Skip to main content

Performans pazarlama nedir sorusunun cevabı en temel manada şu şekildedir; firmaların pazarlama bütçelerini daha iyi bir şekilde optimize edip, gerçekleştirmiş oldukları çalışmalardan daha iyi sonuçlar elde etme tekniğidir. Rekabet oranının her geçen gün daha da artması ve bununla birlikte firmaların pazarlama çalışmalarına daha da önem vermeye başlamasıyla tüketicilere ulaşmak çok daha fazla zorlaşmaya başladı. Fakat yapılan dijital pazarlama çalışmalarının ölçümlenebiliyor olması performans pazarlama tekniğini bir adım daha öne çıkarmakta.

Performans pazarlama çalışmasından faydalanmak isteyen veya performans pazarlamanın ne olduğunu öğrenmek isteyen kişi/kurumların özellikle öğrenmeleri gereken bazı unsurlar bulunuyor. Bu içeriğimizde de bu unsurlara değineceğiz. Ayrıca bu çalışmaların detaylarında boğulmak istemiyor ve bir reklam ajansı ile çalışmak istiyorsanız bizimle hemen iletişime geçmenizi öneririz. Hadi artık yazımız detaylarını anlatmaya başlayalım.

Performans Pazarlama (Performance Marketing) Nedir?

Performans pazarlama (Performance Marketing) reklamveren kişinin/kurumun satış veya tıklama gibi belli başlı aksiyon adımları gerçekleştiğinde, pazarlama firmalarına ödeme gerçekleştirdiği, yapılan çalışmalarda online reklam ve pazarlama araçlarından faydalanıldığı geniş bir pazarlama tekniğidir. Burada yapılan çalışmalarda en minimum harcama ile en yüksek verimin alınması hedeflenmektedir. Performans pazarlaması çalışmaları ile sitenin trafiğini yükseltme, satışa yönlendirme, etkileşim elde etme, form doldurma, abonelik veya üyelik işlemi gerçekleştirme gibi farklı farklı amaçlar için çalışılmaktadır.

Dijital pazarlama yöntemleri ile internet üzerinde yapılan çalışmaların ölçümlenebiliyor olması da doğal olarak bu çalışmanın da detaylı bir şekilde ölçümlenebiliyor olmasını sağlamaktadır. Performans pazarlaması çalışmaları istatistik, analiz ve raporlama işlemlerini temel aldığı için buradaki strateji şu şekilde işlemektedir; daha önce elde edilen veriler incelenir ve yeni stratejiler oluşturulur.

Tabii ki pazarlama çalışmalarına yeni başlayacak olan firmalar da bu çalışmalardan faydalanabilirler. Bunun için yapmaları gereken tek şey pazarlama bütçesi olarak ne kadar ayıracaklarını belirlemek ve sonrasında da çalışmanın hangi amaca uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği belirlemek olmalıdır. Ardından da bir dijital pazarlama firmasıyla minimum bütçeyle maksimum sonuç alacak şekilde çalışmaya başlamalılardır.

Performans Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Performans pazarlama çalışmalarının firmalara sunduğu bazı avantajlar bulunmaktadır. Bu avantajlar şu şekildedir;

 1. Ölçümleme: Gerçekleştirdiğiniz pazarlama çalışmasından elde ettiğiniz verimi raporlayabilir ve yaptığınız yatırımın geri dönüşünü inceleyebilirsiniz.
 2. ROI Odaklı: Performans pazarlama çalışmasının asıl amacı yatırımın getirisini artırmaktır. Yani temel gaye yapılan yatırımdan çok daha fazlasını elde etmek amaçlanmaktadır.
 3. Risk Oranının Düşük Olması: Ölçümlenebilmesi ve verilere dayalı işliyor oluşundan ötürü bu çalışmanın risk oranı da oldukça düşüktür.

Performans Pazarlama Hedefleri ve Ölçümleri 

Performans pazarlaması çalışmalarının hedeflerini ve ölçümlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • CPC (Tıklama Başına Maliyet): Bu çalışmada yaptığınız başarı tıklama başına ölçümlenmektedir. Burada bir kullanıcı reklamınıza tıkladığı taktirde bütçeniz azalır.
 • CPL (Lead Başına Maliyet): Bu hedeflemede ise üyelik kazanma, abonelik işlemi gerçekleştirme, form doldurma gibi belirlenen lead başına ödeme yapılır. Burada ödeme yapmanız için sadece tıklama değil aynı zaman belirlenen işleminde gerçekleşmiş olması gerekmektedir.
 • CPV (Görüntüleme Başına Maliyet): Bu şekilde yapılan hedeflemede ise Youtube üzerinde oynatılan videonuzun 30 saniyeden daha uzun bir vakit görüntülemesi durumunda ödeme yaparsınız. Bu sayede de videonuza sadece ilgi gösteren kişiler için ücret ödemiş olursunuz.
 • CPA (Eylem Başına Maliyet): Burada ise kullanıcıların belirlenen bir eylemi gerçekleştirmesi sonrasında ödeme işlemini gerçekleştirirsiniz. Bu eylemler yine aynı şekilde abonelik, üyelik, form doldurma ve liste doldurma gibi işlemler olabilir.

Performans Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Performans pazarlaması çalışmalarında, firmaların dijital mecralardaki performans analizleri, online reklam çalışmalarının yönetimi, e-ticaretteki satış miktarlarının ölçümlenmesi, web sitesi trafiğini artırma, sosyal medya analizleri yapma, abonelik veya üyelik artırma, form doldurma gibi çalışmalar gerçekleştirilir.

Performans pazarlaması çalışmalarında öncelikle web sitesi trafiğini artırma, satışları yükseltme ve abonelik sayısını artırma gibi hedefler belirlenerek başlanır. Sonrasında da bu hedeflere ulaşabilmek için yapılacak kampanyanın stratejisi oluşturulur. Oluşturulan strateji sonrasında en başarılı performansı sergileyen kampanya adım adım optimize edilmeye başlanır. Kampanya süreci içerisinde oluşan veriler, analiz ve metriklerle birlikte en ince ayrıntısına kadar incelenir ve satış oranını artırmak için gerekli çalışmalar gerçekleştirilir. Performans pazarlama danışmanlığı ile gerçekleştirilen çalışmalarda yapılan sürekli ölçümleme kampanyanın daha etkili bir hal alması için yapılmaktadır.

Performans Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Performans pazarlama çalışmaları içerisinde şu kanallar kullanılır;

Performans pazarlaması kanalları

Performans pazarlaması kanalları

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): Arama motorlarında yapılan aramalar sonra doğru kişiye doğru içeriği gösterme amacıyla yapılan çalışmalardır. Site içi SEO (On Page SEO) ve site dışı SEO (Off-Page SEO) gibi çalışmalar yapılır.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM): Arama motorları üzerinde ücretli reklam çalışması yaparak arama sonuçlarında yer alma ve hızlı dönüşüm elde etme tekniğidir. Arama ağı reklamlarında Google AdWords ve Google Analytics gibi araçlardan faydalanılır.

Görüntülü Reklamı Ağı (GDN): GDN reklamlarında web site sayfaları içerisinde gezinen kullanıcılar hedeflenir.

Sosyal Medya Reklamları: Burada Facebook Ads, LinkedIn Ads gibi araçlardan faydalanarak hedef kitleye yönelik kampanyalar oluşturulur. Bu dijital araçlar kullanılarak sosyal medya sayesinde kitleyle iletişim sağlanır.

Yeniden Pazarlama (Remarketing): Web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kişileri cookie bazlı teknolojiyle hedefleyerek ROI’yi artırma hedeflenir.

Kullanıcı Deneyimi Pazarlaması: Kullanıcıların tüm süreçte yaşadıkları deneyimin en iyi noktaya ulaşması için yapılan çalışmalardır.

Programatik Reklamcılık: Yazılımlar üzerinden gerçek zamanlı verilerle birlikte doğru içeriği, doğru zamanda, doğru kişiye ulaştırabilmek için yapılan çalışmalardır.

Satış Ortaklığı (Affiliate): İşlem başına maliyet (CPA) hedeflemesi ile influencer, blogger, vlogger gibi aracı kişilerle satış ortaklığı gerçekleştirilir ve komisyon mantığıyla ödeme yapılır. Buradaki strateji win-win şeklinde işler.

Programlı Satın Alma (Real Time Bidding): Birden fazla reklam verenin programatik reklam vermek için açık arttırma usulüyle teklif vermesidir.

Doğal Reklamcılık (Native Advertising): Farklı farklı dijital platformlarda bulunan içerikleri kullanıcının gözüne sokmadan, araya sıkıştırarak yapılan bir çalışmadır.

İlgili Rehber: Google Reklam Verme Kılavuzu

Performans Pazarlama Çalışmalarında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Performans pazarlama çalışmaları yaparken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bu noktalara dikkat etmediğiniz taktirde yaptığınız çalışmalardan elde edeceğiniz verim azalmaya başlar. Dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekildedir;

 • Kısa vadeli sonuçlardan daha çok uzun vadeli sonuçlara odaklanmanız gerekmektedir. Kısa vade içerisinde sadık ve mutlu müşteri edinmek oldukça zor bir  dönüştür ve bu şekilde aldığınız dönüşler sizin için kalıcı olmayacaktır.
 • Anlık ve hızlı sonuç elde edebilmek adına gösterim sayınızı çok fazla artırmamanız ve kullanıcıları sıkmamanız gerekmektedir. Bu uzun vadede alacağınız sonuçları etkiler.
 • Performans pazarlaması çalışmalarınızdan alacağınız verimi artırmak için doğru KPI’ları ve doğru metrikleri seçmeniz gerekmektedir. Sizin için en doğru hedefleri belirlemeden yapacağınız çalışmalar istediğiniz sonuçları size vermeyecektir.
 • Yaptığınız çalışmalarda kullanıcılara sunduğunuz içeriklerin kalitesi, videolar ve görseller, hazırlanan metinler iyi bir şekilde hazırlanmalı ve talep edilen hedefe uygun duruma getirilmelidir. Yaptığınız hedeflemeler ve stratejiler ne kadar başarılı olursa olsun içeriklerinizin kalitesi ve çekiciliği düşükse alacağınız dönüş o kadar düşük olacaktır. Aslında hepsi birbiriyle bir bütün oluşturur. O yüzden hepsinin üzerine yeterince çalışmak gerekmektedir.

Performans pazarlaması çalışması hakkında daha geniş çaplı bilgi almak için bir Performans Pazarlama Danışmanlığı ile iletişime geçebilir bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply