Skip to main content

Bu yazımızda, Google ilk sayfada çıkmak için ihtiyacınız olan her şeyi sizin için derledik. Kullanıcıyı ön planda tutan, hem SEO hem de tasarım açısından zengin siteleri nasıl kuracağınızı anlattık. Özellikle Google’da ilk sıralarda yer almak için mutlaka başarılı bir SEO Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Google’da İlk Sayfada Çıkmak İçin Yapmanız Gerekenler

Dijital pazarlama stratejinizin bir parçası web sitenize gelen trafiği artırmaksa, Google’da ilk sayfada çıkmak bu aşamada devreye girer. Gerçek şu ki, her gün 3.5 milyardan fazla Google araması yapılır. Bundan dolayı Google’da ilk sayfada çıkmak web sitesi sahipleri için oldukça önemlidir. Ancak bir gecede ilk sayfada sıralanamazsınız. SEO, sonuç verecek uzun vadeli bir stratejidir. Aslında, Google’ın ilk sayfasında yer alan sayfaların neredeyse %60’ı en az üç yaşındadır.

Web sitenize ve bütçenize bağlı olarak, 1. sayfada fark edilmenin başka yolları da vardır. Google Ads için ayrılmış sayfada en çok rağbet gören noktaları görmüşsünüzdür. Google’da ilk sayfada çıkmak genellikle yanlış anlaşılan bir durumdur. Ayrıca sonuç almak için atmanız gereken adımları bilmiyorsanız, işinize yardımcı olmayacak bir şeye para ve zaman harcarsınız. Bu yüzden Google’da ilk sayfada çıkmak için yapmanız gerekenleri bilmeniz önemlidir.

Google’da İlk Sayfada Çıkmak İçin Neler Yapmalısınız?

Google’da ilk sayfada çıkmak oldukça önemlidir çünkü arama yapanların %75’i yalnızca ilk sayfadaki sonuçlara tıklar. Google’ın dizine eklediği milyarlarca web sayfasının yaklaşık %91’i aslında Google’dan hiç trafik almaz. Ayrıca ilk sayfada yer almazsanız, potansiyel müşterileriniz tarafından asla bulunmama ihtimaliniz vardır. Üstelik ister ikinci ister onuncu sayfa olsun, trafiğinizi ve satışlarınızı artırma şansınız her iki durumda da azdır. Bilmeniz gereken diğer bir şey ise rakiplerinizin zaten Google’da üst sıralarda yer aldığıdır. Bu açıdan bir SEO stratejisi uygulamak için ne kadar uzun süre beklerseniz, o değerli üst konumlara ulaşmanız o kadar uzun sürer. Ancak Google’da ilk sayfada çıkmak için aşağıda yapmanız gerekenler sıralanmıştır:

1. Kullanıcılarınız İçin Site Oluşturun!

Site oluştururken sorduğumuz sorulardan biri, Google’da nasıl yükselirim sorusu olur. Aslında her şey kullanıcıyı ön planda tutmakta bitiyor. Google’da ilk sayfada yer almak için başarılı tasarımlar ve SEO çalışmaları uygulanmalıdır. Ayrıca web siteniz bununla birlikte, tasarım açısından kullanıcı dostu, rahat ve ziyaretçiye aradığını sunabilen bir yapıya sahip olmalı. Gelen kullanıcı ilk izleniminde siteye ısınmalı ve kullanmakta zorlanmamalı, aksi takdirde siteden uzaklaşabilir ve bu sizin isteyeceğiniz son şey olacaktır. Tasarım aşamasında merkeze daima kullanıcıyı yerleştirin. Onların isteklerini ve beklentilerini ön planda tutun. Öte yandan, EO açısından da başarılı bir site, ilk sayfada çıkmak için başka bir etkendir. Google’ın iyi bir siteden beklediği her şeyi ona sunmalıyız. Kısaca, Google’da nasıl yükselirim sorusunun cevabı bu şekildedir.

Kullanıcılarınız İçin Site Oluşturun!

Kullanıcılarınız İçin Site Oluşturun!

2. Anahtar Kelime Analizi Yapın!

Google’da ilk sayfada yer almak için doğru anahtar kelimeleri seçmek önemlidir. Kullanıcıların sizi kolayca bulması, anahtar kelimelerin doğruluğuyla alakalıdır. Bunun için anahtar kelime analizi yapmalısınız. Yoğunlaşacağınız kelimeler, sitenizin içeriğiyle alakalı olmalı. Özellikle long tail anahtar kelimelerine odaklanmanızda fayda var. Yalnız, dikkat etmeniz gereken nokta gereksiz ve alakasız kelimelerden uzak durmak olmalı. Google ilk sayfada çıkmak için anahtar kelime analizini Google’ın arama çubuğunda yapabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi, alakalı kelime gruplarından yola çıkabilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi Yapın

Anahtar Kelime Analizi Yapın

3. Doğru İçerik Oluşturun

Doğru İçerik Oluşturun

Doğru İçerik Oluşturun

Özellikle Google’da nasıl yükselirim sorusunu soranların dikkat etmesi gereken bazı maddeler var. Bunlardan bir tanesi de Google’ın bir içerikten beklediği performanstır. Ayrıca SEO açısından başarılı bir içerik üretirseniz, Google sizi üst sıralara çıkartır ve kalite puanınızı artırır. Yukarıda da dediğimiz gibi, hazırladığınız her şey kullanıcı odaklı olmalı. Dilerseniz şimdi Google’da ilk sayfada yer almak için ihtiyacınız olan koşullara bakalım.

 • Öncelikle, içerikle alakalı anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Bu kısım içeriğin başlangıç noktasıdır, çünkü anahtar kelimeler kullanıcılara yol gösterecek ve içeriğinize ulaşmalarını sağlayacaktır. Fakat kullanacağınız anahtar kelimeleriyle içeriği boğmamalısınız ve orantılı bir şekilde kullanmalısınız. 
 • Bir diğer önemli madde, özgün içerik oluşturmaktır. Google, kopyalanmış içerikleri onaylamıyor ve tespit ettiğinde sıralamanızı düşürür. Öte yandan, özgün bir içerik oluştururken uzunca yazmaktan çekinmeyin çünkü kısa metinler daha az dönüşüm sağlar.
 • Tasarım kısmı da SEO açısından önemlidir. Öncelikle yazılarınızı destekleyecek görsel ve videolar kullanın ve bunları optimize edin. İçerik ve sayfa tasarımı karmaşık ve anlaşılmaz olmamalı, tam tersi kullanıcı dostu ve pratik olmalı.
 • İçeriğinize, başlık ve meta açıklamalarını girmeyi unutmayın. Bunlar, içeriğinizin bel kemiğini oluşturur.
 • Site içi link vermek, Google’da ilk sayfada yer almak için önemlidir. Örneğin, yazdığınız blog içeriğinin içerisinde, başka bir içeriğe yönlendiren doğru iç linklemeler yapmalısınız.

İlgili Makale: İçerik Stratejisi ve SEO Stratejisi: Detaylı Rehber

4. Site İçi SEO’nuzu Eksiksiz Yapın!

Site İçi SEO’nuzu Eksiksiz Yapın!

Site İçi SEO’nuzu Eksiksiz Yapın!

Google’da ilk sayfada yer almak için site içi SEO çalışması bir zorunluluktur diyebiliriz. Site içi SEO çalışması kısaca, sitenin arama motoruna uyumlu olması ve her sayfasının optimize edilmesi gibi konuları kapsar. Başarılı bir site içi SEO çalışmanız yoksa siteniz bitmiş sayılmaz. Google sitenizi ilk sayfada çıkarmak için bunları kullanıcıdan bekler. O zaman hemen maddeler halinde kısa kısa site içi SEO nasıl yapılır onu açıklayalım:

 • İşe, SEO uyumlu URL yapılarıyla başlayabilirsiniz. URL’niz alakasız kelimeler içermemeli ve kısa olmalı. Aynı zamanda Türkçe ve büyük karakterlere dikkat etmelisiniz. 
 • İçerikte kullanacağınız meta başlık ve açıklamalar SEO uyumlu olmalı. Alakasız anahtar kelimeler içermemeli.
 • Sitenizin açılış hızı yüksek olmalı. Yavaş açılan siteler ziyaretçi kaybeder ve sıralamada geriler.
 • Sitenizi tasarlarken mutlaka çevrimiçi dünyada kullanıcıların ve arama motorlarının web sitesinde yer alan hiyerarşiyi anlayıp ve bu yapı içerisinde yol almasına yardımcı olan bağlantı kümeleri dediğimiz “breadcrumbs”ı kullanmalısınız. Bunlar site mimarisini düzenli gösterir ve kullanıcının istediği yere kolay ulaşmasını sağlar.

5. Site İçi İçeriklerinizi En Doğru Şekilde Optimize Edin!

Google ilk sayfada çıkmak için, doğru şekilde optimize edilmiş içerikler ister. Bildiğiniz üzere, temiz içeriklere sahip siteler üst sıralara yükselir. Bunun için her şeyiyle tam bir SEO çalışması yapmalısınız. İçeriğinizi özgün ve siteyle anlamlı olacak şekilde oluşturmalısınız. Bununla beraber anahtar kelimelerinizi doğru seçmeli ve orantılı bir şekilde kullanmalısınız. Ayrıca bir başka dikkat etmeniz gereken nokta ise kesinlikle olumsuz kelimelerden uzak durmak olmalıdır. Web sitenize gelen ziyaretçiye aradığı şeyi direkt olarak sunmalı, kafasını karıştıracak tasarımlardan kaçınmalısınız. SEO açısından kusursuz olabilmek için sitenin mimarisini de akıllıca tasarlamalısınız. Bir başka dikkat etmeniz gereken kısım ise web sitenizde bağlantısız sayfaların olmamasıdır. Bütün bunları oluşturduğunuzda, Google’da ilk sayfada yer almak için ihtiyacınız olan çoğu şeyi başarmış olacaksınız.

Site İçi İçeriklerinizi En Doğru Şekilde Optimize Edin!

Site İçi İçeriklerinizi En Doğru Şekilde Optimize Edin!

6. Rakiplerinizi Belirleyin ve Analiz Edin

Rakiplerinizi Belirleyin ve Analiz Edin

Rakiplerinizi Belirleyin ve Analiz Edin

Rakiplerinizi tanımak, Google’da ilk sayfada çıkmak için önemlidir. Rakip sitelerin kullandığı anahtar kelimeleri bulun ve kendinizinkiyle kıyaslayın. Ayrıca hangi kaynaklardan sitelerine trafik çektiklerini ve site içi SEO çalışmalarının ne kadar güçlü olduğunu tespit edin. Bu çalışmaları gerçekleştirebilmeniz  için size yardımcı olacak çeşitli uygulamalar bulunuyor. Bunlar şu şekilde; Similarweb, Moz ve Searchmetrics. Bu uygulamalar aracılığıyla rakip sitelerin SEO analizini yapabilir ve kendi sitenizi geliştirebilirsiniz.

7. İlk Sayfa İçin Rekabet Oranlarını Belirleyin!

İlk Sayfa İçin Rekabet Oranlarını Belirleyin!

İlk Sayfa İçin Rekabet Oranlarını Belirleyin!

Google’da ilk sayfada yer almak için sizinle yarışan yüzlerce site var. Bunların arasından sıyrılabilmek için rekabet oranlarını takip etmeniz gerekir. Anahtar kelimelerdeki rekabeti Mozbar adlı eklentiyle ölçebilirsiniz. Ayrıca trend olan aramaları Google üzerinden inceleyebilirsiniz. Hepsini ölçmek için ise Semrush, Ahrefs gibi araçları önerebiliriz. Bu tarz uygulamalar size rakip sitelerin SEO performansını detaylı bir şekilde gösterir. Böylece sizde kendi sitenizi rekabete uygun bir şekilde önce çıkarabilirsiniz.

8. Kullanıcı Deneyimini Sakın Atlamayın

Kullanıcı Deneyimini Sakın Atlamayın

Kullanıcı Deneyimini Sakın Atlamayın

Google’da nasıl yükselirim sorusuna cevap olarak kullanıcı deneyimini katarak işi büyütebilirsiniz. Bunun için düzenli olarak analiz yapın. Hangi kelimelerin web sitenize trafik çektiğini sitenizde deneyimleyerek kontrol edin. Ayrıca sitenize günde kaç kişinin ziyaret ettiğini ve ortalama oturum sürelerini hesaplayın. Ek olarak, ideal kullanıcı dostu tasarımı bulmak için A/B testler yapın. Bu şekilde kullanıcınız için en doğru olan yolu bulabilirsiniz.

9. Güncel SEO Kaynaklarını Takip Edin

Güncel kalmak, Google ilk sayfada çıkmak için bir basamaktır. Daima yeniliklerden haberdar olun. Yeni teknolojileri ve olayları takip edin. Güncel içeriğe sahip bir site her zaman daha fazla dönüşüm toplar. Bu da Google sıralamasında son derece önemlidir. İşte güncel haberleri alabileceğiniz bazı siteler:

SearchEngineLand: Son dakika SEO gelişmelerini buradan takip edebilirsiniz.

Ahrefs Blog: SEO açısından kapsamlı bir blogtur.

LRT Blog: Özellikle site dışı SEO açısından çalışmaları detaylı bir şekilde anlatan bir blogtur.

Google Webmaster Blog: Google’ın resmi duyurularını yaptığı sitedir.

10. Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelere Hükmederek Başlayın

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelere Hükmederek Başlayın

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelere Hükmederek Başlayın

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, daha geleneksel ‘baş’ anahtar kelimelerden daha spesifik (ve genellikle daha uzun) olan sorgulardır. Bu kelimeler, kısa anahtar kelimelerden daha hedefli ve daha az rekabetçi özelliklere sahiptir. Bundan dolayı yeni bir SEO çalışmasına başladıysanız kesinlikle uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmanız gerekir. Gerçek şu ki, yeni web sitenizi tek kelimelik bir anahtar kelime ile sıralayamazsınız. Örneğin yeni blogunuzu ‘SEO’ sıralamasında optimize etmeye çalışmak pek mümkün değildir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin devreye girdiği yer burasıdır. Tek kelimelik ‘SEO’ anahtar kelimesinin uzun kuyruklu versiyonlarını hedeflemeniz gerekir. Örneğin, yeni SEO çalışmalarınızda ‘yeni başlayanlar için temel SEO ipuçları’ anahtar kelimelerini hedefleyebilirsiniz. Bu uzun kuyruklu anahtar kelime, ‘SEO’ kelimesinden daha az rekabetçidir. Hatırlanması gereken iki şey, anahtar kelimeyi mümkün olduğunca uzun yapmak ve gelecekteki referanslar için alakalı bir anahtar kelime bulmak için Google’ın anahtar kelime planlayıcısını kullanmaktır.

Sonuç olarak Google’da ilk sayfada çıkmak için, popüler anahtar kelimeleri ortadan kaldırmak gerekir. Çoğu büyük pazarlamacı ve SEO uzmanı, kısa kuyruklu, oldukça rekabetçi anahtar kelimeleri hedefler. Ancak arama sorgularını soru veya cümle şeklinde hedeflerseniz (çoğu arama sorgusu için) Google’ın ilk sayfasında yer alabilirsiniz. Bunlar uzun kuyruklu anahtar kelimeler olarak bilinir. Genel olarak bunlar, daha az rekabetçi, daha hedefli, amaca dayalıdır ve içlerinde kısa kuyruklu anahtar kelimeler içerirler.

11. AdWords Arama Ağından Faydalanın

Arama Ağı, bir reklamverenin reklamlarının gösterilebileceği bir grup web sitesi ve uygulamadır. Bir kullanıcı bir arama sorgusu yazdığında, SERP sonuçlarını tetikler. Bu sonuçlar, hem Google’ın ortaya koyduğu organik web tarayıcıları tarafından hem de sayfanın üst ve alt kısmındaki ücretli reklamlar tarafından kullanıcının arama sorgusuyla alaka düzeyine göre gösterilir.

Arama Ağı’ndaki kampanyaların, genellikle, kullanıcıların reklamınızı tıklamak veya işletmenizi aramak gibi bir işlem gerçekleştirmesi gibi bir nihai hedefi vardır. Bunun faydaları ise aşağıdaki gibidir:

 • Yüksek satın alma niyeti: Çevrimiçi satın alma deneyimlerinin %93’ü bir kullanıcı arama sorgusu ile başlar. Kullanıcı ne aradığını bildiğinden, buna uygun bir reklam gösterirseniz kazanç sağlayabilirsiniz.
 • Ölçülebilir sonuçlar: Google AdWords’ü kullanarak Google Arama Ağı’nda reklam verdiğinizde, her bir kampanyada her kuruşun nereye yatırıldığı konusunda tam şeffaflık sağlanır. AdWords’te Kampanyalar Kontrol Panelinize baktığınızda, tıklama sayısını, gösterimleri, tıklama oranını, tıklama başına maliyeti, dönüşümleri, hatta edinme başına maliyeti görebilirsiniz.
 • Bütçe kontrolü: Kampanya bütçelerinizi belirleyebilir ve harcamalarınızı aşmadığınızdan emin olabilirsiniz.

12. Rakiplerinizden Daha Fazla Blog Yazısı Yazın

Rakiplerinizden Daha Fazla Blog Yazısı Yazın

Rakiplerinizden Daha Fazla Blog Yazısı Yazın

Google’da ilk sayfada çıkmak için her şeyi denemiş olsanız bile, rakiplerinizin çoğu geniş bir kitleye sahipken ve zaten Google tarafından güvenildiğinde bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu açıdan büyük isimlerle karşı karşıyaysanız, web sitenizi arama listesinin üçüncü sayfasında bulduğunuzda bile kendinizi şanslı sayabilirsiniz. Ancak ilk sayfayı hedefliyorsanız, ikinci sayfada görülmesi yeterince iyi değildir. Ancak üçüncü veya dördüncü sayfada bir noktaya gelmekle karşılaştırıldığında, ilk sayfaya ulaşmak için biraz daha fazla çaba sarf etmeniz yeterlidir. Bu yüzden Google’da ilk sayfada çıkmak için uygun bir çözüm bulabilmeniz ve kiminle karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz gerekir. Başlamak için arama çubuğuna anahtar kelimenizi yazmanız ve ilk sayfadaki listeye bakmanız önemlidir.

Google’da birinci ve ikinci sayfalarda tanınmış şirketlerin büyük markalarını görebiliyorsanız ve web sitenizin gerçekten herhangi bir sıralaması veya trafiği yoksa, hedeflemek için stratejinizi veya anahtar kelimelerinizi değiştirmeniz gerekir. Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri kontrol ederken ve bir avantaj elde etmek için hedeflemek için en uygun anahtar kelimeleri bilmek istiyorsanız, rekabetçi anahtar kelime analizini kullanabilirsiniz. Rakiplerinizin organik aramalarında ve ücretli kampanyalarında kullandıkları anahtar kelimeleri bildiğinizde daha iyi bir sıralama elde edebilirsiniz. Ayrıca bu aşamada rakiplerinizden daha fazla blog yazısı yazmanız önemlidir.

Araştırmalar, daha uzun içeriğin Google’daki sıralamayı iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Her makale en az 1000 kelime olmalıdır. Daha uzun içerik, yalnızca ona daha fazla anahtar kelime eklemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bilgiye doğal bir vurgu da vardır. Bir gönderinin gerçekliği, daha uzun metinle artar. Bu, Google’ın onu daha kısa ve özlü bir metne kıyasla daha alakalı olarak tanımlayacağını gösterir. İnsanların dikkatini çekmek istediğiniz bir makale yazarken, ilk kelimesini yazmadan önce iyi araştırmayı unutmamalısınız. Başlamadan önce ilgili tüm bilgilerin sizin için mevcut olduğundan emin olmalısınız. İyi araştırma, uzun ve kapsamlı yazıyla sonuçlanan yetenekle sonuçlanır. Ek olarak, gramer kusursuz olmalıdır.

13. İnceleme alın ve özetlerde öne çıkın

Anahtar kelimeler için daha üst sıralarda yer almak için PPC reklamlarına para harcamak bir seçenek değildir. İstediğiniz anahtar kelimeleri sıralamak için uzun biçimli kılavuzlar oluşturmaya çok fazla zaman ve para harcamak da mümkün olmayabilir. Neyse ki, yine de adınızın en üst sıradaki içeriklerde öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Resmi sitenizin AdWords’te veya organik sıralamalarda Google’ın en üst sayfasında yer alması yerine, minimum zaman ve çabayla özetlerde öne çıkabilirsiniz. Tüm sonuçlar, yazarların en iyi araçları gözden geçirdiği ve analiz ettiği özet tarzı gönderilerdir. Temelde ücretsiz reklamcılıktır. Adınızı, her ay bu en üst sıradaki gönderilere tıklayan binlerce tüketiciye duyurabilirsiniz.

Artık Google ilk sayfada çıkmak için ihtiyacınız olan bütün bilgilere sahipsiniz. İlk sıralara çıkmanın önemini ve detaylarını bugün sizler için derledik. Şimdi ise, başarı garantili sırlamalar elde etmek için profesyonel bir SEO Ajansı ile çalışmaya hemen başlayın!

Sonuç

Yeni başlıyorsanız, Google’ın ilk sayfasında görünmek neredeyse imkansızdır. Yıllardır içerik üreten endüstri liderleri, en iyi anahtar kelimelerin ve SERP’lerin tümüne hakimdir. Birçoğu da büyük bütçeli reklam kampanyalarına milyonlar harcar. Yani yeni olduğunuzda ilk sırada yer almayı bekleyemezsiniz. Çünkü rekabet zaten çok ileridedir. Ancak Google’da ilk sayfada çıkmak ve işinizi büyütmeye devam etmek için hala organik trafiğe ihtiyacınız vardır. Bunun için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunur. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler için araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi deneyebilirsiniz. Hacim daha düşük olabilir, ancak rekabet de öyledir. En iyi makalelerde öne çıkmak için özet tarzı gönderilerde incelenmeyi de deneyebilirsiniz. Markanızı, can attığınız trafiğin önüne çıkarmak için pek çok alışılmadık yöntem vardır. Sadece biraz yaratıcı olmanız ve her zaman en üst sıralarda yer almayabileceğinizi anlamanız gerekir. Ancak nereye bakacağınızı biliyorsanız, benzer sonuçlar elde etmek için başka yöntemler de mevcuttur.

İkinci sayfaya gömüldüyseniz arama motoru sonuçlarından hiçbir şey elde edemezsiniz. Ancak Google’da ilk sayfada çıkmak ile her şey değişir. Güçlü alıcı niyetine sahip anahtar kelimeler için ilk sayfada yer aldığınızda, büyük olasılıkla artan etkileşim görürsünüz. Organik trafiğiniz artar ve sanal kapılarınızdan daha fazla potansiyel müşteriye ulaşırsınız. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak önemlidir. Çevrimiçi deneyimlerin %68’i, birisinin bir arama motorunda arama yapmasıyla başlar. Alışveriş yapanların %39’u da alakalı bir aramadan etkilenir. İnsanlar yanıtlar için Google’a başvurur. Eğer bu gibi durumlarda oradaysanız, anahtar kelimeleriniz için SERP’lerin ilk sayfasındaysanız, sizi bulmaları için daha fazla şansınız var demektir.

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply