SEO (Search Engine Optimization) Arama motoru optimizasyonu, algoritma kriterlerine göre düzenlenen teknik çalışmalara verilen isimdir. Site içi SEO analizi, web sitenizi oluşturan faktörleri iyileştirerek içerik düzenlemeleri sayesinde olumlu kullanıcı deneyimi yaratmanızı sağlar. Hem kullanıcılara hem de Google algoritmalarına beklenenleri verebilmek için SEO analizinizin detaylı olması gerekir. Analiz yaparken izlemeniz gereken yolları, dikkat etmeniz gerekenleri bir araya getirdik. Gelin etkili SEO analizi yapmak için hangi yöntemleri kullanmanız gerektiğine birlikte
bakalım.

SEO analizi

SEO analizi

Sitenin Analiz Edilmesi

Site içi SEO analizi için olumlu ve olumsuz kriterleri belirleyerek başlayabiliriz. Web sitenizin içerikleri belirli kurallara göre düzenlenmelidir. Bu kurallara uyan kriterler olumlu, uymayanlar olumsuz olarak kabul edilir. Google Search Console, Ahrefs, Spyfu gibi araçları kullanarak teknik revizeler için analizler elde edebilirsiniz. Anahtar kelime araştırma araçları, performans denetleme araçları, trafik analiz araçlarından destek almanız gerekir. SEO hem teknik verilerin hem de içeriklerin belirli kurallara göre düzenlenmesiyle yapılabilir. Google algoritması, sayfaların ziyaretçilere ne kadar faydalı olduğunu tespit etmeye çalışır. Önemsediği tek şey, ziyaretçilerin sorularına ve ihtiyaçlarına cevap bulabilmesidir.“Ziyaretçi merak ettiklerine hızlı cevap bulabiliyor mu?” gibi sorular belirlemeli ve eksiklerinizi ziyaretçi ve algoritma gözünden bakarak tamamlamalısınız. Site içi SEO analizi için teknik çalışmalar yapmadan önce içerik iyileştirmelerini tamamlamış olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. SEO gibi ileri seviye uzmanlık gerektiren konularda profesyonel destek almak gerekir. SEO Ajansı sizin için tüm analizleri yapacak ve sitenizi üst sıraya taşımak için teknik yöntemler belirleyecektir.

Site içinde yer alması gereken olumlu faktörlere baktığımız zaman, kullanıcıların iyi bir deneyim yaşamasını sağlayan teknik yapılar olduğunu görüyoruz. Anahtar kelime yoğunluğu, başlıklarda ve URL yapısında ana anahtar kelimenin yer alması, anahtar kelimelerin yan anlamlılarının birlikte kullanılması olumlu faktörlerdendir. Alan adı sürenizin uzun olması, güncel içerik girilmesi, eski içeriklerin barınması, zengin içerik planlamalarının yapılması ve iç-dış bağlantılar gibi olumlu faktörleri artırmak mümkün. Sitenizin SEO analizini yaparken olumlu faktörler yaratmak, olumsuz faktörleri ortadan kaldırmak için keşifler yapmalısınız. Olumsuz faktörler sıralamanıza kötü etki edeceği gibi Google tarafından cezalandırılmanıza da sebep olabilir. Çok fazla anahtar kelime kullanmak, başlıkları uzun tutmak, karışık URL yapıları kullanmak, telif hakkı ihlali, pop-up kullanmak, kopya içerik bulundurmak gibi olumsuzluklardan kaçının. Web sitenizin yavaş olması, yasaklı sitelere bağlantı vermesi, otomatik çeviri kullanılması ve teknik dosyaların (Robots.txt vb.)
eksik olması gibi hatalar varsa en hızlı şekilde düzeltilmeli.

Seo çalışması site analizi

Seo çalışması site analizi

Rakiplerin Analiz Edilmesi

SEO analizi rakip siteler için düzenli olarak yapılmalı ve rakiplerin hamleleri mutlaka gözlemlenmelidir. Rakip analizlerinde hangi hamlelerin başarı getirdiğini tespit edebilirsiniz. Sektörünüzde öncü olan rakiplerinizin yaptıklarını yorumlayarak kendi sitenize uyarlamanız yahut sitenizin eksiklerini rakiplerinize bakarak belirlemeniz SEO için faydalıdır. Markanızın öne çıkmak istediği anahtar kelimelerde hangi rakiplerinizin sıralama aldığını belirlemelisiniz. Sektörünüzde ilk sayfada çıkan rakiplerinizi ve üst sıralara yerleşmiş sayfaları belirleyerek rakip SEO analizi yapmaya başlayın.

Rakip Site İçi Analiz

Sayfa seo analizi için içeriksel verileri basit okuma ile tespit edebilirsiniz. Ancak organik trafik alan sayfaları, anahtar kelime çalışmalarını, link yapılarını dışardan biz gözle tespit etmek olanaksızdır. Bazı araçlar kullanarak rakip sitelerin teknik hamlelerini tespit edebilirsiniz. SEMrush ve Ahrefs gibi araçlarla rekabet analizi yapmak mümkündür. Rakip site analizi sonrasında anahtar kelime listelerinizi güncelleyin, backlink için hedefler yaratın ve içeriklerinizi daha kaliteli hale getirebilmek için yenilikler arayın. Rakip sitede zayıf noktalar bulmaya çalışın. Kendi sitenizde rakiplerinizin zayıf olduğu noktaları güçlendirin

SEO Rakip Site İçi Analiz

SEO Rakip Site İçi Analiz

Rakip Site Dışı Analiz

Rakiplerinizin site içeriklerini analiz ettikten sonra site dışı analizlerini de mutlaka değerlendirmelisiniz. Bu sayede rakiplerinizin SEO stratejilerini gözlemlemiş olacaksınız. Rakip sitenin backlink çalışmalarını görebilmek için yine Ahrefs panelini kullanabilirsiniz. Ahrefs içerisinde “site explorer” sekmesine giderek analiz etmek istediğiniz rakip sitenin domain bilgisini girdiğinizde sitenin üst düzey analiz raporlarını göreceksiniz. Bu yöntem sayesinde site dışında yapılan hamlelerin etkilerini belirlemeniz ve kendi siteniz için uyarlamanız mümkündür. Backlink kalite analizi, nerelerden alındığı ve güncelliği hakkında bilgilere ulaşmak için Ahrefs gibi paneller oldukça faydalıdır. Ancak bu panelleri kullanmak için ödemeniz gereken ücretler olduğunu hatırlatalım.

Anahtar Kelimelerin Analizi

Sayfa SEO analizi yaparken en çok üstünde durulması gereken konu anahtar kelime analizi olabilir. Anahtar kelimeleriniz hem SEO etkinizi artıracak hem de Google reklamlarınızın performansını iyileştirecektir. Tabi bunun için etkili ve doğru anahtar kelime seçimleri yapmalısınız. Sizin için önemli olan anahtar kelimeleri belirleyerek işe başlayın ve bir liste yapın. Daha sonra hangi anahtar kelimelerde hangi rakiplerinizin olduğunu, anahtar kelimenin rekabet gücünü ve yükselmek istediğiniz anahtar kelimeleri belirleyin. Bunları belirlerken size yardımcı olacak anahtar kelime analiz araçları kullanabilirsiniz. Tavsiye ettiğimiz araçlar; Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı, Ubersuggest, Google Trends, Ahrefs Keywords Explorer, Semrush, Spyfu gibi paneller kullanabilirsiniz.

SEO Çalışması Anahtar Kelimelerin Analizi

SEO Çalışması Anahtar Kelimelerin Analizi

SEO Analizi Araçları

SEO analizi için kullanabileceğiniz harika paneller mevcut. Sizin için en yararlı 12 paneli aşağıya listeledik. Bu listeye göz atmanızı tavsiye ederiz.

  1. Search Console

Google yapısında bulunan Search Console rakip analizi, hata tespitleri ve birçok iyileştirme için kullanabileceğiniz güvenilir ve ücretsiz panellerden biri.

  1. Spyfu

Spyfu anahtar kelime analizleri için başarılı bir analiz rehberidir. Ücretli versiyonu profesyoneller için daha kullanışlıdır ancak başlangıç için ücretsiz versiyonunu kullanabilirsiniz. İlk etapta yeterli olacaktır.

  1. Ahrefs

SEO çalışmalarında en çok kullanılan araçların başında Ahrefs geliyor. Birçok farklı yeteceği olduğu için tahmin edersiniz ki ücretli bir uygulama. Detaylı analizleri oldukça başarılı.

  1. Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Anahtar kelime analizleri için ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz panellerden en iyisidir.

  1. Google PageSpeed Aracı

Sayfanızın hızını tespit etmek ve iyileştirmek için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz panel.

  1.  SEMRush

Ahrefs’in en yakın rakibi olarak bilinen SEMrush ücretli ve etkili bir paneldir. SEO çalışmalarında sıklıkla kullanılır.

Ayrıca, DeepCrawl, SE Ranking, Screaming Frog, SEOQuake, KWFinder ve CORA gibi SEO sektörünün kullandığı diğer araçlarda mevcut. Ücretli ve ücretsiz versiyonları bilgi seviyenize göre tercih edebilirsiniz. Ancak bu araçları kullanmak için teknik bilginiz olması gerekmektedir. Detaylı analizleri işleyebilecek donanıma sahip değilseniz profesyonel bir SEO Ajansı ile çalışmak panellere ücret ödemekten çok daha mantıklı bir yatırım olacaktır.

Cansu Biçen

Cansu Biçen

Dijital Pazarlama Uzmanı Google Ads Arama Ağı, Alışveriş, Video ve Görüntülü Reklam Ağı sertifikası var. Cremicro Büyüme Ajansı'nda dijital pazarlama üzerine makaleler yazıyor.