Skip to main content

Google trafiklerinin algoritma güncellemesi ile tamamen değişmesi, SEO kavramının dijitalin vazgeçilmesi olmasıyla alışkanlıklarımızı ve içeriklerimizi güncelleme ihtiyacı duyuyoruz. Yeni trafik, daha iyi sıralama için farklı arayışlara girdiğiniz zaman karşınıza “aramada google öne çıkan snippet’ler” önerileri çıkacak. Öne çıkan snippet’ler doğru kullanıldığı zaman trafik ve sıralamanıza etki edecek yeniliklerdir. Bu yazımızda en ince ayrıntısına kadar “Snippet nedir?” Temasını işleyecek ve gerekli optimizasyonları yapmanızı sağlayacak püf noktaları paylaşıyoruz. Snippet çalışmaları için profesyonel SEO Ajansı ile çalışmanızı tavsiye ederek yazımıza geçelim.

Google Snippet Nedir?

Google Snippet Nedir?

Google Snippet Nedir?

Snippet nedir? Sorusuna cevap vererek başlayalım. Snippet kelime anlamı olarak ”makasla kesilmiş parça” tanımlamasıyla karşımıza çıkıyor. Aslında adı üstünde, bir parçanın kesilip belirli bir alana yerleştirilmesiyle snippetler oluşuyor. Arama sonuçlarının listelendiği sayfada sitenizin içeriği ile ilgili özet bir bilgi sunan, mini açıklamalara yer veren sonuç görüntülerine “Google Snippet” ismi veriliyor. Rich Snippets ve Featured Snippets şeklinde iki farklı kullanımı mevcut. Rich Snippets, içerdiği ekstra bilgilerle listelendiği için sonuç görünümünü zenginleştiriyor ve böylece tıklanabilirliği arttırıyor. Featured Snippets ise Google’da arama yapan kullanıcıların sorgusuna tam anlamıyla cevap verebilecek nitelikteki sayfaların içeriklerini çekiyor. Arama sonuçlarında ilk sıranın üzerinde ayrı bir blok içerisinde liste olarak görünür. İlgili sayfadan alınan yanıtın bir özetini, sayfanın bağlantısını, başlığı ve URL’sini gösteriyor.

Featured snippet’ın listelendiği pozisyona ise “position zero” ismi veriliyor. Sıfırıncı pozisyon, listelenmenin çok daha yüksek olduğu, SEO görünürlüğünde ve trafik artışında etkili sonuçlar doğuran bir konuma sahip. Üstelik tıklama oranında artış yarattığı çok sayıda araştırmayla kesinlik kazandı. Aramada Google öne çıkan snippet’ler bu verileri sağladığı için web sitenize etkili trafik çekmekte son derecede başarılı. Öne çıkan snippet’ler konusunda kesin algoritma bilgilerinin olmamasıyla birlikte kesin olarak bilinen tek şey; Google’ın bu noktada iyi içerik sahibi sayfaları ödüllendirdiği. Aslında SEO olarak da Google’nin sevdiği sayfaların avantajlı olduğunu biliyoruz. Snippet’ler de tıpkı SEO dostu sayfalar gibi Google için önemli bir avantaj.

İlgili Makale: Youtube SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Snippet nedir? Sorusuna cevap verdiğimize göre şimdi Featured Snippets nedir? Detaylandırabiliriz. Hemen Featured Snippets kullanırken dikkat etmeniz gerekenleri anlatalım. Biraz karmaşık gibi görünse de aslında mantığını anlayınca oldukça kolay. Featured Snippets, belirli sorgularda kullanıcıların karşısına çıkan snippet bloğu içerisinde ilgili sayfadan alınan yanıtın bir özeti, sayfanın bağlantısı, başlığı ve URL’i gösteren arama sonucu demiştik. Etkili bir Featured Snippets hazırlamak için “bilgi güçtür” mottosunu kullanmanız gerekiyor. Featured Snippets bilgi sunmak ve soruları cevaplamak için öne sürülen bir alandır. Featured Snippet’lerın 3 farklı modeli mevcut: paragraf, liste ve tablo snippet’ler. Arama sonuçlarındaki görünümü ise tam olarak aşağıdaki şekilde:

Featured Snippets Nedir, Ne İşe Yarar?

