Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Görüntülü reklam ağı ve arama ağı reklamcılığı nedir? Neden önemlidir? İşte bunun gibi tüm soruların cevapları burada. Web sitenizi öne çıkarak reklam çalışmalarıyla rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Dahası için bu alanda profesyonel bir Google Reklam Ajansı ile çalışmaya hemen başlayın.

Görüntülü Reklam Ağı Nedir?

Görüntülü reklam ağı, Google’ın bünyesinde bulunan yüz binlerce web sitesine reklam vermenize yarayan bir çalışmadır. PPC reklamları, yani Pay Per Click olarak da bilinir. Burada yapacağınız çalışmalarda YouTube gibi Google’ın diğer tüm platformları da dahildir. Görüntülü reklamlar ile, web sitenize doğrudan yönlendiren reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz. Bu sayede sitenize gelen trafiği arttırabilir ve bilinirliğinizi güçlendirebilirsiniz. Bu alanda genel anlamda anahtar kelimelerle çok bir işiniz yoktur. Reklam bütçenize göre süreyi ve reklam hacmini dilediğiniz gibi kullanabildiğiniz bu reklam çalışması ile web sitenizi bir adım öne çıkarabilirsiniz. Görüntülü reklam ağları, belirli bir ürününüzü veya içeriğinizi öne çıkarmanıza yardımcı olur. Ayrıca rakiplerinizle olan rekabette de sizi ayrıcalıklı kılar.

Arama Ağı Reklamı Nedir?

Arama ağı reklamcılığı, görüntülünün aksine çok daha farklı işler. Anahtar kelimeler bu alanda en sık kullanacağınız ve hatta anahtar olan çalışmadır. Genel olarak arama ağı reklamları, arama sonuçlarında görünen bir reklam türüdür. Kullanıcının kullandığı anahtar kelimelere göre sizi öne çıkaran ve yalnızca ilgili aramalara odaklanan bir reklam çalışmasıdır. Özellikle bu alanda anahtar kelimelerle ne kadar oynarsanız o kadar reklamınızın gidişatı etkilenir. SEO, bu alanda da oldukça önemli bir faktördür. Eğer SEO açısından güçlü bir reklam kampanyası oluşturursanız, rekabet içerisinde olduğunuz diğer web sitelerin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca eğer kullanacağınız yazılar dikkat çekici ve kullanıcıya direkt olarak istediğini sunan türden ise, çok daha fazla etkileşim çekebilirsiniz. Arama ağı yalnızca arama sonuçlarında çıkan bir reklam değildir. Aynı zamanda Gmail ve çeşitli mobil uygulamalarında da görünür. Bu sayede çok daha fazla kullanıcıya erişmiş olursunuz. Bu aşamada öne çıkarmanız gereken herhangi bir ürün veya içerik yoktur. Genel olarak web sitenizin bilinirliği için çalışırsınız. 

Görüntülü Reklam Ağı ve Arama Ağı Reklamları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Google arama ağı reklamları ile görüntülü reklam ağı birbirinden oldukça farklıdır. Görüntülü reklam ağı ile, milyonlarca web sitesinde kendi sitenizi tanıtabilirsiniz. Fakat buradaki en önemli nokta, kullanıcının sizi araması sonucunda ortaya çıkmıyor olmanızdır. Yalnızca alakalı ve hedef kitlenizin bulunduğu sitelerde görünürsünüz. Arama ağı reklamında ise, kullanıcıların yaptığı aramalar sonucunda ortaya çıkarsınız. Yani direkt olarak hedef kitlenizle karşılaşırsınız. Ayrıca marka bilinirliği için de oldukça verimlidir. Görüntülü reklam ağında markanız yeteri kadar öne çıkmaz. Bir başkasının web sitesinde çıktığınız için odakta sizin reklamınız yoktur. Ayrıca kullanıcının dikkatini yeteri kadar çekemeyebilirsiniz. Arama ağında kullanıcı zaten sizinle alakalı bir arama yapacağı için kolayca potansiyel kitlenizle buluşmuş olursunuz. Ek olarak görüntülü reklam ağında yapmanız gereken birçok ayarlama vardır. Reklamınızın görünmesini istediğiniz konumları tek tek işaretlemelisiniz. Arama ağında da en alakalı ve verimli olan anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Kısaca her ikisi de birbirinden oldukça farklı ve detaylıdır.

ARAMA AĞI REKLAMCILIĞI

Arama ağı reklamcılığı, size birçok şey sunar. Bu alanda vereceğiniz reklam sayesinde marka bilinirliğiniz ve SEO’nuz güçlenecektir. Özellikle SEO açısından reklam çalışmalarınız her zaman değerlidir. Anahtar kelime çalışmalarınıza da çok dikkat etmelisiniz. Bu alanda kullanacağınız kelimeler ile kullanıcılar sizi bulabilecek. Bu yüzden en alakalı ve rekabet oranı size uyan kelimelerden yararlanın. Arama ağı reklamlarının yalnızca arama sonuçlarında çıkmadığını unutmayın. Google’ın bünyesinde bulunan çeşitli uygulamalarda ve Gmail’de yayınlanır.

GÖRÜNTÜLÜ REKLAMCILIK

Görüntülü reklam ağı ile çok daha farklı sonuçlar elde edersiniz. Burada yapacağınız çalışmalar ile Google’ın bünyesinde bulunan tüm sitelerde reklamınız görünecektir. Özellikle alakalı hedef kitlelerin bulunduğu sitelerde yer alırsınız. Bu alandaki reklam çalışmalarının bütçesi nispeten daha düşüktür. Bu yüzden görüntülü reklamlar daha sık tercih edilir. Ayrıca bu reklamlar YouTube gibi mecralarda da görüntülenir. Bu tarz hizmetlerden faydalanmak için profesyonel bir ajanstan Google Reklam Yönetimi hizmeti teklifi almanızı öneririz.

Görüntülü ve Arama Ağı Reklamları: Birlikte Nasıl Çalışırlar?

Google arama ağı reklamları ve görüntülü reklam ağı arasında çok fark olsa da, birlikte kullanmanın yolları vardır. Fakat her ikisini de doğru bir şekilde birleştirmelisiniz. Bu tür reklamlar, web sitenizi öne çıkarır ve marka bilinirliğini arttırır. Bu yüzden nasıl kullandığınızı doğru ayarlamalısınız. Özellikle her ikisinde kullanacağınız bütçeyi doğru hesaplamalısınız. Eğer hem görüntülü, hem de arama ağı reklamları oluşturacaksınız, birbirleriyle uyumlu bir şekilde çalıştıklarından emin olmalısınız. Görüntülü ağda, yukarıda da bahsettiğim üzere herhangi bir ürünü veya içeriği kolayca öne çıkarabilirsiniz. Bu noktada sitenizin yıldız öğelerini öne çıkardığınızdan emin olun. Diğer taraftan arama ağında da, bu yıldız parçalara yer vermeye çalışın. SEO yazılarınızda en iyi olduğunuz alandan bahsetmeyi unutmayın. Bu şekilde bir senkron sayesinde çok daha verimli sonuçlar alabilirsiniz.

Arama Ağı Reklamları Nasıl Kurulur?

Arama ağı reklamcılığı için ilk etapta Google Ads uygulamasına gitmelisiniz. Oradan, kampanya sekmesine gidin ve “+” işaretine tıklayın. Karşınıza çıkan ekrandan reklam hedefinizi ve türünü seçin. Hedefiniz arama ağı olacağı için buna uygun olan “Arama” türünü seçin. Buradaki aşamalardan sonra arama ağı reklamınızın hedefini ve amacını seçmelisiniz. Ardından karşınıza çıkan tüm detayları doldurun ve konum bilgilerinizi girin. Bütçenizi de doğru bir şekilde ayarladığınızdan emin olun. Son olarak, dönüşüm oranlarınızı ayarlayın. Dilediğiniz hedefi girin ve reklam işlemini tamamlayın. Bu aşamadan sonra reklamınız yayınlandığında, durumu analiz edebileceğiniz çeşitli uygulamalar vardır. Ayrıca yine Google Ads veya Analytics üzerinden de kontrol edebilirsiniz.

Görüntülü Reklamlar Nasıl Kurulur?

Arama ağındaki gibi, görüntülü reklam ağı reklamı oluştururken aynı işlemlerden geçersiniz. “+” işaretine tıklayarak yeni bir kampanya oluşturursunuz. Görüntülü reklam ağında bu iş daha basit ilerler. Reklam ayarlarınızı hızlıca girerek işlemi kolayca tamamlayabilirsiniz. Burada Google’ın sizin için önerdiği tüm seçenekleri kabul etmek zorunda değilsiniz. Reklamınız için en verimli olacak seçeneklere yoğunlaşın. Özellikle arama ağı partnerleri kısmını seçilenlerden kaldırın. Bu alan, işlemleri zayıflatabilir. Tüm bunların ışığında kolayca görüntülü reklam ağı oluşturabilirsiniz.

Hem görüntülü reklam ağı, hem de arama ağı reklamcılığı hakkında tüm detaylı bilgilere sahipsiniz. Artık geriye bir tek bu alanda uzman bir Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmak kalır.

İlker Aktaş

24 yıllık dijital dünya tecrübesini sizlere aktaran İlker, Cremicro'da Marka Büyütme Uzmanı olarak görev yapıyor.

Leave a Reply