Skip to main content

Google SEO kriterleri hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizin için derledik. Daha fazlası için alanında uzman bir ekip ile SEO çalışması yürütebilir ve pazarlama stratejilerinize dair tüm kurguyu beraberce planlayıp hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Bunun için profesyonel bir dijital pazarlama ajansı ve/veya SEO ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.

Yüksek Kaliteli İçerik Yayınlayın

Arama motorlarında başarılı olabilmek için birçok SEO kriterleri bulunur. Bunlar, web sitenizin bilinirliğini ve kalite puanını yükseltecek çalışmalarıdır. Her sayfanın mutlaka SEO uyumlu olması gerekir. Ayrıca bu çalışmaların doğru çalıştığından da emin olmalısınız. Onlarca SEO çeşidi vardır. Görsellerinizde, içerik yazılarınızda veya web sitenizin meta kısımlarında SEO’yu uygularsınız. Eksiksiz bir şekilde bu çalışmayı gerçekleştirirseniz, arama motorlarındaki sıralamanız yükselir. Ayrıca, çok daha fazla kitleye ulaşma şansına sahip olursunuz. Yüksek kaliteli, SEO uyumlu içerikler oluşturmak için donanımlı bir ekibe sahip değilseniz ve ihtiyacınız olan tek nokta içerik desteği ise bir içerik ajansı ile çalışmak son derece faydalı olacaktır.

Arama Amacı

Kullanıcıların sizi bulmak için kullandıkları anahtar kelimeler, SEO kriterleri arasında yer alır. Bunlar sayesinde, insanların size nasıl ulaştıklarını görmüş olursunuz. Tüm bu anahtar kelimeleri tespit edip, içeriklerinize entegre edebilirsiniz. Bunun için Google Analytics veya Search Console araçlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca buradan bulacağınız anahtar kelimeleri tüm diğer SEO’larınızda da kullanabilirsiniz. Yalnızca çok fazla kullanmaktan kaçının. Google, benzer anahtar kelimelerin sürekli kullanılmasından hoşlanmaz.

Arama Amacı

Arama Amacı

Anahtar Kelime Araştırması

Google SEO kriterleri arasında en önemli nokta, anahtar kelimelerdir. Bunları, sizinle alakalı olması gereken bazı kelime gruplarıdır. Anahtar kelimeleri doğru bir şekilde kullanmanız oldukça önemlidir. Sizinle alakalı olan ve kullanıcılar tarafından sıkça kullanılan kelimeleri bulmak için bazı araştırmalar yapmalısınız. Bu işlemi çeşitli yollardan gerçekleştirebilirsiniz. En iyi ve bilindik yöntem, Google anahtar kelime planlayıcısıdır. Buradan, en sık kullanılan anahtar kelimeleri tespit edebilirsiniz. Ayrıca, arama motoruna yazdığınız anahtar kelimeler sonucunda karşınıza çıkan benzer sonuçlardan da faydalanabilirsiniz. Ek olarak, rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri de örnek olarak kullanabilirsiniz. Birçok yöntem sayesinde, en alakalı ve verimli olan anahtar kelimelerini kullanabilirsiniz.

Sesli Arama

Gelişen teknoloji sayesinde SEO kriterleri de oldukça genişledi. Mobil kullanıcıların büyük bir çoğunluğu artık sesli aramalardan yararlanıyor. Siri ve Alexa gibi araçlar sayesinde, çok daha kolay ve hızlı aramalar yapılabiliyor. Bu teknolojide yer almak için siz de SEO’nuzu sesli aramalara uygun bir şekilde oluşturun. Bu sonuçlarda yer alacak SEO’lar kullanmalısınız. Sıkça aranan anahtar kelimeler sayesinde, öne çıkma olasılığınızı arttırın.

Zengin Snippetler

Uzantılar, Google SEO kriterleri arasında en sık kullanılan bir diğer çalışmadır. Web sitenizin arama sonuçlarındaki performansını arttıran bir çalışmadır. Bu uzantılar sayesinde, web siteniz hakkında çok daha fazla bilgiyi arama sonuçlarında göstermiş olursunuz. Böylece, kullanıcıların dikkatini çekerek çok daha hızlı bir şekilde trafik çekmiş olursunuz. Zengin snippetler birden fazla özellik taşır. İçeriğinizin puanını, kategorilerini veya sayfalarını tek tek gösterebilir. Bu sayede arama yapan kullanıcıya direkt olarak görmek istediği şeyi önüne sunar. Kısaca snippetler, başarılı SEO’lar sayesinde web sitenizin performansını arttırabilen bir özelliktir.

İlgili Makale: En Detaylı Google SEO Teknikleri (SEO Rehberi 101)

Sitenizi Mobil Uyumlu Hale Getirin

En önemli SEO kriterleri arasında yerini alan, mobil uyumluluğudur. Artık birçok arama mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Bu nedenle, web sitenizin mobil uyumlu tasarlanmış olması oldukça önemlidir. Eğer sitenizde ekrana sığmayan veya açılmayan sayfalar varsa bunlar, kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkiler. Bu da, kullanıcı kaybına neden olabilir. Bu tür başarısızlıklar, Google tarafından hoş karşılanmaz. Kalite puanınız, olumsuz kullanıcı deneyimi yüzünden düşebilir. Tüm site tasarımlarınızın mobil uyumlu olduğundan ve doğru çalıştığından emin olun. Ayrıca, düzenli olarak çeşitli mobil cihazlardan testler yapın. Birçok farklı mobil ekranı bulunduğundan, çeşitli cihazlar üzerinden sitenizin aynı derecede doğru çalıştığından emin olun. Eğer mobildeki kullanıcı deneyimini başarılı tutarsanız, arama motorundaki sıralamanız iyi yönde etkilenebilir.

Güvenli Bir Web Sitesi (HTTPS) oluşturun

Site güvenliği, Google SEO kriterleri arasındadır. Eğer bir web siteniz varsa, SSL sertifikasına mutlaka sahip olmalısınız. Bu, sitenizin güvenli olduğunu kullanıcıya ve arama motoruna gösterir. Site güvenliği en temel SEO’lardan biridir. Arama motorları, güvenli olmayan siteleri hep arka sıralara atar. Bu da, görünürlüğünüzü kötü yönde etkiler. Ayrıca gelen kullanıcılar da, güvenli olmayan sitelerde gezinmekten kaçınır. Olası bir virüs veya spam yüzünden sitenizin itibarı lekelenebilir. Bu yüzden mutlaka SSL sertifikasına sahip olmalısınız. Sitenizin güvenliğini sağladıktan sonra, gelen kullanıcılar bunu URL kısmının başındaki https yapısından anlayacaktır. Ayrıca arama motoru da sitenizin güvenli olduğunu karşı tarafa iletecektir.

Kullanıcı Deneyiminizi İyileştirin

SEO kriterleri nelerdir diye düşündüğümüzde, ön plana mutlaka kullanıcıyı koyarız. Kullanıcı deneyimi, her şeyden önce gelir. Eğer memnun kalmamış kullanıcılar biriktirirseniz, sitenizin itibarı zedelenir. Bu da, arama motorları tarafından olumsuz karşılanır. Kullanıcılara gezinmesi keyifli bir web sitesi sunun. İçerisinde kaybolmayacakları, şık tasarımlı web siteleriyle gelen ziyaretçileri memnun edin. Bunun için uygulayabileceğiniz bazı faktörler bulunur. Gelin hepsini tek tek inceleyelim:

Site Mimarisi

Sitenizin doğru bir mimariye sahip olması başarılı SEO kriterleri arasında yer alır. Karmaşadan uzak, sade ve kullanışlı tasarımlar oluşturmalısınız. İlk defa gelen bir ziyaretçinin içerisinde kaybolmaması gerekir. Ayrıca tüm sayfalar ve içerikler bir düzen içerisinde bulunmalı. Sayfaların hiyerarşik yapısı olmalı. İçerik yazılarınız dağınık olmamalı. Tüm kategorileriniz, içeriklerinizle bir uyum içerisinde birbirine bağlanmalı. Ayrıca breadcrumb sayesinde, kullanıcı deneyimini güçlendirin. Site mimarisi için breadcrumb’lar birebirdir. Bu sayede hem kullanıcılar için hem de arama botları için kolay bir site haritası oluşturmuş olursunuz. Bahsettiğim site haritası özellikle arama botları için önemlidir. Bu haritalar sayesinde arama botları, web sitenizin içeriklerini öğrenir ve içerisinde gezinirler. Böylece, içeriklerinizi kolayca arama sonuçlarında sergileyebilirler.

Sayfa Hızınızı Optimize Edin

Google SEO teknikleri açısından site hızını da ele almalıyız. Yavaş açılan siteler, kullanıcı kaybına neden olabilir. Ayrıca arama motorları yavaş çalışan sitelerin öne çıkmasına müsade etmez. Bu nedenle site hızınızı düzenli olarak ölçmelisiniz. Bunun için kullanabileceğiniz en iyi araç, Google Page Speed aracıdır. Buradan alacağınız sonuçlara göre sitenizin hızını analiz edebilirsiniz. Ayrıca eğer siteniz yavaşsa size tespit ettiği sorunları gösterir. Böylece bunları sitenizde çözmeye başlayabilirsiniz.

Sayfa İçi Optimizasyonunuzda Ustalaşın

Site içi SEO kriterleri oldukça dikkat edilmelidir. Bunlar, sitenizi öne çıkaracak ve kalite puanınızı arttıracak çalışmalardır. İçerik yazılarınızda veya görsellerinizde mutlaka anahtar kelimeler kullanın. Sitenizle en alakalı olan kelimeleri tespit edin ve onları belli bir oranda kullanın. Ayrıca yukarıda bahsettiğim, site hızı ve haritası gibi faktörleri de unutmayın. Tüm bunların eksiksizce tamamlanması gerekir. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, alanında uzman ajanslardan yardım alabilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizi de mutlaka analiz edin. Onların yaptığı SEO çalışmalarını kendinize göre şekillendirebilirsiniz. Ayrıca sayfa içi SEO’larınızı düzenli olarak kontrol edin. Doğru çalışıp çalışmadıklarını analiz edin. Belirli aralıklarla güncellemeler yapabilirsiniz.

Metadata

Meta etiketleri, bilindik SEO kriterleri içerisindedir. Bunlar, sayesinde sitenizi arama sonuçlarında öne çıkartabilirsiniz. Alakalı anahtar kelimeler ile kullanıcıların önüne çıkabilirsiniz. Meta başlık ve açıklamalarınızı kısa ve öz tutmalısınız. Hedef kitlenizin size ulaşmak için kullandığı kelimeleri analiz edin. Böylece bunları meta yazılarınızda kullanabilirsiniz. 

İlgili Makale: SEO Uyumlu Meta Description Nasıl Yazılmalı?

Schema

Schema çalışmaları, Google SEO kriterlerini için bir araçtır. Bunlar sayesinde arama botları sizi çok daha iyi tanır. İçeriklerinizi detaylıca izler ve analiz eder. Böylece alakalı arama sonuçlarında sizi ön sıralara çıkarmaya çalışır. Bunlar sitenize gizlenmiş kodlardan oluşur. Google tarafından şekillenmiş kodlardır. Neredeyse 600’e yakın farklı schema türü vardır. Siz de sitenizin header kısmına çeşitli schemalar ekleyebilirsiniz.

Schema

Schema

İç Bağlantı Yapısı

Arama botlarının ve gelen ziyaretçilerin sizi daha iyi anlaması için kullanılan SEO kriterleri arasındadır. Bunlar ile web sitenizin iç bağlantı yapısı tespit edilir ve sisteme kaydedilir. Kullanıcı deneyimi için de gerekli olan bir çalışmadır. Site yapısının karmaşık olmasını engellemek ve daha kolay bir gezinti sağlamak için yapılan bir SEO çalışmasıdır. Ayrıca arama botlarının sizi daha net anlaması için buna ihtiyacınız var. Böylece alakalı sonuçlarda sizi de kullanıcılara gösterebilir. İç bağlantı yapısı karmaşık olursa, arama motorları tarafından kalite puanınız düşürülebilir. Bu da sıralamada gerilemenize neden olabilir.

İlgili ve Yetkili Backlinkler Elde Edin

Backlinkler, Google SEO kriterleri için kesinlikle ihtiyacınız olacak bir çalışmadır. Bunlar, web sitenize referans niteliğindedir. Fakat hangi sitelerden backlink alacağınıza dikkat edin. Başkaları tarafından alacağınız linkler, web sitenizin kalitesini etkiler. Backlink alacağınız web sitelerinin konsepti sizinkiyle alakalı olması gerekir. Ayrıca, sitelerin spamlı veya kalitesiz olması sizi kötü yönde etkiler. Bunu önlemek için mutlaka link alacağınız web siteleri araştırın. Ayrıca, haberiniz olmadan sizden bahsetmiş ve linkinizi vermiş siteleri de analiz etmelisiniz. bunun için çeşitli araçlar var. Google Search Console üzerinden de bu işlemin kontrolünü sağlayabilirsiniz. Kısaca backlinkler, etkili SEO çalışmalarından biridir. Başarılı linkler size, olumlu referanslar yaratır ve kalite puanınızı yükseltir.

Artık tüm detaylarıyla etkili SEO kriterleri hakkında bilgi sahibisiniz. Web sitenizi öne çıkartacak teknikler için profesyonel bir SEO Ajansı ve/veya dijital pazarlama ajansı ile anlaşmanızı öneririz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply