Skip to main content

Son güncelleme 1 ay önce Selen Çetin tarafından gerçekleştirildi.

Google, konu arama motoru optimizasyonu olduğunda 200’den fazla sıralama faktörüne güvenir. Google algoritma güncellemelerinin hızlı temposu ile en son ve en önemli SEO faktörlerinin önüne geçmek bir meydan okumadır. Şanslısınız ki Google SEO sıralama faktörlerinin listesine artık sahipsiniz!

Google ve Bing gibi şirketler tarafından kullanılan arama motoru sıralama faktörleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin! Bu sayede sitenizi ilk sayfaya yerleştiren rekabetçi, white hat bir strateji oluşturabilmeniz için en önemli Google sıralama faktörleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Elbette bu listeden yararlanmayı en efektif şekilde kurgulamak isterseniz bir SEO ajansı ile çalışmanız yerinde olacaktır.

Makale İçeriği

Google Sıralama Faktörleri

İnternette mevcut olan bilgi miktarı göz önüne alındığında ihtiyaç duyduğunuz bilgiyi kategorilere ayırmadan bulmak neredeyse imkansızdır. Google sıralama faktörleri tam da bunu yapmak için tasarlanmıştır. En alakalı ve faydalı sonuçları anında bulmak ve aradığınız bilgiyi bulmanıza yardımcı olacak şekilde görüntülemek için yüz milyarlarca web sayfasını arama dizininde sıralar.

Bu sıralama faktörleri, tek bir algoritmadan ziyade bir dizi algoritmadan oluşur. En faydalı bilgileri sağlamak için arama algoritmaları; arama sorgularındaki kelimeler, sayfa alaka düzeyi ve kullanım kolaylığı, kaynak uzmanlığı, konum ve tercihler gibi birçok faktörü dikkate alır. Her öğeye uygulanan ağırlık, sorgunun doğasına bağlıdır. Örneğin; içerik yeniliği, son dakika haber sorgularını yanıtlamada sözlük tanımlarına yönelik sorgulardan daha büyük bir rol oynar.

Google Sıralama Faktörleri (Site İçi Pozitif Faktörler)

Site içi pozitif Google sıralama faktörleri, web sitenizin yönetimini doğrudan ele alabilecek faktörleri tanımlar. Olumlu faktörler, sıralamanızı yükseltmeye yardımcı olan faktörlerdir. Bu faktörlerin çoğu kötüye kullanılabilir ve olumsuz faktörler haline gelebilir. Daha genel olarak yerel faktörler içerik için temel fikirlerin oluşturulmasına farklı ortamlar arasında erişilebilirliğe ve olumlu bir kullanıcı deneyimine bağlıdır.

URL’deki Anahtar Kelime

Url’deki Anahtar Kelime

Sayfa URL’lerinde anahtar kelimeler ve kelime öbekleri, içeriğin bir kısmını belirli bir arama sorgusu ile ilişkilendirmek için kullanılır. Uzun URL’ler veya URL’lerde birden çok anahtar kelime kullanımı spam olarak algılanabilir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelime yoğunluğu, içerikteki kelimelerin / kelime öbeklerinin yüzdesidir. 2000’li yılların başında SEO uzmanları içeriği, hedef kelimelerin içeriğin uzunluğuna oranla %5,5 ile %6 arasında olması için düzenlemiştir. O zamandan beri Google, içerik analizi yöntemlerini geliştirmesi üzerine bu oran, %1.5 ila %2 olmuştur. Anahtar kelimeler içeriğin içerisine bu orana bağlı kalınarak ancak doğal ve akışı bozmayacak şekilde yerleştirilmelidir. Anahtar kelime ya da kelime öbekleri içerik içerisinde okunurluğu bozacak bir şekilde kullanılıyorsa kurala istinaden yalnızca belirli oranı tutturmak fayda sağlamayacaktır.  Dolayısıyla bu noktada algoritmanın okuyucu deneyimini es geçtiği sanılmamalıdır. Zaten siz de SEO kuralına uymak amacıyla da olsa sitenize gelen ziyaretçileri kalitesiz ve okuma konforundan uzak bir içerikle karşılamak istemezsiniz.

URL’lerdeki Anahtar Kelimelerin Sıralaması

URL’deki anahtar kelimelerin sırası önemlidir. URL’lerdeki ön sırada olan anahtar kelimelerin ağırlığı daha yüksek olur. Dolayısıyla ana anahtar kelimenizin URL’nizde daima öncelikli olmasına dikkat etmelisiniz.

Title Etiketinde Geçen Anahtar Kelime

Title etiketleri, sitenizdeki sayfaların veya içeriğin başlıklarıdır ve genellikle hem arama motoru sonuç sayfalarında hem de sosyal paylaşım snippet’lerinde görünür. Karaktere bağlı olarak bunlar, 6070 karakteri aşamaz. URL’ye bakıldığında başa yakın olan anahtar kelimelerin teorik olarak daha ağır olduğu söylenebilir.

Heading Etiketi İçerisindeki Anahtar Kelimeler (H1, H2 vb.)

Heading Etiketi İçerisindeki Anahtar Kelimeler (H1, H2 Vb.)

Heading etiketi içerisindeki anahtar kelimeler, bir sayfadaki ilgili konuları belirlemek için güçlü  ağırlıklandırma parametreleridir. H1 başlıkları bu ağırlığın çoğuna sahipken H2 ve diğer başlıklar giderek daha küçük ağırlık oranlarına sahiptir. Araştırmalar, ayrıca bu başlığın net ve özlü bir başlık oluşturarak kullanıcılar tarafından okunmasının daha kolay olduğunu ve hemen çıkma oranını düşürerek erişilebilirliği iyileştirdiğini göstermiştir.

Yakın Konumlanmış Anahtar Kelimeler

Sözcüklerin birbirine yakın konumları da ilgili olduklarını gösterir. Bunun temel gramer bilgisinden kaynaklandığı söylenebilir. İstanbul’daki SEO çalışmaları hakkında ‘İstanbul SEO ajansı’ anahtar kelimesini içeren bir paragraf, başka bir paragraftaki SEO ajansı ve İstanbul kelimelerinden ziyade daha iyi bir sıralama belirtecidir.

Farklı Yazı Formatlarına Sahip Kelimeler

Kalın, italik, altı çizili veya büyük yazı tiplerindeki anahtar kelimeler, sayfanın hangi konuyla ilişkili olduğunu belirlerken daha yüksek bir ağırlığa sahiptir. Ancak aynı niteliklere sahip kelimeler, başlıkta görünen kelimelerden daha düşük bir ağırlığa sahiptir.

Alt Etiketlerdeki Anahtar Kelimeler

Görsel veya görselin ALT niteliği, görseli bir arama motoruna tanıtmak ve görseli kimin görmek istemediğini belirtmek için kullanılır. Özellikle görsel arama sonuçlarıyla ilgili görselleri görüntülemek ve erişilebilirliği geliştirmek için kullanılır.

Sayfada Daha Ön Sırada Olan Anahtar Kelimeler

Bir kelimeyi ne kadar erken kullanırsanız genel olarak o kadar önemlidir. Bu ilke cümlelere, paragraflara, sayfalara ve HTML etiketlerine de uygulanabilir. Google bunu neredeyse içeriğin her bölümünde uygular. Ayrıca daha önce görüntülenen içeriğe daha fazla ağırlık verir. Bu aynı zamanda web sitesinin en üstünde görüntülenenleri değerlendiren bir sayfa düzeni algoritmasının sonucudur.

Anahtar Kelimenin Kökü (Keyword Stemming)

Anahtar kelimenin kökünü bulma, bir kelimenin kökünü ve o kelimeyle aynı kökü paylaşan kelimeleri bulmaktır. Anahtar kelime yoğunluğunu dengelemek için bu özellikten kaçınmak, okunabilirliği azaltarak olumsuz bir etki yaratır.

Domain İsminde Anahtar Kelimenin Geçmesi

Alan adınız anahtar kelimeler içeriyorsa bir sıralama bonusu alırsınız. Ağırlıklar, alan adının tamamının belirli bir arama sorgusu ile tam olarak eşleşmesinden daha az önemlidir. Ancak anahtar kelimeler URL’nin sonundan daha önemlidir.

Sayfa Otoritesinin Dağılımı

Genel olarak sitenin tamamından bağlantı alan sayfalar, sitedeki diğer sayfalara bağlantı veren sayfalardan daha önemlidir. Aynı etki, ana sayfadan bağlantı verilen sayfalarda da görülebilir. Bu sayfalar, çoğu web sitesinin en çok bağlantı verilen sayfalarıdır. Bu öğeyi en üst düzeye çıkarmak için bir web sitesi mimarisi oluşturmak, genellikle PageRank şekillendirme olarak da adlandırılır.

Domain Yaşı

Domain Yaşı

Domian yaşı, domain satın aldığınız tarihten günümüze kadar geçen süredir. Domain ne kadar eski olursa web siteniz arama motorlarına o kadar güvenilir olur. Domain yaşı birçok arama motorunda önemli bir rol oynar.

Başlıklar İçerisindeki Anahtar Kelimelerin Sıralaması

2000’li yıllarda ilk üç kural adlı bir SEO teorisi ortaya çıkmıştır. Bu teoriye göre dilimizin kullanımı genellikle önem derecesine göre sıralanır. Google tarafından doğrulanmadı ancak kelime sıralama deneylerinden elde edilen deneyime dayanarak bu parametrenin ağırlıklı olarak bir faktör olarak ortaya çıktığı söylenebilir.

SSL Kullanımı

Ssl Kullanımı

SSL, web sitesinin kullanıcı girişi gerektirip gerektirmediğine bakılmaksızın 2014 yılında resmi olarak olumlu bir sıralama faktörü olarak ilan edilmiştir.

Hatasız Dil Bilgisi Kullanımı

Hatasız dil kullanımı da arama motorları tarafından kullanılan bir sıralama öğesidir. Düzinelerce içerikle ilgili faktör, dilbilgisi ve imladan doğrudan veya dolaylı olarak etkilenir.

Mobil Uyumluluk

Mobil Uyumluluk

Mobil uyumlu web siteleri, sıralamalarda büyük avantaj sağlar. Şimdilik bu sadece mobil cihazlarda arama yapan kullanıcılar için bir sıralama uygulamasıdır.

rel=”hreflang” kullanımı

HTML etiketlerinin tek başına sıralamanızı artıracağına dair doğrudan bir kanıt yoktur. Ancak farklı bölgelerde/dillerde site varyasyonlarının olması açıkçası yararlıdır. Çoğu durumda, bu tür işaretler çok yardımcı görünür.

Google Sıralama Faktörleri (Site İçi Negatif Faktörler)

Site içi negatif Google sıralama faktörleri, mevcut sıralamanızı zayıflatabilecek faktörlerdir. Bu faktörler üç kategoriye ayrılır: erişilebilirlik, ademi merkeziyetçilik ve cezalar. Erişilebilirlik sorunları, Googlebot’un sitenizi düzgün şekilde tarayamaması veya ayrıştıramamasından kaynaklanır. Devülasyon, web sitesinin kalitesinin düşük olduğunu gösterir ve web sitesinin tanıtımına müdahale edebilir. Bunların Google’ın uzun vadeli performansı üzerinde yıkıcı bir etkisi olabilir. Site içi faktörler, doğrudan kontrol altında olan ve sitenin nasıl yönetildiği ile ilgili faktörlerdir.

Yüksek Anahtar Kelime Yoğunluğu

Yüksek anahtar kelime yoğunluğu cezaları, bir zamanlar etkili bir taktik olan anahtar kelime yoğunluğunun kötüye kullanılmasının sonucudur.

Yoğun Anahtar Kelimeli Title Tag

Anahtar kelime kötüye kullanım cezalarının, sayfanın tamamından ziyade başlık etiketinde görünmesi daha olasıdır.

Gereğinden Uzun Title Tag

Gereğinden Uzun Title Tag

İdeal başlık etiketi uzunluğu 60 ila 70 karakterden az olmalıdır ve bu yöntem ayrıca Google Arama’nın sayfanızı yüksek kalitede tanıtmasına olanak tanır. Anahtar kelime kullanımı ya da açıklayıcı olmak için gereğinden uzun bir title tag yapısı hiçbir şekilde fayda sağlamaz.

URL Anahtar Kelime Tekrarı

Bir URL’de bir kelimeyi birden çok kez kullanmak onu cezalandırıyor gibi görünmüyor, ancak URL’de kullanılan anahtar kelimeleri tekrarlamanın herhangi bir olumlu yönü yoktur. URL’ye beş anahtar kelime yerleştirerek bu parametreyi kolayca test edebilirsiniz.

Doorway Sayfaları

Bir doorway sayfası veya bir gateaway sayfası kullanan bir web sitesi, normalde bir arama motorunun açılış sayfası olacak bir sayfa yığınını tanımlar. Bu sitelerin kullanıcılara hiçbir faydası yoktur.

Broken İç Linkler

Broken linkler, arama motorlarının web sitenize erişmesini ve kullanıcıların sitenizde gezinmesini zorlaştırır. Bu, kalitesiz bir web sitesinin işaretidir. Dahili bağlantıların sorunsuz olduğundan emin olmalısınız.

Tekrar Yönlendirilen İç Linkler

PageRank patentleri ve makaleleri ve hatta Matt Cutts, yönlendirmeleri bir PageRank erimesi olarak değerlendiriyor. Bu, bir sayfa diğerine her yönlendirildiğinde izinlerin kaybolduğu anlamına gelir.

Frames/Iframes Kullanımı

Önceden arama motorları bir çerçevede bulunan içeriği tamamen tarayamıyordu. Bu zayıflıkları bir dereceye kadar aştılar ancak çerçeveler hala arama motoru örümceklerinin yolunun önünde bir engeldir. Google, çerçevedeki içeriği tek bir sayfaya bağlamaya çalışacaktır ancak bu garanti edilemez.

Zayıf İçerikli Sayfalar

Panda algoritmasına göre konunun tamamını kapsayan iyi hazırlanmış içerik oluşturmak iyi bir fikirdir. Google, asıl kapsamı vermeyen içeriği cezalandırır.

Cezalı Sitelere Verilen Linkler

Bu parametre, Bad Neighborhood algoritması tarafından sağlanan bir işlevdi. Web siteniz spam veya kötü amaçlı sitelere bağlantı veriyorsa Google web sitenize gerçekten güvenmez. Böyle bir sayfaya bağlantı vermeniz gerekiyorsa, rel =”nofollow” özniteliğini kullanmanızı önerilir.

Yavaş Web Sitesi

Yavaş web siteleri, hızlı web siteleri kadar iyi sıralama almaz. Google burada hedef kitlenizi dikkate alır. Bu nedenle konumunuzu, cihazınızı ve bağlantı hızınızı göz önünde bulundurun. Google, genellikle 500 milisaniyeden daha kısa bir süreyi hedefleyen 2 saniyeden az kuralını düzenli olarak tekrarlar.

Disallow Robots

Kök klasördeki robots.txt adlı dosya, siteniz için bir ‘*’ veya ‘Googlebot’ tanımı ve ardından ‘İzin Verme’ içeriyorsa sitenizi tarayamazsınız. Bu, siteyi dizinden kaldırmaz. Bununla birlikte yeni içerik güncellemelerini ve yaş ve yenilik gibi olumlu sıralama faktörlerini de engeller.

Gereğinden Fazla Dış Link Kullanımı

PageRank algoritmasının bir özelliği, domainden bir ‘PageRank sızıntısıdır’. Buradaki olumsuz faktörün çok fazla dış link olması olduğunu unutmamalısınız.

Otomatik Üretilmiş İçerik

Aramanıza dayalı olarak makine tarafından oluşturulan içerik, Google tarafından ciddi şekilde cezalandırılır ve Google’ın web yöneticisi yönergelerini ihlal eder. Yukarıdaki yönergelerin bazı ayrıntılı açıklamaları, bunların nasıl lisanslanmaması gerektiği konusunda bilgi vermektedir. Bu parametrenin ayrıcalıkları, meta etiketlerin makine üretimi için geçerlidir.

Orphan Sayfalar

Orphan Sayfalar

Orphan sayfalar, sitenizde bulunması zor veya imkansız olan sayfalardır. Bir rehber sayfası olarak değerlendirilebileceğinden bir web spam sinyali olarak değerlendirilebilir. En azından bu tür sitelerin dahili PageRank’ten yararlanmadığı söylenebilir. Bu nedenle daha az yetkiye sahiptirler.

Bir Sayfadaki 4XX/5XX HTTP Durum Kodu

Web sunucusu yalnızca 200 veya 301/302 durum kodunu döndürürse görüntülemeniz gereken içeriği görmediğiniz anlamına gelir. Söz konusu içeriği tarayıcınızda görüntüleyebilseniz bile durumun böyle olabileceğini unutmamalısınız. İçerik gerçekten eksikse 404 hatası da Google’dan gelecek ve kabul edilebilir olarak bildirilecektir.

Google Sıralama Faktörleri (Site Dışı Pozitif Faktörler)

Site dışı pozitif Google sıralama faktörleri, web sitenizde doğrudan kontrol dışında olan ve arama sonuçlarındaki sıralama performansını iyileştiren faktörlerdir. Bu yöntemler genellikle diğer web sitelerinden backlink almak içindir. Olumlu site dışı faktörler, genellikle daha etkili ve güvenilir kaynakların popülerliğine kıyasla anlaşılması gereken dürüst ve doğal popülerlik faktörleridir.

Sayfanıza Yönelen Otoriter Inbound Linkler

Çok sayıda gelen bağlantıya sahip olan diğer sitelerden bağlantı almak, gelen bağlantılara sahip olmayan sitelerden çok daha önemlidir. Aynısı, sitenize gelen bağlantıların, gelen bağlantıların değerini belirlemek için de geçerlidir. Bu şekilde, bağlantı bir para birimi görevi görür. Bu para birimi için değer aralığı neredeyse 0 ile 1.000.000 dolar arasındadır. PageRank algoritması böyle çalışır.

Sayfanıza Daha Fazla Inbound Link Gelmesi

Elbette bu öğe, belirli değerlere sahip bağlantılar için geçerlidir. Kalite, sonsuz miktarda bir dizindir, bu nedenle çoğu geri bağlantının değeri azdır. Ancak PageRank algoritmasının gelişmiş bir özelliği olarak sitelerin arama sonuçlarında rekabet edebilmesi için çok sayıda bağlantıya ihtiyacı vardır.

Domaine Yönelmiş Otoriter Inbound Linkler

Diğer sitelerden bağlantılar yoluyla elde edilen PageRank, etki alanı içinde dahili PageRank şeklinde dağıtılacaktır. Domain, bir bütün olarak izin alma eğilimindedir. Yetkili sitelerde yayınlanan içerik, yakında yetkisiz alanlardan daha üst sıralarda yer alacaktır.

Link Kararlılığı

Backlinklerin değeri, bu bağlantılar eskidikçe artar. Bunun nedeni, spam bağlantıların kontrol edilip devre dışı bırakılması ve ücretli bağlantıların bir süre sonra süresinin dolmasından kaynaklandığını tahmin edebilirsiniz. Bu, uzun süreli geri bağlantıları daha değerli hale getirir. Bu parametre, patentler tarafından da desteklenmektedir.

Anchor Text Anahtar Kelimesi

Dış bağlantılarda kullanılan bağlantı metni, sayfanın aramayla ilişkisinin kurulmasına yardımcı olur. Açılış sayfasının ilgili terimleri içermesi gerekmez.

İlişkili Sitelerden Alınan Backlinkler

Sayfanıza benzer içeriğe sahip sayfalardan gelen bağlantılar sıralamaya kabul edilecektir. Yaygın yanlış anlamaların ve aşırı zararlı bağlantı kurma yöntemlerinin aksine bir web sitesine verilen tüm bağlantıların yalnızca belirli bir konuyla ilgili bir alan adından gelmesi gerekmez. Bu tür backlink profilleri tamamen yapay görünür. Elbette bu, çalıştığınız sektörün bir parçası olmanız gerekmediği anlamına gelmez.

Anahtar Kelime ALT Texti

Resmin ALT özniteliğinde kullanılan anahtar kelimeler de bağlantı metni olarak kabul edilir. Bu nedenle yüksek kaliteli ALT etiketleri genel erişilebilirliği iyileştirirken bu resimlerin Google Görsel Arama’da nasıl göründüğü üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir.

İçerisinde Link Olan İçerikler

Bağlantı metnine ek olarak bağlantılar içeren içeriğin, uzun dönemde içeriğin genel performansını iyileştirdiğine inanılmaktadır. Bu teori, patentler ve deneylerle desteklenmektedir. Bu nedenle link içeren içeriklerin tek linkten daha değerli olduğu görüşü hakimdir.

Güvenli Arama

Yetişkinlere uygun içeriğin bulunduğu belirli durumlarda Google Arama’da Güvenli Arama seçeneğinin kullanılıp kullanılmadığına bağlı olarak web siteniz sıralamanızda görünebilir veya görünmeyebilir. Varsayılan olarak Güvenli Arama özelliği etkindir.

Crawl Budget

Google’ın sitenizde taradığı ve dizine eklediği sayfa sayısı, gelen bağlantılarınızdan aldığınız ortalama yetki puanı ile orantılıdır. Daha az ayrıcalıklı siteler daha az tarama bütçesine sahiptir.

Google Sıralama Faktörleri (Site Dışı Negatif Faktörler)

Site dışı negatif Google sıralama faktörleri, genellikle doğal olmayan bir şekilde sitenize işaret eden backlinklerle ilişkilendirilir. Bunlar genellikle kasıtlı olarak kullanılan spam bağlantılarıdır. 2012 yılında Penguen Algoritması’nın tanıtılmasına kadar bu tür siteler sadece bu tür faaliyetler için düşürülmüş ve herhangi bir ceza uygulanmamıştır. Google bunun doğal olmadığını düşündüğünden bu durumda değerli bağlantılarınızın tamamını veya neredeyse tamamını kaybedersiniz ancak web siteniz zarar görmez.

Daha sonra Penguen algoritması, genellikle geçerli olan saha dışı cezalar getirmiştir. Bu, rakip sitelerin zararlı hareketlerinin belirli bir seviyede kalmasını sağlamıştır. Bu cezalar, negatif SEO veya Google bowling olarak da bilinir.

Aşırı Çapraz Link Değişimi

Birden fazla web siteniz varsa gelen bağlantı izinlerini artırmak için bu sayfalara dahili olarak bağlantı oluşturmanız önerilmez. Bu noktada iç linklere sahip domain sayısı arttıkça risk de artmaktadır. Sayfanın sahibi olan kişi IP adresi, içerik benzerliği, tasarım benzerliği ve nadiren insan gözetimine göre belirlenir ve cezalandırılır.

Ücretli Link Yapıları

PageRank’i paylaşmak için web sitesi sahiplerinden link satın alamazsınız. Matt Cutts’ın belirttiği gibi bu kural doğrudan FTC’nin Ücretli Hizmet Kılavuzundan etkilenir. Başka bir deyişle; backlinkler promosyon olarak kabul edilir ve asıl promosyon doğrudan ödeme yapılmadan gerçekleşir.

Domain Otoritesinin Azaltılması

Tüm domain için yalnızca outbound PageRank değerini azaltmakla kalmaz aynı zamanda sayfa izinlerini de azaltabilirsiniz. Bu nedenle kime bağlantı vereceği konusunda daha seçici olan siteler, onlara bağlantı veren sitelerden daha değerlidir. Öte yandan herkesin bağlantı verebileceği siteler çok az değerlidir.

Crawl Oranı Modifikasyonları

Web siteniz için maksimum tarama hızını ayarlamak için Google Search Console’u kullanabilirsiniz. Googlebot’u hızlandıramazsınız ancak sıfırlayabilirsiniz. Bu, indekslemede sorunlara neden olabilir ve sıralamalarda sorunlara neden olabilir. Bu sorunlar özellikle yeni içerikle fark edilir.

GSC URL Parametreleri

Google Arama Konsolundaki URL Parametre Aracı, belirli durumlarda yinelenen içeriği arama sonuçlarından kaldırmak için kullanılır. Doğru kullanmak uygundur ancak bu, içeriğin Google Dizininden kasıtlı olarak kaldırıldığı anlamına gelir. Bir nevi olumsuz etkidir.

Sayfa Otoritesinin Etkisinin Azaltılması

PageRank algoritmasına bağlı olarak sayfadaki her bağlantı, tüm izin değerini bağlantılı sayfalara dağıtır. Örneğin; bir bağlantıya sahip bir sayfa PageRank’i 1.0 rapor edebilir ve 1.000 giden bağlantıya sahip aynı sayfa 0.001 değerini bildirebilir.

Forumlarda Spam İçerik

Blog yorumları gibi forum gönderileri de arama motoru örümceklerinden ziyade insanlar için oluşturulduğunda ve karşılıklı iletişime çevrildiğinde gelen pazarlamada etkilidir. John Mueller, forum içindeki toplu spam bağlantı şemalarının etkinliğini düzenli olarak izlediğini belirtmektedir.

Karşılıklı Linkler

Google, çok fazla giden bağlantının neden olduğu PageRank düşüşüne kıyasla karşılıklı web sitelerini düşürme eğilimindedir. Karşılıklı linklerin veya sayfaların/sitelerin birbirine çok fazla bağlanması, çoğu linkin edinilmediğini ve doğal olmadığını kanıtlar.

Alakasız Sitelerden Backlinkler

İlgili sitelerden backlinkler, Google Hilltop Algoritmasından bu yana bir bonus olmuştur. Yaygın SEO söylentileri ve tehlikeli bağlantı kurma ve reddetme hizmetleri, diğer sitelerden gelen bağlantıların kesinlikle kötü olduğuna dair söylentiler yaymaktadır. Çok fazla alakasız bağlantı doğal olmayan bir ayak izi bırakacaktır ancak aynı işlevi gören sitelerden çok fazla bağlantı almak doğal görünmez.

Aynı /24 (“Class C”)’den Linkler

İnsanların aynı C sınıfı bağlantıya sahip olmanın kötü olduğunu söylediğini duymak mümkündür. İki kullanıcı bir IP adresinin ilk üç baytını paylaşırsa onların bağlı olduğun kabul edilir. Bu tür ana bilgisayar adları bireysel uzmanlar olarak kabul edilemez ve sonuçlar zayıftır. Matt Cutts, birden fazla bağlantılı sayfanın bağlanmasının bir cezaya neden olmadığını söylemiştir.

Mahmut Orkun Köksalan

2022 yılından bu yana Cremicro'da SEO direktörü olarak çalışmaktadır. Google Ads, Semrush ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content