Skip to main content

Son güncelleme 7 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Potansiyel müşterileri markanıza çekmek ve uzun süre markanızda tutmak etkili bir pazarlama stratejisi ile mümkündür. Yapabileceğiniz akıllı yatırımlar ile marka görünürlüğünü ve satış oranlarını belirgin bir şekilde arttırmanız da olasıdır. Herkesin mutlaka sadık olduğu belirli markalar vardır ve bu durum da markanın varlığını sürdürmesini sağlayan en önemli etkendir. Marka ve müşteri sadakati kazanmak için uygulayabileceğiniz bazı stratejiler vardır. Bu aşamada özellikle de yeni bir markanız varsa marka danışmanlığı almak en güvenli yollardan biridir.

Marka Sadakati Nedir?

Marka sadakati, bir müşterinin belirli bir markaya duyduğu bağlılığı ifade eder. Bu müşteriler rakip markaların çeşitli ve dikkat çekici pazarlama stratejilerine karşın tekrar ve tekrar aynı markayı tercih ederler. Bu sadakati belirleyen asıl şey algıdır. Müşteriler sık sık tercih ettiği markanın diğerlerinden üstün olduğunu düşünür ve bu şekilde de bağlılığını sürdürür. Bu sadakat, her müşteriden elde edilmeye çalışılan ve pazarlamanın ne kadar başarılı olduğunu gösteren bir durumdur.

Marka Sadakat Düzeyleri

Her müşteri, markaya eşit derecede sadık değildir. Bazıları körü körüne bağlıyken bazıları daha spesifik konularda bu bağlılığı gösterebilir.

1. Marka Tanıma

Bu aşama müşterilerle ilk teması da içerir. Potansiyel müşteriler markanızdan alışveriş yapmasa bile marka adına maruz kalarak aşina olabilir. Böylelikle ihtiyacı olan bir ürün olduğunda öncelikli olarak bu adı düşünebilir. Örneğin; çok fazla kitap alışverişi yapmıyor olsanız bile sık sık gördüğünüz kitap mağazalarının adı aklınızda kalabilir ve ihtiyacınız olduğunda da ilk gittiğiniz adres bu mağazalar olabilir. İlk izlenimler daha kalıcıdır, bu sebeple sadık bir kitle için etkili bir pazarlama stratejisi yürütmeniz gerekir.

2. Marka Tercihi

Diğer markalar ile tüm koşullar eşit olduğunda da müşteriler sizin markanızı seçiyorsa, bu durum gelecekte de bu davranışı devam ettirecekleri anlamına gelebilir. Bu tercihi pekiştirmek için diğer markalardan daha etkili adımlar atmak ve stratejiler belirlemek gerekir.

3. Marka Israrı

Marka ısrarı, markanızın rakiplerle kıyaslanmadığı ve tüm diğer markaların arasından sıyrıldığı durumdur. En yüksek sadakat seviyesi olarak da bilinir. Her kurum, markasını bu seviyeye getirmeye çalışır. Marka ısrarı, sadece markanızı sıklıkla tercih eden ve sürekli alışveriş yapan müşterilerde değil, daha önce hiç satın alım yapmamış müşterilerde de görülebilir. Markanızın sundukları müşterinin ihtiyacını karşılıyorsa, rahat ve ilgili bir satın alma deneyimi sunuyorsanız marka ısrarını ilk kez alışveriş yapan müşteriden de elde edebilirsiniz.

Marka Sadakati Türleri

Bir müşteriyi aynı markadan satın almaya iten birçok farklı sebep olabilir. Örneğin; temel marka bağımlılığında müşterilerin marka hakkında oluşturduğu önceki olumlu düşünceleri öne çıkar. Marka zaten müşteri için birçok açıdan caziptir ve müşteri de bu bağlılığı sürdürmeye devam eder. Bölünmüş marka bağımlılığında müşteri tek bir marka yerine iki ya da üç markaya aynı anda sadıktır. Değişen marka bağlılığı ise temel ve bölünmüş bağlılığın bir karışımıdır. Bu sadakat türünde müşteri belli bir süre bir markada sadık kalmasına rağmen bir süre sonra aynı sadakati bir başka markaya gösterebilir.

Marka Sadakati vs. Müşteri Sadakati

Marka sadakati ve müşteri sadakati aynı şey değildir, aradaki fark ise fiyatlandırmadan kaynaklanır. Ürünlerin fiyatı müşteri sadakati üzerinde doğrudan bir etkiye sahipken marka sadakati üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Marka sadakatinde ürünün fiyatı ne olursa olsun müşteri markaya sahiptir ve satın alma işlemini fiyata bağlı olmadan gerçekleştirir.

Marka Sadakati Ve Müşteri Deneyimi: Memnuniyeti Ve Bağlılığı Artırmak

Marka Bağlılığı Örnekleri

Marka bağlılığının herkes tarafından bilinen bazı örnekleri vardır. Bu örnekler, bağlılığın markanın büyümesine ne derecede katkı sağladığını anlamaya da yardımcı olur.

1. Google

Bu sadakatin en yaygın örneklerinden biri Google’dır. İnternette bir şey aratmak gerektiğinde akla gelen ilk araç Google olur çünkü müşteriler ile olumlu bir ilişki kurarak ve iyi bir itibar yaratarak bu bağlılığı pekiştirir.

2. Apple

Apple, her yıl yeni ürün serilerini piyasaya sürer ve müşterileri de bu ürünlere olan sadakatlerini gözle görülür şekilde gösterir. Apple örneğinde ürünün fiyatı ne olursa olsun müşteri kitlesi satın alım yapar. Üstelik müşteriler sadece kendini satın alım yapmaz, aynı zamanda başkalarını da satın almaları için teşvik eder.

Marka Bağlılığı Nasıl Oluşturulur?

Markanızı istediğiniz noktaya taşımak için etkili bir sadakat stratejisi oluşturmanız gerekir. Bu stratejiyi oluşturmak ve müşterileri kendinize çekmek için bazı detaylara dikkat etmeniz tavsiye edilir.

1. Marka kimliği geliştirin

Bu sadakat için ilk adım doğru oluşturulmuş bir marka kimliğidir. Kimliğiniz, markanızın uyandırdığı duygular ve anlattığı hikâyeden oluşur. Dikkat etmeniz gereken en önemli püf nokta tutarlı davranmaktır. Tüm platformlarda ve ürettiğiniz her üründe bu tutarlılığı yansıtmanız tavsiye edilir.

2. Müşteri sadakat programı oluşturun

Birbirlerinden ayrı gibi görünseler de müşteri sadakati ve marka sadakati bir bütündür. Bu ikili genel olarak birlikte hareket eder. Müşteri sadakati için etkili yatırımlar yapılarak iyi bir strateji oluşturulabilir. Örneğin, alışveriş yapmaya devam eden müşteriyi her alışverişinde ödüllendirmek müşteriyi devamı için teşvik eder. Bu tarz bir strateji işlem sıklığını artırır. Müşteriye özel indirimler ve fırsatlar müşteri sadakatinin anahtarıdır.

3. Müşteri hizmetinizi geliştirin

Rahat bir satın alma deneyimi ve etkili bir müşteri hizmeti markanızı görünür kılan ve sadakati artıran en önemli etkenlerden biridir. Web sitesi arayüzünü anlaşılabilir ve kolay kullanılabilir hale getirmek, müşterilerinizin ihtiyacı olduğunda erişebileceği numaralara sitede yer vermek ve Chat bot ayarlamak müşteri hizmetini geliştirmek için önerilir.

4. Kaliteli ürün ve hizmetler sunun

Sunduğun ürün ve hizmet ne kadar iyiyse, müşterileriniz de size o kadar sadık olur. Tüketicilerin geri gelmesini sağlayan asıl koşul budur. Müşterilerin ihtiyaçlarına uygun ürünler sunmak, hizmet kalitesini iyileştirmek, müşteri verilerini ve müşteri geri bildirimlerini kullanmak atabileceğiniz adımlar arasındadır. Tüm bu adımlar karmaşık gibi görünse de istikrarlı bir şekilde bu stratejileri sürdürmek uzun vadede büyük getiriler sağlayabilir. Daha hızlı sonuçlar için bir growth hacking ajansından yardım almak ve markanızın büyümesini bir ajans ile desteklemek en mantıklısı olacaktır.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content