Skip to main content

Son güncelleme 4 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Backlink Nedir?

Backlink, bir web siteden başka bir web sitenin sayfasına verilen bağlantıdır. Aynı zamanda harici bağlantı olarak da adlandırılır. İyi kalitede ve yüksek sayıda bağlantı alan bir web sitesi daha önemli ve güvenilir olarak algılanır. Bu bağlantılar, aynı zamanda Google ve diğer önemli arama motorları için “güven oyu” olarak kabul edildiğinden organik sıralamalarda üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur. Çünkü backlink aynı zamanda başka bir siteden kendi web sitenize gelen trafiği de temsil eder. Bu trafikle beraber web sitenin kullanıcılar arasında ne kadar popüler olduğu da gözlemlenebilir. Ancak spam amaçlı bağlantı kullanımlarına dikkat edilmelidir. Bu açıdan backlink kalitesi, miktarı, analizi ve uygulamaları SEO optimizasyonu için göz ardı edilemeyecek bir unsurdur.

Backlink SEO İçin Neden Önemlidir?

Organik trafiği artırmak için sayfa dışı SEO’ya, yani Off Page SEO’ya yatırım yapmalısınız. Bu konuda en önemli değer backlinktir. Aynı zamanda arama motorları bu bağlantıları sayfanın otoritesini ve alaka düzeyini belirlerken kullanır. Sayfanın ne kadar değerli olduğuna karar verilirken harici bağlantılardan yararlanılır. Tabii ki her bağlantı arama motorları için aynı derecede değere sahip değildir. Backlink alınan web sitenin kalitesine göre değişir. Şimdi bu bağlantıların bir web sitesi için neden önemli olduğunu maddeler halinde inceleyelim.

1. Sıralama İyileştirmesi

Google ve diğer arama motorları için düşündüğümüzde bir web sitenin çok sayıda ve yüksek kaliteli harici linklere sahip olması alakalı arama sorgularında ilk sıralarda bulunma olasılığını artırır. Sıralama faktörlerini daha detaylı incelediğimizde fark edeceğiz ki otoritesi yüksek ve gerçek kullanıcı kitlesine sahip web sitelerinden backlink alan sayfaların organik arama trafiğiyle güçlü bir ilişkisi vardır. Öte yandan dikkat etmeniz gereken önemli bir diğer konu da spam içerikli backlinklerdir. Düşük kaliteli web sitelerinden binlerce bağlantı alabilirsiniz. Bu bağlantılar kendi alanınız ile ilgili web sitelerden aldığınız birkaç bağlantı kadar değerli olmayacaktır. Hatta Google ve diğer arama motorları için bu bağlantılar sıralama açısından olumsuz olarak değerlendirilebilir.

2. Yeni Sayfaların Keşfedilmesi

Arama motorları, ziyaret edilmek isteyen her sayfayı ziyaret edecek şekilde tasarlanmıştır ve herhangi bir siteye eklenen yeni bir sayfayı keşfetmek için hali hazırda bulunan sayfalar üzerinde gezinirler. Ancak ziyaret etmek için popüler olan sayfaları popüler olmayan sayfalara göre daha çok tercih ederler. Bunu göz önüne aldığımızda otoritesi yüksek ve popüler olan bir sayfadan alınan backlink, eklediğimiz yeni içeriğin arama motorları tarafından daha kısa sürede keşfedilmesinde yardımcı olacaktır. Google, bu bağlantılar ile sitenizi daha hızlı tarar ve bu da arama sonuçlarında görünme olasılığını artırır.

3. Yönlendirme Trafiği

Google veya başka bir arama motorundan sizi aramadan, başka bir sayfanın içerisinden harici bir bağlantı ile size ulaşılması size yönlendirme trafiği kazandırır. Bu trafiğin, dijital ortamda artan marka bilinirliği, yeni ve gerçek potansiyele sahip yeni kitlelere erişim, potansiyel kitleler için çekici gelen fırsatlar gibi etkin ve göz ardı edilemez faydaları bulunmaktadır. Kısacası yönlendirme trafiği ile hizmet ve ürününüz ile alakalı kullanıcıları sitenize çekebilir, onlardan da kalıcı müşteriler elde edebilirsiniz.

Backlink Nasıl Çalışır?

Backlink çalışma prensibine en uygun benzetme web sitelerin kendi aralarındaki muhabbetleri ve önerileri olabilir. Aslında backlink, bir içerik üreticisinin herhangi bir konu veya hizmet hakkında uygun olduğunu düşündüğü başka bir web sitenin sayfasından bahsetmesidir. Google’a “Ben bu konuda bu sayfaya güveniyorum, kefilim.” demesidir. Bu bahsetme direkt URL kullanarak, metinle veya resimle olabilir.

Backlink Türleri Nelerdir?

NoFollow Bağlantı

NoFollow bağlantı, verilen hedefe herhangi bir arama arama motoru tarafından SEO puanı veya sıralama verilmesini istemediğimizi bildirdiğimiz linklerdir. Aynı zamanda referans olmadığımız linklerdir ve Google gibi arama motorlarının sıralama algoritmaları üzerinde etkileri olmaz. Bir taraftan da SEO açısından bütün verilerimiz sıralama alma konusunda önemli olduğundan nofollow-dofollow bağlantıları arasında sağlıklı bir denge kurmalıyız.

NoFollow bağlantı vermek için rel=”nofollow” etiketini link koduna eklemeliyiz.

<a href=” https://cremicro.com/” rel=”nofollow”> Dijital Eğitim</a>

DoFollow Bağlantıları

Çoğu bağlantı türünün varsayılan özelliği olan DoFollow etiketi, belirli bir sitenin başka bir sitenin sayfasına referans olduğunu belirtmektedir. Aynı zamanda Google ve diğer arama motorlarına verilen “bağlantıya kefilim” mesajıdır. Herhangi bir yönlendirme veya özel koda gerek duymayan bağlantılardır. DoFollow backlinkler sıralama ölçütü olarak önemli bir yerdedir ve bu bağlantıya sahip sitelerin prestiji artmaktadır. Güvenilir ve otoriter web sitelerinden alınan bağlantılardan faydalanmak için ilgili linkin sahip olduğu etiket DoFollow olmalıdır.

Sponsorlu veya Ücretli Bağlantılar

Sponsorlu bağlantılar, web sitenizde bulunan bir sayfanın daha kısa sürede keşfedilmesi veya tanıtılması için ödeme karşılığında alınan bağlantılardır. Bu bağlantıları, güvenilir olan bir blog yazarından veya kitlesi hoşunuza giden bir fenomenden temin edebilirsiniz. Para karşılığında böyle bir hizmet alındığının Google tarafından tespit edilmesi site yöneticisi yönergesini ihlal eden bir durumdur. Bu olaydan etkilenmemek adına rel=”sponsored” etiketi kullanılır.

Yüksek Otoriteli Bağlantılar

Yüksek otoriteli bağlantılar, Google ve diğer arama motorlarında daha üst sıralarda yer alma hedefine yönelik, otorite artırmaya çalışan ve alaka düzeyi sağlayan backlink türüdür.  Yüksek otoriteli backlinkler, güvenilir ve otoritesi gerçek anlamda yüksek kaynaklardan elde edilir. Google bu otoriteye sahip olan sitelere daha çok değer verdiğinden buradan sitenize gelen backlinkler de sıralama alma konusunda bir hayli etkili olacaktır. Bu bağlantılar neredeyse her zaman DoFollow etiketi kullanılır.

Editoryal Bağlantılar

İlk bakıldığında konuk gönderisi gibi görünen bu bağlantılar aslında elde edilmesi en zor backlink türüdür. Çünkü bağlantı veren sitenin hedefi gayet özeldir. Bu nedenle içerik sağlayıcısı konusunda çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Editoryal backlink, gerçekten yüksek bir otoriteye ve popülerliğe sahip bir web sitede yazarının herhangi bir içeriğinde trafiği hak ettiğini düşündüğü bir sayfaya link vermesi, referans göstermesi durumudur. Ayrıca Google bu linkleri en büyük otorite ile ödüllendirmektedir. Yani sıralama konusundaki katkısı paha biçilemez düzeydedir.

Backlink Türleri Nelerdir

Web Siteniz İçin Değerli Backlink Bulmanın Yolları

1. Rakiplerin Yararlandığı En İyi Bağlantıları Bulun

Sizden üst sıralarda bulunan ana rakiplerinizin backlinklerinden yararlanmaya çalışmak SEO’yu iyileştirmeye çalışmanın en etkili yollarından biridir. Bu rakipler hedeflediğiniz anahtar kelimeler için arama yaptığınızda ilk 6 sırada yer alan web siteler olabilir. Tercih ettiğiniz herhangi bir SEO aracı ile rakiplerinizin bağlantılarını inceleyebilir, bu bağlantıların özelliklerini ölçümleyebilirsiniz. Uygun ve etkili olacağını düşündüğünüz bağlantıyı kendi web siteniz kullanabilirsiniz. Fakat bütün bağlantıları kullanmaya çalışmak SEO için güzel bir çalışma olmayacaktır. Çünkü aralarında değersiz bağlantılar bulunabilir.

2. Google Search Console Raporlarını Kullanın

Google Search Console, sıralama yükseltmeye çalışırken kullanılacak bir sürü ücretsiz veri barındırır. Bu veriler arasında “en çok bağlantı veren siteler” raporu bulunuyor. Bu raporda sitenize backlink veren web siteleri görebilir, bu bağlantıları inceleyerek hangi tür içeriklere ilgi gösterdiklerini fark edebilir ve alakalı başka içeriklerden backlink alma fırsatları yakalayabilirsiniz.

Google Search Console Raporları

3. Kırık Linklerden Faydalanın

Kırık linkler daha önce oluşturulmuş fakat şu anda var olmayan veya çalışmayan web site bağlantılarıdır. Herhangi bir SEO aracıyla rakiplerinize daha önceden verilmiş ama şu an kayıp olan linkleri keşfedebilir, bunların arasından alakalı bulduğunuz içerikler için o web siteyle iletişime geçebilirsiniz. Anlaştığınız takdirde oradaki kırık link yerine sizin sayfanıza bağlantı verecektir ve oradaki trafikten sizin sayfanız yararlanacaktır.

4. Yüksek Kaliteli İçerik Oluşturun

Yazdığınız her içerik başka bir içerik yazarının dikkatini çekecek şekilde yaratıcı ve özgün olmalıdır. Amacımız, oluşturulan içeriğin birinci sınıf bir kaliteye sahip olması, diğer yazarların kullanabileceği ve sitenize backlink verebileceği bir sayfa haline gelmesidir. Yani kısacası hedeflediğiniz alanlarda diğer blog yazarlarına veya sektör uzmanlarına fayda sağlayacağını düşündüğünüz kaliteli ve işe yarayan içerikler bulundurmalısınız.

5. Blog Gönderilerine Yorum Yapın ve Forumlara Katılın

Trafiği yüksek ve gerçek kullanıcı potansiyeline sahip web sitelerinde bulunan blog yazılarına, anlamlı ve alakalı bilgiler verdiğiniz, kendi sayfanızı referans olarak gösterebileceğiniz yorumlar yazın. Bu yorumlar öylesine backlink vermek için yazılmış gelişigüzel yazılar olmasın tabii ki. Yazarın yanıtını hak eden, bağlantı verebileceği yorumlar olsun.

Ayrıca nişinizle ilgili forumlarda bulunmak, web siteniz için değerli backlinkler bulmanın etkili bir yoludur. Uzun süre böyle bir forumda yer almak sizi o alanda sektör uzmanı yapabilir ve web siteniz için muazzam trafik elde edebilirsiniz. Faydalı olabilecek bir forum bulmak için yine rakiplerinizden faydalanabilirsiniz.

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content