Skip to main content

Son güncelleme 2 yıl önce tarafından gerçekleştirildi.

E-ticaret pazarlama teknikleriyle adım adım sitenizin başarısını yükseltebileceksiniz. Detaylarıyla birlikte bilmeniz gereken tüm e-ticaret ipuçları burada. Başarılı ve hızlı satışlar yapan bir e-ticaret sitesi için mutlaka alanında profesyonel bir E-Ticaret Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

En Başarılı E-Ticaret Pazarlama Teknikleri

Çevrimiçi perakende şirketiniz ister yeni başlıyor ister köklü bir müşteri tabanını sürdürme noktasına ulaşmış olsun işletmeniz için e-ticaret pazarlama teknikleri konusunda güncel kalmak önemlidir. Bir e-ticaret web sitesini yapılandırmak ve nihayet başlatmak, markanız için büyük bir başarıdır. Dolayısıyla etkili bir web sitesi yapısına, e-ticaret pazarlama stratejilerine yatırım yapmak yararınıza olacaktır. Özellikle herhangi bir e-ticaret markasının sektöre girişlerini duyurmak ve dikkat çekmek için doğru e-ticaret pazarlama stratejileri ile donanması zorunludur.

E-Ticaret Pazarlaması Nedir?

E-Ticaret Pazarlaması Nedir?

E-ticaret pazarlaması nedir?

E-ticaret pazarlaması, insanları web sitenize çekme, onları ilk satın alma işlemine ikna etme ve ardından bu müşterileri sizden satın almaya devam etmeleri için elde tutma sürecidir.

E-ticaret pazarlamasının insanları sitenize çekmenin çok ötesine geçtiğini unutmamak önemlidir. Ayrıca müşterilerin sizden tekrar tekrar satın almak istemesi için tüm çevrimiçi alışveriş deneyimini optimize etmeniz gerekir. Bu, sosyal satışın yanı sıra mobil cihazlardaki uygulamaları da içerebilir. Nihai hedefiniz, sizi nasıl bulduklarına veya satın alma işlemlerini nerede tamamladıklarına bakılmaksızın kullanıcılarınıza uyumlu, sorunsuz bir dijital deneyim sunmaktır.

E-ticaret pazarlaması, tamamen gelişen e-ticaret pazarlama teknikleri ve bunları kullanmakla ilgilidir. İşletmeler, müşterileri çekmek, marka bilinci oluşturmak, ziyaretçileri alıcılara dönüştürmek ve mal ve hizmetleri için çevrimiçi bir pazar oluşturmak için dijital pazarlama yöntemlerini kullanabilir. Bu açıdan e-ticaret pazarlama teknikleri, ürünlerini veya hizmetlerini elektronik olarak satan işletme sahiplerine odaklanır. Farklı yaklaşımlar, farkındalığı artırmak ve benzersiz ve ilgi çekici yollarla ürünlerinize ve hizmetlerinize dikkat çekmek için tasarlanmıştır.

Online Satışları Artırmak için E-Ticaret Pazarlama Teknikleri

Online Satışları Artırmak İçin E-Ticaret Pazarlama Teknikleri

Online satışları artırmak i̇çin e-ticaret pazarlama teknikleri

E-ticaret pazarlaması; markanıza trafik çekme, trafiği satışa dönüştürme ve markanızı kitlelere görünür hale getirme sürecidir. E-ticaret pazarlama teknikleri dinamiktir. Diğer bir deyişle sektör geliştikçe ve kitleler değiştikçe her zaman en iyi yatırım getirisi oranlarını elde edebilmeniz için stratejinizin olması gerekir.

Ancak bir e-ticaret şirketi için işe yarayan bir teknik, bir başkası için işe yaramayabilir. Bu nedenle en fazla yatırım getirisini sağlayacağını, en yüksek satışlara yol açacağını ve genellikle marka imajınız için olumlu olacağını düşündüğünüz bir strateji oluşturmak için e-ticaret pazarlama teknikleri arasından seçim yapmanız gerekir. Bu, bütünsel e-ticaret pazarlamasıdır. Bu aşamada her bir stratejiyi dikkatlice anlamalı ve etkilerinin en iyisini belirli hedeflerinize yönlendirmelisiniz.

E-ticaret işiniz için doğru pazarlama stratejisini oluşturmak için markanızın amacının ve hedeflerinin ne olduğunu ve misyonunuzun ne olduğunu tam olarak belirtmeniz de önemlidir. Bu yüzden şimdiye kadarki yolculuğunuzu analiz etmelisiniz. Böylece hangi alanın desteğe ihtiyacı olduğunu saptayabilirsiniz. Sorununuz ne olursa olsun birkaç e-ticaret pazarlamasının en iyi uygulamalarının sizi kurtarması muhtemeldir. Tüm bu e-ticaret pazarlama teknikleri ise aşağıda sıralanmıştır:

Instagram’ı Entegre Edin

Instagram'I Entegre Edin

Instagram’ı entegre edin

Instagram, tüketicileri, bloggerları ve markaları birbirine bağlayan sosyal medya uygulamalarından biridir. İlgi çekici fotoğraflar çekiyorsanız hashtag’leri stratejik olarak kullanırsanız ve doğru zamanda yayınlarsanız ürünlerinizle ilgilenen insanları takip eden büyük bir Instagram oluşturma yolundasınız demektir. Instagram’da yükselebilmenin anahtarı ise takipçilerinizle etkileşim kurmaktır. Instagram’da hedef kitlenizle etkileşim kurmanın bazı yolları vardır. Bu açıdan ürün geliştirme sürecinizi sergilemek için yarışmalar düzenlemeyi veya sahne arkasına geçmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret pazarlama teknikleri için Instagram gönderilerinize ve hikayelerinize ürün eklemek, takipçilerinize çevrimiçi satışlarınızı artırmanın anahtarı olan satın alma için doğrudan bir yol sağlar.

Bunun yanı sıra bloggerlar, sosyal medyada veya bloglarda geniş bir takipçi kitlesi olan ve kitlelerinin satın alma kararlarını etkileyebilen, ünlü olmayan popüler kişilerdir. Bu nedenle günümüzde pazarlamanın önemli bir parçası haline gelmişlerdir. Bundan dolayı doğru bloggerlar ile karşılıklı olarak bir ilişki kurarak hedef kitlesinin de güvenini kazanabilirsiniz.

Terk Edilmiş Sepetleri Azaltın

Terk Edilmiş Sepetleri Azaltın

Terk edilmiş sepetleri azaltın

Kimi zaman ziyaretçiler sepetlerine ürün ekler ancak ödeme işlemi sırasında sepetlerini terk eder. Bu gibi durumlarda ise belki bir indirim ya da ücretsiz kargo ile ikna edilebilir. Elbette terk edilmiş sepetleri azaltmak için uygulayacağınız stratejinin işler hale gelmesi için öncelikle ziyaretçilerinizi tekrardan sepetlerini ziyaret etmeye ikna etmelisiniz. Bu aşamada satın alma işlemlerini tamamlamaya ikna eden bir e-posta göndermeyi düşünebilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizi yeniden kazanarak terk edilmiş sepet sayısını azaltabilirsiniz.

Bir Facebook Mağazası Açın

Bir Facebook Mağazası Açın

Bir facebook mağazası açın

Çok platformlu şirketlerle dolu bir dünyada müşterilerinizin en çok takıldığı yerlere genişlemezseniz rekabete ayak uydurmak zordur. Bu açıdan Facebook, insanların zamanlarının çoğunu geçirdiği çevrimiçi noktalardan biridir. Facebook’ta satış yapmanın bu kadar iyi bir fikir olmasının tek nedeni de aslında budur. Çünkü Facebook kullanıcıları popüler sosyal ağda günde ortalama 40 dakikadan fazla zaman harcamaktadır. Bu zamanın büyük bir kısmı ise Facebook mağazalarında geçmektedir.

Bunun günlük olarak gerçekleştiğini düşünürsek bu oldukça uzun bir süredir. Bu nedenle bir satış platformu olarak Facebook’tan yararlanmak oldukça önemlidir. Facebook size Shopify veya BigCommerce kadar çok e-ticaret özelliği sunmasa da ürünlerinizi satmaya başlamak için gerekli olan her şeyi size sağlar.

Bir Facebook Mağazası’nın harika yanı, önceden var olan herhangi bir çevrimiçi mağazanızın olmasına bile gerek olmaması ve isterseniz tüm operasyonunuzu Facebook üzerinden yürütebilmenizdir. Ancak faydaları sadece bu kadarla sınır değildir. Bir Facebook Mağazası ile aşağıdakileri yapabilmek mümkündür:

  • Sınırsız sayıda ürün ekleme,
  • Ürünlerini koleksiyonlar ve kategoriler halinde düzenleme,
  • Müşteriler ile doğrudan sayfa üzerinden iletişim kurma,
  • Satışlar, ziyaretler ve daha fazlasıyla ilgili istatistikleri görme,
  • Ürünlerin Facebook Marketplace’te görünmesini sağlayarak çok daha büyük bir potansiyel müşteri tabanına erişme.

Müşterilerinizin İstediklerini Elde Etmelerini Kolaylaştırın

E-ticaret pazarlama teknikleri arasında oldukça önemli bir teknik ise müşterilerin istediklerini elde edebilmelerini kolaylaştırmaktır. Örneğin; mağazanız kötü tasarlanmışsa müşteri kaybedersiniz. Çünkü kötü tasarlanmış bir e-ticaret sitesi, güvenilmez görünmenin yanı sıra net bir değer önerisinin olmaması, okunması zor yazı tipi veya kafa karıştırıcı gezinme gibi unsurlara da sahiptir. Bunlar, göz önünde bulundurmanız gereken birçok şeyden sadece birkaçıdır. Temanız iyi bir dönüşüm sağlamıyorsa Shopify’da bulunan diğer harika temalardan bazılarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

En Başarılı E-Ticaret Pazarlama Teknikleri

Canlı Sohbet ile Çevrimiçi Mağaza Ziyaretçileriyle Etkileşim Kurun

Canlı Sohbet İle Çevrimiçi Mağaza Ziyaretçileriyle Etkileşim Kurun

Canlı sohbet i̇le çevrimiçi mağaza ziyaretçileriyle etkileşim kurun

Müşterilerinizin özellikle daha genç kısmı, sorularına anında cevap almak isteyen ancak telefon etmek veya e-posta göndermek istemeyen kişilerden oluşur. Z kuşağı olarak adlandırılan bu kişiler, öncelikle metin ve sohbet uygulamaları aracılığıyla iletişim kurar. Sadece kesinlikle gerekliyse telefon görüşmeleri yaparlar. Genel olarak müşterilerin canlı sohbet sunan bir web sitesinden satın alma olasılığı daha yüksektir. Bu konu ile ilgili yapılan bir ankete katılan işletmelerin %79’u, canlı sohbet sunmanın çevrimiçi satışları, geliri ve müşteri sadakatini artırdığını da belirtmiştir. Bunun ışığında e-ticaret sitenizde canlı sohbet seçeneğinin olması en etkili stratejilerinizden biri olabilir. E-posta yanıtını beklemek istemeyen, aynı zamanda telefona bakıp beklemeye almak istemeyen kişilere anında müşteri hizmeti sunmanıza olanak tanır. Canlı sohbet, müşterilerinize baştan sona harika bir deneyim sunmanın bir başka yoludur.

Kişiselleştirmeyi Benimseyin

Tüketiciler, e-ticaret endüstrisinde güç oyuncusu haline gelmiştir. Bu, işletmenizin benzersiz bir şekilde öne çıkması gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle kullanıcı deneyiminizi hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özelleştirmek her zamankinden daha önemlidir. Bu, toplam marka stratejisi olduğu kadar e-ticaret pazarlama teknikleri için de büyük bir öneme sahiptir.

Müşterileriniz hakkında bilgi edinmek için zaman ayırarak sosyal yardım çabalarınızı kişiselleştirmeniz gerekir. Çünkü insanlar kendilerini özel hissettiklerinde bu durum hoşlarına gider. Bu açıdan potansiyel müşterilerinize isimleriyle hitap etmek, çalışanlarınızın videolarını ve resimlerini paylaşmak ve şirket süreçleriniz ve prosedürleriniz hakkında şeffaf olmak gibi kişisel dokunuşlar eklediğinizden emin olursanız sadık bir şirketin faydalarından yararlanırsınız.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerikten Yararlanın

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerikten Yararlanın

Kullanıcı tarafından oluşturulan i̇çerikten yararlanın

E-ticaret işletme ürünlerinize veya alışveriş deneyiminize ilişkin genel incelemeler, ürün sayfalarında veya sosyal medya kanallarında e-ticaret mağazanız hakkında olumlu yorumlarla çevrili olduklarında potansiyel müşterilerin güvenini kazanmada hayati bir rol oynayacaktır. Online alışveriş yapanların %20’si, satın alma kararlarını sosyal medya gönderileri veya yorumları, ürünleri veya çevrimiçi yarışmaları kullanan müşterilerin resimleri ve ödül programınızla farklı ürünlere ilişkin tercihleriyle ilgili anketler aracılığıyla tavsiyelere ve genel incelemelere dayandığından, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten yararlanmanız oldukça önemlidir.

Yerel Düşünün

E-ticaret yapan kişiler, online satışları artırmak için e-ticaret pazarlama tekniklerini yerel bir yaklaşım çevresinde de ele alınabilir. Bu aşamada müşterilerinizin yoğun olarak bulunduğu yerleri belirleyebilir ve bu konum için bir promosyon yürütebilirsiniz. Ayrıca müşterilerin hangi ürünleri satın aldığına ve diğer harcama davranışı göstergelerine bakabilir ve bir promosyonu uygun şekilde zamanlamak için yerel etkinlikleri veya mevsimleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Sadık Müşterilerinizi Ödüllendirin

Sadık Müşterilerinizi Ödüllendirin

Sadık müşterilerinizi ödüllendirin

Marka bilinirliği oluşturmak ve yeni müşteriler edinmek, mevcut müşterileri elde tutmaktan çok daha maliyetlidir. Dahası, sadakati %5 kadar küçük bir oranda artırmak bile kârda ciddi bir sıçramaya yol açabilir. Çünkü en sadık müşterilerinizi ödüllendiren bir program oluşturmak, onların tekrar tekrar gelmelerini sağlar. Bunun yanı sıra teşvikler, kalabalığın arasından sıyrılmanıza yardımcı olabilir ve müşterilere sizden satın almaları için gereken dürtüyü verebilir. Örneğin; sadık müşterileriniz için ücretsiz kargo seçeneğini düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra diğer teşvikler şunları içerir:

  • Özel indirimler
  • Bir alana bir bedava
  • Para iade garantisi
  • Daha hızlı teslimat
  • Hediye kutuları

Ancak bu aşamada teşvikler sunarken dikkatli olmanız gerekir. Sürekli indirimler sunuyorsanız kârınızı önemli ölçüde artırabilir ancak ürünlerinizin her zaman indirimli olacağı beklentisini yaratabilirsiniz. Bu yüzden sunulan teşviklerde stratejik olmanız önemlidir.

Düşük Maliyetli E-ticaret Pazarlama Teknikleri

Dijital pazarlama ve e-ticaret pazarlama teknikleri sandığınızdan daha düşük maliyetli olabilir. Rekabetin çok olduğu bir alanda düşük maliyetli işler çıkartmak bazen gözünüzü korkutabilir. Ancak Google, organik aramalarda kullandığınız bütün yöntemleri, e-ticaret siteniz için de kullanmanıza izin verir.

Sitenizi Arama için Optimize Edin

İlk olarak dijital pazarlama ve e-ticaret sitelerinde en sık kullandığımız SEO aracına bakalım. Bildiğiniz üzere SEO sayesinde organik aramalarda ücretsiz bir şekilde üst sıralara çıkmamız mümkün. Bunun için yalnıza anahtar kelimeleri kullanmanız yeterli olacaktır. E-ticaret pazarlama teknikleri için de doğru SEO yazıları kullanarak sıfır maliyetle sitenizi görünür hale getirebilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizin sıralamasına etki ederek onların gerilemesine sebep olabilirsiniz. Bu adımda doğru ve alakalı anahtar kelimeler kullanmanız önemlidir. Google’da en sık aranan terimleri analiz edin. Ürününüz için kullanılan kelimelerin eş anlamlılarını da dikkat alın. Böylece arama sonuçlarında üst sıralara adım adım ulaşmış olursunuz.

Ürün Sayfalarına İncelemeleri Dahil Edin

E-ticaret pazarlama teknikleri arasında bir diğer strateji, ürün yorumlarıdır. Online alışveriş yapan insanların neredeyse hepsi, ürün yorumlarını okur ve dikkate alır. Sahte yorumlar almış veya hiç yorum almamış ürünlerin satılma oranı diğerlerinden daha düşüktür. Bu yorumlar, ürün ve markanız hakkında bilgi içerir ve güvenilir olup olmadığını gösterir. Öte yandan yorum kısmı, ürününüzün satılıp satılmadığını da göstermiş olur. Bütün bunlar sayesinde potansiyel müşteriniz, sizin hakkınızda bir karar alır. Ya alışverişi tamamlayıp tekrar ziyaret edecek ya da güven kazanamadığından dolayı sitenizi terk edeceklerdir. Bundan dolayı her ürün sayfasına mutlaka yorum kısmını eklemelisiniz.

İçerik Pazarlamasını Kullanın

İçerik pazarlama açısından da kendinizi geliştirmeniz gerekir. Bunun için sitenize bir blog sayfası ekleyebilirsiniz. Ekleyeceğiniz blog yazılarıyla kullanıcılara, ürünleriniz hakkında bolca bilgiler verebilirsiniz. Ayrıca benzer konularda yazılar ekleyerek çemberi genişletebilirsiniz. Böylece alanında bilgili ve gelişmiş bir görünüme sahip olursunuz. İçerik pazarlamasının bir diğer faydası, arama sonuçlarında sizi daha sık görülür kılabilmesidir. İnsanların en çok neler aradıklarına Google Trends üzerinden bakabilirsiniz. Bu bilgilerle, içeriğinizi alakalı anahtar kelimelerle oluşturur ve markanızı daha geniş kitlelere sunabilirsiniz. Elbette ki bu, sadece sitenizde yazacağınız blog yazılarıyla olmak zorunda değildir. E-ticaret sitenizin dışında da oluşturacağınız içerikle insanları, sitenize çekmeyi deneyebilirsiniz.

İçerik Pazarlamasını Kullanın

İçerik pazarlamasını kullanın

Konuk Gönderisi

Benzer sitelerden backlink alarak e-ticaret pazarlama teknikleri geliştirebilirsiniz. Alakalı ve kaliteli sitelerle anlaşarak, kendi e-ticaret sitenize link vermelerini sağlayabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta, itibarınızı zedelemeyecek ve sizi güzel tanıtacak sitelerle çalışmaktır. Bu şekilde potansiyel müşterilerinize ulaşmak için yeni kanallara sahip olursunuz.

Sosyal Medya Pazarlamasına Önem Verin

Sosyal medya, dijital pazarlama ve e-ticaret alanında sizi destekleyen mecralardan oluşur. Burada markanıza oluşturacağınız kimlik sayesinde bilinirliğinizi ve satış oranlarınızı arttırabilirsiniz. Özellikle Instagram, Facebook ve Pinterest gibi sosyal medya uygulamaları sizi, potansiyel kullanıcılarınıza daha hızlı ulaştırabilir. Sosyal medyayı yalnızca bir pazarlama aracı olarak kullanmanıza gerek yoktur. Sayfalarınızı, müşterilerinizle iletişim kurabileceğiniz ve hatta onların fikirlerini alabileceğiniz bir yere çevirebilirsiniz. Her koşulda işinize yarayacak bu sosyal medya platformları, e-ticaret teknikleri açısından en güçlü silahınız olabilir.

Influencer’ların Sizin için Çalışmasını Sağlayın

Günümüzün yeni reklam aracı olan influencer’lar, sizin için başarılı bir dijital pazarlama ve e-ticaret stratejisi olabilir. Influencer’ın bir ürün veya hizmeti sevenlerine göstermesi, tanıtılan marka için güven oluşturur. Öte yandan markaya, birçok potansiyel kullanıcıyla buluşma şansı verir. Bu tarz reklam çalışmaları için influencer’lar ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Karşılığında sizden belli bir miktar ücret ödemenizi veya ürün hediye etmenizi isteyebilirler. İlk etapta milyonlarca takipçisi olanlar yerine daha az takipçiye sahip influencer’larla işbirliği yapmanızı öneririz. Eğer markanız yeni ise bu durum sizin için daha kolay ve hızlı işleyecektir.

E-posta Pazarlamasına Başlayın

En bilindik e-ticaret pazarlama teknikleri arasında yer alan e-posta pazarlaması sayesinde potansiyel müşterilerinizi geri kazanabilir veya markanız hakkında tanıtımlar yapabilirsiniz. Ayrıca tasarımıyla dikkat çeken bir bülten oluşturursanız e-postanın açılma olasılığını arttırmış olursunuz. Ancak sizi spama düşürmeyecek içerikler oluşturmalısınız. Kullanıcıları sıkmayacak şekilde belirli aralıklarla bülten paylaşmayı deneyebilirsiniz. Net ve ilgi çekici bir bülten ile kullanıcılarınızın sitenize geri dönmesini ve hatta alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram Hesabınızı Alışverişe Uygun Hale Getirin

Instagram hesabınızda alışveriş özelliğini açarak e-ticaret pazarlama teknikleri açısından markanızı daha üst bir sıraya yükseltebilirsiniz. Ürünlerinizi ilgi çekici içeriklerle sayfanızda paylaşarak satışlarını hızlandırabilirsiniz. Postlara ekleyeceğiniz etiket özelliği sayesinde kullanıcılar, ürünleriniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilecek ve alışveriş işlemini hızla bitirebilecektir. Öte yandan böylesi bir çalışma, Instagram sayfanızı daha profesyonel gösterecektir.

PPC E-ticaret Pazarlama Teknikleri

PPC (Pay Per Click) özelliği, dijital pazarlama ve e-ticaret reklam çalışmaları sırasında işinize yarayacak bir faktördür. Reklamlarımız için ayırmış olduğumuz bütçeyi en verimli şekilde kullanmak isteriz. Bu nedenle PPC, bütçemizin verimliliği için bir seçenek olabilir. Yalnızca tıklandığında ödeme yaparak sadece alakalı kullanıcılar için harcama yapmış olursunuz. Öte yandan reklamın yalnızca gösterilmesi durumunda herhangi bir harcama yapılmaz. Bu da reklamınızı gören ancak ilgilenmeyen kullanıcılar için ödeme yapmanızı gerektirmez.

Ppc E-Ticaret Pazarlama Stratejileri

Ppc e-ticaret pazarlama stratejileri

Google AdWords

En kullanışlı e-ticaret pazarlama taktikleri arasında yer alan Google Adwords ile markanızı tanıtın. Burada kullanacağınız alakalı anahtar kelimeler sayesinde potansiyel kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Öte yandan sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını Google Adwords sayesinde yükseltebilirsiniz. Markanızla alakalı olan anahtar kelimeleri bulun ve doğru kitlelere reklam vermeye başlayın. Bu alanda yaptığınız çalışmalardan maksimum verim alabilmek için mutlaka profesyonel Google reklam ajansı ile çalışmalısınız.

Facebook ve Instagram Reklamları

Dijital pazarlama ve e-ticaret alanında Facebook ve Instagram reklamlarından faydalanmanızı öneririz. Bu mecralarda vereceğiniz reklamlarla, potansiyel kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Yapacağınız doğru hedeflemelerle markanızın bilinirliğini arttırabilirsiniz. Öte yandan sayfanıza trafik çekerek satışlarınızı arttırabilirsiniz. Bu noktada kullanacağınız içerik oldukça önemlidir. Sattığınız ürün çok güzel ve kullanışlı olabilir ancak görsel açıdan eksikse satışlarınız olumsuz yönde etkilenebilir. Doğru içerik planlaması yaparak kullanıcıların dikkatini vereceğiniz reklamlarla çekmeye çalışın.

Sponsorlu Pinler

E-ticaret pazarlama taktikleri yalnızca Facebook veya Instagram için geçerli değildir. Pinterest üzerinden vereceğiniz reklamlarla da yeterince başarı sağlayabilirsiniz. Ürünlerinizin olduğu resimlere sponsorlu pinler ekleyerek yeni satış pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz. Bu pinler sayesinde potansiyel kullanıcılara ulaşabilirsiniz ve satış hızınızı da aynı oranda arttırabilirsiniz. Ancak tekrar dikkat etmeniz gereken nokta görsellerin kaliteli ve ilgi çekici olmasıdır.

Yeniden hedefleme

Yeniden pazarlama sıkça kullanılan bir dijital pazarlama ve e-ticaret tekniğidir. Potansiyel müşterilerinize tekrar ulaşarak onları geri kazanmanız için birebirdir. Ancak bu noktada olabildiğince ilgi çekici olmalısınız. Oluşturacağınız kampanya ve fırsat indirimlerle kullanıcıları kendinize hızla çekebilirsiniz. Böylece sitenize girmiş ama alışveriş yapmadan çıkmış kullanıcıları tekrar sepete ürün eklemesi için ikna etmiş olursunuz.

12. Yeniden Hedefleme

12. Yeniden hedefleme

Yüksek Teknolojili E-ticaret Pazarlama Teknikleri

Teknolojiyi son noktasında kullanarak dijital pazarlama ve e-ticaret alanında ön plana çıkabilirsiniz. Ortalama reklam bütçelerinden daha maliyetli olan bu araçlar sayesinde marka kalitesi son derece artar. Öte yandan kullanıcılarınıza kaliteli bir hizmet sunar. Bütün bunlar sayesinde rakip markaların önüne geçebilirsiniz.

Push Bildirimleri İçeren Bir Uygulama Geliştirin

Web sitenizi bir uygulamayla taçlandırmak son derece başarılı e-ticaret pazarlama teknikleri arasında yer alır. Oluşturacağınız bu uygulama sayesinde kullanıcıların size daha rahat ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca push bildirimleriyle kendinizi belirli aralıklarla hatırlatabilirsiniz. Öte yandan kullanıcının sizinle düzenli bir temas halinde olmasını sağlayabilirsiniz. Müşterilerinize göre tasarlayacağınız, kullanıcı dostu bir uygulamayla satışlarınızı hızlandırabilirsiniz. Özellikle mobil uygulaması olacağından tıklama olasılığı bilgisayar ortamından daha yüksek olacaktır.

Sanal Gerçeklik Teknolojilerini Hedefleyin

Dijital pazarlama ve e-ticaret alanında sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak kullanıcılarınıza benzersiz bir deneyim sunabilirsiniz. Örneğin; kıyafet satıyorsanız müşterilerinize kıyafeti almadan önce onlara yakışıp yakışmayacağını gösterecek bir sanal gerçeklik kullanabilirsiniz. Kullanıcının resmini isteyerek alacağı kıyafeti resme entegre edebilirsiniz. Böylece yüksek bir kullanıcı memnuniyeti elde edersiniz. Bu tarz uygulamalarla müşterilerinize daha kaliteli bir hizmet sunabilirsiniz.

Artık başarılı bir e-ticaret sitesinin nasıl kurulduğunu biliyorsunuz. Bütün incelikleriyle bir e-ticaret sitesinin sahip olması gereken her şeye ulaştınız. Geriye bir tek profesyonel ve deneyimli bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmak kalıyor.

İlker Aktaş

24 yıllık dijital dünya tecrübesini sizlere aktaran İlker, Cremicro'da Marka Büyütme Uzmanı olarak görev yapıyor.

Close Menu
Skip to content