Skip to main content

Artık hepimiz düzenli içerik üretmenin ve dijital kanalları aktif tutmanın önemini biliyoruz. İçerik programları oluşturuyor, hedef kitlelerimize özel stratejiler geliştiriyor ve sürekli aktif kalmak istiyoruz. Peki gerçek anlamda SEO içerik nedir biliyor muyuz? SEO uyumlu içerik üretmek için SEO Ajansı önerilerini uyguluyor muyuz?  Eğer SEO içerikleriyle ilgili soru işaretleriniz varsa ve içeriklerinizin pazarlama faaliyetlerinizi daha etkili şekilde desteklemesini istiyorsanız bu yazımız tam size göre!

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO içerik nedir sorusuna cevap vermeden önce SEO neden içeriklerimize karışıyor kısaca bundan bahsedelim. SEO optimizasyonu yapılan tüm sitelerin daha fazla trafik aldığı, oturum sürelerinin daha uzun olduğu ve satış artışı gördüğü artık herkes tarafından biliniyor. SEO uyumlu bir web sitesi, organik arama trafiklerinden yararlanmak ve sıralama almak kadar sitenin genel performansını da doğrudan etkiliyor. Aslında SEO uyumlu bir web sitesine sahip olduğunuz zaman kullanıcı dostu bir yapıya da sahip olursunuz. SEO optimizasyonları web sitenize gelen kullanıcıların etkili ve verimli zaman geçirmesi için ideal olan değişiklikleri sağlamanıza yarar. Hem arama motorlarının hem de ziyaretçilerinizi memnun etme şansı sağlar. Peki web sitenizin SEO optimizasyonunun güncel olması yeterli mi? İşte buna cevabımız hayır! Sadece web siteniz değil, düzenli olarak girdiğiniz içeriklerinizin de web sitenizi ve pazarlama stratejilerinizi beslemesi için SEO uyumlu içerik olması gerekir.

Şimdi sorumuza dönelim ve SEO içerik nedir sorusuna cevap verelim. Bir içeriğin arama motorları tarafından keşfedilmesine ve arama yapan kullanıcılara önermesine yarayan bazı optimizasyonlarla içeriğin güçlendirilmesidir aslında. SEO uyumlu içerikler hem daha çok trafik alır hem de daha verimli bir forma dönüştüğü için çok daha fazla okunur. Okunabilirliğinin izlenebilirliğinin artırılması, görünümün iyileştirilmesi, belirli bir stratejiyi izlemesi SEO uyumlu hale getirilmesi için yapılan çalışmalardan bazıları. İçeriğiniz SEO dostu olduğu zaman daha başarılı sonuçlar verecektir. SEO dostu içerikler üretmeye başlamadan önce detaylı araştırmalar yapmalı ve anahtar kelime çalışmasına önem vermelisiniz. Unutmayın içeriklerin SEO dostu olması kadar arayan kişilerin sizi bulması da çok önemli. Etkili bir içeriği etkili bir hedef kitle ve anahtar kelime çalışmasıyla buluşturabilirseniz ortaya çıkan sonuçların sizi şaşırttığını göreceksiniz. Çünkü artık eskisinden daha çok trafik alan, daha çok etkileşim yakalayan ve daha kolay ulaşılan bir içeriğiniz olacak ve pazarlama stratejileriniz için önemli bir yatırım yapmış olacaksınız.

SEO uyumlu içerik nedir

SEO uyumlu içerik nedir

İçerik Türleri

SEO içerik nedir sorusuna cevap bulduğumuza göre artık SEO uyumlu içerik nasıl oluşturulur kısmına geçebiliriz. Dikkat etmeniz gereken ilk şey türler! SEO dostu bir web sitesi için önerdiğimiz bazı içerik türleri; ürün sayfaları, blog yazıları, videolar hatta çoğu zaman metinden daha çok etkili olan hareketli görseller, indirilebilir kılavuzlar. Makaleler ve bloglar SEO dostu içerik üretmek için elinizi çok güçlendirir. Etkili ürün sayfaları kullanıcıların size daha hızlı ulaşmasını sağlar. Özellikle videolar ve optimize edilmiş karşılama sayfaları SEO dostu içerikler için oldukça önemli.

İçerik Stratejisi Oluşturmak İçin 4 Adım

Sadece içerik fikirleri ve içerik türleri geliştirerek SEO uyumlu içerik oluşturmanız yetersiz kalacaktır. Kendinize belirli bir program yaratmak ve takip edeceğiniz SEO planları çıkarmanız için odaklanmanız gerekir. Doğru soruları sormalı ve doğru analizler yapmalısınız. 4 adımda içerik oluşturma stratejisi ile SEO dostu içerikler üretmeye başlayın, işte önerdiğimiz 4 etkili yöntem:

1. Hedeflerinizi Tanımlayın

Hedefleriniz elbette daha çok trafik almak ve satış yapmak. Ancak SEO uyumlu içerik için hedeflerinizi tanımlayın bu kadar genelleyici bir hedeften bahsetmiyoruz. Dönüşüm artırmayı istemek elbette geçerli bir hedef ancak daha belirleyici hedefler koymalısınız. Form dönüşü mü satışlarınıza katkı sağlayacak, Google reklamlardan mı gelir elde etmek istiyorsunuz? Hedefinize giden yolda sizi besleyecek yan kanalları bulmalı ve onlar için SEO uyumlu içerik geliştirmelisiniz. Mesela bir hizmet satışı için başvuruya ihtiyacınız var, başvuru formu toplamaya odaklanmalı, daha fazla form elde etmenizi sağlayacak SEO optimizasyonları yapmalısınız.

SEO uyumlu içerik hazırlarken hedef kitlenizi düşünün

SEO uyumlu içerik hazırlarken hedef kitlenizi düşünün

2. Hedef Kitlenizi Düşünün

SEO içerik nedir sorusuna verdiğimiz cevapların büyük bölümü doğrudan hedef kitleyi kapsıyor. Çünkü her optimizasyon onların daha verimli vakit geçirmesi ve harekete geçmesi için yapılıyor. SEO dostu içerik üretirken de yapmanız gereken belki de en önemli şey hedef kitlenizi düşünmek! Kendinize, ürününüze veya hizmetinize hedef kitlenin gözünden bakabilmelisiniz. Hangi destekleyici unsurlardan etkilenecekleri, sayfanızda zaman geçirmeleri için onları neyle besleyeceğinizi, bir ürüne baktıktan sonra hangi ürüne yönlendirmeniz gerektiğini düşünmelisiniz. SEO dostu bir web sitesi her zaman hedef kitlesini doğru anlamış ve doğru yorumlamış demektir. Yapacağınız tüm değişiklikler ve iyileştirmeler için hedef kitlenizin gözünden bakabilmelisiniz.

3. Takvim Oluşturun

SEO demek rutin ve düzen demektir. İçerikleriniz için mutlaka takvim oluşturun. Arama motorları rutini seviyor, düzenli ve planlı içerik üretin. Belirlediğiniz içerik takvimini analiz edin. Sıklığı fazla ise artırın, az ise paylaşım aralığınızı azaltın. Doğru takvimi elde etmek için hedef kitlenizi gözlemleyin. Hangi rutinin daha etkili sonuçlar aldığını tespit ettikten sonra düzenli içerik üretmeye ve takvime bağlı kalmaya özen gösterin. Eğer içerikleriniz doğru aralıklarla yayımlanıyorsa 1-0 öndesiniz demektir.

SEO uyumlu içeriklerinizi mutlaka analiz edin

SEO uyumlu içeriklerinizi mutlaka analiz edin

İlgili Makale: En Sık Kullanılan SEO Araçları Nelerdir?

Analiz

SEO uyumlu içerik oluşturmak için heyecanlı ve istekli olsanız da kontrollü olmaya dikkat edin. Sizin için etkili görünen içerik belki de dönüşüm olarak çok zayıf kalacak. Ya da çok ilgi göreceğini düşündüğünüz bir içeriği daha sonra hiç trafik almadığı için silmek isteyeceksiniz. Bu tespitleri yapabilmek için analizler yapın. Değişimi, gelişimi gözlemleyin. Raporlar çıkarın. Her zaman kontrollü ve teyitli ilerleyin. Okunuyor mu, izleniyor mu? Nereden geliyor? Hangi sayfada oturumu kaybediyorsunuz. İzlemeniz gereken çok fazla şey var. Bir eliniz her zaman rapor ve analizlerde olmalı. Böylece en etkili SEO uyumlu içerikleri üretebilir daha verimli sayfalara sahip olabilirsiniz.

Artık SEO uyumlu içerik nasıl yazılır, nelere dikkat edilir ve hangi adımlar takip eder biliyorsunuz. Tebrikler bundan sonra SEO Ajansı önerileriyle içerik üretebilirsiniz! Dijital Pazarlama Ajansı ile yaptığınız iş birlikteliklerine yeni katkılar sağlayabilirsiniz. SEO içerik nedir sorusuna kapsamlı cevap verdiğimiz bu yazımızdan sonra sıradaki içeriği SEO stratejilerine göre oluşturmaya ne dersiniz? Haydi hemen şimdi başlayın, trafiğiniz bol olsun 🙂

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply