Skip to main content

Son zamanların en popüler konusu: E-ticaret! Pandemi döneminde altın çağını yaşamaya başlayan e-ticaret siteleri geri dönüşü olmayan bir yükseliş yakaladı. Rekabetlerin artması ve talepleri karşılayacak donanımda sitelere ihtiyaç duyulmasıyla birlikte hepimizin gündemi e-ticaret siteleri için reklam oldu. Başarılı bir e-ticaret reklam çalışması için reklam ve e-ticaret kavramlarını doğru yorumlamak gerekiyor. Facebook ile yapabileceğiniz etkili e-ticaret reklamlarını 6 adımda anlatarak çalışmalarınızı güçlendirmeyi hedefliyoruz. Detaylı reklam yönetimi için profesyonel Reklam Ajansı ile iş birliği yapmanızı tavsiye ederek yazımıza başlayalım.

1: Facebook Pikselini E-Ticaret Sitenize Kurun

Bir e ticaret sitesini verilere dökerek reklam stratejisi geliştirebilmeniz için ilk şart piksel kurulumlarıdır. Web sitenizde Facebook ile konuşmayan pikselleriniz yoksa e ticaret siteleri için reklam çalışmaları yapmak etkili olmayacaktır. Reklam ve e ticaretin birbiri ile konuşmasını sağlayan Facebook pikselini yazılım ekibinizden veya altyapı sağlayıcınızdan yardım alarak web sitenize yerleştirebilirsiniz. Bu sayede kampanyalarınızı dönüşüm artırmak için optimize edebilir, web sitenizi ziyaret eden insanları analiz edebilirsiniz. Piksel kodlarınız size hangi reklamın ne kadar dönüşüm getirdiğini de göstereceği için e ticaret reklam çalışmalarınıza başlamadan önce pikselinizi doğru olarak kurduğunuzdan emin olun.

2: Facebook Reklam Hedef Kitlelerinizi Oluşturun ve Doldurun

Reklam çalışmalarınız bel kemiği olacak hedef kitle üzerinde iyi bir çalışma yapmalısınız. Doğru hedef kitle dönüşümlerin artmasını sağlayacak en etkili reklam kalemidir. E ticaret siteleri için reklam çalışmalarınızı etkili hedef kitlelerle yönetin. Ürün veya hizmetinize uygun birkaç hedef kitle çalışması yaparak en etkili kitleyi bulmaya çalışın. Reklam çalışmalarınızı tek bir hedef kitle üzerinden yönetmeyin, e ticaret reklam çalışmalarınız için özelleştirilmiş birkaç hedef kitle ile farklı pazarlama stratejileri geliştirin. Bunun için Facebook Business Manager hesabınızdan Kitleler > Kitle Oluştur adımlarını izlemeniz yeterli. Algoritma hedef kitlenizi bütçenizle birleştirerek ne kadar kişiye ne kadar sürede ulaşabileceğinizi hatta hedef kitle ve reklam ayarlarınıza göre tahmini dönüşüm beklentisini iletecektir. Bu tahminleri de değerlendirerek etkili olan hedef kitleyi bulabilirsiniz.

E-posta Aboneleri ve Alıcılar için Özel Hedef Kitle

E-posta Aboneleri ve Alıcılar için Özel Hedef Kitle

E-posta Aboneleri ve Alıcılar için Özel Hedef Kitle

E ticaret siteleri için reklam çalışması yaparken birkaç hedef kitle ile ilerlemenizin daha etkili olduğunu belirtmiştik. İşte tavsiye ettiğimiz özel hedef kitlelerden biri: E posta aboneleri. Web sitenizi ziyaret eden ve kampanyalardan haberdar olmak için bülten kaydı oluşturan kullanıcılara özel hedef kitle çalışması yapmalısınız. Bülten haberleri almak isteyen kayıtlı kullanıcılar markanız ve ürünlerinizle ilgilendiği için etkili bir hedef kitle olacaktır. E ticaret reklam çalışmalarınızda bir hedef kitleniz mutlaka dönüşümlerden gelen alıcılar ve e posta aboneleri olmalı.

Geçmişte Satın Alan Kişilerin Özel Hedef Kitlesi

Tıpkı e posta aboneleri gibi özel bir hedef kitlede daha önce satın alma adımını tamamlamış kişilerden oluşmalı. E ticaret siteleri için reklam çalışmalarının en etkili dönüşümü yakaladığı hedef kitle yeniden pazarlama hedef kitlesidir. Yeni hedef kitlelerinizi kaydetmeden önce anlaşılır isimler koymayı ihmal etmeyin.

Facebook Sayfası Özel Hedef Kitlesi

Önerdiğimiz bir diğer özel hedef kitle çalışması da Facebook sayfanızı beğenen kullanıcıları hedef seçeceğiniz kitle. Facebook sayfanızla etkileşimde bulunan, sayfanızı beğenen herkesi özel hedef kitle olarak kaydedin.

Instagram İşletme Profili Özel Kitle

Instagram sayfanızla etkileşime giren ve takip eden kullanıcıları da e ticaret reklam çalışmaları için tıpkı Facebook özel hedef kitlesi gibi kaydedip yeni reklam faaliyetlerinizde kullanabileceğiniz hedef kitle halen getirebilirsiniz.

Web Sitesi Ziyaretçilerinin Özel Hedef Kitlesi

Reklam ve e ticaret faaliyetleriniz eş zamanlı yürütmek için web sitenizi daha önce ziyaret eden kullanıcılardan da özel bir hedef kitle belirleyebilir, yeniden pazarlama reklamlarınızda kullanabilirsiniz.

Geçmişte Satın Alanların Benzer Kitle

E ticaret reklam çalışmalarının en önemli aşamalarından biri benzer hedef kitle reklamlarıdır. Benzere hedef kitle yaratmak için daha önce ürün satın alan kullanıcılara benzer kullanıcılar bulmak için hedef kitle çalışması yapabilirsiniz.

Facebook Kampanyasıyla Ürün Farkındalığı Oluşturun

Facebook Kampanyasıyla Ürün Farkındalığı Oluşturun

3: Dönüşüm Hunisinin Başlangıcı: Facebook Kampanyasıyla Ürün Farkındalığı Oluşturun

Artık e ticaret reklam çalışmaları için doğru ve etkili hedef kitlelerimiz olduğuna göre Facebook dönüşüm hunisi reklamlarına geçebiliriz. Bunun için ürettiğiniz her içeriğin uyması gereken 3 madde olduğunu belirtelim. E ticaret ve reklam için dönüşüm hunisinin tepesinde, marka ve ürünlerle hedef kitlenizin dikkatini çekecek içerikler olmalı. Dönüşüm hunisinin ortasında ise markanıza ilgi gösteren yeniden pazarlama kitlesi olmalı. Dönüşüm suninizin en alt kısmına ise markanızla etkileşim kurup iletişime geçmiş hedef kitleyi koyabilirsiniz.

Yeni Kampanya Oluşturun

E ticaret sitesi için reklam çalışmalarınıza hemen başlamak için artık tek yapmanız gereken yeni kampanya oluştur diyerek reklamlara başlamak. Yeni reklam hedefiniz dönüşümler olduğu için “Dönüşümler” modülüne tıklayarak ilerleyin. Dönüşüm reklamları satın alma ihtimali en yüksek kitleleri hedef alarak çalışır ve en yüksek dönüşümleri elde eder. Daha sonra bütçe optimizasyonunu tamamlayarak reklamlarınızı en etkili şekle yaklaştırmaya çalışın. Reklam ve e ticaret buluşması etkili sonuçlar verecektir.

Facebook Reklam Setini Oluşturun

Reklam setleri oluşturmak hem reklamlarınızı daha kolay yönetmenizi hem de hedef kitle ve dönüşüm sonuçlarını daha net gözlemlemenizi sağlar. Reklam çalışmalarınız içerisinde mutlaka reklam setleri kurarak e ticaret reklam yönetiminizi güçlendirin.

İlgili Makale: Dinamik Arama Ağı Reklamları Kılavuzu: Ne Zaman Kullanmalısınız?

4: Dönüşüm Hunisinin Ortası: Facebook Kampanyasıyla Ürün Değerlendirmesine Teşvik Edin

E ticaret için reklam çalışmalarında dönüşüm hunisinin orta kısmında web sitenize trafik çekmek için reklamlar yayımlamalısınız. Hedeflediğiniz kişilerin web sitenize girmesi için yapacağınız reklam çalışmalarını bu aşamada güçlendirebilirsiniz. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey öne çıkan etkileyici ve yaratıcı görseller kullanmanız.

Yeni bir Facebook Kampanyası Oluşturun

E ticaret reklam çalışması için yeni bir kampanya oluşturun ve tercihen “Satın Alma – Set Adı” şeklinde kaydedebilirsiniz. Sahip olduğunuz etkileşim miktarına orantılı bir bütçe kullanmanız bu aşamada önemli. Bütçe optimizasyonunu iyi değerlendirmeli ve elinizdeki verilere göre kullanmalısınız.

Facebook Reklam Setini Oluşturun

E ticaret siteleri için reklam çalışması yaparken kullanabileceğiniz bası reklam grupları aşağıdaki gibidir;

  • 180 Günlük Facebook sayfa etkileşimleri
  • 180 Günlük Instagram sayfa etkileşimleri
  • 180 günlük web site trafikleri

5: Ürünlerinizi Bir Dönüşüm Hunisinin Altında Bir Facebook Kampanyasıyla Satın

Reklam isimlendirmelerini yaptıktan sonra video veya görsellerinizi yükleyerek diğer ayarlarınızı tamamlayın. Bu aşamada önerimiz hedef kitlenize “Evet” dedirtebilecek sorularla hitap etmeniz olacak. Metrik kurulumu yaparken “Şimdi Alışveriş Yap” veya “Daha Fazla Bilgi Al” gibi butonlar kullanın. Web sitenizin URL bilgilerini ve reklam metinlerinizi düzenleyin.

Yeni bir Facebook Kampanyası Oluşturun

Yeni reklam kampanyanızda hedefiniz katalog satışları olmalı. Kataloglar için açılır menüden doğru ürün kataloğunu seçin ve yeni reklam kampanyanıza çekin. Katalog reklamları için küçük bir bütçe ayırmanız yeterli. Zaten üst adımlarda daha güçlü hedef kitlelere bütçe optimizasyonu yaptığınızı varsayarsak sakin bir bütçe ile katalog reklamları başlatmanız doğru olacaktır.

Facebook Reklam Setini Oluşturun

Kataloglar reklamları için de daha önceki adımlarda olduğu gibi reklam setleri oluşturun. Reklam ve e ticaret çalışmalarınızı yeteri kadar reklam seti ile beslemeniz data takibi ve dönüşüm artırımı için önemli.

6: Ürün Lansmanları ve Tekrarlanan Siparişler için Yeniden Pazarlama Kampanyaları Oluşturun

E ticaret siteleri için reklam çalışması yaparken en değerli kitlenizin daha önce alışveriş yapmış olan kitle olduğunu unutmayın. Hem yeniden pazarlama hem benzer hedef kitle için bu önemli bir veri. Bu sayede dönüşüm oranı yüksek e ticaret reklam kampanyaları elde edersiniz.

Ürün Lansman Kampanyasıyla Geçmişte Satın Alan Kişileri Hedefleyin

Yeni bir ürün, yeni bir tanıtım veya yeni bir pazarlama stratejisi. İnsanlara etkili bir kampanya sunun ve bir vaatle reklamlarınızı güçlendirin. Bu aşamada hangi kampanya veya ürünün daha yüksek etki aldığını, hangi görselin daha çok trafik yarattığını keşfetmek için A/B testing kullanmanızı öneririz.

e ticaret siteleri için reklam

e ticaret siteleri için reklam

İnsanları Ürünleri Tükenmek Üzereyken Tekrar Hedefleyin

E ticaret siteleri için reklam kampanyası düzenlerken elinizi çok güçlendirecek bir püf noktası olduğunu biliyor muydunuz? Kaçırma hissi. Bu satın alma kararlarını olumlu yönde etkileyecektir. Reklamlarınızı “Tükenmek Üzere”, “Son Üç Gün”, “Fırsatı Kaçırma” gibi teşvik cümleleri ile güçlendirin. Reklam ve e ticaret çalışmalarının kolay olduğunu söylemek mümkün değil, belki bu alanda profesyonel bir Reklam Ajansı ile çalışabilir daha verimli bütçe yönetimi ile daha yüksek dönüşümler elde edebilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply