Düzenli olarak gelişen ve değişen Google algoritması her geçen gün daha da kızgın bir rekabetin oluşmasını sağlıyor. Bu rekabet içerisinde en doğru SEO danışmanı ile çalışmak için nelere dikkat etmeniz gerekiyor? SEO ajansı ile SEO danışmanı arasındaki farklar nelerdir? Bu içeriğimizde bu konuyu ele almaya çalışacağız. Öyleyse vakit kaybetmeden hemen başlayalım.

1) Potansiyel SEO danışmanı ile 2 yönlü olacak şekilde bir görüşme gerçekleştirin. Genel olarak sizinle ve firmanızla ilgilenip ilgilenmediğini kontrol edin.

İlk temasta ne beklemelisiniz?

1-2 ay içerisinde X kelimede 1.sıra garantisi gibi vaatlerin gerçekçi olmadığını mutlaka ama mutlaka bilmelisiniz. Eğer ki başarı istiyorsanız öncelikle 4 ay ila 1 yıl kadar süren bir çalışmanın uygulanması gerektiğini ardından başarının geleceğini unutmamalısınız. Ayrıca tabii ki bu konunun sektöre ve alınacak olan aksiyonlara bağlı olduğunu 4 aylık sürenin minimum süre olduğunu da aklınızdan çıkarmamalısınız.

SEO, anlık olarak bir çözüm olmadığı için aslında buraya yaptığınız yatırımı uzun vadeli bir partnerlik olarak düşünmelisiniz. İşte tam olarak bu nedenden ötürü de partnerlik yapacağınız kişi/kurumun ürününüze veya firmanıza karşı ne kadar ilgili olup olmadığını ölçümlemeniz gerekmektedir. İlk görüşmede size sizi standart olan SEO parametriyle (h1,h2 etiketi, kopya içerik vb. gibi şeyler) boğmaya çalışan danışmansa, ürününüzle ilgili bilgi almaya çalışan sizin sorduğunuz sorulara Google kaynaklarıyla yanıt veren bir danışmanla görüşmeniz sizin ve şirketiniz için daha faydalı olacaktır.

SEO işe alımı için yapacağınız görüşmede doğru soruları mı soruyorsunuz?

SEO konusunu 3 farklı açıdan ele alalım; Google, internet sitesi ve kullanıcı.

  • Kullanıcı arama işlemini gerçekleştirdiğinde yaptığı arama ile ilgili sitenin çıkmasını talep edecektir.
  • Google, kullanıcıların yaptığı arama sonrasında onların karşısına aramayla ilgili en doğru siteyi çıkarmak isteyecektir.
  • İnternet sitesi de alacağı trafiğin içeriğiyle en çok uyuşan kişiler tarafından olmasını isteyecektir.

Yani aslında gerçekleştirilen tüm çalışmaların doğru kullanıcıya doğru içeriği sunmak ile ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Yani aslında farklı bir şekilde söylemek gerekirse yapılan tüm çalışmalar kullanıcı deneyimi içindir. SEO danışmanının da siteye gelen kullanıcının doğru bir şekilde hedeflenen kullanıcı olduğunu anlayabilmesi ve stratejisini de buna göre oluşturabiliyor olması için, ürünü ve sunulan hizmeti, kime, neye hitap ettiğini çok iyi bir şekilde biliyor olması gerekir.

İlk olarak soruları potansiyel danışman sorsun!

SEO çalışması aslında her sektörde farklı stratejilere ihtiyaç duyar. Uygulanacak stratejiler de ait olduğu sektörün fırsatları ve ürün kendi potansiyeli ile doğru orantılı bir şekilde işler. Bu ayrımı gerçekleştirebilmenin yolu ise ürünle ilgili daha geniş bir bilgi yelpazesine sahip olmak daha da önemlisi sahip olabilme isteğidir. Eğer ki potansiyel danışmanınız sizi tanımak için gerekli olan çabayı göstermiyorsa yüksek ihtimalle çalışmaya başladığınızda da süreç içerisinde sizin için göstereceği çalışmanın önceden size sunulmuş hali olacaktır.

Ürünün sadece ne olduğunu anlamak değil kime hitap ettiğini de bilmek oldukça önemli bir destek noktasıdır. Ürünün veya işletmenin hakkında tüm detayları bilmek ve bunu harika bir şekilde sunabilmek, doğru kitleye karşı uygulanmadığı sürece beklenen patlamayı göstermeyecektir.

İşletmenizin gelir modeli, arama sonuçları üzerinden gelen trafikle ne kadar bağlantılı?

Herhangi bir sektörde dikey bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz organik trafik satışınıza katkı sağlayacak en önemli şeylerden birisidir. Satışlarınızın artıyor olması da sizi büyümeye yöneltecektir. Peki ya e-ticaret sitesi değilseniz? Sitenizin içerisinde herhangi bir şey satmıyor veya ürünlerinizin satın alma sürecini başlatan adımın internet siteniz olmadığını anlatıyorsanız, marka aramalarında bir prestij oluşturmak isteyen bir firmaysanız standart SEO süreci sizi tatmin etmeyecektir. Bu noktada da SEO danışmanının sadece sitenizin teknik altyapısını Google’a uygun hale getirmesi sizin için yeterli bir strateji olmayacaktır. Faydalandığınız tüm kanalların SEO ile uyumlu bir şekilde kurgulanmasına aracılık sağlayan ve sadece tek bir kanalın öne çıkmasındansa farklı kanallar üzerinden birbirlerine paralel olarak oluşturulan strateji ihtiyaç anında daha başarılı olacaktır.

Rakipleriniz aslında sandığınız rakipler olmayabilir!

SEO çalışmalarında yaşanan en büyük yanılgılardan birisi de birçok firmanın offline alandaki rakiplerini online alandaki tek rakipleri zannetmesidir. Örneğin büyük bir gıda işletmesi olduğunuzu düşünelim. Makarna ürününüzle yapılabilecek yemek çeşitliliği ile ilgili bir içerik sitesi oluşturacağınızı farz edelim. Buradaki amacınız da bu konuyla ilgili arama yapan kullanıcıların karşısına yemek yapım videolarıyla veya tarifleriyle ilgili ürünlerinizi çıkartmak ve marka bilinirliğinizi artırmak olsun. Peki düşünüldüğünde şu an sizin internette gerçek rakibiniz raftaki diğer ürün müdür? Rafta bulunan diğer ürün sadece rakiplerinizden birisidir. Online platformda rakibinizin sizinkine benzer bir girişimi bulunmayabilir ancak hitap ettiğiniz sektör yemek sektörü ise organik bölümdeki rakipleriniz oldukça genişleyecektir. Hiç adını sanını bilmediğimiz bir yemek blogu, haber sitelerinin yemek konusuyla ilgili oluşturmuş olduğu içerikler, gurme blogları gibi siteler sizin rakiplerinizden bazıları olacaktır. Bu yüzden çalışacağınız SEO danışmanının ürünü, hedefi, gelir modelini bilmek durumunda olduğu gibi aynı zamanda rekabet ettiğiniz her şeyi de bilmelidir. Size sunacağı rakip analizinde bunları kategorize etmeli ve çizeceği yol haritasında bunlara dikkat etmelidir.

2) Referanslarını Kontrol Edin

Doğru SEO danışmanı seçmek için başladığınız araştırma içerisinde birçok danışmanın sitesine girdiğinizde aynı logoları gördüğünüzü biliyorum. Peki tüm bu danışmanlar nasıl aynı referanslara sahip? SEO danışmanı aslında ne iş yapar?

Seçenek 1: Bir firma SEO çalışmaları için farklı danışmanlarla çalışabilir!

Bakıldığı zaman çok basit görünüyor olsa da SEO’nun içerisinde birden fazla konu bulunmaktadır. Marka, bir danışman ile SEO uyumlu içerik çalışması yaparken diğer bir danışmanın sitenin mobil uyumluluğu için çalışıyor olabilir. Bu yüzden aynı logoları görebiliyor olabilirsiniz.

Seçenek 2: Belirtilen referanslarla ilgili yanlış veya eksik bilgi veriyor olabilirler!

İletişim sürecinin başarılı olması, SEO sürecinin başarılı olmasına da yardımcı olacaktır. Eğer ki SEO danışmanının belirttiği referanslar şüphe uyandırıyorsa emin olabilmek adına belirtilen referanslarla mutlaka iletişime geçmelisiniz.

3) Teknik Bir Audit Talep Edin

SEO, başarının veriyle ölçümlendiği bir çalışmadır. Yine aynı şekilde başarısızlık da bu şekilde ölçümlenir.

Potansiyel SEO danışmanınızdan bir hazırlık yapmasını isteyin.

Danışman, sitenizin görünürlük seviyesini, rakiplerine oranla konumunu, iyi veya kötü performans gösteren anahtar kelimeleri, altyapıda bulunan teknik problemleri ve site-dışı tarafındaki durumunuzu inceleyebilir. Size vereceği bilgiler de sorunun neden kaynaklandığını çözüm sağlanır ise neyle, sağlanmaz ise neyle sonuçlanacağını söylemelidir.

Search Console ve Google Analytics yetkisi vererek taslak yol haritası talep edin.

Eğer ki danışman bu adıma kadar gelmişse size güven vermiş demektir. O zaman onlara şimdi kısıtlı ve geçici bir yetki tanımlayarak yol haritası çıkarmalarını talep edin.

Belirli vadeler için öngörü isteyin!

SEO çalışması herhangi bir kesinlik içermez. Çünkü çok fazla değişken bulunmaktadır. Yani sadece danışmanının başarılı olması bu çalışma için yeterli olmayacaktır. Ekibinizin danışmanla uyumu, yol haritasına bağlı olmanız, rakiplerin bu yöne yapacağı yatırım gibi farklı farklı etkenler vardır.

Potansiyel SEO danışmanınızdan 1-1,5 yıl arası için brand ve non-brand anahtar kelimeleri için bir öngörü raporu talep edin. Bu raporda size sunulacak verilerin derinliğini, rakiplerin kategorilendirilme biçimini ve sağlanacak olan organik trafiğin Google Ads maliyeti karşılığını inceleyeceğinizi belirtin. Bu çalışma danışmanın sizin ürününüze veya işletmenize sağlayacağı katkının olası başarı grafiğini ve doğru hedefleme yapabilmenizi sağlayacak çalışma olacaktır.

4) İşe Almak İsteyip İstemediğinize Karar Verin

Danışmanın size ilk temas ettiği zamanki yaklaşımı, talep ettiğiniz şeyleri karşıyabilme refleksi, ekibinizle olan uyumu, yaklaşımı ve şirketinizi benimsemesini inceleyerek o SEO danışmanıyla çalışmak isteyip istemediğinize karar verin! SEO’nun her geçen dönem için en geçerli veriye dayalı bir çalışma olduğu düşünüldüğünde,  yapacağınız anlaşmanın sadece bir işe alım olmadığını aslında bir stratejik partnerlik olduğunu unutmamalısınız.

Her şeye rağmen işinizin profesyonel bir şekilde yönetilmesi için mutlaka SEO ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Enes Taşcı

Enes Taşcı

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Enes Taşcı, Cremicro'da Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaktadır. Dijital pazarlama alanında makaleleri ile sektöre yaşadığı deneyimleri aktarmaktadır.

Leave a Reply