Featured Snippets Nedir, Ne İşe Yarar?

Genel olarak Featured Snippets kullanmak için ilk 5 sayfada olmanız gerekiyor. Ancak Google doğrudan beyan etmese de yapılan araştırmalar en etkili Featured Snippets kullanımlarının sadece ilk sayfada çıkan arama sonuçlarıyla sağlandığını söylüyor. Yine aynı araştırma sonuçlarında elde edilen bir sonuç var ki, o da Featured Snippets kullanımının herhangi bir sınıra tabii olmadığı. Ahrefs’in veri tabanında pozisyon sıfırda listelenen sayfanın tam 4.658 featured snippet’i bulunduğu raporlara yansıyor. Bu da sınır konusunda kesin bir cevap olarak karşımıza çıkıyor. Featured Snippets’in başarılı olması için yine rapordan alınan bir analizi aşağıya bırakıyoruz:

*750 kez sosyal ortamlarda paylaşılmış.
* Sayfa mobil uyumlu.
* HTTPS geçişi var.
* Medya Kullanımı: Konusu hakkında ilgili 12 farklı alt metni bulunan görsel ile desteklenmiş.
* Uzunluk: 2100 kelime olarak yazılmış.
* Heading Etiketleri: H1-H6 (Toplam 12 tane) başlık etiketi kullanılmış.
* Az ve öz içerik: Ortalama paragraf uzunluğu 42 kelime
* Liste kullanımı: 7 farklı liste
*Backlink sayısı: 48

Başarılı bir SEO etkisi için, öncelikli olarak Featured Snippet’te yer almak istediğiniz sayfalarınızın ilk 5 sırada yer almasını sağlamalısınız. Ya da mutlaka ilk 5 sayfayı hedefleyerek strateji geliştirmeye başlamalısınız. Long-tail ve soru niteliğindeki sorguları mutlaka keşfetmeli, her bir sorguya yanıt veren paragrafın en 40-60 karakter uzunluğunda olmasına dikkat etmelisiniz. Featured Snippet’ta yer almasını istediğiniz sayfalarda mutlaka “table” etiketlerine yer vermeniz gerekiyor. Bunu yaparken, <li> ve <ol> gibi etiketlerden mutlaka faydalanmanızı öneriyoruz. Long-tail, yani uzun sorgularda blog tarafında üreteceğiniz içeriklerle de ön plana çıkmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca sayfalarınızın sosyal etkileşimini daha iyi seviyelere getirmeniz gerekiyor. Mutlaka sosyal medya paylaşımları ile desteklemeniz şart. Artık söylemeye gerek var mı bilmiyoruz ancak Featured Snippet için mobil uyumlu sayfalara sahip olmanız da oldukça elzem.

Öne çıkan snippet’ler kullanıcılara en hızlı cevabı en etkili şekilde verdiği için sonuç odaklı olmayı kolaylaştırıyor. Başarılı Snippet yapıları ile web sitenize trafik çekebilir, güçlü dönüşümler elde edebilirsiniz. Okunabilirliğin artması için özet bilgiler yayımlanması gerekir, snippetler de hızlı ve 150 kelime civarında içerik gösterdiği için kısa yoldan trafik yaratmanın püf noktası görevi görür. Ancak unutmayın, Google tüm içeriklerinizi Snippet olarak eklemez. Algoritma en uygun ve etkili bölümleri algılayıp cevap olarak sunar. Eğer sitenizde <meta name=”googlebot” content=”nosnippet”> kodu varsa Google Snippet özelliğini pasif hale getirmişsiniz demektir. Bu kodun sitenizde barınmadığına dikkat etmelisiniz.

Featured Snippet Bölümünü Neden Önemsemeniz Gerekir?

Featured Snippet Bölümünü Neden Önemsemeniz Gerekir?

Öne Çıkan Snippet’ler İçin İçerik Optimizasyonu

SEMRush, bazı optimizasyonların aramada Google öne çıkan snippet’ler için oldukça etkili olduğunu raporluyor. Öne çıkan snippet’ler için önerilen bazı optimizasyon yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz:

Sorulara Cevap Verme Yöntemi
“Neden?” Ve “Nasıl yapılır?” Gibi soruların cevapları öne çıkan snippet’ler için tetikleyici nitelikte. %29’luk bir trafik arama sorularına verilen cevapların snippetlerinden oluşuyor.

İçerik Tarihi
Google düzenli güncelleme ve içeriği taze tutmayı çok seviyor. Konu Snippet olunca da öne çıkan snippet’ler tarihlerle güncel kalıyor ve bilgi akışını hızlandırıyor. Tarih içeren snippetlerin başında liste, tablo ve videolar geliyor.

Alt Kırılımları Belirli Bir Mantığa Oturtun
Yine araştırmalardan açıkça gördüğümüz bir şey var ki, o da alt kırılım ve URL yapılarının aramada Google öne çıkan snippet’ler için tetikleyici olduğu. Püf noktası 1 ile 3 arası alt kırılım kullanılmış URL yapısı oluşturulması.

Her Konuya Cevap Veren İçerik
Google bilgi akışını önemsediği ve desteklediği için birden fazla konuya cevap veren yazılar Snippet içeriklerinin oluşması için oldukça yeterli. Bunun için birden çok makaleyi birleştirebilirsiniz.

Öne Çıkan Snippet Türleri

Öne Çıkan Snippet Türleri

Öne Çıkan Snippet’lerin Türleri

Öne çıkan snippet’ler, özel arama sonuçlarıdır. Çeşitli isimlerle ve farklı kategorilerle adlandırılır. Bu nedenle öne çıkan snippet’in tam olarak ne olduğunu ve diğer snippetlerden neden ayrıldığını doğru anlamak gerekiyor. Aramada Google öne çıkan snippet’ler ile normal arama snippetlerini 3 kategoride inceleyelim:
1.Paragraf Snippetler (Bir metin ve görsel ile arama sonuçlarında görünür.)
< h2 >Soru < /h2 >
< p > Cevap < /p >
< /div >

2.Liste Snippetler (Cevapların arama sonuçlarına aktarıldığı görünümdür.)

<h2> Soru </ h2>
<ol>
<li> </ li>
<l1> </ li>
<l1> </ li>
<l1> </ li>
<l1> </ li>
<l1> </ li>
<l1> </ li>
</ ol>
</ div>

3.Tablo Snippetler (Tablo şeklinde görünür, arama sonuçlarına göre listelenir.)

YouTube'da Öne Çıkan Snippet

YouTube’da Öne Çıkan Snippet

YouTube’da Öne Çıkan Snippet’ler

Aramada Google öne çıkan snippet’ler Youtube SEO içeriği olarak da karşımıza çıkıyor. Bilginin doğru işlenmesi en büyük arama motorlarından biri saylan Youtube içerikleri için de oldukça önemli. Youtube SEO kavramları öne çıkan snippet’ler için de gereklidir. Video hakkında bilgileri, arama sonuçlarının video Snippet olarak görüntülenmesi için bazı noktaları eksiksiz tamamlamalısınız. Sıfırıncı pozisyon, hem YouTube hem Google için, trafik yaratma ve tıklama oranına etki ediyor.

Aramada Google öne çıkan snippet’ler için tüm detayları paylaştık. Artık etkili öne çıkan snippet’ler nasıl hazırlanır biliyorsunuz. Hem web sitenizde belirlediğiniz konuları snippet ile öne çıkarmayı deneyebilirsiniz. Snippet Nedir? Sorusuna cevap bulduktan sonra siteniz ve trafiğiniz için en etkili alanları yaratabileceğinize eminiz. SEO çalışmalarınızı profesyonel bir Dijital Pazarlama Ajansı ile destekleyerek hem marka bilinirliğinize hem de web sitenizin optimizasyonlarına büyük katkılar sağlayabilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply