Skip to main content

Bu yazıda, 2021 yılında Instagram içerik fikirleri nasıl olmalı ve nelerdir, bunlara değineceğiz. Birbirinden farklı bu fikirlerle sayfanızı hızla geliştirebilirsiniz. Ayrıca Instagram sayfanızdaki başarıyı arttırmak için de mutlaka profesyonel bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Instagram içerik fikirleri

Sınırsız sayıda Instagram içerik fikirleri yaratabilirsiniz. Bunun için saatlerce oturup ilham bulmak için çalışmanıza gerek yok. Instagram, sizin için yüzlerce örnek barındırır. Benzer sayfalardan kendinize dersler çıkartabilirsiniz. Ayrıca, trendleri takip ederek en iyisi olmayı başarabilirsiniz. Dediğim gibi, seçenekler sınırsız. Tek yapmanız gereken şey, takipçilerinizin dikkatini çekecek o ilginç içeriği oluşturmak. Kaliteli bir içeriği sıfırdan da yaratabilirsiniz. Böylece kendi seçeneklerinizi oluşturmuş olursunuz. Hedeflerinizde daima, takipçilerinizin beğenisini ön planda tutun. İçeriğinizi kimler için oluşturduğunuzu analiz edin ve kitlenize en doğru şekilde uyacak içeriği bulun. Ayrıca, yeni şeyler denemekten kesinlikle korkmayın. Sürekli aynı içerikleri paylaşmak , takipçilerinizi sıkabilir. Bu sebeple daima yeniliğin peşinden koşun ve doğru zamanda bunları takipçilerinize sunun. Şimdi dilerseniz, sizin için seçtiğimiz içerik fikirlerinizi inceleyelim.

Instagram içerik fikirleri

Instagram içerik fikirleri

Takipçilerinize ürünlerinizi nasıl kullanabileceklerini gösterin

İçerik fikirleri oluştururken birden fazla yöntem kullanabilirsiniz. Özellikle bir ürün veya hizmet satıyorsanız, bunlardan güzel bir içerik yaratabilirsiniz. İnsanlar daima alacakları ürünü canlı görmek isterler. Bu isteklerini fiziksel olarak karşılayamasanız da, içeriklerinizle yapabilirsiniz. Ürün veya hizmetinizin nasıl kullanıldığını gösteren ve tanıtan içerikler üretin. Böylece kullanıcıların hem dikkatini hem de güvenini kazanmış olursunuz. Canlı bir şekilde kullandığınız ürünün detaylarını gösterebilirsiniz. Ayrıca, tanıttığınız şeyin hakkında uzunca bahsedebilir ve inceliklerine değinebilirsiniz. Böylece satış gücünde artış olabilir. Sonuç olarak hem başarılı bir içerik hem de satış elde etmiş olursunuz.

Soru sorun veya anketler yapın

Takipçilerinizle iletişime geçerek Instagram sayfa fikirleri oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz? Post açıklamalarında veya hikayelerinizde, takipçilerinizle sohbet etmeyi deneyin. Onlara sorular sorun veya anketler düzenleyin. Böylece hem interaktif, hem de günü kurtaracak bir içerik oluşturmuş olursunuz. Ayrıca bu yöntem sayesinde, takipçilerinizle daha yakın bir iletişim sağlarsınız. Bu da sayfanızın samimiyetini arttırır. Her açıdan faydalı olan bu yöntemi sayfanızda düzenli olarak kullanmanızda fayda var. Ayrıca soru sorup anket yaparak, sayfanızı geliştirebilirsiniz. Takipçilerinizin fikirlerini toplayın ve onları memnun edecek yenilikler ekleyin. Sonuç olarak bu şekilde bir içerik oluşturarak, hem sayfanız için, hem de takipçileriniz için verimli bir yol izleyebilirsiniz.

Size soru sormalarını isteyin

Instagram içerik fikirleri sürekli sizden gelecek diye bir kural yok. Bu konuda takipçilerinizden yararlanabilirsiniz. Paylaşacağınız hikayelerde, soru kutucuğu koymayı deneyin. Buradan sizlere sorular sormalarını veya spesifik bir konuda fikirlerini sunmalarını isteyin. Size soracakları sorularda daima dürüst ve samimi olun. İnsanlar ulaşabilecekleri kişilerle bağlantı kurmayı seçerler. Bu nedenle ulaşılmaz olmayı tercih etmeyin. Bu şekilde diyalog oluşur ve içerik, kendi kendini üretmeye başlar. Öte yandan, yukarıda da belirttiğim gibi, sayfanızda güven oluşturur. Yani her açıdan sayfanızın gelişimi için faydalıdır.

Size soru sormalarını isteyin

Size soru sormalarını isteyin

Müşteri yorumlarını paylaşın

İçerik fikirleri içerisinden kullanabileceğiniz en pratik yöntem, kullanıcı yorumlarıdır. Sizinle iş yapmış veya alışverişini tamamlamış kullanıcıların yorumları daima önemlidir. Bu, hep diğer potansiyel müşterileriniz için, hem de markanızın kalitesi için oldukça değerlidir. Böylece, aldığınız yorumları insanlarla paylaşarak verimi arttırabilirsiniz. Paylaşacağınız yorumlar sayesinde yeni içerik çeşitleri üretebilirsiniz. Ayrıca, sayfanızın ne kadar dürüst ve samimi olduğunu gösteren bir adım daha atmış olursunuz.

Yeni ürünlerle ilgili merak uyandıran içerikler paylaşın

Takipçilerinizin merakını arttıracak, Instagram sayfa fikirleri oluşturabilirsiniz. Örneğin bunun için, yeni gelen ürünleriniz hakkında merak uyandıran içerikler paylaşabilirsiniz. Ürüne karşı ilgiyi bu şekilde arttırarak daha yoğun bir taleple karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, takipçilerin merakını kazanarak, onları bir bekleyiş içerisine sokmuş olursunuz. Sonuç olarak sayfanızla daha yakından ilgilenmeye başlarlar. Bunun için ürününüzün tem halini paylaşmayın. Merak uyandıracak bir görsel ile, ürününüzün yarısını veya bir parçasını gösterin. Altına yazacağınız açıklamada kısmına, lansman tarihini ve ürün ile ilgili diğer detayları da ekleyebilirsiniz. Böylece merakı uyandıracak bir içerik üretmiş olursunuz.

Yeni ürünlerle ilgili merak uyandıran içerikler paylaşın

Yeni ürünlerle ilgili merak uyandıran içerikler paylaşın

Canlı yayınlar yapın

Instagram içerik fikirleri içerisinden canlı yayın yapmak, doğru bir adım olabilir. Bu yolla takipçilerinizle birebir bir diyalog halinde olabilirsiniz. Ayrıca, bu içerik sayesinde daha samimi bir sayfa yapısı oluşturmuş olursunuz. Canlı yayın yaparken tek başınıza olabilirsiniz. Ancak bir başkasını yayınınıza konuk alarak, farklı bir içerik yaratabilirsiniz. Genelde iki kişinin karşılıklı yaptığı canlı yayınların izlenmesi daha fazla oluyor. Bunun sebebi, iki kişinin de kitlesi bir araya geliyor olmasıdır. Böylece, daha büyük bir kitleye ulaşırsınız. Bu yöntemle hem sayfanızın tanıtımını yaparsınız, hem de kalite bir içerik üretirsiniz.

İpuçları ve how to konseptli paylaşımlar gerçekleştirin

Nasıl yapılır tarzı içerik fikirleri çok ilgi görüyor. Bunun sebebi, kullanıcıların yeni ve pratik şeyler görmekten hoşlanıyor olmasıdır. Takipçilerinize hem yeni hem de ipuçlarıyla dolu bir içerik sunmayı deneyin. Özellikle “nasıl yapılır” temalı bir video veya görsel ile dikkatleri sayfanıza çekebilirsiniz. Bu tarz içerikler çok fazla beğeni aldığı gibi, çok da paylaşılıyor. Çünkü insanlar beğendikleri bir şeyi paylaşmayı severler. Böylece bu tür bir içerik fikri sayfanızı kolayca yükseltebilir ve daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlayabilir.

Sahne arkası paylaşımları yapın

Siz, takipçileriniz için Instagram sayfa fikirleri ararken, onlar, kamera arkasını merak ederler. Bu nedenle, kullanıcılara biraz daha arka planı göstermeyi deneyin. Böylece samimiyetinizi de arttırmış olursunuz. Kamera arkasında neler oluyor ve işler nasıl ilerliyor gibi bilgiler verebilirsiniz. Bu hem meraklarını giderecek, hem de sizinle aynı işi yapmak isteyenlere yol gösterecektir. Kısaca kamera arkası sandığınızdan daha paylaşmaya değer olabilir. Elbette ki bu noktada dürüst ve samimi olmanız önemli. İnsanlara aslında olmayan bir görüntü sunmaktan kaçının. Onun yerine daha samimi ve doğal bir ortam gösterebilirsiniz.

Çekilişler düzenleyin

Instagram içerik fikirleri deyince akıllara ilk gelen şey çekiliş yapmak olabilir. Artık çok sık karşılaştığımız Instagram çekilişleri, sayfanızı bir anda yükseltebilir. ancak çekiliş düzenlemenin de belirli yöntemleri var. Öncelikle vereceğiniz ödülün, güzel ve herkesin isteyebileceği bir şey olmalı. Ayrıca sayfanızla da alakalı bir hediye olmalı. Öte yandan, çekiliş için oluşturacağınız koşullar da önemli. Takip etmek, beğenmek ve yorum yapmak gibi koşullar ekleyebilirsiniz. Son olarak, çekiliş sonucunu adil bir şekilde tamamlayın ve takipçilerinizle paylaşın. Çekiliş düzenlemek, keyifli bir süreç olabilir. Çünkü sayfanıza etkileşim sağlar ve takipçileriniz artar. Ancak bunu, sürekli hale getirmemelisiniz. Aksi takdirde, takipçileriniz, sizi yalnızca yapacağınız çekilişler için takip etmeye başlar. Bütün bu faktörlere dikkat ederseniz, çekilişlerle, sayfanızda güzel bir içerik yaratabilirsiniz.

Artık yukarıdaki birçok Instagram sayfa fikirleri ile kendinizi öne çıkartabilirsiniz. Daha hızlı ve verimli çalışmalar için mutlaka alanında başarılı bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmaya başlayın.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply