki çalışmanıza bir adım önde başlayın.

İşletmeniz için 7 dijital pazarlama stratejisi

Şimdi markanız için yedi online pazarlama stratejileri neler onları inceleyelim. Bu planlamalar sayesinde işletmenizi daha emin adımlarla yükseltebileceksiniz. Ayrıca doğru uyguladığınız takdirde, rakiplerinizi hızla geçeceksiniz.

Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Dijital strateji çalışmasında en sık kullanacağınız teknik, SEO olabilir. Kısaca SEO, arama motoru optimizasyonudur. Markanızla alakalı anahtar kelimeleri kullanarak, ücretsiz bir şekilde rakip işletmeleri geçebilirsiniz. Ayrıca bu çalışma sayesinde, etkileşim oranlarınızı artırabilirsiniz. Birçok alanda kullanılan SEO çalışması, işletmenizin trafiğini ve kalitesini artırmanıza yardımcı olur. Öte yandan yanlış yapılan SEO çalışmaları, sitenizi ve diğer online kanallarınızı geriye itebilir. Oldukça geniş bir alana sahip olan SEO’nun her özelliğinden mutlaka faydalanmaya çalışın.

Kampanyanız Için 7 Dijital Pazarlama Stratejisi

SEO’yu neden dijital pazarlama stratejisi olarak kullanmalısınız?

Dijital pazarlama stratejileri içerisinde en önemli faktörlerden biri olan SEO’yu web siteniz için en doğru şekilde kullanmanız gerekir. Bunun sebebi, potansiyel kullanıcıların aradıkları şeyi, arama sonucunda hemen ilk sayfada buluyor olmasıdır. Yani, eğer siteniz arama sonuçlarında, ilk sayfada yer almıyorsa yüksek ihtimalle birçok potansiyel müşteriyi kaybetmiş olursunuz. Bunun önüne geçebilmek için, doğru ve alakalı bir SEO çalışması yapmanız gerekir. Seçeceğiniz anahtar kelimelerin işletmenizle alakalı olması oldukça önemlidir. Başarılı bir SEO ve yüksek kalite puanıyla, arama sonuçlarındaki ilk sayfada yer alabilirsiniz. İşletmeniz için doğru SEO çalışmaları için mutlaka profesyonel bir SEO Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

PPC

Türkçe açılımı tıklama başı maliyet olan TBM yani, PPC, online pazarlama stratejileri içerisinde kullandığımız bir reklam ödeme yöntemidir. Bu pazarlama tekniği içerisinde reklamınız için yalnızca tıklandığında ödeme yaparsınız. Yani reklamınız arama sonuçlarında çıkıyor diye herhangi bir ödeme yapmazsınız. Böylece daha orantılı bir bütçe harcaması yapmış olursunuz. Ayrıca bu yöntemle, yalnızca reklamınızla ilgilenen kullanıcılar için ödeme yaparsınız.

Dijital pazarlama stratejisi olarak neden PPC’yi kullanmalısınız?

PPC’yi bir dijital strateji olarak görebiliriz. Bunun sebebi, oluşturacağınız reklamlarda ödeme yönteminizin önemli bir yere sahip olmasıdır. PPC’yi kullanarak, reklamlarınız için yalnızca tıklandığında ödeme yaparsınız. Böylece sadece markanızla ilgilenen ve muhtemelen size bir etkileşim kazandıracak kullanıcılar için harcama yapmış olursunuz. Bu yöntem sayesinde alakasız kullanıcılar için ödeme yapmazsınız. Sonuç olarak bütçenizi ve reklam analizlerinizi bir Google Reklam Ajansı sayesinde daha orantılı planlayabilirsiniz. 

İçerik pazarlaması

Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan içerik pazarlama, dijital pazarlama stratejileri içerisinde en bilinen yöntemdir. Markanızla veya ürününüzle ilgili, kullanıcılara sunabileceğiniz içerikler sayesinde etkileşimleri hızlandırabilirsiniz. Örnek olarak bir blog yazısı, video veya bazı görseller işletmenizin içeriği için oldukça faydalı olacaktır. Bu tarz çalışmalar sayesinde potansiyel kullanıcılara işletmenizi kolayca tanıtabilir ve bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Kampanyanız Için 7 Dijital Pazarlama Stratejisi

Neden içerik pazarlamasını bir dijital pazarlama stratejisi olarak kullanmalısınız?

Başarılı bir dijital strateji olarak görülen içerik pazarlaması, kullanıcıları işletmenizle bir araya getirir. Hem sosyal medyada hem de web sitenizde oluşturacağınız içerikler sayesinde insanlar, markanız hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilecek. Böylece hem marka güveni hem de bilinirliği artacaktır. Bu tür çalışmaları düzenli olarak yaparsanız, daha büyük bir kitleye ulaşırsınız. Hedef kitleniz büyüdükçe işletme başarınız da aynı oranda büyüyecektir. Her alanda başarıyı ve etkileşimi yakalamak için bu alanda uzman bir İçerik Ajansı ile çalışabilirsiniz.

E-posta ile pazarlama

Bilinen dijital pazarlama stratejileri içerisinde, en klasik yöntem e-mail pazarlamadır. Burada size abone olmuş kullanıcılara düzenli olarak bülten göndererek, markanızla bağ kurmalarını sağlayabilirsiniz. Özellikle yeniden pazarlama çalışması sırasında kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Analiz ettiğiniz kullanıcılarınıza özel mailler ileterek özel teklifler veya fırsatlar sunabilirsiniz. Bunun gibi daha birçok avantaja sahip olan e-posta pazarlama ile markanızı öne çıkarın.

E-posta pazarlamasını neden bir dijital pazarlama stratejisi olarak kullanmalısınız?

Online pazarlama stratejileri, sizi potansiyel müşterinize kolaylıkla yönlendirebilir. E-posta pazarlaması, bu yöntemlerden biri. İşletmeniz için her anlamda işinize yarayacak bir çalışmadır. düzenli bültenler oluşturarak kullanıcılarınızla iletişim halinde olabilirsiniz. Ayrıca e-posta ile yeniden hedefleme çalışmaları yaparak, potansiyel kitlenizi özel tekliflerle geri kazanabilirsiniz. E-posta ileterek takipçilerinize değer katabilirsiniz. Markanızın itibarını yine bu mailler sayesinde yükseltebilirsiniz. Bir E-Posta Pazarlama Ajansı ile düzenli ve ilgi çekici e-postalar ileterek kullanıcıların dikkatini kendinize çekebilirsiniz.

Sosyal medya pazarlaması

En temel dijital strateji olan sosyal medyayı hemen hemen herkes artık biliyor. Bu alanda yapabilecekleriniz oldukça fazla. Reklam oluşturabilir ve markanızla alakalı içerikler paylaşabilirsiniz. Öte yandan takipçilerinizle iletişim kurarak kendinizi daha fazla tanıtma fırsatına sahip olabilirsiniz. Oldukça erişilebilir bir mecra olan sosyal medya, markanızın olmazsa olmazıdır. Bu sebeple, Instagram, Facebook, Pinterest, YouTube ve LinkedIn gibi kanallarda yer alarak kitlenizi genişletmeye ve markanızı büyütmeye başlayın.

Kampanyanız Için 7 Dijital Pazarlama Stratejisi

Sosyal medya pazarlamasını neden bir dijital pazarlama stratejisi olarak kullanmalısınız?

Dijital pazarlama stratejileri, planlama gerektiren çalışmalardır. Sosyal medya üzerinden yapacağınız çalışmalar da düzenli ve planlı olmalı. Öte yandan bu kanallar sizin için doğal bir iletişim aracı olur. Sosyal medya, takipçilerinizle birebir iletişim halinde olabileceğiniz bir mekan yaratır. Ayrıca paylaşacağınız içerikler sayesinde markanızı daha net bir şekilde tanıtabilirsiniz. Vereceğiniz reklamlarla da hedef kitlenize daha kolay ulaşabilirsiniz. Ayrıca birçok konuda tecrübeli olan bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışarak işletmenizi yükseltebilirsiniz.

Sesli arama optimizasyonu

Gelişen teknolojiyle online pazarlama stratejileri de çeşitleniyor. Bu alanda en dikkat çekici özellik sesli arama optimizasyonudur. En pratik ve hızlı arama yöntemi olan sesli arama, birçok kullanıcının tercih ettiği bir yöntemdir. Siri, Amazon Echo gibi uygulamalar sayesinde yaptığınız aramalar sistemde kaydedilir. Böylece işletmeleriniz için yapacağınız reklam çalışmalarında, doğrudan hedefleme yapabilirsiniz. Bu yöntem reklam verenler için hem pratik hem de oldukça işlevseldir. 

Dijital pazarlama stratejisi olarak neden sesli arama optimizasyonunu kullanmalısınız?

Sesli aramalar sayesinde dijital strateji dünyası gelişti. Artık yapılan sesli aramalar kayıt altına aldığı için, reklam çalışmalarına kolayca yön verebiliyor. Örneğin, “satılık kırmızı araba” şeklinde sesli arama yapan bir kullanıcı, artık arabayla ilgili reklam veren işletmelerin ağına düşmüştür. Böylece bir sonraki aramada, karşısına arabayla ilgili reklamlar çıkar. Bu yöntem işletmeniz için oldukça faydalı olacaktır. Bunun sebebi, reklamlarınız için doğrudan hedefleme yapabiliyor olmanızdır. Böylece nokta atışı reklam çalışmaları için bir profesyonel bir Reklam Ajansı ile çalışmaya hemen başlayın.

Video pazarlama

Dijital pazarlama stratejileri, görsel çalışmalarla daha ileriye gidebilir. Öte yandan bildiğiniz üzere videolar, görsellerden daha fazla ilgi çekiyor. Bu nedenle video pazarlaması oldukça önemlidir. Markanızı tanıtan videolar çekerek, kullanıcıları bilgilendirebilir ve kendinize yakınlaştırabilirsiniz. Özellikle YouTube gibi sosyal medya platformlarında bu videoları yayınlayarak yüksek oranda etkileşim çekebilirsiniz. Tabi bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta, videoların tasarımı ve içeriğidir. Sıkıcı ve uzun videolar tasarlamaktan kaçının. Kısa ve öz içeriklerle vermek istediğiniz mesajı direkt olarak izleyiciye aktarın.

Video pazarlamasını neden bir dijital pazarlama stratejisi olarak kullanmalısınız?

Videolar sayesine, işletmeniz için oluşturduğunuz online pazarlama stratejileri hızla başarıya ulaşabilir. Bu çalışmalar sayesinde markanızı görüntülü olarak tanıtma fırsatına sahip olursunuz. Öte yandan ürün veya hizmetinizi, kullanım sırasında canlı olarak tanıtarak güven sağlayabilirsiniz. Ayrıca potansiyel kullanıcıların dikkatini çekerek, yeni takipçiler elde edebilirsiniz. Sonuç olarak Video Ajansı ile hazırlamış olduğunuz videoları paylaşarak, daha profesyonel bir görünüm elde edebilirsiniz.

Artık tüm incelikleriyle online pazarlama stratejileri neler biliyorsunuz. İşletmeniz için tüm stratejileri yerine getirerek başarıya hızla ulaşabilirsiniz. Profesyonel bir ekiple devam etmek için bir reklam ajansı ile çalışmayı da değerlendirebilirsiniz.

İlker Aktaş

24 yıllık dijital dünya tecrübesini sizlere aktaran İlker, Cremicro'da Marka Büyütme Uzmanı olarak görev yapıyor.

Close Menu
Skip to content