Skip to main content

Son güncelleme 4 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Google Adwords dinamik reklam ve dinamik reklam kelimelerini dijital pazarlama yolculuğunuzda sıklıkla duymuşsunuzdur. Haliyle dinamik arama ağı reklamı nedir? ve Google Adwords dinamik reklam dijital pazarlama stratejimde yer almalı mı? gibi soruların cevabını arıyor olabilirsiniz. Elbette ki bir reklam kampanyası yürütmek söz konusu olduğunda harcadığınız her bir kuruş çok kıymetlidir. Dolayısıyla buna istinaden verdiğiniz her bir karar da ayı oranda değerlidir. Sonuçta kimse, düşük yatırım getirisi sağlayan reklam kampanyalarına ne emek vermek ne de bir bütçe harcamak istemez. Ancak bu noktada kabul edilmesi gereken gerçek; denemeden sizin için fayda sağlayığ sağlayamayacağını göremeyecek olmaktır. Kuşkusuz denemenin ilk aşaması da konu ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi sahibi olarak başlangıç adımını atmaktır. Bu aşamaya geçebilmeniz için dinamik arama ağı reklamları konusunda kafanızda oluşan soru işaretlerini gidermek ve yeterli bilgiyi edinmeniz için bu makalemiz sizler için faydalı olacaktır. Ön araştırmanızı bitirdikten ve kararınızı verdikten sonra profesyonel bir süreçle dinamik arama ağı reklamlarınızı ve genel olarak Google reklam yönetimi için yürütmek için bir dijital Reklam Ajansı ile çalışmak etkili bir seçenek olabilir.

Dinamik Arama Ağı Reklamları Nelerdir?

Adwords dinamik reklam ya da dinamik reklam olarak da karşınıza çıkan dinamik arama ağı reklamları; kullanıcıları web sitenize ya da spesifik bir sayfanıza yönlendirebileceğinizi bilmediğiniz arama kelimelerinden trafik sağlayan, stok ürün envanterinize dayalı reklam modelidir. Adwords dinamik reklam, içerik açısından zengin web siteleri ve hacmi geniş e-ticaret siteleri için geliştirilmiş bir reklam modelidir. Dinamik arama ağı reklamlarının en etkili yanı, Google’da sizin tam olarak sunduğunuz ürün ya da hizmeti arayan kullanıcıları bulmanın en kolay yolu olmasıdır. Geleneksel bir reklam stratejisinde yaptığınızın aksine dinamik arama ağı reklamları ile anahtar kelime hedeflemesi yapmanız ve özel reklam metinleri oluşturmanıza gerek yoktur. Adwords dinamik reklamda Google bunu sizin yerinize yapar ve arama yapan kullanıcının sorgusuna göre uyarlanmış bir reklam oluşturmak için web sitenizi ya da web sitenizin belli bir bölümünü tarar.

Dinamik Arama Ağı Reklamları Nasıl Çalışır?

Kullanıcıların arama sorgusuna web sitenizdeki içeriğe dayalı olarak sizin için dinamik bir reklam oluşturan Google’ın dinamik arama ağı reklamları süreci şöyle ilerler;

 • Google kullanıcıların sorgusunu web sitenizdeki ürün türleriyle eşleştirir.
 • Açılış sayfanızda tespit ettiği en alakalı içeriğe göre bir metin çıkarır.
 • Alakalı reklam otomatik olarak oluşturulur. Bu reklam metni, normal reklam metinlerine benzerdir.

Gördüğünüz gibi bu süreçte diğer reklam kampanyalarında yaptığınız gibi anahtar kelime hedeflemesi yapmanız gerekmez. Başlık veya herhangi bir metin oluşturmanıza da gerek yoktur. Adwords dinamik reklam sürecinde sizin için her şeyi yapmaktadır. Google Adwords dinamik reklam kampanyalarının performansını takip etmek için de Google Ads gösterge şablonunu ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bu gösterge şablonu sayesinde Google reklam kampanyalarını genel gidişatını takip edebilir, hangi reklamın daha fazla tıklama aldığını, hangilerinin etkileşim oranının yüksek olduğunu, bir reklamın kaç kez tıklandığını ve daha fazlasını takip edebilir, süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dinamik Arama Ağı Reklamlarını Ne Zaman Kullanmalısınız?

Dinamik arama ağı reklamı söz konusu olduğunda mevcuttaki anahtar kelime odaklı reklam kampanyalarınızı değiştirmenize gerek yoktur. Dinamik arama ağı reklamlarına, daha çok hedeflemediğiniz ya da hedef kitlenizin ürün ya da hizmetinize ulaşmak için bilmediğiniz anahtar kelime aramaları gibi durumlarda ihtiyaç vardır. Google Adwords dinamik reklam kampanyasının gerekli olduğu önemli durumlar şunlardır;

 • Birden Fazla Spesifik Ürün Reklamı Verdiğiniz Zaman

Dinamik arama ağı reklamları size büyük oranda zaman kazandırır ve sizin daha önce aklınıza gelmeyen kıymetli alanlara ulaşabilir. Müşteri kazanımı maliyetlerinizi ciddi bir şekilde azaltmak için dinamik arama ağı reklamları, sizin için en iyisi olabilir. Çünkü Google potansiyel hedef kitlenizi en etkili şekilde bulmayı sizin için yapacaktır. Birden fazla ürün ya da hizmet reklamı verme ihtiyacınız durumunda insanların karşısına direkt olarak doğru arama ile çıkmak oldukça etkili dönüşler sağlar.

 • Bir Yere Özel Kampanya Yaptığınız Zaman

Dinamik arama ağı kampanyaları, bir bölgeye özgü olarak gerçekleştirilen kampanyaları ölçeklendirmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Birden fazla alana odaklanan bir web siteniz varsa ve site yapınızda coğrafi olarak birleştirilmiş açılış sayfalarınız da varsa konum özelinde yapılan reklam kampanyalara hızlı bir şekilde ivme kazandırmak için dinamik arama ağı reklamlarından yararlanmak oldukça faydalı olacaktır.

 • Marka Görünürlüğünü Artırmayı Hedeflediğiniz Zaman

Marka bilinirliğiniz ve görünürlüğünüz açısından adwords dinamik reklam kullanımı son derece etkilidir. Dinamik arama ağı reklamları en etkin şekilde genel reklamları artırmak için kullanılır. İdeal olarak ise pazarlama stratejinizin boşluklarını doldurmak ve daha etkili kılmak için kullanılır. Tahminlenmesi nispeten daha zor arama sorguları kullanıcılarınızla buluşmak ve markanızla tanıştırmak için doğru bir tercihtir.

 • Hedefleme Yapmadığınız Anahtar Kelimelerden Trafik Çekmek İstediğiniz Zaman

Dinamik ağı reklam kampanyası, hedeflemediğiniz anahtar kelimelerden web sitenize trafik çekmek için en mükemmel yoldur. Çok fazla içeriğe ve/veya ürüne sahip olan bir siteniz varsa adwords dinamik reklam, sitenizde sıklıkla görülen kelimeler ile kullanıcıların arama kelimelerini eşleştirir ve markanıza ulaşmalarını sağlar.

 • Geniş Ürün Yelpazeniz ve/veya Çeşitli Açılış Sayfalarınız Olduğu Zaman

Böyle bir durumda dinamik arama ağı reklamları oldukça etkili bir seçimdir. Takdir edersiniz ki oldukça çeşitli ürün ya da açılış sayfalarına sahip olduğunuzda hedef kitlenizi her bir ürün ya da sayfa için manuel olarak hedeflemek neredeyse imkansızdır. Ancak küçük bir işletme sahibiyseniz arama terimleri çok fazla değişmeyeceğinden dinamik arama ağı reklamı bir gereklilik değildir. Elbette amacınız yine de bilinirlik ve farkındalık ise adwords dinamik reklamlar, bir blog içeriğinin tanıtımı için bile faydalı olabilir. Bu durumda yatırım getirisi ve gideriniz arasındaki hesaplamaya göre bir planlama oluşturmanız ve kararınızı ona göre vermeniz sağlıklı olacaktır.

Dinamik Arama Ağı Reklamlarının Yararları Nelerdir?

Dinamik Arama Ağı Reklamları Kılavuzu: Ne Zaman Kullanmalısınız?

Bu kısma kadar bahsettiklerimizden de anlayacağınız üzere dinamik arama ağı reklamlarının kampanya süreçlerinize daima etkili sonuçlar elde edilecek faydaları söz konusudur. Akılda kalıcı şekilde toparlayacak olursak bu faydalar;

 • Daha fazla trafik ve satış elde etme şansı
 • Zamandan kazanma
 • Sürekli güncel reklamlara sahip olma
 • Anahtar kelime listesi ve reklam metni oluşturmadan kazanç
 • En alakalı reklamlar ile marka görünürlüğü sağlama

Dinamik Arama Ağı Reklamı Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Dinamik arama ağı reklamlarının işletmenize fayda sağlayacağına karar verdiğiniz noktada kampanya oluşturmak için uygulamanız gereken bir dizi aşama vardır.

 • Google Ads hesabınıza giriş yapın ve solda yer alan sayfa menüsünden “kampanyalar” sekmesine tıklayın.
 • “+” ve “yeni kampanya” seçeneklerine sırasıyla tıklayın.
 • Kampanya türünüzü belirlemek için “ara”yı seçin ve kampanyadan elde etmek istediğiniz sonuçları seçin ardından “devam” seçeneğini tıklayın.
 • Kampanyanıza bir isim verdikten sonra hedeflediğiniz konumları, kullanmak istediğiniz dili ve bütçenizi girin.
 • Karşınıza çıkan teklif kısmının altında teklif limitinizi ve bütçenizi girin.
 • Ekranın üst kısmında yer alan “genel ayarlar” bölümüne girin ve “daha fazla ayar göster” kısmını genişletin. Burada karşınıza çıkan seçeneklerden “dinamik arama ağı reklamı” seçeneğini tıklayın.
 • Web sitesi alanı ve dil kullanımını girdikten sonra dinamik reklam gruplarını ve hedefleri oluşturmak için “kaydet” ve “devam et” seçeneklerine tıklayın.
 • Dinamik arama ağı reklam hedefleri için karşınıza üç seçenek çıkacak; web sitesi, belirli web sitesi sayfaları, tüm web sayfaları. Dilediğinizi seçerek reklamınızı oluşturabilirsiniz.

Yeniden hatırlatmak gerekirse; herhangi bir reklam başlığı ya da metni yazmanıza gerek yoktur. Nihai URL’nize göre kullanıcıların aramaları ile web sitenizin içeriği dinamik olarak optimize edilir ve Google robotları reklam kampanyanızı etkin şekilde yürütür. Bütün bunlara ek olarak SEO profesyonellerinin adwords dinamik reklam süreci için fayda sağlayacak önerileri şunlardır;

 • Web sitesi optimizasyonunuzu yapmak
 • Anahtar kelime haritanız üzerinde aktif olarak çalışmak
 • Negatif anahtar kelimeleri eklemek
 • Teklif ve promosyon uygulamalarını yapmak

Bunları neden yapmanız gerektiğini de aydınlatırsak her şey kafanızda net bir yere gelecektir. Öncelikle dinamik arama ağı reklamlarından elde edeceğiniz verimi maksimum noktaya taşımak için web sitenizi optimize etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu sayede dönüşüm oranınızı da yükseltebilirsiniz. Elbette dinamik arama reklamları nihai sonuçta kullanıcıları sitenizle buluşturacak ancak buradan sonrası sayfa içi SEO’nuzun gücüne ve etkinliğine bağlıdır. Anahtar kelime çalışmalarınız için de aynı durum geçerlidir. O yüzden daima profesyonel bir SEO sürecinin üzerine koyacağınız bir reklam kampanyası olarak düşünüp planlarsanız sonuçlarınız tatmin edici olacaktır.

Dinamik Arama Ağı Reklamları ve tüm dijital pazarlama çabalarınızı etkin bir şekilde alanının uzmanları ile yürütmeyi ve nihai sonucu maksimum verimle almak istiyorsanız Google Ads Ajansı ile çalışabilirsiniz.

İlker Aktaş

24 yıllık dijital dünya tecrübesini sizlere aktaran İlker, Cremicro'da Marka Büyütme Uzmanı olarak görev yapıyor.

Close Menu
Skip to content