Skip to main content

Son güncelleme 2 yıl önce tarafından gerçekleştirildi.

Bu yazımızda Youtube kanalı için kullanıcı adı nasıl oluşturulur, Youtube özel url oluşturma işlemi nasıl gerçekleştirilir, Youtube özel url oluşturmanın şartları nelerdir gibi konuları anlatacağız. Youtube kanalınızı özelleştirdikten sonra video içerikler üretmeyi düşünüyorsanız Video Ajansı sayfamızdan bize form bırakmanızı öneririz.

Youtube Kanalı İçin Kullanıcı Adı Nasıl Alınır?

Dünyanın en büyük ikinci arama motoru olan YouTube, markanızın dijital pazarlama çalışmalarında efektif bir şekilde yer alabileceği bir mecradır. Bunun yanında hedef kitlenizle hem görsel bir şekilde hem de işitsel bir şekilde rahatlıkla iletişim kurabileceğiniz, en kolay yollardan bir tanesidir.

Peki YouTube kanalınız için kullanıcı adı nasıl alabilirsiniz? Youtube’da kullanıcı adı ve kanal adı arasındaki fark nedir? YouTube kanalınıza özel url nasıl alabilirsiniz? YouTube’da kullanıcı adı almanız ne işinize yarar? İşte biz de YouTube kanalınızı daha iyi bir hale getirebilmeniz için bugün bu soruların cevaplarını anlatmaya çalışacağız. O zaman hadi başlayalım.

YouTube Kanal İsimleri

Genelde insanlar YouTube kullanıcı adı ve kanal adının arasında bir fark olmadığını düşünüyorlar. Siz de öyle mi düşünüyorsunuz? O zaman doğrusunu öğrenmek için okumaya devam etmelisiniz. YouTube kanal adı, YouTube’ın içerisinde gözüken isminizdir. İnsanlar videolarınızı izlerken bunu görürler. YouTube kanal adınız, bazen kullanıcı adınızla aynı olabilir. Ama bazen ikisi de farklı olabilir. İkisi farklı da olsa, aynı da olsa yapmanız gereken birtakım işlemler bulunuyor. Bu işlemleri incelemeye başlayalım.

YouTube’da Kullanıcı Adı

YouTube kullanıcı adınız, kanalınızın ana sayfasındayken URL’de gözüken isimdir. YouTube kullanıcı adı seçeneği YouTube kanalınızı ilk kurmaya çalıştığınız zamanlarda rastgele bir şekilde karşınıza gelen bir kutucuktu. YouTube kanalınıza hiç özel URL ayarlamadıysanız sizin için hala rastgele bir şekilde duran bir karakter dizisi olacaktır.

YouTube Kanalınız İçin Özel URL Oluşturma

YouTube’da muhtemelen milyarlarca özel kanal bulunuyor. Bu kanalların çoğunluğu kendilerine özel URL kullanmadıkları için sosyal medya mecralarında yaptıkları paylaşımlardan sonra insanların aklında yer edinemiyor. Zihninizde daha rahat şekillenmesi açısından şu şekilde örneklendireyim; Facebook hesabınızı ya da Twitter hesabınızı en kolay nasıl paylaşılıyorsunuz? Tabii ki size özel kullanıcı adınız ile birlikte paylaşıyorsunuz. Örneğin şu şekilde: Twitter.com/KişiselHesabım tarzında paylaşıyorsunuz. Peki özel URL oluşturmadığınız takdirde YouTube kanalınızı nasıl paylaşıyorsunuz? Onu da şu şekilde: https://www.youtube.com/channel/UCLla0g9M7mBK2x7JsWq8UGg. Bu paylaştığım URL, Ezyshoot YouTube kanalının özel URL alınmamış hali. Bu haliyle insanların bunu akıllarında tutup birilerine önerme ya da paylaşma ihtimali çok düşük. Bunun için mutlaka YouTube kanalınıza özel URL almalısınız. Ona da bir örnek verelim hemen, o da şu şekilde olabilir: https://www.youtube.com/c/EzyShoot. Sizce de bu şekilde daha güzel değil mi? Hem de bu şekilde olması sizin için birçok avantaj içeriyor.

Şimdi gelelim buradaki dikkat etmeniz gereken noktaya. İnsanlar artık YouTube’da yaptıkları aramalarda sizin kanalınıza ulaşabilirler. Ama şöyle bir durum bulunuyor: YouTube kanalınızın adına benzer başka kanallar olmaması gerekiyor. Çünkü kanalınızın adına benzer isimli kanallar varsa ve daha kötüsü sizden önde çıkıyorlarsa o zaman size abone olacak kullanıcıların diğer kanallara gitme ihtimali bulunuyor. İşte aslında tam bu nedenden dolayı özel URL almanız gerekiyor.

Peki YouTube Özel URL Almanın Koşulları Nelerdir?

– YouTube kanalınızın abone sayısı 100 veya daha fazla olması gerekiyor

– YouTube kanalınızın mazisi en az 30 günlük olması gerekiyor

– Kanal simgesi olarak mutlaka bir görsel yüklemiş olmanız gerekiyor

– Son olarak kanal resminin yüklenmiş olması gerekiyor

Bu koşulları uyguladığınız takdirde YouTube’da özel URL almaya hak kazanıyorsunuz.

YouTube Özel URL Nasıl Alabilirsiniz?

YouTube’da özel URL şu şekilde alabilirsiniz: YouTube Ayarları bölümüne gidin > Gelişmiş Ayarlar seçeneğine tıklayın > Kanal Ayarları başlığının altında “Özel URL için uygunsunuz” başlığını göreceksiniz. Buradan özel URL’nizi oluşturabilirsiniz.

Kanalınıza özel URL oluştururken “Aynı adı kullanan birçok kullanıcı var. “Bu URL’nin size özel olması için ekstra birkaç harf veya rakam ekleyin” notu ile karşılaşıyorsanız önerilen URL’nin sonuna TV, Plus gibi eklemeler yapabilirsiniz. Sonrasında da seçimi onayla diyerek özel URL’nizi oluşturmuş olacaksınız.

Şunu belirtmeliyim ki aldığınız özel URL ömürlük olacak. Bir daha değişiklik yapamayacaksınız. O yüzden oluşturduğunuz URL’de dikkatli olmalısınız. Geçiştirme amaçlı bir URL hazırlıyorsanız onu bir daha değiştiremeyeceğinizi bilmeniz gerekiyor. İşlemleriniz bittiğine göre artık YouTube kanalınızı paylaşırken Youtube.com/c/kullanıcıadı paylaşmaya başlayabilirsiniz.

YouTube Özel URL’e Sahip Olmak Neden Önemlidir?

YouTube URL’nizi özel bir hale getirmek markalaşmanız için önem taşımaktadır. Örneğin bir sanatçı olarak bir marka yaratmaya çalışırken, tüm sosyal medya mecralarında tutarlı olmanız sizin için önemlidir. Bu kolaylığı sağladığınız hayranlarınız, hazırladığınız müziklere kolayca ulaşabilir. Yani aslında işin temelinde de kolaylık bulunuyor. İnsanlar zorlandıkları şeylerle uğraşmıyorlar ve zorlarına gelen bir şeyle karşılaştıklarında pencereyi kapatıyorlar ve başka sayfaya geçiyorlar. O yüzden yaptığımız her çalışmada insanı temel alarak yapmanız gerekiyor.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content