Skip to main content

Son güncelleme 1 ay önce Selen Çetin tarafından gerçekleştirildi.

SEO ve içerik stratejisi nedir? Birbirlerine etkileri nasıldır? İçerik stratejisi ve SEO pazarlama stratejinize en doğru şekilde nasıl entegre edilir? Tüm bu soruların cevabını bulabileceğiniz bu içeriğimizde pazarlama stratejinize dair hassas ipuçları bulabileceksiniz.

SEO (search engine optimization): Arama motoru optimizasyonu yapılmamış bir web sitesinde mükemmel bir içeriğe sahip olamazsınız. Ancak ironik bir şekilde mükemmel bir içeriğiniz olmadan da SEO çalışmanızı kusursuz şekilde yapamazsınız. Onca planlama ve iş sürecinizin içerisinde hangisine doğru önceliği verdiğinizi bilmezseniz pazarlama stratejiniz her yere dağılmış şekilde işleyecektir. Hem SEO hem de içerik stratejisi büyük öneme sahipken hangisine öncelik vermelisiniz?  Bu soruyu tek bir cümle ile cevaplamak pek kolay değildir. Bu cevap, bir takım faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. Bu sorularınıza en profesyonel yanıtlarla, uzman kişiler ile birlikte bir süreç ilerletmek istiyorsanız bir İçerik Ajansı ve/veya SEO Ajansı ile çalışabilirsiniz.

SEO Stratejisi Nedir?

SEO stratejisi, web sitelerinin arama motoru sıralamalarını iyileştirmek ve daha fazla organik trafik elde etmek için yapılması gereken çalışmaları uygun pazarlama teknikleri ile uygulama sürecidir.

İçerik Stratejisi Nedir?

İçerik stratejisi belirlenen iş hedeflerine ulaşmak ve kitlenizin ihtiyaçlarını karşılamak bir araç olarak faydalı ve etkili bir içerik oluşturma sürecini ifade eder.

Örneğin; önemli işletme hedeflerinizden biri web sitenizin trafiğini artırmak ya da yeni bir ürün ve/veya hizmetinizin tanınırlığını sağlamak olabilir. O halde bunu başarmak için sağlam bir içerik stratejisi oluşturmanız oldukça etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Kaliteli bir içerik yalnızca trafiği artırmakla kalmaz satışlarınızı da tatmin edici oranda artırır.

İÇErik Pazarlaması Ve Seo Nedir?

İçerik pazarlaması ve seo nedir?

Bir içerik stratejisi oluşturacağınız zaman bilmeniz gereken iki unsur vardır. Birincisi, içerik pazarlama, ikincisi ise SEO stratejisidir. İçerik pazarlama, alakalı hedef kitlenin dikkatini çekmek için kullanılan bir yöntemdir. Genelde satış odaklıdır ve amaç potansiyel müşteriyi getirmektir. Öte yandan bir dönüşüm aracı olarak da kullanılır. SEO ise, organik aramalarda kullanılan bir trafik çekme yöntemidir. Her içeriğin mutlaka sahip olması gereken bir çalışmadır. Yapmış olduğunuz SEO çalışmaları aracılığıyla arama sonuçlarında ücretsiz bir şekilde sıralamaya girebilirsiniz. Hatta başarılı bir SEO çalışması, sizi sıralamada en üst seviyelere getirebilir.

 

Önce SEO Stratejinizi Geliştirmeniz için 5 Neden

Çevrimiçi deneyimlerin %93’lük bir oranı, arama motoru ile başlamaktadır. Hedef kitlenizin yüksek olasılıkla büyük bir yüzdesi, günlerinin belli bir zamanında mutlaka arama motoru kullanıyorlar. O halde arama motoru sıralamasında karşılarına ilk çıkan web sitesi olmak için onları SEO stratejisi ile hedeflemek kulağa mantıklı geliyor olmalı.

Uzman pazarlamacılarla yapılan araştırmaya göre aşağıdaki 5 nedene dayalı olarak SEO stratejisini önceliklendirmeyi savunmuşlardır;

  • SEO “pasif” trafik getirir.
  • Anahtar kelimeler, mükemmel konu fikirleri için ilham vericidir.
  • Rakipleri takip etmek yararlıdır.
  • Harika içerik SEO’dur.
  • SEO başarısı için “iyi bir içerikten” daha fazlasına ihtiyaç vardır.

SEO “Pasif” Trafik Getirir

Takdir edersiniz ki insanların içeriğinizi, değerli kılması için önce onu aratması gerekiyor. Dolayısıyla öncelikli olarak SEO stratejisi yürütmek başarılı da bir içerik stratejisi getirir diyebiliriz. İçerik pazarlamasındaki ana hedefimiz, zaman içinde dönüştürülebilecek tutarlı bir trafik oluşturmaktır. Organik trafiğin büyük bir bölümünü oluşturduğundan da birincil kaynakların en pasifi olduğundan da söz etmek mümkündür. Dolayısıyla çabaların çoğu bu noktaya odaklanırsa kazançlı çıkılır. Oluşturulan içeriğin amacı organik trafiği artırmaksa, gösterişli içerik fikirlerine kafa yormadan önce arama motoru optimizasyonu stratejisini sağlam bir şekilde anlamak ve web siteniz için anlamlı hale getirmek gerekir.

Anahtar Kelimeler Mükemmel Konu Fikirleri İçin İlham Vericidir

Başarılı bir SEO stratejisinin iyi bir içerik stratejisi için temel oluşturduğu düşüncesi alanının uzmanları tarafından onaylanmış bir fikirdir. İçeriğin amacı, kullanıcıların ilgisini çekmek ve etkileşim oranını artırmak olmalıdır. Hangi içeriklerin bu hedefleri yerine getirebileceğine dair elinizde bir veri yoksa yapacağınız tahminler tamamen işlevsiz olacaktır. Mevcut kullanıcılarınız ya da sektör sektörünüzle ilgili iç görüleri doğru tespit etmek için ele alacağınız konuları nasıl ifade edeceğinizi bu konularla tam olarak ne anlatacağınızı daha önemlisi nasıl anlatacağınızı belirlemeniz gerekir. Dijital pazarlama uzmanlarının %66’sı yeni içerik fikirleri için anahtar kelime analizinin çok önemli olduğunu düşünmektedir.

Web sitenize gelen trafik, insanlara ne istediğini verdiğinizle alakalıdır. Arama motoru sıralamasında doğru zamanda doğru yerde hedef kitlenizin karşınıza titiz bir anahtar kelime analizi ile çıkabilirsiniz. İçeriklerinizi hedef kitlenizin ihtiyaç ve istekleri ile eşleştirmek en doğru yoldur ve bu da hedef kitlenizin ilgili olduğu anahtar kelimeleri bilmek ve analiz etmekle olur.

İçeriğinizin tam olarak ne içereceği, kısa ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler içerisinden hangisinin ya da hangilerinin sizin için doğru olduğu rekabet ettiğiniz alanda en iyi performansı göstermeniz için kritik ipuçlarını sunar. Anahtar kelime analizi başarı ile yapılmış bir strateji SEO başarısı olmasının yanı sıra iyi bir içerik stratejisinin en temel ve hassas noktasıdır. Herhangi bir içerik stratejisi anahtar kelime analizi yapılmadan yürütülürse o optimizasyon çalışmalarından etkili bir trafik beklemek hata olacaktır.  Elbette ki arama motoru algoritması artık tek bir sayfada yapılmış optimizasyona göre o web sitesini ön plana çıkarmıyor. İyi yapılmış bir anahtar kelime analizinin yanı sıra SEO staratejisine her anlamda uyumlu web siteleri etkili kazançlar elde ediyorlar.

Rakipleri Takip Etmek Yararlıdır

Hiç şüphesiz pazarlamanın her alanında rakiplerimize kıyasla performansımızın nasıl bir noktada olduğunu hepimiz bilmek isteriz. Günümüz dijital dünyasında başarılı bir pazarlama stratejisi yürütmeyi hedefliyorsanız SEO stratejisinin de buna istinaden rakiplerinizin SEO stratejisinin de çok önemli bir noktada olduğunu belirtmek gerekir. Bunun arkasındaki fikir, müşterilerinizin bilgilerine bir bütün olarak bakmanız ve onların analizlerini rakiplerinizle olan etkileşimlerini tüm analizlerinizin yanına iyi bir inceleme olarak eklemelisiniz. Dolayısıyla SEO stratejinize derinlemesine dalmadan önce kimin ne yaptığını nasıl yaptığını görmüş olacaksınız.

Harika İçerik SEO’dur

SEO kriterlerini dikkate almayan bir içerik stratejisinin sonu yüksek olasılıkla başarısızlıktır. SEO araştırması bulunulan sektör ve dolayısıyla hedeflenen niş için hangi konuların ve anahtar kelimelerin ulaşılabilir ve etkili olduğuna dair bir öngörü sağlar. Bu araştırma içeriklerin genel konularından ara başlıklarına kadar rehberlik edecektir.

SEO Başarısı İçin “İyi Bir İçerikten” Daha Fazlasına İhtiyaç Vardır

İyi ve optimizasyona uygun bir içerik oluşturma SEO stratejiniz için elbette çok önemlidir. Ancak tek başına hiçbir şey için yeterli değildir. Kusursuz içeriklere sahip web siteleri bile sürekli olarak sıralama ve dönüşüm mücadelesi vermeye devam etmektedirler. İçerik büyük bir sorunu halletmek demek olsa da resmin tamamına bakmayı hiçbir zaman ihmal etmemelisiniz. Web sitesinin teknik düzenlemeleri, backlink miktarı ve stratejisi, anahtar kelime ve niş alan optimizasyonu, hedef kitlenin ilgisini çekecek ve onları konforlu kullanım açısından tatmin edecek bir tasarım ve daha nicesi SEO stratejisinin olmazsa olmazlarıdır. Bütün bunların hepsi bir araya geldiğinde ancak Google algoritması gözünde neredeyse kusursuz olabilirsiniz.

Başarılı Bir SEO Stratejisinin Nasıl Oluşturulacağına İlişkin 5 İpucu

Anahtar Kelimelerin Bir Listesini Yapın

İçerik stratejisi nedir? İçerik stratejisi en iyi nasıl yürütülür? dediğiniz noktada aklınıza anahtar kelimeler gelmelidir. Anahtar kelimeleriniz, içeriğinizin bel kemiği niteliğindedir. Elbette ki içerik içerisinde doğal olarak kullanılmış olması ve dağılımının orantılı olması da içerikte bulunmaları kadar çok önemlidir. Örneğin; bir SEO çalışmasına başlarken hedefiniz hizmet sayfalarınızı çoğaltmak ise size yol haritası oluşturacak içeriklerinizdeki boşlukları görmenizi sağlayacak olan şey, anahtar kelimelerinizdir. Anahtar kelimelerinizi bulmak ve analiz yapmak için kullanabileceğiniz çok sayıda SEO aracı mevcuttur. Başlangıçta kolaylıkla erişip işlem yapabileceğiniz bazı araçlar; UberSuggest, Ahrefs, Keyword Keg olabilir. Anahtar kelime araştırması yaparken kullanıcılarınızın sizin alanınıza ulaşmak için ne gibi aramalar yapabileceğini tahminleyebilir sonrasında da SEO araçları aracılığıyla bu tahminlerin etkinliğini teyit edebilirsiniz.

Bir Konu Listesi Oluşturun

Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için büyük arama hacmine sahip niş konular ve bu konulara dair anahtar kelimeler oluşturmak son derece faydalıdır. Öncelikle belirlediğiniz konular faaliyet gösterdiğiniz sektörle, verdiğiniz hizmetler ve/veya sunduğunuz ürünlerle alakalı olmalıdır. Bu konulardan emin olmak için basit bir Google araması ile insanların ne şekilde arama yaptığını görebilirsiniz. Bu sayede sizin konularınıza ek olarak ne konuda arama yapıldığına dair fikir edinmiş olursunuz. Böylece mevcut konu listenize tahmin etmediğiniz konuları da ekleyerek stratejik açıdan kuvvetli bir konu listesi edinmiş olursunuz.

Daha İyi, Kaliteli İçerik Yazın

Takdir edersiniz ki SEO stratejisinin de içerik stratejisinin de nihai amacı, içeriklerin okunmasını sağlamaktır. Dolayısıyla zayıf bir içeriğe sahip olan harika bir SEO stratejisi sizi başarıya götüremez. O halde içerik stratejisi nedir? sorusundan sonra içerik stratejisinde özgün nasıl olunur? sorusunun önem kazandığı noktaya gelmiş oluyoruz. Başkaları tarafından ele alınmış konuları daha kapsamlı ve yaratıcı şekilde ele alarak ya da rakipleriniz tarafından henüz düşünülmemiş gelecekte popüler olacak konuları global kaynaklardan yararlanarak ele almanız sizi içerik stratejiniz açısından güçlü bir noktaya getirecektir. En önemlisi de özgün içeriklere sahip olarak rakiplerinizden kolaylıkla sıyrılabilirsiniz.

Bir Bağlantı Kurma Planınız Olsun

SEO stratejinin önemli aşamalarından olan bağlantılar, SEO sürecinizin geri dönüş faydasını artırır. Başkalarının içeriklerinde referans olarak gösterilmeniz yoluyla aldığınız backlinkler, Google algoritması tarafından otoritesi yüksek bir site olarak algılanmanıza sebep olur. Backlink konusunda dikkat etmeniz gereken durum, alakasız yerlerden bağlantı almamanızdır. Ortak hedef kitleniz olan ama direkt olarak rakibiniz olmayan ya da sizin hedef kitlenizin de yer aldığı web sitelerinden backlink almak için iyi bir araştırma yapmalısınız. Araştırmanın yanı sıra backlink alacağınız web sitelerinin de doğru site olup olmadığını belirlemek için SEO analiz araçlarından faydalanabilirsiniz.

İçeriğinizi Tutarlı Bir Şekilde Geliştirin, Güncelleyin ve İzleyin

SEO stratejisi için kusursuz bir içerik yazmak ne kadar önemliyse o içeriği zaman içerisinde söz konusu sektöre göre güncellemek ve geliştirmekte bir o kadar önemlidir. Uygun bir dahili bağlantı stratejisine sahip olmaktan içeriğinizin amacına ve ilgi alanına göre oluşturmaya ve optimize etmeye kadar web sitenizin içeriklerinin performansını sürekli olarak artıracak faktörlerdir.

Önce İçerik Stratejinizi Geliştirmeniz için 6 Neden

Yazımızın bu kısmına kadar SEO stratejinizi önceliklendirmeye dair argümanlar sunduk. Ancak içerik stratejisi nedir? nasıl başarılı olunur? sorularına da hep yanıt verir nitelikte bir içerik oluşturmaya çalıştık. Bazı pazarlama uzmanları öncelik olarak içerik stratejisine ağırlık vermeniz gerektiğiniz savunmaktadırlar. İçerik stratejisini önceliklendirmenin nedenlerine aşağıda detaylı olarak değineceğiz.

İçerik, SEO Optimizasyonu Olmadan Sıralanabilir

SEO genel olarak ustalaşması oldukça zaman alan bir beceri alanıdır. Dolayısıyla SEO çalışmalarınızın meyvesini almakta zaman alacaktır. Bu da içerik stratejinizin belli bir noktaya geldiği, gelmek zorunda olduğu bir süreci ifade eder. Kitlenizin hangi içeriği aradığı konusunda eminseniz içerik stratejisi ile başladığınız çalışmanızda SEO’da bu stratejinin organik bir parçası haline gelecektir. Google algoritmasının geldiği noktayı düşündüğümüzde içerik stratejinizi doğru tasarladıktan sonra gerisini Google’a bırakmak oldukça mantıklı görünüyor. Önemli olan hedef kitlenizin hakkında daha fazla bilgi edinmek istediği ve sizin uzmanlaştığınız konulardan içerik oluşturmaktır. Haliyle anahtar kelimeler doğal olarak ortaya çıkacak ve SEO stratejinize doğrudan oldukça etkili olacak bir gelişim söz konusudur. Zaten kulağa mantıklı gelen bu argüman ama reddedenler için de savunulduğu nokta da Google’ın artık anahtar kelime boşluklarını doldurmamıza ihtiyacı olmamasıdır. Bu size mantıklı geldiyse içeriklerinizin nokta atışı olduğundan iyice emin olmanı gerektiğini unutmamalısınız.

SEO’yu Etkili Bir Şekilde Yapmak İçin İçeriğe İhtiyacınız Var

İçerik pazarlaması, genel dijital pazarlama stratejisinin bir parçasıdır. Elbette bu bu pazarlama stratejisi de belirli niş konular ve anahtar kelimeler etrafında oluşturulmaktadır. Bulunduğunuz alanda kilit kaynaklardan biri olmak istiyorsanız sonunda elde etmek istediğinizi mutlaka biliyor olmalısınız.

Alan adınız sayfanız üzerinden uygun şekilde optimize edildikten sonra SEO stratejisi geliştirme aşamasında ortaya çıkardığınız ve içerik stratejisinin kendisini nereye hedefleyeceğinize karar vermeniz için yardımcı olacak yedek anahtar kelimeleriniz mutlaka olmalıdır. O halde yalnızca blog gönderileri yazmaya ve tahminlere dayalı içerik stratejileri geliştirmeye devam etmemelisiniz. SEO hedeflerini önceden belirleyin. Bu sayede hızlı bir başarı ve etkili dönüşüm elde edebilirsiniz.

Hedefli, Nitelikli Trafik Çekebilirsiniz

Eğer web sitesi trafiği yoluyla para kazanmıyorsanız içerik stratejiniz önce gelmelidir. Yalnızca SEO’ya odaklanan içerik stratejisi trafiğinizi artırabilir. Ancak bu trafiğin satın alma döngünüz açısından uygun olup olmadığı son derece kafa karıştırıcıdır.

SEO, içeriği yapılandırma sürecinin bir parçası olarak görülebilir. Ancak nihai hedef olarak belirlenemez. Aksi takdirde kendinizi yanlış trafikler yönlendirmeleri ile karşı karşıya kalıp bir çözüm arayışı içerisinde bulabilirsiniz. Robotik ve sıkıcı bir içerik ilgi görse bile kısa vadeli bir ilgi olur. Sonrasında hemen çıkma oranının artması ve sıralama kaybı gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Her SEO stratejisinin temel amacı trafiktir. Trafikle gelen satış veya istenen eylemler söz konusudur. Ancak hiçbir web sitesi sahibi niteliksiz bir trafiği istemez. Niteliksiz bir trafik, ne SEO stratejisi ne içerik stratejisi ne de satış döngüsü için faydalı olabilir.

İnsanlar İçin Yazıyorsunuz, Google Botları İçin Değil

Günün sonunda tıklama ve etkileşimler stratejik başarınızı gösteren asıl hamlelerdir. Sıralamalar bunların içinde yer almaz. Bunu şöyle örnekleyebiliriz; SERP’de web siteniz ikinci sırada yer alıyor ve insanlar sizi tıklamıyorsa demek ki içeriklerinizi iyi oluşturmamış işinizi eksik ya da yanlış yapmışsınız. Daha düşük sıralamada yer alıyor ancak günlük belli miktarda tıklama ve dönüşüm alıyorsanız doğru bir içerik stratejisi ve eksiksiz yapılan bir işin yanı sıra güçlü olmayan bir SEO stratejisine sahipsiniz demektir.

Hedef kitleniz daima son kullanıcılarınız olmalıdır, Google botları değil… İçerik oluşturmadan önce bir SEO stratejisini kusursuz bir hale getirmek bir nevi yürümeden koşmak demektir. Bu tıpkı kötü yapılmış bir ürüne pazarlama bütçenizin tümünü ayırmak kadar verimsiz olabilir. Haliyle SEO stratejiniz ne kadar iyi olursa olsun içerik stratejiniz yoksa gerçek insanların umurunda bile olmazsınız. Bu durumda SEO eksikliklerinizi gidermek için para ve emek harcamak için uzun bir zaman ayırmanız gerekir.  Arama motoru algoritması size belli bir periyodik düzende yaşatır ve herhangi bir algoritma güncellemesinde sizin adınız hafızalarında bile olmayabilir. Ancak sizi bilinir, görünür ve kaliteli olarak atfedecek olan ise son kullanıcınızdır. Dolayısıyla içerik oluştururken botlara istediğini en organik şekilde verirken insanların ilgisini toplayacak donelerle devam etmelisiniz.

Sürekli Değişen Algoritmaların Kurbanı Değilsiniz

Yer aldığınız pazara göre belirlediğiniz hedef kitleniz kolay kolay değişmez. Bazı zamanlar istekleri değişebilir, çeşitlenebilir ancak genelde tamamıyla değişmeleri beklenmez ve görülmez. Bununla birlikte maalesef SEO algoritmalarının yanı sıra Google ve diğer tüm arama motoru algoritmaları için aynı yorumu yapmak ve net öngörülere sahip olmak pek mümkün değil. Tek bir algoritma güncellemesi ile web siteleri birkaç tane birden sıralama kaybı yaşayabiliyor. Ancak eğer sağlam bir içerik stratejiniz olursa mevcut ve hedef kitlenizin gözünden aynı hızda düşmeniz mümkün değildir. Geçici olarak sizden vazgeçmiş gibi görünebilirler ancak iyi içerik her zaman insanların akıllarında kalır, ihtiyaç anında yeniden söz konusu kaliteli içeriğe dönme eğiliminde olurlar. Ancak kesinlikle belirtmek gerekir ki; artık Google’da içeriği birçok etkenden daha çok önemser hale gelmiştir. İnsanların çevrimiçi dünyayı anlamsız içeriklerle doldurmasını istemedikleri için algoritma güncellemeleri hep içerik kalitesi iyi olanların lehine gelişmektedir.

Konuları Popüler Hale Gelmeden Önce Yakalama Yeteneği

Kitlenizde gerçek anlamda yankı uyandıracağını düşündüğünüz içerik keşiflerinizi anahtar kelime boşluklarını dolduramayışınız yüzünden yazmıyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir. Özgün içerik, içerik stratejisini her şeyidir. Hedef kitlenizle kurduğunuz temas anahtar kelimelerden daha önemlidir. Ayrıca beklediğiniz yankı uyanınca organik olarak anahtar kelime oluşacağından ve sizin bunun öncüsü olacağınızdan şüpheniz olmasın.  Elbette ki süreç içerisinde sektörde, sizin öncüsü olduğunuz konu fark edildiğinde anahtar kelime gelişmeleri takip etmeli ve içeriğinizi bunlara göre güncelleyip geliştirmeyi de es geçmemelisiniz. Böylece özgünlüğünüzü korumuş, daima geliştirmiş olursunuz.

İçerik Pazarlaması ve SEO’nun Birbirleri ile Etkileşimleri

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki içerik pazarlama için SEO strateji mutlaka ama mutlaka gereklidir. SEO bu işin anahtarıdır diyebiliriz. Öte yandan içerik pazarlaması da SEO için aynı derecede önemlidir. Kısaca tanımlamak gerekirse, SEO ihtiyaçtır içerik pazarlama ise ihtiyacı oluşturandır. Bu ikili birbirinden ayrılamaz. Öte yandan SEO, arama sonuçlarında başarılı olmasına yarayacak her şeyi, içerik pazarlamasından bekler. Bunlar backlink’ler, kaliteli içerikler ve alakalı anahtar kelimeler gibi çalışmalar olabilir. Bu nedenle oluşturacağınız içerik stratejisi buna uygun bir şekilde oluşturulmalı, aksi takdirde bu alanda istenilen hedefe ulaşamazsınız.

İçerik Pazarlama İçin SEO Stratejisi

Başarılı bir içerik pazarlama için SEO stratejisi gerekir. Adımlarınızı bu alanda dikkatli atarsanız hedefinize kolayca ulaşırsınız. Hedef kitlenizi çok iyi tanımalısınız. Ayrıca içeriğinizi ilgi çekici ve kitlenizle alakalı olacak şekilde yaratmalısınız. Bunun gibi daha birçok faktör kullanarak içerik stratejisi alanında başarılı olabilirsiniz.

1: Kitlenizi Tanıyın

İçerik stratejisi kısmında en önemli unsur, kitleyi tanımaktır. Alakalı hedef kitlenizi her alanda iyi tanımanız gerekir. Onları en temelden tanımaya başlayabilirsiniz. Yani yaş, cinsiyet, meslek, gelir düzeyi, eğitim gibi alanlarda bilgi sahibi olmanız işinize yarayacaktır. Bu bilgileri, potansiyel kitlenizin sosyal medya hesaplarından, ziyaretçilerinizden veya e-posta abonelerinizden öğrenebilirsiniz. Kitleniz hakkında daha fazla bilgiye erişebilmek için Google Analytics uygulamasını kullanabilirsiniz. Bunun için oradaki “ Kitle” bölümünden “ İlgi alanları” kısmına ulaşıp “ Genel bakışa” tıklayabilirsiniz.

Kitlenizi tanımak için kullanacağınız bir diğer yol, alacağınız geri bildirimler olabilir. Burada oluşturacağınız anket veya formlardan elde edeceğiniz bilgileri içerik stratejisi çalışmalarında kullanabilirsiniz.

Sizi tanımlayan kitlenin genel bir yapısını oluşturabilirsiniz. Böylece hangi alana yönelmeniz gerektiğini kolayca anlayabilirsiniz. Toplam kitlenizin sahip olduğu ortak özellikleri çıkararak, bu özelliklere uygun bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Kitlenizi TanıYıN

Kitlenizi tanıyın

Mevcut Konumunuzu Değerlendirin

İçerik pazarlama için SEO stratejisi yaratırken var olan çalışmalarınızı değerlendirin. Hali hazırda oluşturmuş olduğunuz içeriğin kalitesini ölçün. En çok dönüşüm toplayan çalışmalarınıza uygun şekilde hareket edin. Ziyaretçilerinizin sitenizde en çok neleri sevdiğini analiz edin ve içeriğinizin geri kalanını bunlara göre şekillendirin. Ayrıca bunları Google Analytics, Ahrefs, Semrush gibi uygulamalarda analiz edebilirsiniz.

Pillar ve Cluster Sayfaları Oluşturun

İçerik stratejisi oluştururken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur Pillar ve Cluster sayfalarıdır. Pillar, içinde birden fazla içeriği düzenli bir şekilde barındırır, böylece kullanıcılara kaliteli bir deneyim sağlarsınız. Öte yandan, Google, dağınık olmayan ve içerik açısından zengin olan Pillar sayfalarını arama sonuçlarında üst sıralara yerleştirir. Memnun kalmış bir kullanıcı deneyimi ve dolu bir içerik her zaman işinize yarayacaktır. Cluster sayfası ise, her içeriğin ayrı barındığı sayfalardır. Pillar sayfasında bulunan başlıklardan Cluster sayfasına geçerek içeriğin detayına ulaşabilirsiniz. Bütün bu çalışma, düzenli bir içerik stratejisi oluşturmanızı sağlayacaktır.

Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Anahtar kelime çalışması, içerik pazarlama için SEO stratejisi olarak kullanılır. Bildiğiniz üzere SEO, doğru anahtar kelimelerle başarıya ulaşır. Bu nedenle içeriğinizle alakalı anahtar kelimeleri bulmak çok önemlidir. Çalışmaya başlamadan önce içeriğinizi inceleyin. Sahip olduğunuz ürün veya hizmetin anahtar kelimelerini oluşturun. Bu çalışmayı olabildiğince geniş tutun. Ardından işinize en çok yarayan kelimeleri içlerinden seçin. Tabi bütün bunları yaparken Google Anahtar Kelime Planayacısından faydalanabilirsiniz. İdeal kelimeleri bulduktan sonra bunları içeriğinizde uygun olan yerlere serpiştirin.

Değer Katan Uzun İçerikler Yazın

İçerik stratejisi kapsamında oluşturacağınız içerik yazılarınızı olabildiğince uzun tutun. Ziyaretçiyi sıkmayacak şekilde yazılarınızın kelime sayısını yüksek tutmanızda fayda var. Yapılan araştırmalara göre Google, 3 binden fazla karaktere sahip olan içerikleri ön planda tutarken,  3 binin altında olan yazıları arkada tuttuğu keşfedildi. Ancak her zaman 3000’den fazla karakter kullanmak kolay olmayabilir. İçeriğiniz uzun olacak diye kalitesini bozmayın, ortalama 900-1200 karakter de işinizi görür. Ancak 900 karakterin altına kesinlikle inmenizi tavsiye etmeyiz.

İçeriğinizi Mobil Cihazlar için Optimize Edin

İçerik pazarlama için SEO stratejisi oluştururken mobil cihaz kullanıcılarını da dikkate almanız gerekir. Artık yapılan aramaların büyük bir kısmı mobilden gelmekte. Bu nedenle içeriğinizi mobil ekranlara uyumlu olacak şekilde tasarlamalısınız. Öte yandan, arama sonuçlarında görünen meta başlık ve açıklamalar bilgisayar ekranında göründüğünden daha dar görünür. Bu nedenle yazıların görüntüsü uzar. Bu uzayan satırların mobilde doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekir. Mobil ekranlarında kullanıcıyı yormayan tasarımlar oluşturmalısınız. Ziyaretçinin genelde hareket halinde olacağını varsayarak, aradığı şeyi kolayca nasıl bulabileceğini hesaplamanız gerekir. Google, mobil uyumlu siteleri ön sıralara yükseltir, çünkü kullanıcı dostu bir tasarıma sahiptir.

İÇEriğInizi Mobil Cihazlar IÇIn Optimize Edin

İçeriğinizi mobil cihazlar için optimize edin

İçeriklerinizi Öne Çıkan Snippet’lar için Optimize Edin

Başarılı bir içerik stratejisi için öne çıkan snippet’lar size yardımcı olacaktır. Bunlar, arama sonuçlarında en üst sıralarda bulunan ek kutucuklardır. Yapılan aramanın bulunduğu içeriği ve siteyi gösterir. İçeriğinizin organik aramalarda snippet ile görünmesini sağlamak için mutlaka ilk sıralarda olmanız gerekir. Ayrıca bir diğer yöntem, en çok aranan sorgular hakkında kısa paragraflar yazabilirsiniz. Google, yapılan aramanın sizinkiyle alakalı olduğunu ve zaten ön sıralarda olduğunuzu gördüğü an snippet’ınızı hazırlar. Son olarak, sitenizde oluşturacağınız bir soru-cevap sayfası snippet için son derece faydalı olacaktır. Gelen ziyaretçilere hakkınızda en sık sorulan soruların cevaplarını yazabilirsiniz. Böylece en sık yapılan arama sorgularında yer alma şansınız artar.

İçeriğinizi zaman içinde güncelleyin

Güncel bir içerik pazarlama için SEO stratejisi, sizin üst sıralara çıkmanızı sağlar. Eski içeriklerinizi güncelleyerek veya yeniden tasarlayarak sıralamada yükselebilirsiniz. Önceden hazırladığınız ancak yeteri kadar ilgi görmeyen içeriklerinizi düzenlemeyi deneyin. Hangi sayfanın ne kadar ilgi çektiğini görmek için Google Search Console uygulamasını kullanabilirsiniz. Eski içeriklerinize yapacağınız bu çalışma başarılı olursa, trafiğinizi arttırır ve sıralamadaki yerinizi yükseltir. Doğru güncelleme yapmak ve içeriklerinizi daima iyileştirerek sıralamada yükselme elde etmek için profesyonel bir ekiple çalışacağınız bir içerik ajansı tercih edebilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Yanıtla