Skip to main content

Son güncelleme 5 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Anahtar kelime araştırması, arama motoru optimizasyonunun (SEO) temelidir. Bir ürün veya hizmete ulaşmak için kullanıcıların arattığı bu kelimeler, bir işletmenin ya da markanın öne çıkmasına katkıda bulunur. Anahtar kelimeler; hedef kitleye ulaşmak, bu kitleyi daha iyi anlamak, web sitesine organik kullanıcıları çekmek ve hedef kitlenin ihtiyacına uygun bir strateji belirlemek için oldukça faydalıdır. Bu kelimeleri bulmanın en pratik yolu ise doğru aracı kullanarak anahtar kelime araştırması yapmaktır. Anahtar kelime araştırma araçları ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki gruba ayrılır. Markanızı öne çıkarmak ve daha çok kullanıcıya ulaşmak için ücretsiz bir araç kullanarak arama motoru optimizasyonu yapabilir veya bir SEO ajansı ile anlaşarak tüm süreci deneyimli bir ekibin yürütmesini sağlayabilirsiniz.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelimeler; hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştıran kelime öbeklerini oluşturur ve hedef kitlenin ulaşmak istediği ürünü, hizmeti veya sadece bir cevabı en kısa hâliyle temsil eder. Hazırlanan içeriğe doğru bir şekilde dahil edilen anahtar kelimeler, içeriğinizin yer aldığı web sitesini arama motorunda sıralamak ya da önermek için faydalıdır. Hedef kitlenin ulaşması için hazırlamanız gereken içerikler hakkında da bilgi verir; çünkü ne istedikleri ve bu şeyi neden istedikleri gibi ipuçlarını da içinde barındırır.

Anahtar Kelime Araştırması SEO İçin Neden Önemlidir?

SEO, yani arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin arama motorunda daha görünür olması ve üst sıralarda yer alması için yapılan çalışmaların genel adıdır. Arama motorları, kullanıcının sorusunu onu en iyi yanıtlayan web siteleri ile eşleştirir ve kullanıcıyı bu sitelere yönlendirir. Anahtar kelime araştırması SEO için çok önemlidir çünkü daha çok ziyaretçi trafiği için gerekli olan bir çalışmadır. Bir işletmenin hedef kitlesi ile bağlantı kurmasını ya da daha çok ürün ve hizmeti ilgili kişilere ulaştırmasını sağlamanın yolu, SEO temelli içerikler hazırlamasıdır. İşletmenin fark edilebilmesi, büyümesi ve varlığını etkin bir şekilde sürdürebilmesi için anahtar kelime araştırması yapılmalı ve tüm içerikler bu doğrultuda oluşturulmalıdır.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır? 10 Ücretsiz Araç

Anahtar Kelime Araştırmasında Önemli Faktörler

İçeriğinizi öne çıkarmak için yapacağınız anahtar kelime araştırmasında bazı püf noktalar bulunur. İhtiyacınız olan kitleyi size getirecek kelimelerin listesi çok önemlidir, bu sebeple bu listenin dikkatli oluşturulması gerekir. Bu süreçte hedef kitlenin ihtiyaçlarını, bir çözüm bulmak amacıyla kullandıkları kelimeleri ve sorgu ifadelerini dikkate almak gerekir. Alaka, yetki ve hacim başta olmak üzere yazının devamında bulunan hususlar, dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerdir.

1. Arama Niyeti

Kullanıcının niyeti, arama motorlarında üst sıralara çıkmayı belirleyen en önemli etkenler arasındadır. Google gibi arama motorları, kullanıcıların aradıkları kelimeleri barındıran içerikleri öne çıkarmak yerine sorunu en kapsamlı şekilde ele alan ve ona bir cevap sunan içerikleri öne çıkarır. Yapılması gereken; anahtar kelimeleri olduğu gibi içeriğe dahil etmek değil, doğru yorumlayarak kapsamlı bir şekilde yazıya dökmektir. Anahtar kelime araştırması yaparken bu detayı da göz önünde bulundurmak gerekir.

2. Aylık Aranma Hacmi

Bir anahtar kelime için aylık aranma sayısı, bulduğunuz anahtar kelimelerin önceliklendirilmesi için önemli bir unsurdur. Aylık aranma hacmi (MSV), bir anahtar kelimenin ne kadar arandığını gösteren faydalı bir ölçüdür ve içeriklerinizi oluştururken size rehberlik eder. Bir anahtar kelimenin dünya çapında ya da sadece bir şehirde ne kadar aratıldığını görmenizi sağlar.

Anahtar kelime araştırması sonucunda her zaman en çok aratılan ve MSV’si yüksek olan kelimeleri seçmek doğru değildir. Sık aratılan kelimeler aynı zamanda yüksek bir rekabeti de beraberinde getirir. Ziyaretçi trafiği için bu kelimelerin doğru yorumlanması ve seçilmesi gerekir.

3. Alaka Düzeyi

Alaka düzeyi ve kullanıcının niyeti birbirine benzer unsurlardır. Arama motorlarının algoritması, kullanıcıların aradığı kelimeler için tıkladıkları diğer sayfaları da analiz eder ve buna uygun içerikleri öne çıkarır. Bir nevi kullanıcının niyeti yorumlanır. Örneğin; web sitesi sorgusu için web sitesinin nasıl kurulduğu, kurulumun ne kadar zaman aldığı ya da hangi araçlar kullanılarak yapıldığı gibi detaylara da dikkat edilir. Anahtar kelime araştırmasında SERP’i de incelemek, oluşturacağınız içeriğin detayları hakkında size yol gösterir.

4. Kelime Zorluğu

Arama hacmi ve anahtar kelime zorluğu (KD) anahtar kelime araştırması yaparken dikkat etmeniz gereken iki temel metriktir. Kelime zorluğu, bir kelime için arama motoru sonucunda sıralamaya girmenin ne kadar zor olduğunu gösterir. Bu değerin hesaplanmasında içerik kalitesi, marka gücü ve web sitesinin otoritesi gibi kriterler öne çıkar. Çıkan değer ne kadar yüksekse sıralama, o kelime için o kadar zordur. Bu bağlamda yüksek arama hacmi olan kelimelerin zorluk seviyesi de yüksektir. Eğer otoritesi yüksek bir web sitesine sahip değilseniz ilk aşamada öne çıkmak için düşük zorluk seviyesine sahip olan kelimeleri önceliklendirmeniz tavsiye edilir.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Web sitenize ihtiyacınız olan ziyaretçi trafiğini çekebilmek için uygun bir anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir. Bir strateji belirlemeye başlarken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır.

1. Konunuzla ilgili geniş konuların bir listesini yapın

Anahtar kelime araştırmasına işletmenizi ilgilendiren, önemli olduğunu düşündüğünüz konuların bir listesini yaparak başlayabilirsiniz. Geniş bir konu grubu belirlemek, daha sonraki aşamalarda yapacağınız anahtar kelime araştırmasını kolaylaştırır. Örneğin; yazılımla ilgili bir blog yazıyorsanız ilgili konu grupları da bu alanda olur ve konuların arama hacmi anahtar kelimelerinizi şekillendirir.

2. Hedef kitlenizin kullandığını düşündüğünüz bir sorgu listesi oluşturun

Arama niyetini doğru yorumlamak, ihtiyacınız olan kitleyi size getiren bir etkendir. Bu sebeple kendinizi hedef kitlenin yerine koyarak sorunu nasıl çözmek istediğinize ilişkin bir anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir. Anahtar kelimeyi içeriklerde hangi amaçla kullandığınız, kelimenin kendisinden daha önemlidir. Sonuç sayfasına bakmak veya arama motoruna anahtar kelimeyi yazarak ne gibi içeriklerin öne çıktığını analiz etmek size yol gösterebilir.

3. İlgili arama terimlerini bulun

Arama motoruna bir anahtar kelime yazdığınızda öneri olarak çıkan terimlerin bir listesini tutun. Önerilen web sitelerinin en aşağısında anahtar kelimenizi içeren ilgili terimlerin bir listesi bulunur. Burada yazan kelimeler size fikir verebilir. Eğer daha çok fikre ihtiyacınız varsa bulduğunuz ilgili terimleri aratarak o terimler için çıkan önerileri de listenize dahil edebilirsiniz.

4. Anahtar kelimelerinizi analiz edin

Anahtar kelime araştırması yaparken bulduğunuz kelimelerin gücünü de analiz etmeniz gerekir. Bunun için ücretli araçları kullanabileceğiniz gibi Ahrefs, SEMrush, Google Keyword Planner gibi ücretsiz araçlardan da faydalanabilirsiniz. Anahtar kelimenin kesin arama terimiyle eşleşmesi, arama hacminin yüksek olup olmadığı, rekabetin ne kadar yüksek olduğu ve kaçırmış olabileceğiniz ilgili başka anahtar kelimelerin olup olmadığı da dikkat etmeniz gereken noktalar arasındadır.

5. Rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerde sıralama aldığını araştırın

Anahtar kelimelerinizi arama motorunda aratarak hangi rakipleri sıraladığını görmek, strateji oluştururken size yardımcı olabilir. Üst sıralarda yer alan ve sunduğunuz ürün ya da hizmete benzer olan bir web sitesi bulduğunuzda hangi anahtar kelimeler ile kullanıcıları çektiğini analiz edebilirsiniz. Rekabetçi araştırma aracı yardımıyla da daha geniş skalaya sahip ilgili terimlerin bir listesine ulaşabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken püf nokta, bu araştırmayı olabildiğince fazla rakip için yapmaktır.

Kullanabileceğiniz 10 Ücretsiz Araç

Rakip analizi yapmak size birçok fikir sunsa da tek başına yeterli değildir. Rakiplerin kullanmadığı ancak değerli ve yüksek trafik çekme potansiyeli olan kelimeleri bulmak için doğru araçları kullanmanız gerekir. Anahtar kelime araştırması yapmak için bu araçların çalışma prensibi benzerdir; girdiğiniz anahtar kelime ile ilgili bir dizi alakalı fikirleri önünüze çıkarır.

1. Ahrefs

Ücretsiz araçlardan biri olan Ahrefs, SEO için oldukça önemlidir. Genel olarak backlink süreci, rakip analizi, anahtar kelime araştırması ve linklerin analizi gibi birçok modülü barındıran çok yönlü bir araçtır.

2. SEMrush

Kelime analizi başta olmak üzere farklı ihtiyaçlar için de kullanılabilen etkili araçlardan biridir. Ülkelere göre kelime analizi yapabilir; backlink fırsatlarını, rakiplerin performanslarını ve metriklerini araştırabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır? 10 Ücretsiz Araç

3. Ubersuggest

Pratik bir şekilde kullanılabilen Ubersuggest, seçtiğiniz dil özelinde binlerce anahtar kelimeyi size sunar. Aranma hacmini, zorluk derecesini, son 12 ayın verilerini, site denetimini ve tıklama başına maliyeti göstermek gibi birçok özelliğe sahiptir.

4. Google Keyword Planner

Google Ads’in ücretsiz araçlarından biri olarak öne çıkan Google Keyword Planner, pazarlama stratejilerini belirlemek için idealdir.

5. Keywords Everywhere

Kurulumu oldukça basit olan bu araç, pratik bir kullanıma sahiptir. Girdiğiniz sözcüklerin aranma hacimlerini aynı sayfada size sunar.

6. Google Search Console

Google tarafından sunulan bu ücretsiz araç, özellikle arama motorunda hangi sırada çıktığınızı izlemek için idealdir.

7. KeywordTool.io

Bazı önemli özelliklerin ücretsiz, bazılarının ise ücretli olduğu bir programdır. Tek bir arama motorundan ziyade birden çok arama motorunun verilerine aynı anda ulaşılması, bu aracı popüler yapan etkenler arasındadır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler için en etkili araçtır.

8. KWFinder

Son 12 ayda popüler olan, aranma hacmi yüksek olan sözcükler hakkında bilgi verir. Bu araçla tıklama başına maliyet ve gelir gibi rakamsal değerleri de analiz etmek mümkündür.

9. AlsoAsked

Anahtar kelimeyle ilgili terimlerin verilerini çekerek tek bir sayfadan size sunar. Kullanıcıların aradığı diğer sorulara da hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar. Bu sayede daha fazla uzun kuyruklu anahtar kelimelere de ulaşabilirsiniz.

10. Google Trends

Anahtar kelime araştırmasında kullanabileceğiniz diğer bir araç olan Google Trends, seçtiğiniz sözcüklerin zaman içerisindeki popülerliğini analiz eden araçlardan biridir. Bu analiz sayesinde içeriklerinizi en uygun zamanda en çok ziyaretçi çekecek şekilde paylaşmanız kolaylaşır. Trendlere göre yapılan etkili stratejilerde içerik ajansları, trendleri doğru şekilde analiz ederek doğru hamlelerle web sitenizi hedef kitleye ulaştırır.

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content