E-ticaret işletmeleri, startup’tan bir ticaret devine dönüşmek istiyorlarsa gerekli olan manevraları doğru zaman ve doğru metotla yapmaları gerekmektedir. Bu süre zarfında geçirilen yolculuğun daha keyifli bir hal alması için e-ticaret firmalarının blog çalışmalarına önem vermesi ve burada da doğru stratejileri uygulaması çok net bir şekilde göze çarpmaktadır. Şimdi size neler e-ticaret blog strateji oluştururken nelere önem vermeniz gerektiğini anlatmaya başlayalım.

Blog Ne Kadar Gerekli?

E-ticaret işletmelerinin genel olarak bir bağ kuramadığı ve anlam veremediği sorulardan birisi de budur. Belirlenmiş birkaç ürünün pazarlandığı firmalar için blog içeriklerinin faydası öngörülebilir bir durumdur. Fakat içerisinde yüzlerce ürün bulunduran bir mağaza da bu durum işe yarar mı? Şunu söyleyebiliriz ki istatistikler asla ama asla yalan söylemezler. Seewhy’ın yapmış olduğu bir araştırmaya göre kullanıcıların %99’u siteye ilk girdikleri anda alışveriş işlemini gerçekleştirmiyorlar. Bir ürünü satma gibi bir niyetiniz varsa o ürün için hazırlamış olduğunuz pazarlama mesajını kullanıcılara ortalama 7 kez iletmeniz gerekmektedir. Blog içeriği oluşturmanın bu iletişimi sağlamak adına ve bununla birlikte SEO çalışmalarınıza katkı sağlama adına oldukça ciddi katkısı bulunmaktadır. Arama motorları (Google, Yahoo, Bing) içerikle beslendikleri için düzenli olarak içerik hazırlıyor olmanız onların hoşuna gitmektedir. İşte tam olarak bu sayede hedef odaklı, doğru optimize edilmiş içerik çalışmaları satışları artırmanıza yardımcı olmaktadır.

E-ticaret sitenizi blog içerikleriyle destekliyor olmanız size sadece sıralama ve satış katkısı sağlamamaktadır. Bunun dışında başarılı e-ticaret sitesi satılan ürünler hakkında müşterilerini bilgilendiren, o piyasaya yön veren bir site olduğunu gösteren şekilde donanmalıdır. Doğru oluşturulmuş bir blog stratejisi ile yapılan marka bilinirliğine katkı sağlamanın haricinde kullanıcılar arasında bir bağlantı oluşturarak sadık bir müşteri portföyü oluşturmaya da yardımcı olmaktadır.

Blog Ne Kadar Gerekli

Blog Ne Kadar Gerekli

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması çalışması ürün bilgilerini, ürünlerin kullanım alanlarını ve potansiyel müşterilerle bağ kurmayı sağlayan bir çalışmadır. Aslında tam olarak online satış danışmanı gibi çalışır. Günümüzde birçok firma içerik pazarlamasından faydalanmaktadır. İçerik pazarlaması geleneksel pazarlama çalışmasına oranla, harcanmakta olan her lira için yaklaşık 3 kat daha fazla potansiyel müşteriye ulaşır. Kullanıcıların %70’nin reklamlardansa hazırlanan içeriklerden bir şirket hakkında bilgi edindiği bir dünyada, klasik yöntemlerle pazar payı büyütmeye çalışmak bile bile lades demek anlamına gelmektedir.

Peki İçerik Pazarlaması İçin Uygun Bir Blog Nasıl Hazırlanmalı?

Kimse içinde insan olmayan mağazaya girip rahat bir şekilde alışveriş yapamaz. Her zaman için müşteriler içeri girdiğinde onlara “hoş geldiniz” diyecek onları bir ürün grubundan diğer ürün grubuna gezdirecek bir satış danışmanına ve pazarlık konusunda iyi bir kasiyere ihtiyaç olmaktadır.

İçerik Pazarlaması İçin Uygun Bir Blog Nasıl Hazırlanmalı

İçerik Pazarlaması İçin Uygun Bir Blog Nasıl Hazırlanmalı

Süreklilik

Online üzerinde bu işin blog içerikleriyle yapabileceğimizden bahsetmiştik. Başarılı bir e-ticaret blogu iyi bir şekilde planlanmalı ve daimi süreki olarak güncellenmelidir. Zaman içerisinde değerini bitirmiş olan içerik yerine müşteri her içeri girdiğinde önemini devam ettiren, müşteriye ihtiyacı olan bilgileri veren yazılar sunulmalıdır.

Samimiyet

E-ticaret sitesinde bulunan blog bölümü işletmeyle kullanıcılar arasındaki duvarı kaldırmakla yükümlüdür. Kullanıcılar metnin içerisine serpiştirilmiş olan reklamlarla dolu bir yazıdansa kendilerine hitap eden şirket soğukluğunu göstermeyen sayfaların içerisinde vakit geçirmeyi tercih ederler. Konuyla alakalı olan satış kanalları haricinde benzer sayfalara yapılan yönlendirmeler müşteri kaçırma riski oluşturmaz. Yani burada şöyle düşünmelisiniz; satış danışmanınız meslektaşlarından alıntı yaparak faydalanacağı gibi, başka mağazaların sunduğu fikirleri de onlara belirterek bir güven oluşturmaya çalışmaktadır. Yani bu bir ilişki kurma yöntemidir. Size bir zararı olmayacaktır.

Bilgi Birikim

Satış danışmanı satacağı ürün hakkında oldukça detaylı bilgi sahibi olmalıdır. Çok basitmiş gibi görünün bu özellik aslında müşterinin güvenini oluşturma konusunda çok önemli bir adımdır. E-ticaret blog sayfalarında bol miktarda içerik bulunması SEO açısından değerlendirildiğinde Google için yetersiz olacaktır. Endüstri trendleri hakkında kaynak olabilen, konunun tarihi ve bugünü hakkında detaylı bilgileri elinde bulunduran, özgün ve öne çıkan içerikleri yaratan siteler daha çok arama motorunda üst sıralamada yer alacaktır. Kullanıcıların sayfa içerisinde kalma süreleri ele alındığında, bilgi vermeden uzun süre konuşan satış danışmanları ile işe yarayan bilgileri daha hızlı bir şekilde kullanıcılara aktaran satış danışmanları birbiri ile kıyaslandığında uzun süre konuşan satış danışmanları müşteriye mağaza içerisinde tutma konusunda sınıfta kalacaklardır.

İşi Bağlama

Satış danışmanın başarısı işin sonunda mağaza için yaptığı satış ile ölçümlenir. Bu nedenle blog sayfası içerisinden e-ticaret sitesinin alışveriş bölümüne geçerken hızlı, basit ve kolay bir şekilde geçmesi gerekmektedir. Blog sayfa yapısının e-ticaret sitesinin geri kalanına göre tasarlanması ve entegrasyonu sağlanmalıdır. E-ticaret blogunun sonuç sunabiliyor olması için ciddi oranda internal (dahili bağlantı) kullanılıyor olması ve kullanıcıyı mağazanın içerisinde keyifli ve uzun soluklu bir seyahate çıkarılması gerekmektedir.

Satışı Tamamlayamamak Büyük Bir Problem mi?

Baymard’ın yapmış olduğu araştırmaya göre e-ticaret sitelerinde sepeti terk eden kullanıcıların oranı %68,81’dir. Peki satış danışmanınız bu istatistiği daha iyi bir noktaya getirmek için ne yapabilir?

Burada bir blog yazısı ile insanları yaptıkları alışverişleri tamamlamaya yönlendirmek istiyoruz. Aslında burada 2 tür çözüm yolu bulunmaktadır;

  • Blog içerisinde lead‘leri satışı tamamlamaya yönlendirecek resimler kullanmak çözüm yollarından birisidir.
  • Bir başka yöntem ise müşteriyi takip etmektir.

Blog sayfası konu ile ilgili arama yapan kullanıcıların uğraması gereken limanlardan birisidir. Yani blog içeriklerinden elde edilen data kullanıcı siteden çıktıktan sonrasında kullanılabilir.

Enes Taşcı

Enes Taşcı

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Enes Taşcı, Cremicro'da Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaktadır. Google Ads Arama Ağı, Alışveriş, Video ve Görüntülü Reklam Ağı sertifikası bulunmakta.