Skip to main content

Yaygınlaşan Facebook reklam çalışmaları markaların reklam performanslarını da etkiliyor. Artık daha çok rekabet daha çok reklam bütçesi ve daha çok reklam görüyoruz. Bu kullanıcıların seçim yapmasını doğrudan etkilediği gibi markaların dönüşüm oranlarını da belirliyor. Facebook reklam hedefleme tam bu aşamada karşımıza çıkıyor ve e ticaret facebook yönetimi için neleri daha iyi yapmamız gerektiğini sorgulatıyor. Şimdi Facebook üzerinden e ticaret reklamları yaparken nelere daha çok dikkat edebilir, neleri değiştirebiliriz birlikte inceleyelim. Bir E-ticaret Ajansı ya da Sosyal Medya Ajansı Facebook üzerinden e ticaret yönetimi yaparken nelere dikkat ediyor, nasıl çalışmalar yapıyor? Facebook e ticaret hakkında merak ettikleriniz ve cevapları;

Facebook Reklamlarıyla Gelişmiş Facebook Kitlesi Hedefleme

Peki facebook reklam hedefleme nedir? Reklam veren, bir e ticaret sitesiyle satış yapmak için facebook üzerinden sitesine yönlendirme yaparak reklam çıkmak istiyorsa öncelikle piksel kurulumu yapmalıdır. Web sitesi ve facebook hesabının birbiriyle konuşmasını sağlayacak bu ayar hem veri takibi hem de ürün yönlendirmesi için gerekli. Bu sayede siteye giren ziyaretçilerin yönlendirmelerini izleyebilirsiniz. Ancak bizim facebook reklam hedefleme olarak anlatmak istediğimiz bundan daha fazlası. Dönüşüm hunisi kullanarak hangi ziyaretçilerin hangi ürünle ilgilendiğini tespit edip gelişmiş kitle hedeflemeleri ile bu kitlelere özel reklamlar belirleyebilirsiniz. Bir piksel kod sayesinde e ticaret facebook yönetimi için standart çalışmalar yapabilir, sepete ekleme ve ödeme ekranlarındaki davranışlar gibi hareketleri görebilirsiniz. Ancak bu kitlelerin özel hedeflemesi ile satın almayan insanları ilgilendikleri ürünlerle başka bir zaman diliminde yakalayarak satın almaya ikna edebilirsiniz. Bu reklamları yaparken etkili facebook e ticaret yönetimi için gelişmiş kitle hedeflemesi çalışmanız gerekecek.

Facebook Standart Etkinlikleri ve Facebook Özel Etkinlikleri

Facebook reklam hedefleme çalışmaları yaparken reklamlara eklediğimiz bazı etkinlik pikselleri oluyor. Bu piksellerden bazıları e ticaret facebook yönetimi için sık sık kullanılıyor. AddToCart ve AddPaymentInfo bunlardan bazıları. Genel olarak baktığımız zaman facebook e ticaret aşamasında kullanılan etkinlik izleme özellikleri; satın alma, bağış yap, konum bul, abone ol, başvuru gönder, ürün özelleştir gibi eylemlerin butonlarını kapsıyor. Standart etkinlikleri reklam stratejinize göre özelleştirebilir hatta tamamen kaldırabilirsiniz. Bir örnekle anlatalım, yaptığınız yönlendirme reklamlarından sayfanıza yanlışlıkla gelen bir kullanıcı olduğunu varsayalım, sitenize yanlışlıkla geldiyse elbette ilk yapacağı şey hemen çıkmak olacaktır. Hem reklam bütçemizi kullandık, hem hemen çıkma oranlarımızı etkiledik.

Hedef kitle çalışmamızda yeniden değerlendirme yapmamız gerekiyor. Çünkü yeniden pazarlama etkinliği yaparken sitenize yanlışla girip hemen çıkan insanlara reklamlarınızı göstermek istemezsiniz. Bunu engellemek için facebook pikselinizin tetiklenme süresini değiştirmeyi deneyin. Facebook pikseli standart etkinliklerle çalışırken şimdi onu özelleştiriyoruz. Bunun için piksel ayarlarımızdan sitede bulunma süresini belirlemeniz yeterli. Kısaca “sadece şu sürenin üzerindeki ziyaretçileri yeniden pazarlama için kayıt altında al” diyebiliyoruz. Bu da facebook özel etkinliği olarak pikselimizi dönüşüm odaklı hale getiriyor.

Facebook Standart Etkinlikleri ve Facebook Özel Etkinlikleri

Facebook Standart Etkinlikleri ve Facebook Özel Etkinlikleri

İlgili Makale: LinkedIn Reklam Verme: Detaylı Kılavuz

Değerli Facebook Kitlesi Hedefleme Taktikleri

Şimdiye kadar e ticaret facebook yönetimi için iki önemli aşama sağladık. Özel hedef kitle çalışması için piksel kodlar üzerinden dönüşüm hunisini düzenledik ve ikinci aşama olarak özel etkinlik ayarları ile piksel kodların belirli şartlarda tetiklenmesini sağlayarak bütçe ve reklam yönetimi için iki önemli ayar gerçekleştirdik. Şimdi daha da önemli olan aşamaya geçebiliriz. Bu aşamada özel facebook reklam hedefleme yöntemleri geliştireceğiz. Facebook içerisinden en değerli kitleyi bazı satış odaklı taktikler uygulayarak belirleyeceğiz. Sonunda da e ticaret facebook yönetimi için dönüşüm artıran yöntemler öğrenmiş olacağız.

Öncelikle bilmenizi istediğimiz bir konu var, facebook e ticaret yönetimi için bazı parametreleri mutlaka deneyimlemeniz ve markanızın hedef kitlesine özel reklamlar planlamanız gerekiyor. Hedefleme taktikleri her hedef kitle ve sektörde aynı etkiyi yakalayamaz. En doğru taktikleri deneyerek bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Tabii bütçenizi temkinli kullanmayı unutmayın.

  1. Kategorilendirin

    Hedef kitlenizi de kategorilendirebilirsiniz. Bu sayede parametrelere özel etkinlik ayarladıktan sonra, özel etkinliğiniz için tanımladığınız kitleye reklam gösterebilirsiniz. Mesela alışveriş sepetine ayakkabı ekleyen bir kullanıcıya ayakkabı reklamı gösterebilirsiniz. Bunun için hedef kitleniz içerisinde ayakkabı görüntüleyen, sepetine ayakkabı ekleyen kullanıcıları tespit edin.

  2. Zamana Göre Sınıflandırın

    Kullanıcıların web sitenizde geçirdikleri süreye göre reklam gösterimlerinizi değiştirebilirsiniz. Çok kısa vakit geçirmiş ziyaretçiler için başka uzun süre sitenizi gezmiş ziyaretçiler için başka kampanyalar kurgulayabilir ve reklam gösterimlerini çeşitlendirebilirsiniz.

  3. Video İzlenmelerini Kullanın

    Sitenizde bir video varsa bu videonun izlenmelerini reklam planlamasında kullanmalısınız. Videonun %20’sini izleyenlere ayrı %50’sinden fazlasını izleyenlere ayrı reklamlar gösterebilirsiniz.

Facebook Benzer Hedef Kitle (Lookalike)

Facebook Benzer Hedef Kitle (Lookalike)

Değerli Lookalike Kitle Oluşturma Taktikleri

Son olarak facebook reklam hedefleme konusunda lookalike taktiğinin detaylarından bahsedelim. Lookalike facebook e ticaret yönetimi için sıklıkla kullanılıyor. Profesyonel e ticaret yönetimi ve facebook reklam hedefleme yapan herkes mutlaka Lookalike kriterlerini kullanmakta. Peki tam olarak nedir Lookalike? Türkçe karşılığı “Benzer Hedef Kitle” Yani bu yöntemle facebook size hedef kitlenize en uygun yeni kullanıcılar bulur. Bunu yaparken daha önce reklamlarınızla etkileşime geçen, web sitenizi ziyaret eden ve markanıza ilgi gösteren insanları belirliyor. Sadece belirlemekle kalmıyor ve onlara benzer özelliklerde yeni kitlelere ulaşıyor. Bu özellik e ticaret facebook yönetimi konusunda oldukça önemli ve faydalı. Doğru kullanıldığı zaman mucizeler yaratabiliyor.

Şimdi gelelim nasıl daha etkili benzer hedef kitle yaratacağınıza, öncelikle facebook reklam hedefleme için Lookalike reklamlar kullanacaksanız daha önce doğru bütçelerle trafik ve etkileşim elde etmiş olduğunuzdan emin olun. Web sitenize giren, sizinle etkileşime geçen insanların fazla olması benzer hedef kitle çalışması yaparken elinizi çok güçlendirir. İkinci olarak harcamalarınızın karşılığını almak için lookalike reklamlarında sitenizden alışveriş yapmadan çıkan insanları önemsemelisiniz. Web sitenizden harcama yapmadan çıkan insanlar sadece yeniden pazarlama faaliyetlerini konusu değildir. Benzer hedef kitle yaratırken de sitenizde harcama yapmış olmasa bile ilgi gösterdiği için bu kitleleri değerlendirmelisiniz. Benzer hedef kitle yaratırken müşteri portföyünüzü kullanabilirsiniz. Web sitesi trafiğinizi, uygulama hareketlerinizi, ya da etkileşimlerinizi. Video, instagram hesabı etkileşimi gibi verileri kullanabilirsiniz. Çok fazla seçenek arasından en etkili olan sizinle iletişime geçmiş, bilgilerini sitenize girmiş, alışveriş yapmış ya da yapmadan çıkmış olan kitleyi hazırlayarak içeriye export etmek. Eğer site verilerinizi sadece yeniden pazarlama alanında kullanmazsanız etkili bir e-ticaret facebook yönetimi yapmış olursunuz.

Son olarak,

Facebook reklam hedefleme alanında dikkat etmeniz gereken bir faktör de hedef kitle büyüklüğü. En yakın eşleşme için hedef kitle büyüklüğünüzü %1 ve %3 arasında tutmanız. Hedef kitle büyüklüğünü artırdıkça benzerlik azalacaktır. Ancak unutmayın benzer hedef kitlenin çalışması için en az 100 kişilik bir listeye ihtiyacınız olacak. Tüm bunların karışık geldiğini ve zor olacağını düşünüyorsanız bütçenizi kontrolsüz harcamadan bir E-ticaret Ajansı ya da Sosyal Medya Ajansı ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Deneme yanılma öğrenmeleri size ciddi zaman ve bütçe kaybettirebilir. Unutmayın sosyal medya yönetimi ve facebook e ticaret çalışmaları profesyonellik isteyen alanlardır.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply