Skip to main content

SEO çalışmalarının olmazsa olmazı bloglar web sitenizin trafiği ve listelenmesi için önemli bir değişken. Eğer SEO blog çalışmalarınızı belirli optimizasyonlarla güncel tutar ve oluşturduğunuz içerikleri bu kapsamlarda hazırlarsanız ciddi farklar elde edebilirsiniz. SEO Ajansı ile çalışmaya başladığınız zaman blog SEO tarafında size bazı yönlendirmelerde bulunacaklarını göreceksiniz. Biz de etkili bir blog yayımı için yapmanız gereken optimizasyonları listeledik. Hemen dikkat etmeniz gereken noktaların detaylarına geçelim ve SEO optimizasyonlu bir blog yazısının nasıl hazırlandığını birlikte inceleyelim.

İçeriğinizi Düzenlemek için Konu Kümelerinden Yararlanın

İçeriğinizi Düzenlemek İçin Konu Kümeleri

İçeriğinizi Düzenlemek için Konu Kümelerinden Yararlanın

SEO blog, optimize edilmiş yazılardan oluşan içeriklerin bir bütünüdür. Blog yazısının web sitenize hizmet etmesi ve dönüşüm toplaması için SEO blog kavramlarını taşıyor olması gerekir. Geçen yıllar içerisinde aktif olarak kullanılmayan ancak SEO güncellemeleri ile önemli bir aşamayı oluşturan “Küme” tekniği her konu başlığında blog kategorileri oluşturmayı amaçlar. En basit tabiri ile bireysel içerik optimizasyonları üzerine kurulu SEO kavramı artık grupları, kümeleri optimize etme üzerine kurulu. Blog SEO çalışmalarında ilk olarak yapmanız gereken içerikleri konu başlıklarıyla kümelemek. Eğer içeriklerinizi belirli kümelerle oluşturursanız web sitenizin otoritesini artırır hedef kitlenizin kullanıcı deneyiminde pozitif etkiler yaratırsınız. Kümeleme mantığı ile optimize edilmiş içeriklerin bir diğer avantajı ise içeriklerin bireysel yükselişini sağlamak yerine grup olarak yükselmesin sağlamaktır.

İçeriklerinizi kümeleştirmeye temel konu başlıklarını çıkararak başlamanızı öneriyoruz. Önce kemik yapınızı oluşturup daha sonra konu başlıklarının altına 6 ile 8 arasında etkili içerik girin. İçeriklerinizi belirlerken kullanabileceğiniz bir püf noktası var. Başlığı okuduktan sonra okuyucunun aklına gelecek cezbedici konular türetin. Cevap bulabileceği, ilgi çeken, çözüm sunan konular hedef kitlenizin blog kümesine ilgi duymasını kolaylaştırır. Kümeler halinde oluşturduğunuz içerikleri doğru anahtar kelimelerle güçlendirmeyi ihmal etmeyin. Böylece hedef anahtar kelimeleriniz arama sonuçları grup olarak gösterilecektir. SEO blog için etkili bir başlangıç yaptığımıza göre şimdi detaylı anahtar kelime güçlendirmesine geçebiliriz.

Blog SEO Çalışmasında Anahtar Kelime Araştırmasını Kullanın

Tüm SEO ve dijital pazarlama çalışmalarında büyük öneme sahip olan anahtar kelime, içerik üretme kısmında da aynı önemle karşımıza çıkıyor. Eğer daha önce anahtar kelime çalışması yapmadıysanız Google,Semrush, Ahrefs gibi araçlardan destek almanız gerektiğini belirtmekte fayda var. Anahtar kelimeler, blogların aramalarda görüntülenmesi, hedef kitlenin web sitenize ve hizmetinize ulaşabilmesi bilhassa sitenizin sıralama alabilmesi için büyük önem taşıyor. Blog SEO çalışmalarının anahtar kelimelerini çıkarmaya başladığınızda kesinlikle “long tail” anahtar kelimelere yer verin. Sesli aramaları, detaylı aramaları ve hedef kitlenin arama alışkanlıklarını göz önünde bulundurmalısınız. Kullanıcılarınız “Seo Blog Yazımı” araması yapmak yerine “SEO Uyumlu Blog Nasıl Yazılır” şeklinde arama yapabilir. Bu gibi senaryolar üzerinde durarak SEO blog çalışmalarınızı doğru anahtar kelimelerle güçlendirin.

"<yoastmark

Blog SEO Çalışmasında Öne Çıkan Snippet’ler için Sıralamaya Yazın

Web sitelerinin SEO içeriklerinden biri de mutlaka Snippet’ler olmalıdır. Blog yazılarınızın arama sonuçlarından trafik çekebilmesi için hedef anahtar kelimelerinizin geçtiği, kullanıcıların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmış Snippet’ler yaratın. Bu sayede SEO blog içeriklerinizin daha fazla trafik aldığını, farklı arama sonuçlarında sıralandığını görebilirsiniz. Snippet’ler oluşturmaya başlamadan önce kullanıcıların en çok hangi soruları sorduğunu ve çözüm bulmak istedikleri ihtiyaçlarını araştırmalısınız. Snippet’ler hem kullanıcıların hızla çözüme ulaşmasını sağlayacak hem de web sitenize etkili trafik çekmeyi başaracaktır. Snippet içeriklerin siteye getirdiği trafikler en doğru hedef kitleler olacağı için etkili bir blog optimizasyonu da sağlamış olursunuz. Sonuçta içerikler trafik yaratmak için hazırlanıyor ve Snippet’ler sıradan blog açıklamalarına nazaran daha hızlı trafik elde ediyor.

Sayfadaki Zengin Medya Türlerini Birleştirin

Zenginleştirilmiş Blog Düzenlemesi

Sayfadaki Zengin Medya Türlerini Birleştirin

Hizmet ve ürünlerinizle ilgili harika yazılar hazırlayacağınıza eminiz. Ancak unutmamanız gerekiyor ki SEO blog kavramı sadece içeriğin anlamsal kalitesine değil biçim kalitesine de doğrudan odaklanıyor. Yani içeriğin ne anlattığı kadar nasıl anlattığı da çok önemli. SEO blog çalışmalarınızı mutlaka fotoğraf, video, infografik ve biçim formları ile zenginleştirin. Alıntılar, madde işaretleri, köprüler, yönlendirmeler ve metalar kullanın. Hem okunabilirliği artıracak hem de zengin görünümle kullanıcı deneyimine katkıda bulunacaksınız. Önceliğinizin yazınızın biçimsel gücü olmalıdır. Kullanıcılar hızlı bir göz taraması ile yazının ayrışan başlıklarını, önemli noktalarını, görsellerle anlatılmak istenen genel mesajı almalı. Aksi taktirde okunabilirliği düşük bir içeriğe sahip olacak binbir zahmetle web sitenize çektiğiniz kullanıcısı kısa sürede kaybedeceksiniz. Uzun bir yazı hazırlıyorsanız kullandığınız görsel ve başlık sayısını artırmalısınız. Kısa yazıların SEO konusunda başarılı olduğunu söylemek güç ancak video ve infografiklerle desteklerseniz özet içeriklerin bile fazlaca okunduğunu göreceksiniz.

Blog SEO İçeriğinize Dahili Bağlantılar Ekleyin

Blog SEO İçeriğinize Dahili Bağlantılar Ekleyin

İçeriğinize Dahili Bağlantılar Ekleyin

SEO blog için kümeler oluşturduk ve içerikleri anahtar kelimelerle optimize edip görsel olarak zenginleştirdik. Bu sürece kadar SEO trafiğini iyi yönettiğimizi söylemeden geçmeyelim ancak kullanıcıların içeriği okuması ile yetinmemelisiniz! Sitenize gelen hedef kitleniz için yapmanız gereken önemli bir detay daha var. Kullanıcının bloglar ve sayfalar içerisinde gezinmesini sağlamak. Bu hem oturum süresini uzatacak hem de diğer sayfa ve blogları besleyecektir. Bir süre sonra site içi dahili bağlantıların dönüşümlere yansıdığını göreceksiniz. Kullanıcıyı tek sayfa ile hizmete veya satışa ikna etmek zordur ancak gezinme süresini ve sayfalarını artırarak ikna sürecini kısaltabilirsiniz. SEO blog için elzem bir düzenleme olan dahili bağlantılar sayesinde içerikleriniz birbirini destekleyecek ve Google sıralamanıza katkı sağlayacaktır.

Bu aşamada dahili bağlantılar için oluşturacağınız köprüleri belirli bir mantık çerçevesine oturtmanız gerektiğini unutmayın. Bir örnekle detaylandıralım; “SEO Blog Optimizasyonu” konusunda okuma gerçekleştiren kullanıcıya “Robot.txt Dosyası Nedir?” Bağlantısı sunmamız etkili olur mu? Kullanıcı SEO konusunda blog optimizasyonu sağlamak için sayfaya geldiyse kesin olarak blog yazımı ile ilgileniyordur. Ona “Robot,txt” içeriği sunmamız bize avantaj sağlamaz. Ancak blog konularında araştırma yapan kullanıcıya “En Çok Okunan Blog Konuları” gibi paralel bir konu sunabiliriz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise link çıkış vereceğiniz kelime öbeğinin 5 kelimeyi geçmemesi ve mutlaka hedef yazının anahtar kelimesini kapsaması olmalı. Yani yönlendirme yapacağınız içeriğin anahtar kelimesine link çıkışı vermelisiniz. Bu temel satış stratejilerine çok benzer, şöyle düşünebilirsiniz; makarnalar ile deterjanlar aynı rafta yer almazlar. Makarnaların yanında olsa olsa makarna sosları yer alır 🙂

Kullandığınız URL’yi Özelleştirin

URL yapıları SEO çalışmalarının belki de en önemli adımlarından biridir. Özel URL sistemleri sitenizin güvenilirliğini ve otoritesini artırırken kullanıcının siteye gelmesini kolaylaştırır. Arama motorlarının ve kullanıcıların bu tarafta istediği şey aslında oldukça basit. Linke tıklayınca nereye gidileceğini görmek isterler! Bu sonuca göre Google botları sayfayı dizine ekleyecek, kullanıcıda sayfaya girip girmeyeceğine karar verecektir. SEO blog çalışmalarınızda mutlaka özel URL yapıları kullanmanızı öneririz. Örneğin, içerik pazarlamasıyla ilgili bir sayfanın URL yapısı “/ icerik-pazarlamasi” alt dizinine sahip olabilir. İçerik pazarlaması için blogların kullanımıyla ilgili bir küme, “/ icerik-pazarlamasi / nasıl-kullanılır-içerik-pazarlama için-bloglar” ile sonuçlanabilir. Blog seo çalışmalarınızda yapacağınız özel URL çalışması sadece bununla da sınırlı değil. Anahtar kelimelerinizi URL yapınızda geçirebilirsiniz. Ancak unutmayın başarılı bir URL yapısı son derecede basit ve sade olmalıdır.

Blog SEO Çalışmasında İşinizi Kolaylaştırmak Adına Araçlar ve Eklentiler Kullanın

Eğer Blog çalışmalarınızı CMS sistemleri ile sağlıyorsanız birbirinden faydalı eklentilerden destek alabilirsiniz. Yorumları ve istenmeyen postaları izlemek için Akismet eklentisini ve yazı tipi boyutunu kolayca değiştirmenizi, tablolar oluşturmanızı sağlayan Workflow Enhancement eklentisini kullanabilirsiniz. SEO blog, düzenleme ve geliştirme aşamasında ciddi bir zaman alabilir. Etkili araçlar kullanarak bu zamanı minimuma indirebilirsiniz. Yoast, Rank Math gibi SEO eklentileri ile yazılarınızı optimize edebilir hızlı düzenlemeler sağlayabilirsiniz.

Mobil Duyarlılığı ve Deneyime Dikkat Edin

Üzerinde konuşulmaya gerek bile duymadığımız bir konu: Mobil duyarlılık! Artık herkes mobil kaynakları cihazları aktif olarak kullanıyor ve web sitelerinin en büyük trafikleri mobil üzerinden sağlanıyor. Hem SEO hem de kullanıcı deneyimi için mobil duyarlılık son derecede önemli. İçeriklerinizin mobilde okunabilirliği ve gezilebilirliği önemli. Artık Google mobil öncelikli indeksleme yaptığı için sitenizin genel SEO puanına da son derecede etkili. SEO blog optimizasyonlarınızı yaparken mobil cihazlardan okunabilirliğine mutlaka büyük önem vermelisiniz. Masaüstünde anlamlı görünün büyük bir başlık mobilde facia yaratabilir. Yazının mobil uyumlu olması Google için de kullanıcılar içinde ilk şartlardan biri. Eğer yazınızın mobil uyumu ile ilgili endişeniz varsa Google Mobil Uyum Testi kullanabilirsiniz. Tıklanabilir alanlar yaratmaya ve konu başlıklarını anlamlı bütünler yaratarak kullanmaya özen gösterin. Unutmayın blog içeriklerin ilk önceliği “okunabilirlik”, en büyük amacı ise “trafik”tir. Okunması güç bir yazının trafik sağlaması mümkün olmayacağı gibi kalite puanlarınızı da olumsuz yönde etkiler.

Düzenli içerik üretmek, hedef odaklı stratejilerle optimizasyonlar gerçekleştirmek blog SEO tarafında önemli farklar yaratacaktır. Yalnızca bu noktada eksiğiniz olduğunu düşünüyor ve profesyonel içerikler için bir ekiple çalışmıyorsanız hemen bir içerik ajansı ile iletişime geçebilir, içerik düzenlemelerinizi en verimli şekilde yapabilirsiniz. Ancak SEO blog çalışmalarının amacına uygun ve başarılı olması için mutlaka yukarıdaki detaylara dikkat etmeli ve blog çalışmalarının sadece “metin” üretmek olmadığını fark etmelisiniz. Hem mevcut içeriklerinizi iyileştirmek hem de daha etkili SEO içerikleri üretmek için gerekli olan detaylara artık hakimsiniz. İçeriklerinizin kalitesi ve SEO uyumu artıkça Dijital Pazarlama Ajansı ile yaptığınız çalışmaların daha verimli olduğunu göreceksiniz. SEO ve Dijital Pazarlama alanlarının teknik ve sistematik faaliyetler olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Mutlaka profesyonel ajanslardan destek almanızı tavsiye ederiz. Trafiğiniz bol olsun!

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply