Skip to main content

En Sık Kullanılan SEO Araçları Nelerdir?

En iyi SEO araçları nelerdir? Nasıl kullanılır? SEO çalışmaları yaparken kullanabileceğiniz, etkisini kanıtlamış 10 harika aracı sizin için tek yazıda topladık. Bu araçlar sayesinde detaylı analizler yapabilir ve raporlamalar alabilirsiniz. Araçlar, siteniz için yapacağınız hamleleri belirlemeye yardımcı olur. Hangi kriterleri iyileştirmeniz gerektiğini size söyler ve performans ölçer. SEO araçları, profesyonel SEO Ajansı tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. İşte profesyonellerin en çok kullandığı 10 araç:

1. Search Console

Google tarafından sunulan, tamamen Türkçe içeriklere sahip ve ücretsiz bir araç. SEO çalışmaları yaparken mutlaka yararlanmanız gereken bir platform. Google Search Console sayesinde, sayfanızın arama sonuçları performansını izleyebilir, sorunları keşfedebilir ve yönetebilirsiniz. Google SEO araçları, Google algoritmasının sitenizi nasıl gördüğünü anlamanıza yardımcı olduğu için oldukça önemli bilgiler sunar. AMP, mobil uyumluluk, dizin ve spam sorunları gibi kriterleri anlamanızı ve iyileştirmenizi kolaylaştırır. İşletme sahipleri, SEO uzmanları, site adminleri ve yazılım geliştirilerin sürekli kullandığı araçların başında gelir. Henüz bir Search Console hesabınız yoksa buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.

Search Console Arayüz

Search Console Arayüz

2. Spyfu

Anahtar kelime bazlı SEO analizleri için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz etkili sitelerden biri de Spyfu. Ücretli versiyonu üst düzey için kullanılabilir. SEO çalışmalarına yeni başladıysanız Spyfu ücretsiz versiyonu ile de oldukça iş görecektir. Anahtar kelime çalışmalarında, kelimenin tıklama performansını görmek için etkili bir araçtır. Anahtar kelime sıralamaları, rakiplerin kullandığı anahtar kelimeleri ve Google Ads ile oluşturdukları reklamları panel içerisinde görebilirsiniz. Pazarın en gelişmiş araçlardan biri olan Spyfu’yu kullanmak için buraya tıklayın.

Spyfu-Arayuz

Spyfu-Arayuz

3. Ahrefs

Bilinen en iyi SEO araçları listesinde her zaman ilk 3’e girer: Ahrefs. Hem yeni başlayanların hem de profesyonellerin sık sık kullandığı Ahrefs, ücretli bir araç. Ancak ücretli gerçekleştirdiği detaylı site performansı analizlerinin yanında ücretsiz bazı araçları da kullanımınıza sunuyor. Google’den sonra en gelişmiş tarayıcıların Ahrefs tarafından geliştirildiğini düşünürsek, sitenizi optimize etmek için tespit ettiği kriterlerin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Performans iyileştirmeleri için gerekli her şeyi sunan bu faydalı araca buradan ulaşabilirsiniz.

 Ahrefs-Arayuz

Ahrefs-Arayuz

4. Robots.txt Tester

Google SEO araçlarından biri olan Robots.txt, Google Webmaster panelinden kullanılabiliyor. Googlebot gibi çalışarak sitenizdeki Robots.txt dosyanızı denetler. Söz dizilimi ve mantıksal hatalar mevcutsa tespit eder. Oluşturduğunu Robots.txt dosyanızı mutlaka Google aracı kullanarak test etmenizi tavsiye ederiz. Aracı kullanabilmek için Search Console üzerinde kayıtlı bir mülkünüzün olması gerekiyor. Buradan teste başlayabilirsiniz.

Robots.txt Tester

Robots.txt Tester

5. Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Anahtar kelimeler SEO için çok önemli. Sayfanızın hedef kelimelerini araştırmalı ve geliştirmelisiniz. Google SEO araçları içerisinde sayabileceğimiz anahtar kelime planlayıcı, kelimelerinizi araştırabileceğiniz ve performanslarını görebileceğiniz araçlardan biri. Daha önce bir anahtar kelime planlayıcısı kullanmadıysanız “Google Anahtar Kelime Planlayıcısını Nasıl Kullanabilirsiniz?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz. SEO çalışmaları ve Ads reklamları birbirinden farklı olsa da temelde yatan anahtar kelime mantığı aynıdır. Anahtar kelimenin maliyetleri, tıklama oranları ve geliştirmeleri için kullanmanızı tavsiye ettiğimiz araçlardan biri olsa da SEO odaklı bir çalışmada önceliği Semrush ve Ahrefs  gibi uygulamalara vermenizi tavsiye ederiz. Anahtar kelime odakılı site içi ve dışı optimizasyonlar, rakiplerin hedef kelimeleri, performansları gibi konularda Semrush ve Ahrefs daha doğru tercihler olacaktır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

6.Google PageSpeed Aracı

Google SEO araçları içerisinde sıklıkla kullanılan bir diğer uygulama da; Google PageSpeed aracı. Bu araçla sitenizin masaüstü ve mobil performans testlerini gerçekleştirebilirsiniz. En güzel özelliklerinden biri tamamen ücretsiz ve Türkçe olması. Oldukça hızlı çalışan bir test paneli var. Domain bilginizi analiz butonuna girdikten hemen sonra sitenizin performansını ve iyileştirmeniz gereken noktaları tespit ederek raporluyor. Sitenizi optimize etmeden önce mutlaka Google PageSpeed ile analiz edin. Buraya tıklayarak ilk analizinizi yapabilirsiniz.

Google PageSpeed Aracı

Google PageSpeed Aracı

7. DeepCrawl

Web sitenizde en ufak bir hatanın bile gözden kaçmamasını istiyorsanız DeepCrawl tam size göre. Profesyonel SEO ajanslarının rutin olarak kullandığı sınırlı araçlardan biri. En iyi SEO araçları listesinde her zaman olacak bir uygulama. Oldukça detaylı analizleri ve gözden kaçan hataları tespit etmesiyle SEO sektöründe yerini çoktan sağlamlaştırdı. DeepCrawl, muadillerinden farklı olarak hata raporlamalarını kategorilere ayırarak çıkartıyor. Her kategorinin analizini detaylı yaptığı için genellikle gözünden bir şey kaçması pek mümkün değil. Tahmin edebileceğiniz gibi ücretli bir uygulama. DeepCrawl’a bir şans vermek isterseniz buraya tıklayarak araca gidebilir, size en uygun paketi seçerek profesyonel analize başlayabilirsiniz.

DeepCrawl

DeepCrawl

8. SE Ranking

Se Ranking, derin web site analizleri ve backlink araştırmaları yapan işlevsel bir araç. Trafiksel verileri detaylı görebileceğiniz, geleneksel SEO panellerinin tamamının olduğu SE Ranking, aynı zamanda bir mobil uygulamaya sahip. İndex verileri ve arama verilerine bu araç üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Buraya tıklayarak denemeye başlayabilirsiniz.

SE Ranking

SE Ranking

9. SEMRush

Listenin en bilinen SEO araçlarından birisi de SEMRush, sayfanızdaki içerikleri, anahtar kelimelerinizi ve sıralamalarınızı tek panel üzerinden test ediyor. Site performansınızı farklı birçok noktadan değerlendirme şansı sunduğu için çok sık tercih edilen bir araç. Ayrıca rakip analizi için de çok başarılı. Rakiplerinizin sıralama ve arama verilerini kullanarak sizin sitenizi teste sokar. Bu test sonucunda rakiplerinize göre mevcut durumunuzu ve iyileştirmek için önerilerini sizinle paylaşır. Panel içerisinde “dashboard” özelliği mevcut. 12 farklı mini aracı kullanabileceğiniz ve testler yapabileceğiniz bir bölüm. SEO ile ilgili her şeyi tek siteden uygulamanızı sağlayan SEMRush için buraya tıklamanız yeterli.

SEMRush

SEMRush

10. Screaming Frog

Screaming Frog için söylenebilecek ilk şey SEO dünyasının en hızlısı olduğu. Hem detaylı hem de diğer araçlara göre oldukça hızlı olduğu için sıklıkla tercih ediliyor. Kopya içerikleri tespit edebiliyor, link yapılarını geliştirmenize yardım edebiliyor ve hataları iyileştirebiliyorsunuz. SEO Spider özelliği bunlarla da sınırlı değil. Zayıf sayfa tespitleri, backlink takibi, XML site haritası oluşturma gibi daha birçok özelliği mevcut. Ücretli ve ücretsiz versiyonları var. SEO çalışmalarınızın yoğunluğuna göre seçim yapabileceğiniz farklı abonelikler mevcut. Elbette tüm özellikleri kullanabilmeniz için satın alma gerçekleştirmeniz gerekiyor. Hemen ücretsiz sürümü denemek isterseniz tıklayın.

Screaming-Frog 

Screaming-Frog

Panellerin sayısını artırabiliriz. Kısa bir araştırma sonrasında SEO için kullanılan her biri farklı alanda çalışan onlarca araç bulabilirsiniz. Sizin için en çok kullanılan 10 aracı derledik. Hemen size en uygun aracı keşfederek analiz etmeye ve araştırmaya başlayın. Araçlar sadece tercihtir. Kullanım alışkanlıklarınız ve veri okuma şeklinize göre herhangi birini tercih edebilirsiniz. Önemli olan etkili ve doğru bir SEO yapabilmek. Bunun için okumaya ve araştırmaya devam etmeli, iyi bir algoritma takipçisi olmanız gerekmektedir. Unutmayın, dijital dünyanın dinamikleri çok sık değişiyor ve bugün uyguladığınız bir yöntem yarın etkisini kaybedebiliyor. Tam da bu noktada profesyonel bir SEO Ajansı ile çalışmanız doğru olacaktır. Sizin yerinize yüzlerce değişkeni takip edeceklerine emin olabilirsiniz.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply