Skip to main content

Mobil dünyasının SEO çalışması olarak adlandırabileceğimiz App Store optimization nedir? Nasıl yapılması gerekir?  Sıralama faktörleri nelerdir  gibi birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz bu yazımızda ASO hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyoruz.

ASO Nedir?

App Store optimization nedir? Kısaltması ASO olan ve Türkçe karşılığı Mobil Uygulama Marketleri optimizasyonu şeklinde çevrilen App Store Optimization, mobil uygulamaların indirilme trafiğinin artırılması için yapılan çalışmalara verilen isimdir. Apple, Google ve Nokia bu tarz marketlere sahip olan markalardan. Her birinin milyonlarca kullanıcısı var. Mobil cihaz kullanımın ne kadar yaygın olduğunu biliyoruz. Tam da bu rağbetten dolayı uygulama marketlerinde ciddi bir rekabet var. Binlerce mobil uygulamanın içerisinde kendi uygulamanızı öne çıkarmak isterseniz App Store SEO olarak da adlandırabileceğimiz bu optimizasyonları mutlaka gerçekleştirmeniz gerekir. Bir uygulamanın indirilme sayısını artırmak ve hedef kitlesine göre geliştirmek için birçok yöntem var. Hangilerinin sizin uygulamanız için faydalı olacağını bulmalı ve uygulamanızı yukarıya taşımalısınız. Platformlara, hedef kitlelere ve uygulamalara göre değişiklik gösteren optimizasyon çalışması için profesyonel destek almak isterseniz bir SEO Ajansı ile çalışabilirsiniz. Bu sayede arama sonuçlarına etki edecek optimizasyonlara sahip olarak, uygulamanızın daha çok indirilmesini sağlayabilirsiniz.

ASO ve SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

ASO optimizasyonlarına App Store SEO diyebiliriz. Ancak ASO ile SEO farklı şeyler. Arama motorlarının yapısı uygulama marketleri ile tamamen farklıdır. ASO daha çok bir e-ticaret yapısının arama motoruna benzer. SEO, arama motorları botlarına ve bir web sitesine göre yapılan optimizasyonları kapsarken, ASO sadece uygulama marketlerde yapılan aramaları ve onların sonuçlarını kapsar. SEO, web sitelerinin yapılarına, kod dizilimlerine, içerik türlerine hatta tasarımlarına bile revize verebiliyorken, ASO sadece uygulama marketlerin arama sonuçlarına etki edebiliyor. Yani SEO kriterlerine göre web sitenizde birçok şeyi değiştirmeniz gerekir ancak ASO kriterlerine göre uygulamanızı değiştirmeniz bir gereksinim değildir. ASO, uygulamanın niteliği ile ilgilenmez. Daha çok uygulamanın sunum biçimine, mağazaya özelliklerinin nasıl eklendiğine ve kullanıcıyla gerçekleşen etkileşime bakar.

ASO ve SEO Arasındaki Farklar Nelerdir 

ASO ve SEO Arasındaki Farklar Nelerdir

App Store Sıralama Faktörleri Nelerdir?

App Store Optimization için bazı ayarlamalar yapmanız gerektiğinden bahsettik. Şimdi bu ayarların sıralama faktörlerine etkilerinden bahsedeceğiz. Ama önce ASO için uygulama kriterleri nedir? Onlara değinelim. ASO, görsellerin optimize edilmesi, A&B testleri, kategori testleri, anahtar kelime ve rakip araştırması ile analiz edilir. Tüm bu etkenlere bağlı olarak da 7 farklı sıralama faktörünü optimize etmenizi ister;

  1. Uygulama İsmi

Metinsel içerikler hem SEO hem ASO için oldukça önemli. Ancak mevzu bir uygulama ismi ise konunun önemi çok daha artıyor. ASO optimizasyonlarının en önemli maddesi olarak uygulamanın ismini gösterebiliriz. İsim hem uygulama ve hedef kitlenizle bağdaşmalı hem de akılda kalıcı olmalıdır. Bir projeye isim vermek her zaman zordur, hem yaptığınız işi doğru yansıtmalı hem de telaffuzu kolay olmalıdır. Eğer uluslararası bir uygulamanız varsa isim konusunda biraz daha zorlanabilirsiniz. Uygulamanıza gireceğiniz isim kriterleri uygulamanızı anlatan en önemli hedef kelimeyi de içermelidir; “İşte Cep – Mobil Bankacılık” örneğinde olduğu gibi.

  1. Uygulama Açıklaması

Uygulamalar tasarım ve isimleriyle kullanıcılara bilgi verir, ancak uygulama açıklamalarınız olmadan kullanıcı hangi öne çıkan özelliklere sahip olduğunu, uygulamanın ne işe yaradığını, hangi avantajları sunduğunu ya da uygulama ile neler yapabileceğini bilemez. Uygulama açıklamaları yazarken rakip analizlerine dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Rakiplerinizin vaatlerini, kullandığı anahtar kelimeleri, sunduğu avantajları kendi uygulamanızla kıyaslayarak açıklama oluşturabilirsiniz. Hedef kelimeleriniz, anlatım diliniz ve vaatleriniz çok önemli. Anlaşılır bir dil tercih etmeye ve doğru bilgiler vermeye özen gösterin. Açıklamanızda çoklu dil desteği vermeniz, detaylı yönlendirmeler yapmanız faydalı olacaktır. Mutlaka uygulamanızı anlatan anahtar kelimeler kullanmaya ve hedef kelimelerinizi açıklama içerisinde geçirmeye çalışın.

  1. Uygulama Simgesi

Tasarımsal veriler indirilme oranlarını etkiliyor desek şaşırır mısınız? Tıpkı bir kitap kapağı gibi uygulamaların da simgeleri satın alma veya indirme oranlarına doğrudan etki edebiliyor. Uygulamanızın hedef kitlesine uygun olarak tasarlanmış bir simgeye sahip olması tercih edilme sıklığını artıracaktır. Bir simgeye karar vermeden önce iyi bir sektör analizi yaparak doğru tarz ve renkleri keşfetmeye çalışın.

  1. Derecelendirmeler & Yorumlar

İnternet ortamında kullanıcı yorumları oldukça etkileyicidir. Bir ürünü almadan önce mutlaka daha önce onu almış ve kullanmış insanların yorumlarını okumak isteriz. Youtube içeriklerinde ürün tavsiye videoları en çok izlenen serilerden olmuştur. Aynı güç uygulama marketlerin yorum ve derecelendirme aşamasında da karşımıza çıkıyor. Her zaman takipçinizin, müşterinizin ya da kullanıcınızın fikirlerini önemsemenizi tavsiye ederiz. Geri bildirimler kötü olsa dahi cevap vermeniz, onları anladığınızı – hataları iyileştirmek için çalıştığınızı ya da telafi edeceğinizi bildirmeniz güven sağlayan faktörlerdendir. Kötü yorumlara cevap vermeniz o yorumu okuyan diğer kullanıcılar için pozitif bir yaklaşım olarak algılanacaktır. Memnuniyet ölçümü için değerli bir kaynak olan derecelendirme ile yorumları takip ederek uygulamanızı geliştirmelisiniz. Uygulama marketlerin sıralama öncelikleri değişkenlik gösterse de, her zaman deneyim ve tavsiye çok önemlidir.

App Store Optimizations

App Store Optimizations

  1. Resimler & Videolar

Kullanıcının, uygulama içerisinde karşılaşacağı ekran ve özellikleri uygulama tanıtımında görmek tüm hedef kitleler için geçerli bir optimizasyon kriteridir. App Store SEO için uygulama görselleri ve videolarınızı tanıtım odaklı ve işlevsel şekilde organize edin. Uygulamanın kullanımına ilişkin etkili bir video hazırlayıp, olabildiğince çok fayda göstermeye çalışın.

  1. Doğru Kategori Seçimi

Uygulamanızı doğru kategoride yüklemek, kullanıcıların uygulamaya ulaşması için önemli faktörlerden biridir. Birçok kullanıcı kategori bazlı arama yapıyor. Kategoriler anahtar kelimelerle organize edildiği için doğru şekilde listelenebilmek için doğru kategoride yer almak önemli. Aksi taktirde optimizasyonlara rağmen indirilme ve görüntülenme trafikleri düşük olacaktır.

  1. Diğer Etkenler

App Store optimization kriterlerine etki eden rekabet, arama hacmi, dijital çalışmalar ve puan analizi gibi diğer etkenler de var. AB test sonuçları, yerelleştirme, cihaz ve platforma özel anahtar kelime çalışmaları gibi uzun bir liste yaratmak mümkün. Uygulama optimizasyonlarında ortalama değerlendirme skoru, kullanıcı elde tutma verileri, içerik ve duygu analizleri önemli etkenlerden sayılır. Unutulmaması gereken en önemli şey her uygulamanın her platformda farkı optimizasyonlarının ve gerekliliklerinin olacağıdır. Bunları analiz etmek, geliştirmek ve iyileştirmek ancak profesyonel SEO Ajansı ile mümkün olabilir. Bir uygulama sahibiyseniz mutlaka alanında uzman bir ajans ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply